2024-04-09

Baza skradzionych rowerów – jak działa? Jak zgłosić kradzież?

Co zrobić, kiedy ukradli Ci rower?

Baza skradzionych rowerów – jak działa? Jak zgłosić kradzież?

Czy wiesz, że w naszym kraju co roku ginie około 200 tysięcy rowerów? Ta liczba jest przerażająca, dlatego musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Co jednak zrobić, kiedy mimo wszystko Twój jednoślad zniknął z miejsca, gdzie ostatnio go zostawiłeś? Skorzystaj z bazy rowerów skradzionych.

Najważniejsze informacje:

 • Nie ma jednej ogólnokrajowej bazy rowerów skradzionych. Istnieją za to portale, które się tym zajmują np. NumerRamy.pl.
 • Rejestr skradzionych rowerów to sposób na poszukiwanie jednośladu na własną rękę, zakup roweru, by mieć pewność, że nie jest kradziony, a także kontakt z właścicielem.
 • Zazwyczaj, by wpisać jednoślad do bazy rowerów skradzionych, trzeba przygotować numer ramy, markę i model, a także dane kontaktowe (e-mail, numer telefonu).

Czym jest baza rowerów skradzionych?

W specjalnej bazie rowerów skradzionych znajdziesz informacje na temat jednośladów, które padły łupem złodziei. Spis skradzionych jednośladów może być wykorzystany na kilka sposobów: 

 • zgłoszenie roweru do takiej bazy to dobry pomysł, by rozpocząć poszukiwanie jednośladu na własną rękę;
 • rejestr skradzionych rowerów to przydatne narzędzie także przy zakupie pojazdu z drugiej ręki. Dzięki takiej bazie sprawdzisz, czy rower nie jest kradziony;
 • niektóre bazy umożliwiały osobom, które znalazły rower kontakt z właścicielem.

Niestety, w Polsce nie ma jednego ogólnokrajowego rejestru skradzionych rowerów. Istnieją jednak bazy na stronach internetowych, które działają niezależnie od siebie. Bardzo często jednak takie projekty przestają być kontynuowane, co utrudnia poszukiwanie roweru. Taką stroną, która do niedawna prowadziła jeden z największych polskich rejestrów rowerów to bikemonitor.pl. Inni autorzy polskich baz z kolei dostosowują swoje strony do zmieniającego się prawa. Takim rejestrem jest Bazarowerow.org, która od jakiegoś czasu na stronie głównej wyświetla komunikat o prowadzeniu prac, których celem jest dostosowanie spisu do wymogów RODO.

Jak działa baza skradzionych rowerów?

Sprawdźmy teraz, jak działa jedna z działających w 2023 r. baz skradzionych rowerów – NumerRamy.pl. Wchodząc na tę stronę internetową, przeczytamy, że jest to największa baza rowerów w Polsce. Jak ona działa? Można tu dodać swój rower, wgrać zdjęcia, dokładnie go opisać, a jeśli jednoślad zostanie skradziony – od razu zmienić jego status.

Inna opcja to dodanie jednośladu, który został nam skradziony – wtedy trzeba wybrać zakładkę “skradzione” i postępować zgodnie z instrukcją. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób wymaga założenia konta. Rejestracja jest bardzo prosta. Można to zrobić, logując się za pośrednictwem portalu Facebook lub założyć konto w tradycyjny sposób. Korzystanie z portalu NumerRamy.pl jest całkowicie bezpłatne.

Z kolei, jeśli chcesz sprawdzić, czy model, który chcesz kupić, jest kradziony, wystarczy, że wprowadzisz numer seryjny ramy. Można sprawdzić rower, wpisując także jego markę, a także zobaczyć, jakie jednoślady zostały wprowadzone jako skradzione w danym mieście. 

Przydatną w poszukiwaniu roweru opcją jest możliwość wysłania wiadomości do właściciela, który zgłosił kradzież. Dzięki temu zaangażowana społeczność miłośników rowerów może wspólnie działać, by przywrócić sprzęt właścicielowi, niezależnie od działań policji. Za pomocą przycisku „udostępnij” możemy szybko stworzyć wpis na temat skradzionego roweru na portalu Facebook.

Jakie informacje musisz mieć, aby zgłosić rower?

Aby zgłosić kradzież roweru w bazie, potrzebujesz podstawowych informacji na jego temat. Przyda Ci się marka i model, a także numer seryjny (znajdziesz go na naklejce na ramie roweru, w okolicy suportu, czyli części, która łączy pedały z pozostałą częścią roweru). Warto podać także zdjęcie oraz krótki opis. Jeśli Twój jednoślad ma znaki szczególne czy wyraźne ubytki, zwróć na nie uwagę i uwzględnij je w informacjach. Im więcej takich danych, tym szybciej ktoś rozpozna właśnie Twój rower. Musisz podać także swoje dane kontaktowe, najczęściej jest to e-mail lub numer telefonu. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Skradziony rower – co robić?

Jeśli Twój rower zaginie, musisz od razu zgłosić ten fakt na policji. Podaj dokładne dane, a także okoliczności zdarzenia. Przyda się także aktualne zdjęcie jednośladu, które pomoże w poszukiwaniach, szczególnie jeśli ma jakieś znaki szczególne. Kiedy policja odnajdzie sprawców, błyskawicznie odzyskasz swój cenny przedmiot. 

Zgłoś kradzież także w bazie rowerów skradzionych, a oprócz tego poinformuj swoich znajomych na portalach społecznościowych. Im więcej osób dowie się o zaginięciu, tym lepiej. Jeśli posiadasz ubezpieczenie roweru, zgłoś zdarzenie telefonicznie lub wybierz się do oddziału. Będziesz musiał wysłać wniosek z danymi oraz rachunkiem potwierdzającym zakup, aby dostać odszkodowanie.

Ubezpieczenie roweru – czy to się opłaca?

Ubezpieczenie roweru gwarantuje Ci wsparcie finansowe i to nie tylko podczas kradzieży. Casco rowerowe zapewnia także odszkodowanie w razie uszkodzenia roweru np. podczas upadku. Z kolei NNW rowerzysty obejmuje rehabilitację czy leczenie po wypadku. Ciekawym dodatkiem jest także ubezpieczenie bagażu od kradzieży lub zniszczenia, ponieważ otrzymasz świadczenie, które zrekompensuje Twoje straty. 

Polisa dla rowerzystów jest opłacalna dla osób, które często korzystają z tego środka komunikacji oraz dla tych, którzy wsiadają na rower okazjonalnie. Gwarantuje ochronę Twojego zdrowia oraz... portfela. Możesz liczyć także na pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim, jeśli wybierzesz OC w życiu prywatnym. 

Nadal nie jesteś pewien czy to ubezpieczenie jest dla Ciebie? Sprawdź nasz artykuł: Czy warto ubezpieczyć roweri przeanalizuj korzyści z posiadania takiej polisy.

Zajrzyj do ofert, które dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz odpowiednią opcję.

Oblicz składkę za ubezpieczenie roweru od kradzieży

Jeśli lubisz kupować polisy online i chcesz także nabyć w ten sposób ubezpieczenie roweru od kradzieży, sprawdź nasz intuicyjnykalkulator ubezpieczeń rowerowych. Dzięki niemu szybko obliczysz składkę za ubezpieczenie dla rowerzystów PZU. Możesz także zadzwonić do nas na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Jak sprawdzić, czy rower jest skradziony?

  To, czy rower jest kradziony, możesz zweryfikować na policji, podając wygrawerowany na ramie numer.

 • 2
  Czy warto zgłosić kradzież roweru?

  Zgłaszając kradzież roweru na policji, jest szansa, że zostanie on znaleziony, jeśli policja odnajdzie magazyn złodzieja. Dzięki temu funkcjonariusze będą wiedzieli, do kogo należy dany jednoślad. 

 • 3
  Jakie rowery najczęściej kradną?

  Najczęściej dochodzi w Polsce do kradzieży rowerów tzw. górskich typu MTB. Drugie w kolejności są miejskie rowery damskie. Wynika to z faktu, że takie rowery najłatwiej jest sprzedać.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku