Właściciel samochodu może zezłomować swój pojazd w dowolnej chwili. Nie ma znaczenia, jak długo ważny jest jeszcze przegląd pojazdu czy polisa OC/AC. Warto jednak wiedzieć, że oddając samochód na złom, możemy domagać się od ubezpieczyciela zwrotu części składki, która przypada na niewykorzystany okres.
Oddanie pojazdu na złom
Podczas oddawania pojazdu na złom, tak naprawdę kończymy jego żywot. W świetle prawa przestaje być wówczas samochodem, a staje się mieszaniną złomu i metali kolorowych, których odzyskaniem zajmie się już stacja demontażu. Takie auto z chwilą oddania na złom nie ma prawa poruszać się po polskich drogach. Z zaświadczeniem o zezłomowaniu pojazdu trzeba udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać ostatecznego wyrejestrowania auta.
Czy otrzymam zwrot kosztów polisy po zezłomowaniu auta?
W przypadku złomowania pojazdu można ubiegać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztu polisy. Co ważne, przysługuje nam zwrot w kwocie proporcjonalnej do liczby dni pozostałych do końca polisy. Oznacza to, że jeśli mieliśmy wykupioną polisę OC na samochód, ale 3 miesiące przed jej końcem pojazd został zezłomowany, to przysługuje nam zwrot ¼ kwoty ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu niewykorzystanej składki, jednak aby została wypłacona właściciel pojazdu musi zgłosić się do ubezpieczyciela.
Co muszę zrobić, aby otrzymać zwrot kosztów polisy?
Aby otrzymać zwrot, należy przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu lub jego kasacji. Wymagany dokument zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Polisa powinna zostać wstrzymana od dnia wyrejestrowania – jeśli dotychczasowy właściciel miał pokryć jej kolejną ratę, to za niewykorzystany okres już nie będzie musiał tego robić. Ubezpieczyciel ma obowiązek ustalić, za ile dni przysługuje zwrot składki i wypłacić należną sumę.
Zwrot składki za zezłomowanie samochodu po szkodzie
Zwrot z ubezpieczenia należy się bez względu na okoliczności złomowania, nawet jeśli samochód uległ szkodzie. Wiele osób nie jest świadoma tej możliwości, a przecież nie zawsze zwrot musi dotyczyć kilku czy kilkunastu złotych – często są to znacznie wyższe sumy. Nie można pobierać opłaty za coś, co nie istnieje – samochód oddany do kasacji jest uznany właśnie za taki w świetle prawa. W związku z tym ostatni właściciel ma prawo ubiegać się od ubezpieczyciela zwrotu części opłaconej składki.
Szukasz już OC dla nowego auta?
Sprawdź nasz kalkulator OC i AC, zajrzyj do placówki CUK Ubezpieczenia w Twoim mieście lub zadzwoń na infolinię.
Oceń artykuł