2024-07-02

Jak wybrać ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny?

Planujesz zwiedzić Bośnię i Hercegowinę? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie i ciesz się bezpieczną podróżą!

Jak wybrać ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny?

Celem Twojej kolejnej wyprawy jest Bośnia i Hercegowina? Nie zapomnij zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróży. Wybór dobrze skomponowanej polisy turystycznej to klucz do bezpiecznego i spokojnego pobytu na terytorium tego kraju. W niniejszej poradzie omówimy najważniejsze aspekty związane z ceną i elementami ochrony ubezpieczeniowej. Wyjaśnimy też, na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas podróży do Bośni i Hercegowiny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Najważniejsze informacje:

  • Na terytorium Bośni i Hercegowiny karta EKUZ nie jest honorowana. Jedyną gwarancją pokrycia ewentualnych kosztów leczenia jest więc zakup ubezpieczenia turystycznego z jak najwyższymi sumami gwarantowanymi.
  • Ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia za granicą, NNW, OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu, assistance podróżne oraz rozszerzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb i specyfiki podróży.
  • Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących planowania podróży do Bośni i Hercegowiny jest bezpieczeństwo na terenie kraju. Bieżące komunikaty dla osób wybierających się w te rejony można śledzić w portalu GOV.PL.
  • Wybór odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego do Bośni i Hercegowiny pozwala uniknąć wysokich kosztów leczenia i innych nieprzewidzianych wydatków. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony i przeanalizować różne oferty od wielu towarzystw – np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Bośnia i Hercegowina – bezpieczeństwo i środki ostrożności

Bośnia i Hercegowina to tereny dotknięte w przeszłości działaniami wojennymi. Na niektórych obszarach do tej pory można napotkać niewybuchy oraz miny przeciwpiechotne. Istnieją też inne zagrożenia związane z wyjazdami w te rejony. Każda wycieczka na Bałkany to zatem pewne ryzyko dla turysty. Właśnie dlatego przed planowanym wyjazdem warto na bieżąco kontrolować wszelkie informacje, komunikaty i zalecenia dla podróżujących. Można znaleźć je na stronie MSZ. Oto najważniejsze z nich:

  • 1
    EKUZ w Bośni i Hercegowinie nie działa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenia medycznego. Wizyta u lekarza w BiH kosztuje ok. 15-25 EUR, dlatego szczególną uwagę warto zwrócić na możliwie wysoką sumę kosztów leczenia w polisie.
  • 2
    W lecie temperatury sięgają ponad 40°C. Należy zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli w rzekach i jeziorach, w których temperatura wody nawet latem pozostaje niska, a nurt może być niebezpieczny.
  • 3
    W okresie zimowym znaczącym utrudnieniem dla zwiedzających mogą być gęste mgły i smog, szczególnie w miastach położonych w dolinach pomiędzy obszarami górskimi.
  • 4
    Jedynym środkiem płatniczym na terytorium BiH jest marka wymienialna (BAM). Nie ma możliwości płacenia w innej walucie, w tym w euro.
  • 5
    Do BiH można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2.500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

BiH – informacje dla kierowców

Polskie OC jest honorowane w Bośni i Hercegowinie. Zielona Karta, ubezpieczenie graniczne, czy międzynarodowe prawo jazdy nie są nam potrzebne. Będąc kierowcą, warto jednak pamiętać o innych zasadach, które zamieszcza na swojej stronie MSZ:

  • Przy wjeździe do BiH samochodem wymagany jest dowód rejestracyjny. Polskie polisy OC są respektowane. Choć międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, zaleca się jego posiadanie.
  • Organizatorzy wycieczek zorganizowanych poruszających się autokarem muszą pamiętać, że przy wjeździe do BiH może zostać spisany stan licznika pojazdu w celu naliczenia opłaty za korzystanie z dróg. Jej wysokość zależy od liczby przejechanych kilometrów i jest pobierana przy wyjeździe.
  • W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi (czerwone tabliczki PAZI MINE).
  • Sieć stacji benzynowych nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów paliwa np. Energopetrol (EP), INA, OMV, PETROL.
  • Użytkownicy nawigacji satelitarnej powinni być świadomi faktu, iż mapy satelitarne najczęściej nie obejmują BiH.
  • W wielu tunelach górskich nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych.

Dlaczego warto mieć polisę do Bośni i Hercegowiny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele ryzyk związanych z bałkańskimi kierunkami podróży, takimi jak Bośnia. Ubezpieczenie turystyczne będzie zatem w tym wypadku nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne, by zapewnić sobie bezpieczny i spokojny wyjazd. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że taką polisę możemy elastycznie dopasować do własnych potrzeb związanych z podróżą. Zabezpieczymy się w ten sposób od na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, nieplanowanych wydatków czy trudności w komunikacji.

Poza tym cena za ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny nie jest wysoka w odniesieniu do tego, ile można zyskać, mając taką ochronę. Jeśli napotkamy na problemy zdrowotne, to podsumowanie potencjalnych kosztów leczenia bez odpowiedniej polisy może skończyć się trudnym do spłacenia długiem. Lepiej zatem wykupić przed wyjazdem ochronę z jak najwyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia oraz innymi potrzebnymi dodatkami.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie do BiH?

Przed zakupem ubezpieczenia do Bośni i Hercegowiny, warto przede wszystkim przeanalizować wiele różnych ofert, by upewnić się, że idealnie odpowiadają naszym potrzebom. Zwróć uwagę zwłaszcza na następujące aspekty:

  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia – powinna być wystarczająco wysoka, aby pokryć ewentualne koszty hospitalizacji, zabiegów i transportu medycznego.
  • Suma w ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków – to właśnie ta polisa zapewni Ci świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu lub bliskim w przypadku śmierci.
  • OC w życiu prywatnym – pokryje szkody wyrządzone innym (osobowe i materialne). Pamiętaj, by upewnić się, że suma jest odpowiednio wysoka.
  • Ubezpieczenie bagażu – chroni przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem bagażu. Dobrze oszacuj zatem jego wartość i ustal adekwatną sumę w polisie.
  • Usługi assistance – zapewnią Ci pomoc w razie różnych trudnych sytuacji w dalekiej podróży, np. w przypadku zgubienia dokumentów, kradzieży karty kredytowej czy problemów z zakwaterowaniem.
  • Klauzula alkoholowa – jeśli planujesz spożywać napoje wysokoprocentowe, upewnij się, że Twoja polisa zapewni Ci wówczas ochronę. 

Ile kosztuje polisa turystyczna do Bośni?

Na cenę polisy turystycznej do Bośni i Hercegowiny może wpływać wiele różnych czynników. Wśród nich należy wymienić m.in.: liczbę i wiek ubezpieczonych, zakres ochrony, wybór dodatków, długość pobytu oraz sumy ubezpieczenia w ramach poszczególnych ryzyk. Rozszerzenia mogą determinować koszt ochrony. Aby lepiej zobrazować możliwą cenę za ubezpieczenie podróżne do Bośni i Hercegowiny, posłużymy się poniższym przykładem.

Dane do kalkulacji:

Dwie osoby dorosłe (roczniki: 1979 i 1981); potrzebne rozszerzenie o choroby przewlekłe. Cel i termin wyjazdu: Wypoczynek na terytorium Bośni i Hercegowiny, od 2.08. do 12.08. 2024 r. W tabeli prezentujemy porównanie proponowanych polis.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres i sumy ubezpieczeniaCena polisy

Generali
Wariant: Oszczędny

  • Koszty leczenia i Assistance: 100 tys. PLN
  • NNW: 15 tys. PLN
  • OC: NIE
  • Bagaż podróżny: NIE

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa.

123 zł

Generali
Wariant: Elastyczny

  • Koszty leczenia i Assistance: 500 tys. PLN
  • NNW: 40 tys. PLN
  • OC: 100 tys. PLN
  • Bagaż podróżny: 500 PLN

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa.

185 zł

Proama
Wariant: Optymalny

  • Koszty leczenia i Assistance: 200 tys. PLN
  • NNW: 20 tys. PLN
  • OC: 50 tys. PLN
  • Bagaż podróżny: 500 PLN

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa.

152 zł

Allianz
Wariant: Standard

  • Koszty leczenia i Assistance: 140 tys. PLN
  • NNW: 20 tys. PLN
  • OC: 200 tys. PLN
  • Bagaż podróżny: 1000 PLN

W zakresie: sport rekreacyjny, choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa.

258,06 zł 

Kalkulacja wykonana: 5.06.2024 w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych CUK.

Porównaj ceny polis podróżnych w CUK!

Po przeczytaniu naszej porady wiesz już, jak ważne podczas Twojej podróży do Bośni i Hercegowiny może okazać się właściwe ubezpieczenie. Pamiętaj, że tylko porównanie wielu ofert umożliwi Ci idealne dopasowanie polisy do Twoich potrzeb. Sprawdzonym sposobem na znalezienie odpowiedniej ochrony w korzystnej cenie jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych CUK. Dzięki niemu porównasz aktualne propozycje od wiodących towarzystw i to bez wychodzenia z domu! Zachęcamy do skorzystania z oferty i zakupu polisy online.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy do Bośni i Hercegowiny trzeba mieć paszport?

    Nie, jeśli posiadasz ważny dowód osobisty. Jednak dla większego bezpieczeństwa warto mieć oba dokumenty w razie utraty jednego z nich. 

  • 2
    Jakie są zasady wjazdu do Bośni i Hercegowiny?

    Mimo iż Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, obywatele RP mogą podróżować tam na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt do 90 dni odbywa się bez wizy. Więcej informacji na temat aktualnych przepisów wjazdowych do BiH można znaleźć na stronie MSZ.

  • 3
    Czy do Bośni i Hercegowiny potrzebna jest Zielona Karta?

    Nie. Do wjazdu autem na terytorium BiH nie jest wymagana Zielona Karta ani też międzynarodowe prawo jazdy, niemniej posiadanie ich jest zalecane przez MSZ. Wymaganym dokumentem dla kierowców jest natomiast dowód rejestracyjny oraz polskie ubezpieczenie OC.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku