2020-04-15

Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne - jakie musisz posiadać? O czym pamiętać?

Wszystko o polisach samochodowych.

Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne - jakie musisz posiadać? O czym pamiętać?

Każdy kierowca musi pamiętać o formalnościach, aby móc korzystać swobodnie z samochodu. Jedną z nich jest ubezpieczenie komunikacyjne. Ile za nie musisz zapłacić? Gdzie najlepiej kupić i na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że obowiązkową polisą każdego właściciela auta jest OC. Formalności musisz dopełnić najpóźniej w dniu rejestracji auta. To ubezpieczenie jest niezbędne w momencie, kiedy na drodze spowodujesz stłuczkę, kolizję czy wypadek. W ramach OC możesz liczyć na pokrycie kosztów związanych z naprawą auta, które brało udział w zdarzeniu. Przykładowo, jeśli będziesz jechać do pracy, zagapisz się i przez przypadek wjedziesz w tył auta, które stoi przed Tobą, nie musisz ponosić kosztów związanych z odszkodowaniem przeznaczonym na uszkodzoną karoserię z własnej kieszeni. 

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC?

Zakres ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest to spowodowane ustawą, która dokładnie reguluje to, w jaki sposób polisa zabezpiecza właściciela auta na drodze. Rolą ubezpieczenia jest wsparcie finansowe w momencie, kiedy kierowca wyrządzi szkodę, zarówno majątkową, jak i osobową. Oznacza to, że OC chroni także w momencie, kiedy spowodowany przez Ciebie wypadek okazał się poważniejszy i np. ktoś został ranny.

Wyłączenia odpowiedzialności w OC

Jak przy każdym rodzaju ubezpieczenia, tak i w przypadku OC, są pewne wyłączenia odpowiedzialności. To sytuacje, w których towarzystwo nie wypłaci Ci odszkodowania. Wśród nich są np. wyrządzenie szkody własnemu autu lub popełnienie przestępstwa w momencie kolizji czy wypadku. Na odszkodowanie nie może także liczyć kierowca, który nie ma uprawnień do kierowania pojazdem, czyli stracił prawo jazdy. Do zdarzeń, które nie są objęte ubezpieczeniem OC zaliczają się również kolizje spowodowane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających oraz ucieczka z miejsca zdarzenia. Ubezpieczyciel nie pokryje szkód, które spowodowałeś także w momencie, kiedy obejmują one zanieczyszczenie lub skażenie środowiska, czyli np. jeśli dojdzie do kolizji z cysterną, która przewozi toksyczne substancje i przedostaną się one na jezdnię.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu z rynku wtórnego, masz do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest przejęcie OC po poprzednim właścicielu. To komfortowa opcja, choć nie zawsze opłacalna. Towarzystwo ma prawo dokonać tzw. rekalkulacji składki, aby uwzględnić czynniki, które różnią się po przejęciu ubezpieczenia. Na nowo obliczy on wysokość składki i oszacuje ryzyko związane z polisą. Przykładowo, jeśli kupisz samochód od kierowcy, który ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i tym samym dostaje maksymalne zniżki OC, a Ty nie masz aż takiego doświadczenia i po raz pierwszy masz styczność z ubezpieczeniem, cena za ubezpieczenie obowiązkowe wzrośnie. Różnice w kwocie będą dotyczyły wyłącznie okresu ochrony do końca obowiązywania umowy. Drugą opcją, jaką masz do wyboru, jest podpisanie nowej umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki temu, masz do wyboru szeroką gamę ofert. Trzeba jednak pamiętać o złożeniu wypowiedzenia w poprzedniej firmie.

Pilnuj terminów, czyli kilka słów o karach za brak OC

Tak jak wspominaliśmy, ubezpieczenie OC musisz kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta. Jeśli przejmujesz polisę od poprzedniego właściciela, pamiętaj o tym, aby złożyć wypowiedzenie i wykupić nowe ubezpieczenie, aby nie mieć ani jednego dnia przerwy. Natomiast jeśli posiadasz już ubezpieczenie OC i zapomniałeś przedłużyć umowę, nie musisz się martwić. Zostanie ona przedłużona automatycznie i jedyne, o czym musisz pamiętać to zapłata za polisę. Jeśli zdecydujesz się na rezygnację z takiej opcji, masz prawo to zrobić. Warto pamiętać o terminach związanych z zakupem i zapłatą OC, ponieważ każdy dzień za jego brak grozi skutkami finansowymi. Kary za brak ubezpieczenia w 2020 roku są bardzo wysokie, o czym pisaliśmy na początku roku.

Brak OC a spowodowanie wypadku

Jeśli podczas kontroli, funkcjonariusze policji czy innego organu wykryją u Ciebie brak ubezpieczenia OC, będziesz musiał zapłacić karę. Poza tym, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny regularnie sprawdza swoją bazę i nakłada kary finansowe na właścicieli aut, którzy nie dopełnili swojego obowiązku. To jednak nie są jedyne straty, które poniesiesz bez braku OC. Przede wszystkim, jeśli spowodujesz wypadek, będziesz musiał liczyć się z pokryciem szkód z własnej kieszeni. Towarzystwo zastosuje tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli najpierw wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, a następnie zwróci się do Ciebie o zwrot pieniędzy. Widzisz zatem, że nie jest to opłacalne rozwiązanie, nawet kiedy rzadko korzystasz z samochodu.

Wypowiedzenie umowy o ubezpieczyciela - co musisz wiedzieć

Chcesz zrezygnować ze współpracy z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym? Nie ma problemu. Musisz napisać wypowiedzenie, o którym pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Pamiętaj jednak, aby dostarczyć je do wybranej firmy najpóźniej dzień przed końcem obowiązywania umowy. Nie możesz również zapomnieć o podpisaniu nowej, z innym towarzystwem, aby uniknąć zapłaty kary za brak OC. 

Jak kupić ubezpieczenie OC?

Nawet nie musisz wychodzić z domu, aby dopełnić formalności jako właściciel pojazdu. Jeśli skorzystasz z kalkulatora online, będziesz miał do wyboru wiele ofert od towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz porównać ceny za OC, a także rozszerzenia w postaci OC w życiu prywatnym, AC czy NNW. Zaletą kalkulatora online jest także płatność przez Internet, dzięki której błyskawicznie zapłacisz za polisę, a następnie zapewnisz obowiązkową ochronę.

Kup superochronę w postaci OC

Nie przepłacaj za OC i zobacz nasz kalkulator online. A jeśli wolisz tradycyjne metody, możesz zadzwonić do jednego z naszego doradcy lub odwiedzić placówkę, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku