2023-10-05

Nieoznakowany radiowóz – zbiór ważnych informacji

Jak rozpoznać auto policyjne bez oznaczeń?

Nieoznakowany radiowóz – zbiór ważnych informacji

Kontrola drogowa może zastać nas w najmniej oczekiwanym momencie. Zaskoczenie jest o tyle większe, gdy kierowca zostaje zatrzymany przez nieoznakowany radiowóz. Choć zawsze musimy respektować przepisy drogowe i dbać o utrzymanie właściwej prędkości, to w niektórych sytuacjach trzeba zachować jeszcze większą ostrożność, by uniknąć mandatu.

Czy nieoznakowany radiowóz może zatrzymać do kontroli kierowcę w dowolnym momencie? Co sprawdza wówczas policyjny patrol? Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Przeczytaj naszą poradę i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Dlaczego policja ma nieoznakowany radiowóz?

Nieoznakowane radiowozy w Polsce pojawiły się na drogach w jednym celu – ich zadaniem jest uważna obserwacja zachowań kierowców, pozostając niezauważonymi. Zasada jest prosta: jeśli kierujący pojazdem wie, że jest obserwowany przez patrol policji, restrykcyjnie podchodzi do przepisów. W obawie przed otrzymaniem mandatu nagle zwalnia, dokładnie obmyśla każdy manewr, szczególnie przygląda się znakom drogowym, mówiąc krótko – ma się na baczności.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy kierowca nie wie, że jest obserwowany przez policję. Nieoznakowany radiowóz zyskuje przewagę. Policjant siedzący w aucie ujawnia się dopiero wtedy, gdy kierujący popełni wykroczenie. Takie zaskoczenie bywa niemiłą, choć słusznie zaplanowaną niespodzianką dla piratów drogowych! W dalszej perspektywie przyczynia się to do poprawy statystyk i zapobiega niebezpiecznym sytuacjom na drodze, a także pozwala zdyscyplinować kierowców dopuszczających się przestępstw.

Nieoznakowany radiowóz a przepisy – czy jest to legalne?

Rozwiejmy najpierw wątpliwości związane z tym, czy radiowóz może w ogóle pozostawać nieoznakowany. Otóż może, ale pod kilkoma warunkami. Nieoznakowany radiowóz nie może bowiem na przykład przekraczać dozwolonej na danej drodze prędkości lub też przekraczać linii ciągłej czy wyprzedzać w miejscu zabronionym. Taką możliwość policjanci zyskują dopiero, gdy uruchomią w pojeździe lampy błyskowe i sygnały dźwiękowe – stają się wówczas pojazdami uprzywilejowanymi.

Jeśli natomiast chodzi o kontrole drogowe, to policja jak najbardziej może wykorzystywać w tym celu radiowóz nieoznakowany. Jak bowiem wspomnieliśmy wcześniej – zwiększa to prawdopodobieństwo wychwycenia nieprawidłowych zachowań kierowców oraz podniesienia bezpieczeństwa na drogach w Polsce.

Ważne!

Choć radiowóz jest nieoznakowany, to znajdujący się w nim funkcjonariusz musi być umundurowany, by dokonać kontroli drogowej. Ponadto w momencie zatrzymania kierowcy, zostają włączone sygnały błyskowe i dźwiękowe.

Czy można rozpoznać nieoznakowany radiowóz?

Nieoznakowane radiowozy w Polsce poruszają się zwykle drogami krajowymi oraz ekspresowymi, kontrolując prędkość innych kierowców i ustawiają się tak, by trudno je było dostrzec. Celem funkcjonariuszy jest maksymalny kamuflaż, dlatego auta te nie będą rzucać się w oczy. Ponadto polska policja dysponuje tak wieloma różnymi markami samochodów, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy któraś z nich wiedzie prym wśród nieoznakowanych radiowozów.

Istnieją jednak pewne szczegóły, na które warto zwrócić uwagę, by rozpoznać takie pojazdy. Po czym poznać, że możemy mieć do czynienia z nieoznakowanym radiowozem? Te szczegóły mogą na to wskazywać:

  • dłuższa antena na dachu auta (zlokalizowana często tuż nad tylnym oknem);
  • dodatkowe lampy diodowe pod białym kloszem po lewej i prawej stronie przedniego zderzaka;
  • w kabinie pojazdu znajduje się umundurowany policjant;
  • elementy ubioru funkcjonariusza obecne na kokpicie auta (np. czapka policyjna);
  • „kogut” policyjny ukryty w okolicach przedniej szyby radiowozu;
  • często są to auta marki BMW, choć nie jest to reguła (policja dysponuje różnymi modelami i markami samochodów);
  • przyciemniana tylna szyba;
  • we wnętrzu na tylnej półce za kanapą pasażera obecne urządzenie z diodowym wyświetlaczem napisów oraz małe niebieskie światła włączane dopiero podczas zatrzymania.

Nieoznakowany radiowóz a zatrzymanie kierowcy

Nieoznakowany radiowóz często można spotkać poza terenem zabudowanym, choć zdarza się, że patrole są także rozstawione w centrach miast. Funkcjonariusze poruszający się takimi pojazdami mogą zatrzymać samochód do kontroli drogowej poza terenem zabudowanym pod pewnymi warunkami:

  • 1
    Radiowóz jest nieoznakowany, ale funkcjonariusz siedzący w nim ma na sobie mundur.
  • 2
    Możliwość zatrzymania kierowcy pojawia się dopiero wtedy, gdy w radiowozie włączone zostaną sygnały błyskowe i dźwiękowe.
  • 3
    Kontrola policyjna po zatrzymaniu kierowcy odbywa się, gdy radiowóz jest ustawiony w miejscu bezpiecznym i widocznym dla uczestników ruchu drogowego.

Najczęstszym powodem zatrzymania kierowcy przez patrolujący okolicę nieoznakowany lub też oznakowany radiowóz jest popełnienie wykroczenia w ruchu drogowym – przeważnie chodzi o niedostosowanie prędkości. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, która może skutkować nagłą kontrolą drogową. Policja może bowiem poddać kierowcę tak zwanej rutynowej kontroli – nawet wówczas, gdy nie ma jednoznacznych dowodów, że kierujący pojazdem popełnił wykroczenie. Funkcjonariusze sprawdzają np. trzeźwość kierowców lub obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Nieoznakowany radiowóz – czy policja może rejestrować obraz?

Nieoznakowane radiowozy w Polsce mogą być wyposażone w urządzenia do rejestrowania obrazu, takie jak kamery. Ponadto właściwości i uprawnienia takiego pojazdu zawsze są dostosowane do pełnionej przez niego funkcji, dlatego sprzęt musi być kompatybilny. Tego rodzaju rejestratory są najczęściej wykorzystywane przez służby ścigania i inne organy egzekwujące prawo w celu monitorowania i gromadzenia dowodów na potencjalne przestępstwa lub naruszenia prawa. Nieoznakowana policja może zatem nagrywać poczynania kierowcy na drodze, używając do tego wideorejestratora.

Czytaj także: Mandat z fotoradaru – jak się od niego odwołać?   

Kiedy można natknąć się na nieoznakowany radiowóz?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy nieoznakowany radiowóz może zatrzymać do kontroli. W nocy ponadto jeszcze trudniej dostrzec, kto siedzi za kierownicą. Tak naprawdę, niezależnie od pory dnia, godziny czy okoliczności kierowca zawsze powinien trzymać się zasad bezpieczeństwa na drodze i stosować obowiązujące przepisy, dlatego jeśli ostrożnie prowadzisz swoje auto, nie musisz martwić się potencjalną kontrolą.

Bez względu na to, czy napotkasz nieoznakowany, czy też oznakowany radiowóz, tylko dostosowanie się do zasad ruchu drogowego ustrzeże Cię przed mandatem wystawionym przez policję. Pomiar prędkości przez nieoznakowany radiowóz często ma miejsce w nocy, ponieważ wówczas jeszcze trudniej dostrzec taki pojazd. Zapewnia to funkcjonariuszom policji przewagę nad piratami drogowymi.

Kierowco, pamiętaj o ubezpieczeniu komunikacyjnym!

Po przeczytaniu porady wiesz już, dlaczego policja może posługiwać się nieoznakowanym radiowozem. Pamiętaj, że Twoją powinnością jako kierowcy nie jest jedynie stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Aby uniknąć mandatu, musisz także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Za jego brak również możesz otrzymać karę (sprawdź: kary za brak OC w 2023 r.).

Obowiązkową polisę komunikacyjną możesz wykupić, korzystając bogatej oferty CUK. Już dziś sprawdź propozycje wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w dokładnym kalkulatorze OC i AC na naszej stronie! Polisę wygenerujesz i opłacisz zdalnie w zaledwie kilka minut. Wolisz zapytać o wybrane ubezpieczenie komunikacyjne osobiście? Zadzwoń na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedź jedną z ponad 500 stacjonarnych placówek CUKzachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy nieoznakowany radiowóz jest pojazdem uprzywilejowanym?

    Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nieoznakowane radiowozy uczestniczące w ruchu drogowym nie mogą być uznane za pojazdy uprzywilejowane, jeżeli nie emitują sygnałów świetnych i dźwiękowych, nawet w trakcie pościgu. Za uprzywilejowany uznaje się tylko ten pojazd, który wysyła jednocześnie sygnały świetlne koloru niebieskiego oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie oraz jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

  • 2
    Czy nieoznakowany radiowóz może przekraczać prędkość?

    Nie. Nieoznakowany radiowóz nie może przekraczać dozwolonej na danej drodze prędkości. Nie wolno mu także przekraczać linii ciągłej czy wyprzedzać w miejscu zabronionym. Wynika to z faktu, że nie jest wówczas jeszcze traktowany jako pojazd uprzywilejowany. Taką możliwość zyskuje dopiero, gdy włączy w pojeździe lampy błyskowe i sygnały dźwiękowe – zyskuje w ten sposób uprzywilejowanie w ruchu. 

  • 3
    Czy policja w nieoznakowanym radiowozie może robić zdjęcia?

    Tak. Nieoznakowane radiowozy w Polsce mogą być wyposażone w aparaty fotograficzne. Stanowią one część standardowego wyposażenia policyjnych aut, zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Zdjęcia są wykorzystywane do różnych celów, takich jak dokumentowanie zdarzeń w trakcie policyjnych interwencji czy zbieranie dowodów w prowadzonych śledztwach.

Oceń artykuł

4.63
(8)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku