2024-01-23

Klasa samochodu – co oznacza i jak ją sprawdzić?

Poznaj klasy samochodów i wybierz auto idealne dla Ciebie!

Klasa samochodu – co oznacza i jak ją sprawdzić?

Klasy samochodów ułatwiają wybór pojazdu zgodnego z potrzebami i preferencjami konsumentów, a także oszacowanie wartości danego auta. To nie wszystko! Każda z kategorii obowiązujących w Europie, wskazuje m.in. rozmiar pojazdu lub typ jego nadwozia. Segmenty samochodów mogą sugerować również, w jakich warunkach konkretne auto sprawdzi się najlepiej. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj poradę, w której wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne klasy samochodów i w jaki sposób można je rozpoznać.

Czym jest europejska klasa samochodu i co ją określa?

Europejska klasa samochodów to kompleksowy system norm i regulacji, którego celem jest zharmonizowanie standardów w produkcji pojazdów, przyczyniając się do poprawy aspektów środowiskowych, bezpieczeństwa uczestników ruchu i wydajności energetycznej na europejskich drogach. Termin ten został wprowadzony przez Komisję Europejską.

Klasa auta (nazywana też segmentem A, B, C D etc.) to określenie danego gatunku samochodu przede wszystkim na podstawie następujących cech:

 • liczba drzwi,
 • typ nadwozia,
 • rozstaw osi,
 • zewnętrzne wymiary,
 • cena.

W jakim celu stosuje się klasy samochodów?

Podział na klasy (segmenty) samochodów może okazać się pomocny podczas zakupu pojazdu, przy ocenie jego przeznaczenia czy bezpieczeństwa. Dzięki takiej klasyfikacji można stwierdzić, czy dane auto sprawdzi się np. do jazdy miejskiej, czy też będzie odpowiednie do prowadzenia w bardziej wymagających warunkach. Ten aspekt wpłynie bezpośrednio na przynależność pojazdu do danego segmentu. Widząc taki podział, z łatwością można orzec, czym jest np. samochód klasy C, D, E itd.

Komisja Europejska klasyfikuje również auta w celu: 

 • regulacji produkcji i sprzedaży pojazdów na europejskim rynku;
 • poprawy bezpieczeństwa drogowego;
 • ograniczenia emisji szkodliwych substancji (samochody segmentu C lub E mogą mieć w tym zakresie inne wyniki niż np. A czy B);
 • zwiększenia efektywności energetycznej pojazdów.

Co decyduje o przynależności auta do danego segmentu?

Przedstawiona wyżej klasyfikacja samochodów proponowana przez Komisję Europejską ma charakter orientacyjny. O ostatecznym przyporządkowaniu pojazdu do konkretnego segmentu aut decyduje jego producent. Warto wiedzieć również, że wiele modeli samochodów można umieścić na granicy klas – powodem tego może być np. typ wyposażenia auta. Tylko kompleksowe zestawienie cech pojazdu pomaga określić, do jakiej klasy rzeczywiście należy oraz czy spełnia oczekiwania i potrzeby potencjalnego nabywcy.

O przynależności samochodu do danej klasy mogą decydować następujące cechy:

 • 1
  Pojemność silnika: określa moc i wydajność pojazdu. Auto klasy D może efektywniej rozwinąć większą prędkość niż A.
 • 2
  Rozmiary: auta segmentu B i D różnią się gabarytem – pierwsze są typowo kompaktowe, a drugie posiadają większą przestrzeń bagażową i pasażerską. 
 • 3
  Rodzaj napędu: auta mogą mieć napęd na przednie, tylne lub wszystkie koła, a także być napędzane elektrycznie, hybrydowo lub spalinowo.
 • 4
  Wyposażenie i rozwiązania techniczne: obecność systemów bezpieczeństwa, rozrywki, nawigacji i innych zaawansowanych technologii podwyższa klasę.
 • 5
  Typ nadwozia: sedan, hatchback, kombi, SUV, coupé itp. (auta  z segmentu A, B, C, D, M czy S, przyporządkujemy do danej klasy już na podstawie samego wyglądu).
 • 6
  Cena auta, np.: tani, masowo produkowany model pojazdu (np. segmentu B) lub luksusowe i niszowe samochody klasy premium.
 • 7
  Spalanie paliwa: determinuje efektywność energetyczną auta, co ma duże znaczenie dla kryteriów ekologicznych i ekonomicznych.
 • 8
  Przeznaczenie: jazda miejska, terenowa, sportowa lub rodzinna. Np. samochód klasy D często służy jako auto biznesowe (służbowe), natomiast segment A ułatwia parkowanie w zatłoczonych miejscach.

Jakie są europejskie klasy samochodów?

Klasyfikacja pojazdów obejmuje kilka bazowych kategorii opartych przede wszystkim na rozmiarze, przeznaczeniu, wyposażeniu i charakterystyce pojazdu. Przeważnie im większe gabaryty samochodu, tym wyższa klasa, do której się go zalicza, choć jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to jedyne kryterium. Wśród segmentów aut w oparciu o europejską klasyfikację można wyróżnić:

 • Klasę A: samochody mini (mikro),
 • Klasę B: małe auta,
 • Klasę C: średnie auta,
 • Klasę D: duże auta,
 • Klasę E: luksusowe,
 • Klasę F: luksusowe/prestiżowe,
 • Klasę J: sportowo-terenowe,
 • Klasę M: auta wielorakiego przeznaczenia,
 • Klasę S: samochody sportowe.

Czym cechują się auta poszczególnych segmentów?

Cechy charakteryzujące samochody przynależne do wymienionych klas prezentujemy w poniższej tabeli: 

SegmentRozmiarPrzeznaczeniePojemnośćCenaPrzykład modelu

Klasa A

Najmniejsze pojazdy na rynku (mikroauta/ auta mini)

Jazda miejska, łatwe w parkowaniu.

Zwykle niewielka pojemność silnika.

Przystępne cenowo; dla osób poszukujących oszczędnych aut miejskich.

Fiat 500,
Toyota Aygo,
Škoda Citigo.
Peugeot 107,
Citroen C1.

Klasa B

Kompaktowe, większe od mikroaut.

Miejska mobilność z większą przestrzenią niż mikroauta

Większa niż w mikroautach, ale nadal ekonomiczna.

Przystępne cenowo, atrakcyjne dla osób poszukujących kompaktowych aut.

Opel Corsa,
Hyundai i20,
Fiat Punto,
Dacia Sandero, 
Renault Clio.

Klasa C

Auta średniej wielkości. 

Uniwersalne, często używane jako samochody rodzinne.

Różnorodna: od ekonomicznych po bardziej wydajne jednostki.

Średnia, oferuje kompromis pomiędzy rozmiarem a ceną.    

Škoda Octavia,
Honda Civic,
Ford Focus,
Opel Astra,
Peugeot 308.

Klasa D

Od średnich do dużych aut.

Oferują wyższy komfort i przestronność; często auta rodzinne lub biznesowe.

Zróżnicowana, często z mocniejszymi silnikami.

Średnia lub wysoka (często wyższa ze względu na dodatkowe funkcje i komfort).

Volkswagen Passat,
Toyota Avensis,
Ford Mondeo,
Mazda 6,
Peugeot 508.

Klasa E/F

Duże luksusowe pojazdy.

Oferują  najwyższy komfort, bogate wyposażenie i nowoczesne technologie.

Różnorodna, z naciskiem na wydajność i komfort.

Wysoka, zazwyczaj przeznaczone dla osób poszukujących pełnego pakietu luksusowych rozwiązań.

Mercedes klasy E,
Lexus GS/LS,
Audi A6/A8,
Mercedes klasy S,
Jaguar XJ,
BMW serii 5/ seria 7.

Dodatkowo należy wyróżnić auta o specyficznym przeznaczeniu:

 • Segment S (samochody sportowe) – przeznaczone do jazdy o większych osiągach; wyposażone w silnik o dużej mocy. Charakteryzują się sportowym designem, niskim zawieszeniem i zwykle wysokimi kosztami eksploatacji. Przykłady: Bugatti Veyron, Porsche 911, Chevrolet Corvette, Lamborghini Aventador, Maserati GranTurismo.
 • Segment M – przestronne i wygodne samochody rodzinne, idealne dla dużych grup (vany i minivany). Stworzone do podróżowania w większej grupie (nawet powyżej 5 osób). Posiadają też dużą przestrzeń bagażową. Przykłady: Seat Alhambra, Opel Zafira, Toyota Sienna, Ford Galaxy, Mazda 5.
 • Segment H – auta z konstrukcją bez stałego zadaszenia (inaczej kabriolety). Większość modeli posiada składany dach wykonany z różnego typu materiałów, np.: impregnowanego tworzywa, stali, stali ze szkłem. Przykłady: Fiat 124 Spider, BMW serii 2 Cabrio, Mazda MX-5, Porsche 718 Boxster.
 • Segment J – Auta terenowe/ sportowo-terenowe (SUV-y) – sprawdzają się w każdych warunkach. Można do nich zaliczyć auta różnych gabarytów, m.in. terenowe czy off-roadowe, a także mniejsze i bardziej uniwersalne modele, które sprawdzą się też na drogach utwardzonych. Przykłady: Porsche Cayenne, Kia Sorento, Volvo XC90, Jeep Cherokee, Volvo XC90.

Jak sprawdzić klasę danego auta?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przyporządkować auto do danego segmentu, możesz skorzystać z poniższych źródeł informacji:

 • 1
  Strona internetowa producenta – zawiera zwykle szczegółowe informacje na temat danych modeli (również ich klasy).
 • 2
  Katalogi samochodowe (dostępne online lub w formie drukowanej) – często zawierają dane dotyczące segmentów różnych modeli.
 • 3
  Portale motoryzacyjne oraz witryny specjalizujące się w recenzjach samochodów precyzyjnie klasyfikują modele według ich segmentów.
 • 4
  Informacje o klasie samochodu mogą być również dostępne w dokumentach rejestracyjnych pojazdu, które można sprawdzić w lokalnym wydziale komunikacji.
 • 5
  Internetowe porównywarki samochodowe – umożliwiają szybkie i łatwe porównanie różnych modeli pod względem klas, specyfikacji i funkcji.
 • 6
  Salony samochodowe – ich pracownicy są zwykle doskonale poinformowani w kwestii klasyfikacji różnych modeli aut i mogą udzielić rzetelnej odpowiedzi.

Szukasz polisy OC i AC? Sprawdź ofertę CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, czym są klasy samochodów i co determinuje ich podział. Jest to także przydatna wiedza w kontekście ochrony ubezpieczeniowej. Segmenty aut mogą mieć bowiem wpływ na cenę polisy komunikacyjnej. Marka, model i klasa pojazdu to czynniki, które towarzystwo bierze pod uwagę podczas wyliczania składki za polisę.

Niezależnie od tego, jakim autem dysponujesz, zawsze masz obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Dla lepszej ochrony pasażerów i pojazdu rozważ też autocasco i inne dodatki.

Szukasz polisy w korzystnej cenie? Porównaj aktualne oferty od wiodących towarzystw w kalkulatorze OC i AC na stronie CUK! Ubezpieczenie kupisz zdalnie, za pośrednictwem porównywarki, aplikacji, przez infolinię lub w placówce. Wybierz najwygodniejszy sposób, opłać ubezpieczenie w kilka minut i ciesz się kompleksową ochroną swojego auta!

Czytaj także: Kary za brak OC w 2024 roku.

FAQ:

 • 1
  Czy typ nadwozia wpływa na klasę samochodu?

  Tak. Typ nadwozia samochodu odzwierciedla jego kształt i przeznaczenie, co często wpływa na klasę pojazdu:

  • 1
   Hatchbacki – wyróżnia je kompaktowy rozmiar i funkcjonalny bagażnik, co sprawia, że są popularne wśród osób poszukujących pojazdów miejskich (klasa B/C).
  • 2
   SUV-y – to większe pojazdy, które oferują przestronność i zdolność do użytkowania poza utwardzonymi drogami. Przeznaczone do jazdy terenowej (klasa J).
  • 3
   Coupé – mają nieco bardziej sportowy charakter. Są zatem skierowane do osób ceniących dynamikę jazdy (często też kabriolety klasy H).
  • 4
   Limuzyny – auta komfortowe i kojarzone z luksusem (często klasa F).
 • 2
  Czym się różni segment B od C?

  Segment B i C to klasy samochodów, które różnią się przede wszystkim rozmiarem i wydajnością:

  • Segment B: Obejmuje mniejsze auta. Zwykle są to pojazdy kompaktowe, idealne do miejskich podróży. Cechują się oszczędnym zużyciem paliwa i łatwością parkowania.
  • Segment C: Są one nieco większe od tych z segmentu B. Oferują także więcej przestrzeni dla pasażerów i bagażu, co zwiększa wygodę podróżowania. Auta z tego segmentu łączą zatem komfort jazdy z wydajnością paliwową.
 • 3
  Co to znaczy auto klasy premium?

  Auto klasy premium oferuje najwyższy poziom komfortu, jakości, technologii oraz dbałości o wygląd, co wyróżnia je na tle innych pojazdów. Są to zwykle drogie pojazdy produkowane przez renomowane marki. Wyróżnia je unikatowy design, luksusowe materiały w kabinie, a także innowacyjne rozwiązania techniczne. Auta klasy premium oferują też najnowsze systemy multimedialne, nawigacyjne, bezpieczeństwa i komunikacji, aby zapewnić najwyższy poziom wygody i użyteczności. Przykładowe marki aut klasy premium to: Mercedes-Benz, BMW, Audi, Lexus, Jaguar.

Oceń artykuł

4.50
(8)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku