2024-02-28

Bośnia i Hercegowina – ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje

Planujesz wakacje? Zastanów się nad Bośnią i Hercegowiną!

Bośnia i Hercegowina – ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje

Krystalicznie czyste rzeki, urzekające wodospady, niezwykłe zabytki architektury, wyśmienita kuchnia, a także pełne uroku miasteczka – z tym właśnie kojarzy się Bośnia i Hercegowina. Zwiedzanie popularnych punktów tak urozmaiconego kulturowo kraju może być ciekawym pomysłem na wycieczkę, na przykład podczas pobytu w Dalmacji!

Bośnia i Hercegowina to miejsce, gdzie zdecydowanie warto wybrać się na wakacje. Zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o mniej komercyjnych kierunkach podróży po Europie. Zaplanuj z nami krótki wyjazd do Mostaru lub znanego z objawień maryjnych Medziugorie. Przeczytaj poradę, by poznać największe atrakcje turystyczne Bośni i Hercegowiny!

Bośnia i Hercegowina – najważniejsze informacje dla turystów:

 • Geografia: Bośnia i Hercegowina to państwo położone na Półwyspie Bałkańskim, ze stolicą w Sarajewie. Można podziwiać tam zarówno piękne krajobrazy gór, jak i malowniczą, choć wąską, linię brzegową. Kraj ten cechuje się klimatem kontynentalnym w głębi lądu oraz śródziemnomorskim wzdłuż wybrzeża
 • Waluta: Oficjalną walutą Bośni i Hercegowiny jest marka zamienna (BAM).
 • Dokumenty: Obywatele Polski udający się do BIH na pobyt krótkoterminowy (do 90 dni w okresie 180 dni) nie potrzebuje wizy. Wymaganym dokumentem do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty.
 • Transport: Dla większej swobody eksploracji kraju zaleca się wynajem samochodu. Przy wjeździe autem do BIH nie jest wymagane posiadanie zielonej karty. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Miejsca te mają zwykle znaki ostrzegawcze – czerwone tabliczki „PAZI MINE”.
 • Ubezpieczenie: Na terytorium Bośni i Hercegowiny nie obowiązuje EKUZ. Zaleca się zatem wykupienie ubezpieczenia turystycznego w celu pokrycia kosztów leczenia w podróży, hospitalizacji i transportu medycznego w razie nagłej choroby lub wypadku.
 • Bezpieczeństwo: Ogólne informacje na temat podróżowania po Bośni i Hercegowinie znajdują się na stronie MSZ oraz na stronie Policji Granicznej BiH.

Dlaczego warto wybrać się do Bośni i Hercegowiny?

Z czego przede wszystkim słynie Bośnia i Hercegowina? Co zobaczyć podczas zwiedzania tego kraju? Co wyróżnia go na tle innych południowo-europejskich destynacji? Planując wycieczkę, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • Malownicze krajobrazy – góry, rzeki i wodospady tworzą spektakularne scenerie, które przyciągają miłośników natury i aktywnego wypoczynku.
 • Ciekawa i złożona historia – kraj ten był miejscem, w którym doszło do wielu konfliktów zbrojnych, w tym tragicznej wojny w latach 90. XX wieku, co odcisnęło piętno na jego historii i kulturze. Jeśli pasjonujesz się historią militarną, zaplanuj zwiedzanie miejsc poświęconych pamięci i oraz muzeów upamiętniających ważne wydarzenia w dziejach tego kraju.
 • Most w Mostarze (Stary Most) – zabytkowy most z czasów osmańskich to jeden z największych tego typu obiektów w Europie oraz jeden z ważniejszych zabytków tego kraju. Stanowi także symbol toczącej się w latach 1992-1995 wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.
 • Sarajewo – stolica kraju, znana z gościnności mieszkańców, wielokulturowości oraz bogatej historii, w tym z organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku.
 • Kuchnia – niezwykle bogata i różnorodna. Mieszają się w niej wpływy tureckie, śródziemnomorskie i bałkańskie. Do lokalnych atrakcji Bośni i Hercegowiny można zaliczyć także tradycję picia kawy. Jest to ważny rytuał społeczny, który ma swoje korzenie jeszcze w czasach osmańskich. Bośniacka kawa jest symbolem gościnności i długich rozmów.
 • Etniczna i religijna różnorodność – społeczeństwo kraju stanowi aż trzy grupy etniczne: trzech Bośniaków, Serbów i Chorwatów, co przekłada się na bogactwo kulturowe, widoczne m.in. w architekturze sakralnej.
 • Medjugorie (miejsce objawień maryjnych) przyciąga ludzi poszukujących wewnętrznego ukojenia, niezależnie od ich przekonań religijnych. Atmosfera modlitwy, refleksji i wspólnoty, która tam panuje, może być ciekawym doświadczeniem o charakterze duchowym.

Najpiękniejsze miejsca i regiony w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina to przede wszystkim atrakcje przyrodnicze oraz te związane z lokalną kulturą. Poniższa lista może posłużyć Ci jako kompas i ściągawka podczas podróży do tego kraju. Oto absolutne „must–see” dla turystów planujących podróż po Bośni i Hercegowinie!

 • Mostar – słynie ze Starego Mostu wpisanego na listę UNESCO i malowniczych brzegów rzeki Neretwy.
 • Sarajewo – stolica znana z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, a także urokliwej starówki.
 • Jezioro Jablanica – krystalicznie czyste jezioro otoczone górami.
 • Kravica – zapierające dech w piersiach wodospady na rzece Trebižat.
 • Tekke derwiszów w Blagaju – klasztor z łaźnią turecką przy źródle rzeki Buna.
 • Počitelj – otoczona murami średniowieczna osada z zachowaną architekturą osmańską.
 • Most Mehmeda Paszy Sokolovicia w Višegradzie na rzece Drina – kolejny most wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uwieczniony w literaturze przez pisarza Ivo Andrića.
 • Jajce – miasto znane z potężnych wodospadów i bogatej historii.
 • Park Narodowy Sutjeska – jeden z najstarszych parków narodowych, z pięknymi górami, lasami i wąwozami. Usytuowany przy granicy z Czarnogórą.
 • Travnik – miasto słynące z dobrze zachowanej architektury osmańskiej i zamku.
 • Bjelašnica i Jahorina – popularne ośrodki narciarskie, znane z Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku.
 • Neum – popularny nadmorski kurort. Stanowi też dobrą bazę wypadową do Czarnogóry, Medjugorje, Dubrownika czy Mostaru.
 • Trebinje – jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach, w których można podziwiać zabytki lub zwiedzać winnice. Miasto słynie z produkcji doskonałego wina.

Czy wiesz, że…

Jeśli wybierasz się do Bośni i Hercegowiny samochodem, dobrym pomysłem na urozmaicony urlop może być dla Ciebie odwiedzenie sąsiednich krajów, które miniesz w trasie. Jeśli się na to zdecydujesz, sprawdź także nasze porady dotyczące:

Co warto zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina to kraj, który przyciąga swoimi malowniczymi krajobrazami, od gór po rzeki i wodospady, tworząc spektakularne scenerie dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że jest to także obszar naznaczony wojną, co znajduje odzwierciedlenie w lokalnej kulturze i społeczeństwie. Właśnie dlatego nieodłącznym punktem takiej wyprawy będzie odwiedzenie miejsc pamięci, które mogą stanowić prawdziwą lekcję historii.

Oto najpopularniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Bośni i Hercegowiny:

 • 1
  Stary Most w Mostarze – architektoniczne arcydzieło z XVI wieku, zbudowane przez Osmanów w 1566 roku. Most zniszczono w 1993 roku podczas wojny w Bośni, ale dzięki międzynarodowym wysiłkom został wiernie odbudowany i ponownie otwarty w 2004 roku, co stało się symbolem pojednania i nadziei na przyszłość, a także powodem do wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • 2
  Baščaršija – centrum Sarajewa, stanowiące najstarszą część miasta, która zachowała swój orientalny charakter z czasów panowania Imperium Osmańskiego. Rozciąga się wokół placu z fontanną, będącego charakterystycznym punktem tego obszaru. Znajduje się tam także tętniący życiem bazar pełen sklepów, kawiarni i tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych.
 • 3
  Tunel Nadziei w Sarajewie – historyczna konstrukcja wybudowana w 1993 roku podczas oblężenia Sarajewa w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie. Jego głównym celem było umożliwienie transportu żywności, lekarstw, paliwa oraz uzbrojenia do oblężonego miasta, a także umożliwienie ewakuacji rannych i komunikacji z resztą kraju. Obecnie mieści się tam muzeum otwarte dla zwiedzających.
 • 4
  Wodospady Kravica – są jednym z najbardziej malowniczych i spektakularnych naturalnych zjawisk w kraju, stanowiąc popularny cel wycieczek dla turystów z całego świata. Położone wśród gęstych lasów i skalistego terenu w pobliżu miasta Ljubuški tworzą idealne warunki do relaksu w otoczeniu dziewiczej przyrody.
 • 5
  Źródło rzeki Buna w Blagaju – jest jednym z największych i najmocniejszych źródeł krasowych w Europie. Znane z krystalicznie czystej wody oraz zlokalizowanego tu historycznego klasztoru derwiszów, który dodaje temu miejscu mistycznego charakteru.
 • 6
  Stari Grad miasta Jajce – Stare Miasto w Jajce zachwyca swoją średniowieczną architekturą i bogatą historią, sięgającą czasów panowania królów Bośni. Można podziwiać tam m.in. imponujące fortyfikacje, w tym słynne mury obronne i wieże, a także piękne wodospady, gdzie rzeka Pliva wpada do Vrbas.
 • 7
  Twierdza Stari Grad w Travniku – położona na wzgórzu nad miastem, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najlepiej zachowanych zabytków średniowiecznych w Bośni i Hercegowinie. Zbudowana w XV wieku, przez wieki służyła jako ważny punkt obronny. Obecnie zapewnia zwiedzającym nie tylko możliwość obcowania z historią, ale także spektakularne widoki na miasto Travnik i otaczające je góry.
 • 8
  „Piramidy” w Visoko – szpiczaste góry ze zboczami porośniętymi drzewami. Choć ich status jako prawdziwych piramid jest przedmiotem kontrowersji, stały się one popularną atrakcją turystyczną Bośni i Hercegowiny! Przy okazji warto zwiedzić też malowniczo położone miasto Visoko.
 • 9
  Park Narodowy Sutjeska – jeden z najstarszych i największych parków narodowych w Bośni i Hercegowinie. Obejmuje obszary pełne dziewiczej przyrody: głębokie kaniony rzek, rozległe lasy i malownicze tereny gór, w tym Maglić – najwyższy szczyt kraju (2386 m n.p.m) znajdujący się na liście Korony Europy. Obszar ten słynie również z Bitwy nad Sutjeską z okresu II wojny światowej. Można ujrzeć tam pomnik upamiętniający to wydarzenie.
 • 10
  Srebrenica – miasto zawdzięcza swoją nazwę wydobyciu srebra. Obecnie funkcjonuje tam kopalnia soli i uzdrowisko. Miejsce to kojarzy się jednak przede wszystkim z masakrą, która miała miejsce w lipcu 1995 roku, stając się jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii konfliktów bałkańskich lat 90. XX wieku. Zamordowanych zostało wówczas około 8 tysięcy osób.

Warto pamiętać!

Planujesz eksplorować Bośnię i Hercegowinę z dziećmi? Koniecznie sprawdź dostępność oraz godziny otwarcia popularnych miejsc i atrakcji. Dostosuj też typ aktywności do wieku i zainteresowań swoich pociech, aby cała rodzina mogła cieszyć się komfortem podróży.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Bośni i Hercegowiny?

Robiąc zakupy w Bośni i Hercegowinie, warto poszukać lokalnych sklepów i targów, aby wspierać tamtejszych rzemieślników oraz tradycyjną kulturę regionu. Oto pomysły na ciekawe pamiątki z tego rejonu Europy:

 • 1
  Rękodzieło artystyczne – np. ręcznie tkane dywany, haftowane serwety lub tradycyjne elementy stroju.
 • 2
  Biżuteria i ozdoby – Sarajewo słynie z wyrobów złotniczych i srebrnych, w tym tradycyjnej biżuterii z motywami osmańskimi.
 • 3
  Ceramika i porcelana – unikatowe, ręcznie malowane elementy ceramiczne, które często odzwierciedlają tradycyjne wzory bośniackie.
 • 4
  Kawa – zestaw do parzenia wraz z zapasem lokalnej kawy pozwoli cieszyć się słynnym bośniackim rytuałem na długo po powrocie z wycieczki.
 • 5
  Lokalne produkty spożywcze – np.: suszone owoce, miody, ajvar oraz różne rodzaje bałkańskich serów.
 • 6
  Rakija – tradycyjny bałkański alkohol, popularny także w Bośni, dostępny w wielu smakach, np. śliwkowym, jabłkowym czy ziołowym.
 • 7
  Drewniane rękodzieło – szkatułki, figurki, a także tradycyjne instrumenty muzyczne.
 • 8
  Książki bośniackich autorów lub albumy poświęcone historii, kulturze oraz krajobrazom Bośni i Hercegowiny.
 • 9
  Pamiątki z Mostaru – np. reprodukcje słynnego Starego Mostu w Mostarze, jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Bośni i Hercegowiny.

Na co uważać w Bośni i Hercegowinie?

Jak podaje portal GOV.pl:

„W wielu miejscach, szczególnie mniej popularnych turystycznie, pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów. Miejsca te najczęściej są oznakowane, ale nie zaleca się samodzielnego podróżowania po lasach, górach, drogach nieutwardzonych, nieoznakowanych lub rzadko używanych. Pieszo wskazane jest poruszanie się po wyznaczonych szlakach, z miejscowym przewodnikiem, zaś w ruchu kołowym po oznakowanych i utwardzonych drogach”.

Podczas podróży w te rejony Europy należy zachować szczególną ostrożność w obecności bezpańskich zwierząt – szczególnie ich większych grup. W większości tamtejszych miast nierozwiązanym pozostaje bowiem problem bezdomnych psów.

Bośnia i Hercegowina leży też w strefie aktywnej sejsmicznie, co może stanowić zagrożenie podczas pobytu w tym kraju. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na tej stronie. MSZ apeluje ponadto o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wyjeżdżasz do BIH? Kup ubezpieczenie turystyczne!

Bośnia i Hercegowina oferuje wyjątkowe atrakcje turystyczne i możliwość obcowania z ciekawą kulturą. Wyprawa do tego kraju obarczona jest jednak pewnym ryzykiem. Warto bowiem pamiętać, że nie obowiązuje tam EKUZ, a w razie nagłego zachorowania lub wypadku niezbędną pomoc zagwarantuje jedynie dobrze skomponowana polisa. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i dopasuj ochronę do swoich potrzeb!

Kompleksowe wsparcie w nagłych sytuacjach w trakcie zagranicznego wyjazdu zapewni np. ubezpieczenie assistance w podróży ← wejdź w link i sprawdź szczegóły oferty! O odpowiednią polisę turystyczną do Bośni i Hercegowiny możesz zapytać również na naszej infolinii lub osobiście, w najbliższej stacjonarnej placówce CUK.

FAQ:

 • 1
  Czy Bośnia i Hercegowina jest drogim krajem?

  Bośnia i Hercegowina jest uznawana za jeden z bardziej przystępnych cenowo krajów Europy, zwłaszcza w porównaniu z większością państw zachodniej części kontynentu. Koszty zakwaterowania, jedzenia, transportu i atrakcji turystycznych są generalnie niższe niż w innych popularnych europejskich destynacjach turystycznych.

 • 2
  Czy w Bośni można płacić w euro?

  Jedynym akceptowanym środkiem płatniczym na terytorium BiH jest marka wymienialna (BAM). Nie można zatem płacić w innej walucie, w tym w euro. Warto mieć przy sobie również gotówkę w lokalnej walucie, ponieważ nie wszędzie akceptowane są karty płatnicze, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich.

 • 3
  Co warto zjeść w Bośni i Hercegowinie?

  Najpopularniejsze potrawy, których warto spróbować  w Bośni i Hercegowinie to:

  • Ćevapi – małe, grillowane roladki mięsne, często podawane z somunem (bośniackim chlebkiem typu pita), cebulą i ajvarem.
  • Bosanski lonac – tradycyjny bośniacki gulasz przygotowywany z różnych rodzajów mięsa i warzyw. Danie określane jako narodowa potrawa tego kraju.
  • Sarma lub Japrak – bałkańskie gołąbki.
  • Pita – ogólna nazwa dla pieczonych ciast z urozmaiconym nadzieniem, takim jak ziemniaki (krompiruša), ser (sirnica) czy szpinak.
  • Ćufte – lokalne pulpeciki w sosie pomidorowym.
  • Burek – zawijany bałkański placek przyrządzany z wielu cienkich warstw ciasta filo przekładanych nadzieniem mięsnym, warzywnym lub serowym.
  • Pljeskavica – grillowany kotlet mielony, podawany z różnymi dodatkami.
  • Begova Čorba – gęsta, sycąca zupa z mięsem, warzywami i okrą, często podawana jako przystawka w tradycyjnych restauracjach.
 • 4
  W jakim języku mówi się w Bośni i Hercegowinie?

  W Bośni i Hercegowinie obowiązują 3 języki urzędowe: bośniacki, serbski i chorwacki.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku