2023-10-10

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w aucie?

Czy klimatyzacja w aucie jest opłacalna?

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w aucie?

Jazda w klimatyzowanym aucie to zbawienie nie tylko latem, ale i w okresie jesienno-zimowym. W upalny dzień możemy się schłodzić, a gdy jest wilgotno czy pada deszcz, osuszyć kabinę pasażerską i zapobiec parowaniu szyb w samochodzie. Jednak nie wszystkie auta, które jeżdżą na naszych drogach mają założoną klimatyzację. O tym, jak wygląda montaż klimatyzacji w samochodzie piszemy poniżej. Z tego tekstu dowiesz się też, ile kosztuje założenie klimatyzacji w aucie i czy samochód będzie przez to droższy w eksploatacji.

Czy auto pali więcej z klimatyzacją?

Pisząc o kosztach klimatyzacji w aucie zatrzymajmy się najpierw i odpowiedzmy na pytanie – czy klimatyzacja pobiera paliwo i ile więcej pali auto z klimą?

Okazuje się, że tak, spalanie paliwa jest większe, jeśli mamy włączoną klimatyzację. Wynika to z tego, że sprężarka klimatyzacji mocno obciąża silnik, który musi pobrać więcej paliwa niż w sytuacji, gdy klimatyzacja jest wyłączona.

Wyliczono, że spalanie paliwa wzrasta statystycznie od 0,5 do 1 litra na 100 km. Warto wiedzieć, że z mniejszym zużyciem paliwa będziemy mieli do czynienia w przypadku klimatyzacji automatycznych, które same dostosowują temperaturę w kabinie pasażerskiej na podstawie różnych czynników (m.in. temperatury na zewnątrz) niż w przypadku klimatyzacji manualnych, które trzeba ustawiać samodzielnie.

By zmniejszyć koszt używania klimatyzacji w upalny dzień, warto najpierw przewietrzyć auto  np. poprzez otwarcie okien i przejechanie kilkunastu metrów. W ten sposób temperatura wewnątrz wyrówna się z tą na zewnątrz. Dzięki temu silnik nie będzie tak mocno obciążony pracą klimatyzacji jak w sytuacji, gdy musi startować od chłodzenia mocno nagrzanej kabiny. Przeczytaj więcej o tym, jak używać klimatyzacji w samochodzie latem, a jak zimą.

Czy wiesz, że…

Na poziom zużycia paliwa wpływ ma m.in. temperatura zewnętrzna, stan techniczny pojazdu, a także sposób jego użytkowania.

Koszt klimatyzacji w aucie – cena podzespołów

Wiedząc już, jak wpływa działanie klimatyzacji na spalanie paliwa, przejdźmy teraz do kolejnego zagadnienia – kosztu założenia klimatyzacji w aucie. Najpierw musimy zacząć od kompletowania elementów całego układu, do którego należą m.in. sprężarka klimatyzacji, skraplacz, filtr osuszacz, zawór rozprężny, parownik, przewody wysokiego i niskiego ciśnienia, przyłącza serwisowe, elementy mocujące, centralka sterująca, panel sterowania, przekaźnik i bezpieczniki, a także czujniki. Komplet wszystkich podzespołów może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Sama sprężarka kosztuje ponad 2 000 zł.

Możemy zdecydować się także na używane rozwiązanie. Wtedy zapłacimy za cały system nawet 1 500 zł, jednak pewność, że nie będziemy musieli dokładać do naprawy takiej klimatyzacji będziemy mieć dopiero po założeniu i uruchomieniu.

Ile zapłacimy za założenie klimatyzacji u mechanika?

Oczywiście możesz samodzielnie przeprowadzić montaż klimatyzacji w samochodzie bez klimy, ale musisz wiedzieć, że jest to bardzo skomplikowane. Jeśli samochód nie był przystosowany do założenia klimatyzacji, możesz spotkać się z takimi problemami jak brak miejsca na poszczególne jej elementy czy konieczność zdemontowania delikatnych, łatwych do uszkodzenia części auta. Kolejna sprawa to fakt, że w przydomowych warsztatach nie mamy zazwyczaj odpowiedniego sprzętu do skontrolowania szczelności założonego systemu, a także nabijania czynnikiem chłodzącym oraz olejem mineralnym.

Właśnie z tego powodu warto zlecić montaż klimatyzacji w aucie specjalistom. Ze względu na stopień skomplikowania, za usługę zapłacimy ok. 2 500 zł i więcej. Na cenę wpływ ma także czasochłonność montażu. Jeśli auto jest tzw. modelem globalnym, który jest przystosowany do montażu klimy, praca montera nie potrwa długo. Takie auta mają bowiem fabrycznie przygotowane miejsca do przyłączenia poszczególnych elementów, a więc wystarczy tylko je zainstalować. Założenie klimatyzacji będzie trwać kilkanaście godzin. W przypadku trudniejszych prac i aut, które nie mają specjalnych złączy czy zaślepek, czas może się wydłużyć nawet do kilku dni.

Na czym polega proces zakładania klimatyzacji w aucie?

Ok. Wiemy już, że montaż klimatyzacji w aucie do łatwych nie należy. Jak wygląda cały proces? Poziom trudności rośnie, gdy auto nie jest przystosowane do montażu klimy. Trzeba m.in. zamontować łapę do trzymania sprężarki klimatyzacji, wymienić napinacz czy pasek klinowy na dłuższy, zdemontować deskę rozdzielczą, wymienić obudowę wiatraka na taką, która ma zawór rozprężny klimatyzacji. Kolejną bardzo ważną kwestią jest samo miejsce na cały system. Bardzo często okazuje się, że trzeba pewne elementy zdemontować czy przesunąć. Finalnym etapem prac montażowych jest założenie panelu sterującego i podpięcie do instalacji elektrycznej. Później zostaje już tylko kontrola szczelności oraz nabicie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym i olejem mineralnym.

Warto pamiętać, że do ceny montażu klimatyzacji w aucie trzeba dołożyć koszt napełnienia klimatyzacji. W zależności od czynnika chłodzącego (R134a lub R1234yf) zapłacimy od 300 do 500 zł.

Koszt klimatyzacji w aucie – serwis

Założenie klimatyzacji w aucie to nie wszystko. Do kosztów trzeba jeszcze dołączyć m.in. cenę jej serwisowania. W zależności od zakresu prac i województwa możemy zapłacić od ok. 50 zł (za samą wymianę filtra kabinowego) do ok. 150 zł (za sprawdzanie szczelności układu).

Nie zapomnijmy także, że trzeba regularnie odgrzybiać i czyścić cały system. Cena takiego przedsięwzięcia waha się od 20 do 180 zł, w zależności od tego, na jaką metodę czyszczenia klimatyzacji się zdecydujemy. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Jak często czyścić klimatyzację w samochodzie?

Koszt klimatyzacji w aucie – czy to się opłaca?

Wiemy już, że cały układ wraz z montażem może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Około 80% samochodów, wypuszczonych na rynek po 2008 r. ma klimę. Jeśli chcemy zamontować taki układ w autach 10- czy 15-letnich, może się okazać, że cała inwestycja nie będzie się opłacać, bo koszt klimatyzacji w aucie przewyższy wartość samochodu. Najbardziej opłaca się montaż klimatyzacji w aucie do tego przygotowanym, czyli w tzw. modelach globalnych (np. w aucie Toyota Corolla).

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w aucie? Podsumowanie

 • Cena założenia klimatyzacji w aucie u mechanika wynosi ok. 2 500 zł. To koszt robocizny. Dodatkowo trzeba uwzględnić cenę nabicia klimatyzacji czynnikiem chłodzącym – ok. 300-500 zł.
 • Do ceny montażu klimatyzacji w aucie trzeba doliczyć koszt zakupu poszczególnych elementów. Cały system może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a jego najdroższym elementem jest sprężarka (ponad 2 000 zł).
 • Używany system klimatyzacji może kosztować już ok. 1500 zł.
 • W niektórych przypadkach koszt klimatyzacji w aucie – zarówno poszczególnych podzespołów, jak i usługi montażu – może przewyższać wartość auta. Trzeba się więc zastanowić nad tym, czy warto to robić.
 • Pamiętaj, że do kosztu montażu takiego systemu w aucie trzeba doliczyć raz w roku koszt serwisu oraz czyszczenia klimatyzacji.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC

Jeśli poszukujesz oszczędności w związku z eksploatacją i utrzymaniem swojego auta, zacznij od wykupienia ubezpieczenia OC w korzystnej cenie. By porównać oferty, nie musisz na własną rękę poszukiwać informacji. Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia, jakim jest nasz kalkulator OC i AC i wybierz najlepszą polisę!

FAQ:

 • 1
  Jak długo trwa montaż klimatyzacji?

  Wszystko zależy od stopnia skomplikowania. W tzw. modelu globalnym, który jest przygotowany do montażu klimatyzacji, czas będzie najkrótszy. Całość zajmie kilkanaście godzin. W bardziej skomplikowanych przypadkach założenie klimatyzacji w aucie może potrwać 2, a nawet więcej dni.

 • 2
  Kto może zamontować klimatyzację?

  Teoretycznie można dokonać montażu klimatyzacji samodzielnie, jednak nie jest to proste. Ze względu na stopień skomplikowania montażu takiego układu lepiej jest zlecić to doświadczonym specjalistom. Zaprowadź więc auto do zaufanego mechanika.

 • 3
  Czy klimatyzacja zmniejsza moc silnika?

  Tak. Praca sprężarki w klimatyzacji mocno obciąża silnik oraz wpływa na zwiększenie spalania paliwa. Szacuje się, że zużycie paliwa przy włączonej klimatyzacji wzrasta średnio o 0,5 do 1 litra na 100 km.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku