2023-08-23

Niszowe samochody w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

Prezentujemy mało znane marki aut.

Niszowe samochody w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

Niszowe auta to od zawsze gratka dla prawdziwych miłośników motoryzacji. Niektóre z nich z różnych powodów odeszły w zapomnienie, dlatego warto sobie o nich przypomnieć. Inne zaś wciąż są znane, ale jedynie w wąskich kręgach pasjonatów dziedziny. Mało popularne marki samochodów często przyciągają też uwagę na targach motoryzacyjnych. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej!

W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tematem niszowych aut. Czytając poradę, dowiesz się m.in., które z nich można spotkać w Polsce. Czy mało popularne marki samochodów to wyższe koszty eksploatacji? Czym wyróżniają się takie pojazdy i od czego zależy ich cena? Na te pytania postaramy się rzetelnie odpowiedzieć. Mało znane marki samochodów to z całą pewnością ciekawy temat dla każdego, kto choć trochę interesuje się motoryzacją. Przeczytaj tekst i dowiedz się o nich więcej!

Czym są niszowe auta i gdzie można je spotkać?

Pojęcie "niszowe" w motoryzacji odnosi się do samochodów produkowanych w mniejszych ilościach, a także dedykowanych określonym grupom klientów o specyficznych preferencjach. Dotyczy to również ich marek. Pierwszym elementem, który przyciągnie wzrok konesera preferującego mało znane marki samochodów, będzie logo ich producenta, czyli znaczek zlokalizowany na przedzie maski. Nieznany obrazek już na wstępie budzi zainteresowanie! Jeśli zatem widzimy tego typu pojazd, zasięgnijmy informacji bezpośrednio od jego właściciela.

Niszowych marek oraz mniej znanych modeli samochodów możemy szukać choćby na targach motoryzacyjnych lub bezpośrednio u producenta. W poszukiwaniu submarek większych koncernów warto regularnie odwiedzać natomiast ich strony internetowe oraz śledzić newslettery. Producent na pewno poinformuje nas zarówno o nowościach, jak i o powrotach zapomnianych modeli.

Niszowe auta – czy warto się nimi zainteresować?

Oczywiście! Mało znane samochody wyróżnią nas na drodze i sprawią, że poczujemy się wyjątkowo. Jest to zatem doskonała propozycja dla każdego fana motoryzacji, który szuka unikatowego pojazdu. Choć mało znane marki aut czasem stwarzają trudność w znalezieniu części zamiennych lub zwyczajnie trudno trafić na interesujący nas model, to zdecydowanie warto podjąć w tym kierunku research rynkowy.

Wyprawa po niszowe auto może okazać się prawdziwą motoryzacyjną przygodą, która finalnie zapewni nam sporo satysfakcji. Być może mamy już na przykład jedno auto w swoim garażu, a rzadkie marki aut okażą się dobrym pomysłem na uzupełnienie swojej samochodowej kolekcji. Wśród takich pojazdów zdarzają się bowiem prawdziwe perełki!

Koenigsegg Agera 

Jakie mało znane marki aut można spotkać w Polsce?

Rynek samochodów w Polsce przechodzi sporą transformację. Oprócz straconych ostatnimi czasy marek, takich jak Lancia czy Sab, do głosu doszła produkcja chińska. To również jest pośrednią przyczyną spadku popularności pojazdów od niszowych producentów. Mało znane marki samochodów w Polsce, których zakup często wiąże się z dużym wydatkiem to wciąż m.in. Cadillac, Chevrolet i Corvette. Należą one do koncernu General Motors i zwykle pojawia się problem z ich dostępnością. Jednak fanów tych marek nie brakuje!

Choć wiosną 2019 roku na poznańskich targach motoryzacyjnych padła informacja, że auta Dodge i RAM będą oficjalnie sprzedawane w Polsce, to wciąż pozostają one także niszowymi markami samochodów, zdecydowanie rzadziej spotykanymi na rodzimych drogach. Warto pamiętać, że znani producenci posiadają często też submarki sprowadzane do Polski, o których dowiadujemy się często przez przypadek. O jakie marki może chodzić? Sprawdź tę listę:

  • 1
    Marka Alpina Automobiles (należy w Polsce do Grupy Auto Fus – dealera samochodów BMW, MINI, Rolls-Royce, ale także motocykli BMW Motorrad).
  • 2
    Marka Koenigsegg – szwedzki producent samochodów kategorii „hiperauta”, takie jak np. Gemera (4-osobówka osiągająca 400 km/h).
  • 3
    Marka Łada – jej oficjalnym przedstawicielem w Polsce jest firma Polmotor z Warszawy.
  • 4
    Marka Seres – producent pochodzący z Kalifornii; stanowi część chińskiego koncernu. Samochody tej marki można kupować od września 2021 roku. Firma w zakresie wykorzystywanych technologii współpracuje z Huawei.
  • 5
    Marka Polestar – dawny tuner Volvo (wykorzystuje jego technologie). Punktem, w którym można przetestować, obejrzeć i zamówić jedyny model produkowany przez markę, tj. Polestar 2 jest Centrum Praskie Koneser. Niszowe pojazdy marki mają 2-letnią gwarancję na auto, 8-letnią na baterie i 12-letnią na perforację nadwozia.
  • 6
    Marka Vanderhall – pochodzi z Utah w USA (jej wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma POTZ zlokalizowana w Łodzi. Na stronie importera można znaleźć jej pełną ofertę.
  • 7
    Marka SsangYong – południowokoreański koncern działający pierwotnie pod nazwą Hadonghwan Motor Company od 1954 roku. Przez lata była także własnością m.in. Daewoo, SAIC oraz indyjskiego koncernu Mahindra & Mahindra Limited. SsangYong zyskuje coraz szersze grono zwolenników – w 2022 roku zarejestrowano w Polsce czterokrotnie więcej aut tej marki niż w roku 2021.
  • 8
    Marka Cupra – hiszpański producent samochodów działający od lat 90-tych. Podlega marce Seat i koncernowi Volkswagena. Produkuje linie aut sportowych. Choć obecnie częściej pojawia się na polskich drogach, to zdecydowanie należy zaliczyć ją do marek dedykowanych zamożniejszym osobom.

Czy niszowe auta są drogie?

Niszowe auta, z którymi mamy do czynienia w Polsce lub za granicą nie zawsze będą zaliczać się do drogich czy luksusowych. Występują one bowiem w różnych kategoriach cenowych. Warunek ekskluzywności nie zawsze czyni też pojazd niszowym i na odwrót. Mało znane samochody będą zatem zarówno luksusowe i ekskluzywne, jak i bardziej przystępne cenowo – wszystko zależy od kryteriów poszukiwań. Daje to klientom różne opcje wyboru w zależności od ich potrzeb, preferencji oraz posiadanego budżetu.

Niektóre niszowe pojazdy są projektowane i produkowane z myślą o osiągnięciu jak najwyższego poziomu jakości i ekskluzywności, co może istotnie wpływać na ich wartość. Jednak z pewnością można znaleźć wielu producentów, którzy oferują klientom niszowe auta w przystępnych cenach, kładąc nacisk na konkurencyjność rynku lub celując w inne jego segmenty. Oto podstawowe czynniki, które determinują ceny niszowych pojazdów:

  • popyt,
  • marka i model,
  • poziom wyposażenia,
  • technologia,
  • zastosowane materiały.

Warto wiedzieć!

Choć niektóre niszowe auta mogą wyróżniać się szczególnie wysoką ceną ze względu na ponadprzeciętną jakość, luksusowe wyposażenie lub inne unikalne cechy, to istnieją również niszowe samochody, które są dostępne w przystępnych cenach. Ich koszt nie musi odbiegać zatem od modeli popularnych marek.

Niszowe samochody – koszty eksploatacji

Zagadnieniu niszowych marek i modeli wybranych pojazdów towarzyszy też inny problem. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy mało popularne auta są droższe w eksploatacji. Najmniej znane marki samochodów z pewnością będą generowały pewne kłopoty z dostępnością części w razie awarii.

Warto zauważyć, że koszty utrzymania i eksploatacji niszowych samochodów, czyli np. usuwanie awarii, zakup części zamiennych i ubezpieczenia będą wiązały się często z większymi wydatkami ze względu na trudniejszy dostęp do specjalistycznych części i punktów serwisowych. Jednak to również zależy od wybranego modelu i marki.

Przed zakupem niszowego pojazdu warto więc upewnić się, że dana marka ma swojego przedstawiciela w Polsce. W przeciwnym razie (jak w przypadku aut amerykańskich) sprowadzenie części, a także ich serwis może w przyszłości nas sporo kosztować. Nawet najdroższe marki samochodów nie zawsze stwarzają problemy eksploatacyjne, o ile w kraju znajduje się ich punkt serwisowy.

Rzadkie marki aut a ubezpieczenie – czy polisa będzie droższa?

Mało znane samochody nie generują zwykle większego problemu przy szukaniu ubezpieczenia. Ponadto obowiązkowa lub dobrowolna polisa komunikacyjna dla niszowej marki wcale nie musi być droższa! Dla ubezpieczyciela o wiele ważniejsze od popularności marki przy wycenie składki mogą okazać się właściwości techniczne danego pojazdu, takie jak np. pojemność silnika czy sportowy charakter auta (to ostatnie wiąże się bowiem z wyższym ryzykiem ubezpieczeniowym).

Niszowe marki samochodów mogą mieć standardowe parametry i pojemność silnika, zatem statystycznie nie będą zwiększały też ryzyka wypadku lub kolizji na drodze. Mogą też uchodzić za stosunkowo bezpieczne pojazdy, więc cena za ich ubezpieczenie nie będzie różnić się od polis dla bardziej popularnych marek. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się wycenie, korzystając z kalkulatora OC i AC na stronie CUK ← wejdź w link i sprawdź, ile dokładnie kosztuje polisa dla Twojego pojazdu!

Łada Samara 2114

Gdzie kupić polisę dla swojego auta? Sprawdź ofertę CUK!

Posiadasz popularne auto? A może zdecydowałeś się na niszową markę samochodu? W każdym przypadku musisz pamiętać, aby ubezpieczyć swój pojazd! Porównywarka CUK zapewni Ci dostęp do aktualnych ofert polis komunikacyjnych od ponad 30 wiodących towarzystw, dzięki czemu dopasujesz ubezpieczenie wprost do swoich potrzeb. Rozważ pakiet OC i AC lub kup każdą z polis osobno już dziś!

W celu znalezienia odpowiedniej ochrony dla pojazdu oraz pasażerów wykorzystaj wygodny i nowoczesny kalkulator OC i AC na stronie CUK. Dzięki niemu zyskasz wycenę składek już w 2 minuty, a za polisę zapłacisz zdalnie bez wychodzenia z domu. Wolisz zapytać o wybrane ubezpieczenie auta osobiście? Nic prostszego! Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedzisz doradcę w najbliższej stacjonarnej placówce CUK w Twojej okolicy. Czekamy na kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Jaka jest najpopularniejsza marka aut w Polsce?

Nie można jednoznacznie określić, która marka bezapelacyjnie wygrywa w tego typu zestawieniu (ile rankingów, tylu faworytów). Jednak różne źródła podają, że do najpopularniejszych marek samochodowych w Polsce zaliczyć można m.in.: Volkswagen, Opel, Ford, Toyota, Skoda, Kia, Hyundai, BMW, Mercedes, Dacia, Audi, Ford, Renault, Volvo, Peugeot, Mazda, Fiat, Citroen.

  • 2
    Ile jest marek samochodów?

Jest ich tak wiele, że na chwilę obecną nie sposób podać dokładnej liczby. Zwłaszcza że wciąż pojawiają się nowe, a niektóre firmy kończą działalność. Liczba marek samochodów na świecie może się różnić w zależności od tego, jak właściwie zdefiniować markę samochodu. Niektóre z nich są międzynarodowe, a inne funkcjonują tylko na rynkach lokalnych. Funkcjonują również liczne submarki. Różne źródła podają, że na świecie istnieje od około 50 do 100 marek samochodowych.

  • 3
    Jakich samochodów jest najwięcej na świecie?

Na świecie najwięcej jest obecnie samochodów osobowych. Są one bowiem użytkowane przez osoby prywatne do codziennego transportu. Jeśli zaś mowa o marce, to do najpopularniejszych aut osobowych zaliczyć można następujące firmy: Toyota, Volkswagen, Volvo, Ford, Honda, Chevrolet, Fiat, Kia, Hyundai, Peugeot, Renault, Mercedes-Benz.

Oceń artykuł

4.71
(14)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku