2020-06-15

Jak zezłomować samochód?

Co musisz zrobić, aby zezłomować samochód? Formalności krok po kroku w naszym poradniku.

Jak zezłomować samochód?

Twoje auto jest niesprawne, powypadkowe, stare lub nieużywane i chcesz się go pozbyć? Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji mówi, że taki samochód trzeba oddać do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Jak zezłomować auto? Jakie dokumenty będą potrzebne? Ile to kosztuje? Jak odzyskać zwrot składki ubezpieczenia OC po zezłomowaniu samochodu? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście. 

Złomowanie samochodu krok po kroku

Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótką ściągę, w której podpowiadamy, jak zezłomować samochód:

  • zbierz potrzebne dokumenty,
  • udaj się do stacji demontażu pojazdów i zostaw samochód,
  • odbierz od pracownika stacji demontażu odpowiednie zaświadczenia i unieważnione dokumenty,
  • w ciągu 30 dni udaj się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować auto,
  • powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu i wyrejestrowaniu samochodu, aby odzyskać niewykorzystaną składkę.

Jakie dokumenty potrzebne są do zezłomowania auta?

Oddając samochód do stacji demontażu pojazdów, będziesz musiał przygotować komplet dokumentów. Niezbędny jest dowód osobisty właściciela oraz - jeśli są - współwłaścicieli. Gdy Ci nie mogą stawić się w stacji osobiście, potrzebne będzie pisemne od nich upoważnienie. Każde z nich musi zawierać dane z dowodu osobistego oraz czytelny podpis. Jeśli osoba zgłaszająca auto nie jest jego właścicielem, również musi mieć takie pisemne pozwolenie. 

Kolejnymi standardowymi dokumentami jest umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu (jeżeli była wydana) oraz dowód rejestracyjny pojazdu lub, w razie jego braku, dokument zastępczy od wydziału komunikacji. W przypadku, gdy auto jest zarejestrowane na firmę, będzie potrzebny dodatkowo wpis do ewidencji działalności gospodarczej.  

Wybór stacji demontażu pojazdów

Wybierając stację demontażu pojazdów pamiętaj, że aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, musi to być legalnie działająca placówka. Takie miejsca są uprawnione przez wojewodę do wydawania dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania auta, a także do ubiegania się o zwrot składki za niewykorzystaną polisę OC. Wszystko dlatego, że podczas zniszczenia auta powstają odpady, które jeśli nie będą odpowiednio traktowane, mogą być szkodliwe dla środowiska. Listę legalnie działających auto-złomów znajdziesz na stronie swojego urzędu wojewódzkiego. 

Warto wcześniej skontaktować się z wybraną stacją, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przetransportować auto. Czy właściciel ma dostarczyć je na własną rękę? Czy korzystanie z lawety dostępnej w stacji demontażu jest dodatkowo płatne? 

Pracownik stacji demontażu pojazdów podpisze z Tobą umowę kupna-sprzedaży, ponieważ po złomowaniu auta niektóre jego części mogą zostać ponownie wykorzystane. Zastanawiasz się, ile dostaniesz za zezłomowanie pojazdu? Każda placówka ma inny cennik, dlatego warto wcześniej je porównać i wybrać takie miejsce, w którym demontaż będzie dla nas najkorzystniejszy. Niektóre stacje zgadzają się na przyjęcie niekompletnych samochodów bez konieczności ponoszenia opłat, inne natomiast odejmą określoną kwotę za każdy brakujący kilogram, porównując z wagą całkowitą, wpisaną w dokumentach. Jednak ogólna zasada jest taka, że samochód oddany do kasacji nie powinien ważyć mniej niż 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Stacja demontażu pojazdów korzystniejsza niż złomowisko

Dlaczego nie warto korzystać z usług nielegalnych złomowisk? Pomimo pozornie lepszych warunków sprzedaży auta m.in. wyższej ceny za wrak, transakcja może ostatecznie się nie opłacać. Aby uniknąć płacenia podatku do urzędu skarbowego, takie złomowiska praktykują kupno samochodów na osoby bez zdolności prawnej np. psychicznie chore czy bezdomne. Urząd skarbowy w takiej sytuacji zgłosi się do poprzedniego właściciela, który będzie musiał wówczas zapłacić podatek powiększony o wysokość odsetek. W takiej sytuacji obowiązek opłacania składki OC również spoczywa na takiej osobie. 

Kiedy dochodzi do sprzedaży auta na szrot czy auto-złom bez uprawnień do demontażu, właściciel pojazdu nie otrzyma dokumentów, uprawniających do wyrejestrowania i ubiegania się o zwrot składki ubezpieczenia OC. W związku z tym nadal będzie widniał jako właściciel auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (w skrócie CEPiK). 

Nielegalne złomowiska często zatrudniają pracowników “na czarno” i nie płacą podatków, co wiąże się z brakiem wpływów do budżetu państwa. Inną sprawą jest fakt, że samochód może zostać wykorzystany do działań przestępczych. Gdy nielegalnie demontowane jest auto, właściciel może według ustawy o recyklingu zostać obciążony karą. 

Sprzedawanie aut nielegalnym auto-złomom jest po prostu nieekologiczne. Warto zaznaczyć, że jeśli samochód zostanie zdemontowany na złomowisku, które nie przywiązuje wagi do odpowiedniego obchodzenia się z niektórymi częściami, może dojść do skażenia środowiska. 

Odbiór dokumentów potwierdzających złomowanie auta

Tylko legalnie działająca stacja demontażu pojazdów przekaże Ci odpowiednie dokumenty, którymi są: zaświadczenie o przyjęciu samochodu do SDP, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, potwierdzenie unieważnienia tablic rejestracyjnych, unieważnienie karty pojazdu, jeśli była ona wydana.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wyrejestrowanie auta - jak i kiedy?

To nie wszystkie czynności, jakie powinieneś wykonać. Po zezłomowaniu auta trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować auto. Masz na to 30 dni od momentu oddania samochodu do stacji demontażu pojazdów. W przeciwnym razie, zgodnie ze zmianami do Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie 1 stycznia 2020, możesz zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 zł. 

Konieczne będzie dopełnienie formalności. Oprócz wniosku o wyrejestrowanie auta, dowodu tożsamości, dowodu uiszczenia odpowiedniej opłaty, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych będzie Ci potrzebne zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, które otrzymałeś od pracownika stacji. Wydział komunikacji potwierdzi w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku wyrejestrowanie pojazdu.

Złomowanie auta a OC

Wraz z przyjęciem auta do kasacji i wydaniem stosownych dokumentów to potwierdzających, ustaje obowiązek wykupowania polisy OC. Część towarzystw ubezpieczeniowych wymaga jedynie informacji o demontażu, a inne firmy odpowiedniego pisma. Ważne jest również to, że gdy właściciel miał wykupione to ubezpieczenie jeszcze na kilka miesięcy, może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki. Kwota zostanie obliczona proporcjonalnie do liczby dni, która pozostała do końca trwania umowy ubezpieczeniowej.

Aby otrzymać zwrot składki OC, trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela. Potwierdzeniem zniszczenia auta jest zaświadczenie o jego demontażu lub wyrejestrowaniu (lub tylko informacja, w zależności od ubezpieczyciela). Konieczne jest również napisanie wniosku o zwrot opłaty ubezpieczeniowej. Towarzystwo nie może odmówić wypłacenia niewykorzystanej składki. Więcej o złomowaniu auta a OC pisaliśmy tu: Co się dzieje z polisą OC/AC po złomowaniu auta?

Jak zezłomować auto bez OC?

Gdy złomowane będzie auto bez ważnego ubezpieczenia OC, pracownik stacji demontażu pojazdów zaznaczy ten fakt na dokumentach. Brak polisy OC wiąże się z ryzykiem kary finansowej. Gdy w wydziale komunikacji podczas wyrejestrowywania auta wyjdzie na jaw luka w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, wysyłana jest taka informacja do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja ta wzywa właściciela zniszczonego auta do zapłacenia kary, która wynika z obowiązku ciągłości polisy OC. Jeśli na dokumentach ze stacji demontażu pojazdu nie będzie informacji o niespełnionym obowiązku ciągłości OC, prawdopodobieństwo zapłacenia kary się zmniejsza. 
 

Ubezpieczenie OC w CUK

Pamiętaj, aby zawsze dbać o ciągłość ubezpieczenia OC. Tylko wtedy unikniesz kary od UFG. Jeśli szukasz korzystnej polisy komunikacyjnej, sprawdź ofertę na kalkulatorze OC. Zapraszamy również do placówek CUK i na infolinię

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku