2024-09-26

Jak usunąć kamień z szyb samochodowych?

Poznaj najlepsze sposoby na skuteczne usunięcie osadu z szyb samochodowych.

Jak usunąć kamień z szyb samochodowych?

Świeżo umyte auto, a po krótkim czasie efekt psują drobne ślady z białą obwódką, widoczne na lakierze i szybach? To tzw. water spoty powstałe na skutek wytrącania się osadów mineralnych z zalegającej na powierzchni auta wody. Poza nieestetycznym wyglądem, mogą negatywnie oddziaływać na lakier i utrudniać widoczność. W jaki sposób zapobiec tworzeniu się i jak usunąć kamień z szyb samochodowych, gdy już powstanie? Dowiesz się z tego artykułu!

Najważniejsze informacje:

  • Kamień na szybach samochodu osadza się w postaci tzw. water spotów, drobnych śladów powstałych w wyniku wytrącania się minerałów z wody.
  • Osadzaniu się kamienia sprzyja spłukiwanie auta twardą wodą i pozostawianie na słońcu do wyschnięcia.
  • Aby uniknąć nieestetycznych osadów, warto po każdym umyciu wytrzeć szyby do sucha.
  • Do usuwania kamienia z szyb służą różne dostępne na rynku środki. Można też skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się detailingiem samochodowym.

Kiedy kamień osadza się na szybach samochodu?

Osadzanie się kamienia często towarzyszy przedmiotom codziennego użytku, narażonym na częsty kontakt z wodą, a co za tym idzie – na wytrącanie się osadów mineralnych podczas wysychania. Zjawisko to nie omija aut i przybiera specyficzną postać. Water spoty, czyli ślady w kształcie kropli z jasną białawą obwódką powstają, gdy podczas wysychania wytrąca się z wody nadmiar minerałów. Tworzą się na szybach i karoserii najczęściej po umyciu samochodu twardą, nie zdemineralizowaną wodą, ale również po deszczu.

Mechanizm powstawania water spotów jest zatem bardzo prosty – pozostawione na szybach krople wody po czasie naturalnie wysychają, pozostawiając na powierzchni osad mineralny. Zbagatelizowane, z czasem mogą nawarstwiać się coraz bardziej, przez co ich usunięcie może nie być proste. Dlatego, by uniknąć problemu, po myciu zaleca się spłukanie auta wodą zdemineralizowaną bądź przetarcie zarówno szyb, jak i lakieru suchą szmatką, by zebrać resztki wody.

Jak usunąć kamień i osady z szyb samochodu?

Kiedy nie uda się zapobiec powstaniu uporczywych śladów, usuwanie kamienia z szyb samochodowych można przeprowadzić przy użyciu odpowiednich środków. Mogą to być środki chemiczne, których działanie opiera się na rozpuszczeniu osadów bądź różnego rodzaju pasty do szyb, z pomocą których kamień usuwa się mechanicznie, ścierając zanieczyszczoną powierzchnię.

Zaleca się unikać czyszczenia szyb w ciepłe dni i w pełnym słońcu, ponieważ utrudnia to równomierne nałożenie środków i zwiększa ryzyko smug.

Czym usuwa się kamień z szyb samochodowych?

Aby pozbyć się kamienia z szyb, można spróbować poradzić sobie samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów do usuwania kamienia z szyb samochodowych. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Jedne tylko usuwają osady, inne mają za zadanie też zabezpieczać powierzchnię przed gromadzeniem się kamienia.

Ze względu na różnorodność, przed zastosowaniem zawsze warto przeczytać zalecenia producenta i instrukcję użycia. Silne środki o kwaśnym odczynie mogą działać drażniąco na skórę, dlatego w ich przypadku konieczne jest założenie rękawiczek. Istotny jest też czas, przez jaki preparat powinien pozostawać na szybie – pozostawiony na zbyt długo może niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię. Innym sposobem na poradzenie sobie z osadami są pasty do szyb.

Kiedy należy usunąć kamień z szyb w aucie?

Odpowiedź na pytanie, kiedy usunąć kamień z szyby samochodu jest prosta – im szybciej, tym lepiej. Utrwalonego osadu nie tylko trudniej się pozbyć, ale też może on niekorzystnie wpływać na powierzchnię szyb. Drobne białe ślady na szybie mogą też wpływać na widoczność, powodując dyskomfort podczas jazdy.

Szybkiemu wytrącaniu się osadów sprzyja wysoka temperatura i mocne słońce, dlatego po umyciu samochodu szczególnie w ciepły dzień warto na świeżo przetrzeć szyby.

Interesuje Cię inny problem – parowanie szyb w aucie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu Co powoduje parowanie szyb w samochodzie?

Kto zajmuje się usuwaniem osadu z kamienia w samochodzie?

Kiedy domowe sposoby zawiodą albo zwyczajnie nie chcesz zaprzątać sobie głowy, jak usunąć kamień z szyby samochodu, możesz skorzystać z usług profesjonalistów. Wielu właścicieli aut poza dbałością o stan techniczny pojazdu, przywiązuje dużą wagę do strony estetycznej auta – kondycji lakieru, reflektorów, szyb, tapicerki. Firmy specjalizujące się w pielęgnacji auta, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują szeroki zakres usług, ułatwiających utrzymanie auta w bardzo dobrym stanie.

Fachowcy, tacy jak detailerzy samochodowi, dbając o każdy szczegół, dokładają starań, by auto wizualnie było w nienagannej kondycji. W wachlarzu ich usług można znaleźć usuwanie kamienia z szyb samochodowych. Korzystając z odpowiednich środków i narzędzi, pomagają pozbyć się osadów zarówno z szyb, jak i lakieru. Warto też dopytać o możliwość aplikacji powłoki ochronnej na szyby, by zabezpieczyć je na przyszłość przed czynnikami zewnętrznymi.

Czy ubezpieczenie obejmuje usuwanie kamienia z szyb w aucie?

Usuwanie kamienia z szyb samochodu to zabieg pielęgnacyjny, mający na celu poprawę wyglądu auta, ale też zabezpieczenie powierzchni przed powolnym uszkodzeniem. Jednak powstawanie osadów to proces naturalny, związany ze standardowym użytkowaniem auta, do którego dochodzi na skutek naturalnego zjawiska.

Kamień na szybach jest następstwem eksploatacji, a nawarstwienie osadów wynika z braku odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych np. po umyciu auta. W OWU polis takich jak Autocasco czy ubezpieczenie szyb jednym z najczęstszych wyłączeń są szkody wynikłe z eksploatacji czy niewłaściwej konserwacji.

Ochroną ubezpieczeniową można natomiast objąć szyby na wypadek szeregu zdarzeń, skutkujących nawet koniecznością wymiany szyby. Uderzenie kamienia, działanie osób trzecich, uszkodzenie w wyniku gradobicia, wypadku to jedynie przykłady sytuacji, kiedy dzięki polisie można ustrzec się przed sporymi kosztami związanymi z naprawą. Więcej na ten temat znajdziesz w innej naszej poradzie: Czy warto ubezpieczać szyby samochodowe?

Zadbaj o ochronę szyb w swoim aucie!

Szyby w aucie narażone są na działanie wielu czynników, które mogą powodować ich uszkodzenie. Nawet niewielki odprysk może rozrosnąć się do poważnego pęknięcia, dlatego warto rozważyć rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie szyb w aucie, wybierając odpowiedni wariant z dostępnych na rynku produktów. Porównanie ofert ułatwi Ci nasz kalkulator OC i AC, dzięki któremu poznasz ceny i warianty ubezpieczeń komunikacyjnych oferowanych przez różne towarzystwa.

 

FAQ:

  • 1
    Jak uniknąć osadzania się kamienia na szybach samochodowych?

    Nie zawsze da się uniknąć sytuacji, w których na szybach auta gromadzi się osad mineralny i powstają tzw. water spoty. Jest jednak kilka kwestii, na które możesz zwrócić uwagę, by ograniczyć powstawanie uporczywych śladów:

    • unikaj mycia auta twardą wodą;
    • na myjni bezdotykowej korzystaj z ostatniego programu – płukanie wodą zdemineralizowaną;
    • po umyciu auta przetrzyj szyby suchą szmatką;
    • przecieraj szyby też po deszczu.
  • 2
    Ile kosztuje usuwanie water spotów?

    Jeśli chcesz usunąć kamień samodzielnie, zakup odpowiedniego środka to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli chcesz powierzyć zadanie firmie zajmującej się detailingiem samochodowym, ceny wahają się w przybliżeniu od 150 do 500 złotych.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku