Zauważyłeś odciski łap, fragmenty futra albo pogryzione kable samochodowe? To może oznaczać, że tuż pod maską na dobre rozgościła się kuna. Często jej obecność skutkuje poważniejszymi uszkodzeniami auta, np. pogryzionymi kablami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik na temat tego, jak pozbyć się kuny z samochodu.
Dlaczego kuny niszczą samochody?
Kuna to niewielki ssak, który na co dzień przebywa w lasach, jednak szuka też schronienia w ogrodach, piwnicach, norach czy stodołach. Co ciekawe, żyje nie tylko na wsi, ale też w mieście. Bardzo często wybiera sobie samochód na miejsce do budowania gniazda dla swojego potomstwa. Dlaczego? Poszukuje ciepła, które w tym przypadku jest generowane przez silnik.
A dlaczego kuny niszczą samochody? Oczywiście nie atakują przewodów czy karoserii z premedytacją. Przestrzeń pod maską to idealne miejsce do ochrony przed drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kuna pod samochodem buduje swoje gniazdo, przystosowując przestrzeń do swoich potrzeb. Ma też naturalną potrzebę do gryzienia różnych materiałów dzięki ostrym zębom. Gryzą więc kable lub nawet opony (!), zaznaczają swój teren, nierzadko traktując to jako zabawę. Kuny znajdują również zakamarki, w których ukrywają pożywienie. Tworząc schronienie dla siebie i potomstwa, zostawiają pod maską odchody, resztki jedzenia, co prowadzi do nieprzyjemnych zapachów oraz może przyciągać inne szkodniki.
Kuna pod samochodem najczęściej szuka schronienia w dwóch okresach w roku:
- jesienią i zimą – kiedy zwierzęta poszukują ciepłego schronienia przed mrozem, jedzenia oraz miejsca do rozmnażania się,
- w okresie godowym (od końca marca aż do sierpnia) – w tym czasie poszukują kryjówki i mogą być nawet agresywne.
Niestety, kuna w samochodzie potrafi zasiać niemałe spustoszenie. Pogryzione kable, zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne to dopiero początek kłopotów. Wraz ze znalezieniem schronienia, zwierzęta potrafią na tyle się rozgościć, że auto będzie potrzebowało solidnej naprawy, bo nie będzie zdatne do użytku. Bardzo często dochodzi do wycieków płynu chłodniczego, nierównej pracy silnika, problemów z oświetleniem, a nawet poważnych uszkodzeń przewodu zapłonowego. W przypadku pogryzienia kabli elektrycznych jest duże prawdopodobieństwo zwarcia. Konieczna wtedy jest wizyta u mechanika i poniesienie sporych kosztów związanych z naprawą awarii, ale nie tylko. Trzeba też znaleźć skuteczny sposób na kuny w samochodzie, aby problem się nie powtórzył. Chodzi tu przecież o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Ponadto warto wspomnieć, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu (OC) nie gwarantuje zwrotów kosztów za szkody wyrządzone przez kuny.
To ważne!
Kuny pojawiają się nie tylko w samochodach, ale często też w piwnicach albo na poddaszach. Rozpoznasz je po specyficznym zapachu oraz dźwiękach szurania czy biegania. Warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie domu od gryzoni. Ochrona ubezpieczeniowa zadziała, kiedy ubezpieczysz dom w formule “All Risk”. W tym wariancie ubezpieczeniem objęte są wszystkie zdarzenia, które nie zostały wyłączone w OWU. Przed zawarciem polisy koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia by mieć pewność, że szkody wyrządzone przez gryzonie również są objęte ochroną.
Co odstrasza kuny od samochodu?
Kiedy rozpoznasz już, że masz kuny w aucie to koniecznie posprzątaj swój samochód, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zwierzęta pozostawiają po sobie zapach, który zachęca ich do powrotu. Pamiętaj jednak, że kuny to zwierzęta, które są pod ochroną. Musisz wybierać wyłącznie bezpieczne sposoby na ich odstraszenie. Nie można wyrządzać im fizycznych szkód.
Odstraszacze kun w płynie, aerozolu lub żelu
Na rynku nie brakuje preparatów chemicznych, które mają formę praktycznego aerozolu lub płynu. Stosuje się je najczęściej na niewielkiej powierzchni, np. na wszystkie części gumowe i plastikowe w przewodach samochodowych, materiał wygłuszający albo obudowę silnika. Wcześniej trzeba wyczyścić dokładnie komorę, aby pozbyć się zapachu kun. Chronią one pojazd przed pogryzieniem przewodów, a także odstraszają zwierzęta. Takimi preparatami możesz też spryskać podłoże, na którym stoi pojazd. Większość z nich ma w składzie naturalne składniki, które nie są szkodliwe ani dla zwierząt, ani dla ludzi. Podobne działanie mają specjalne żele. Różni się tylko metoda aplikacji.
Zwróć uwagę, czy dany produkt nie jest szkodliwy dla środowiska i bezpośrednio dla zwierząt. Zawsze stosuj je z ostrożnością oraz zaleceniami producenta. Spraye odstraszające kuny tracą swoje działanie po kilku albo kilkunastu dniach. Powtarzaj aplikację według instrukcji.
Urządzenia odstraszające kuny w samochodzie
Bardziej inwazyjnym sposobem na odstraszenie kun od samochodu są specjalne urządzenia, które wykorzystują ultradźwięki. Dla zwierząt dźwięki o wysokiej częstotliwości są one dość nieprzyjemne, z kolei nie mają większego wpływu na człowieka. Prosty sprzęt może być zasilany na baterię, a bardziej zaawansowany model – przez akumulator. Bez problemu dopasujesz też odstraszacz do wybranej powierzchni. Im większy zasięg działania, tym lepiej, bo kuna nie podejdzie zbyt blisko samochodu. Ultradźwięki powinny mieć też zmienny charakter, aby zwierzęta nie przyzwyczaiły się do nich. Koszt takiego sprzętu to od 100 złotych wzwyż. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu również, jeśli masz gryzonie w aucie.
Montaż odstraszaczy do kun nie powinien być skomplikowany, wystarczy wcześniej zapoznać się z instrukcjami od producenta. W razie problemów, udaj się do mechanika, usługa nie powinna kosztować Cię więcej niż 100-150 złotych.
Bardziej rozbudowane modele mogą wypłaszać kuny poprzez ultradźwięk oraz szok elektryczny w komorze silnika spowodowany dotknięciem specjalnych płytek znajdujących się pod niskim napięciem. Niestety, to rozwiązanie jest nieprzyjemne dla zwierzęcia. Urządzenia rażące prądem sprawiają ból, dlatego nie rekomendujemy tego typu urządzeń. Zdecydowanie warto najpierw skorzystać z innych sposobów na to, jak pozbyć się kuny z samochodu.
Domowe sposoby na pozbycie się kun w samochodzie
Jeśli chcesz wiedzieć, co odstrasza kuny od samochodu to jest wiele produktów codziennego użytku, które mogą się doskonale do tego sprawdzić. Ważna jest konsekwencja i testowanie. Nie każdy sposób sprawdzi się od razu czy też będzie działał przez dłuższy czas. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji.
Oto kilka domowych sposobów na to, jak pozbyć się kuny z samochodu:
- kostka toaletowa – specyficzny zapach może odstraszyć zwierzęta, jednak trzeba pamiętać o jej regularnym wymienianiu,
- woreczki z sierścią psa lub kota – kuny nie lubią towarzystwa innych zwierząt domowych, dlatego mogą zareagować negatywnie na pojawienie się ich sierści. Specyficzny zapach spłoszy je na długo. Warto go wypróbować jako odstraszacz, ale również trzeba pamiętać o regularnej wymianie woreczków na świeże, co może być dość uciążliwe. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zakup gotowych odstraszaczy na kuny do samochodu w postaci preparatów wyzwalających naturalny zapach psa,
- ocet – może być to skuteczny sposób na kuny. Nasącz nim ręcznik albo szmatkę i umieść w miejscu, które zostało zaatakowane. Kuny nie lubią tego zapachu,
- naturalne olejki eteryczne – odstraszają one wiele zwierząt, także dziki, króliki czy zające,
- ząbki czosnku – również mogą działać one drażniąco, wystarczy je rozgnieść i rozsypać w wybranym miejscu,
- perfumy o silnym zapachu – nie zawsze jest to skuteczny sposób na kuny w samochodzie, ale warto spróbować.
Pamiętaj!
Mimo, że wiesz, co odstrasza kuny od samochodu, pamiętaj o wcześniejszym wyczyszczeniu samochodu i pozbyciu się zapachu zwierząt. W przeciwnym razie nawet najbardziej skuteczne środki mogą nie zadziałać.
Firmy proponujące usługi odstraszania kun
Niestety, kuny w samochodzie mogą spowodować wiele uszkodzeń niosących za sobą poważne konsekwencje. Zachęcające mogą być dla nich przyjemne, ciepłe warunki, a także silikon z kabli czy maty wygłuszające do gryzienia. Jeśli żadne powyższe metody nie zadziałają, a problem robi się poważny, pomyśl o wynajęciu firmy odstraszającej. Stosują one humanitarne sposoby i doskonale wiedzą, jak pozbyć się kuny z samochodu.
Jak rozpoznać kunę w samochodzie?
Pierwszymi symptomami, że pod maską Twojego samochodu małe ssaki szukają schronienia, są oczywiście ślady łapek i fragmenty futra. Możesz też zauważyć resztki jedzenia oraz zwierzęce odchody, które nieprzyjemnie pachną. Nietrudno jednak je pomylić z przebywającymi pod maskami kotami. Te zwierzęta jednak łatwiej przegonić, wystarczy je spłoszyć, a nie powinny wracać.
Przyglądając się bliżej swojemu pojazdowi, zwróć uwagę na ślady zgryzu na przewodach elektrycznych, dziury w kablach czy wycieki płynów eksploatacyjnych. To już powinno dać Ci do zrozumienia, że pojawił się problem kuny w samochodzie. Sprawdź też, czy nadal w Twoim aucie znajduje się dolna osłona silnika. Jeśli jej nie ma lub jest uszkodzona może to oznaczać, że niestety kuna przedostaje się do głównej komory.
A może zauważyłeś futrzastego zwierzaka niedaleko garażu lub na podjeździe? Kuna domowa ma najczęściej około 50 centymetrów długości i charakterystyczne futrzane ciało, więc łatwo ją rozpoznasz. Brązowy kolor z pewnością przykuje Twoją uwagę, tak samo jak białe plamki tuż nad przednimi łapkami. Kuny leśne wyglądają podobnie, ale ich łaty na piersi bardziej wpadają w żółty odcień.
Jak zabezpieczyć samochód przed kunami?
Koniecznie zadbaj o skuteczne metody na to, jak pozbyć się kuny z samochodu. Dokładnie wyczyść auto w środku, a także podjazd. Możesz też użyć specjalnych preparatów do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu. Po pierwsze, przełoży się to na większy komfort dla Ciebie, a po drugie – nie przywołają ponownie zwierząt do Twojego auta. Jeśli domowe sposoby na kuny w samochodzie nie zdają egzaminu (np. soda oczyszczona, kawa czy zapachy samochodowe) pomyśl o usłudze ozonowania. Polega ona nie tylko na odświeżeniu powietrza, ale też dezynfekcji. Usuniesz nieprzyjemny zapach, bakterie, grzyby, pleśń czy szkodliwe drobnoustroje.
Nie pozostawiaj żadnych śladów, które mogłyby ponownie zachęcić zwierzęta do powrotu, czyli np. resztek jedzenia. Choć kuny wyglądają dość niepozornie, czasem nawet uroczo, mają zabawne pyszczki i miękkie futerko to mogą być agresywne. Szybko przyzwyczajają się do nowego miejsca, zakładają swoje domy pod maskami samochodów i chętnie tam wracają. To może oznaczać kolejne wizyty i zniszczenia auta.
Dbaj o czystość auta
Jak zabezpieczyć samochód przed kunami? Zawsze dbaj o czystość w samochodzie oraz jego okolicy parkowania. Stosuj produkty, które wydzielają przyjemne dla Ciebie zapachy. Kuny nie lubią intensywnych aromatów, szczególnie wydzielanych przez naturalne ekstrakty, takie jak mięta pieprzowa, cytrusy czy też lawenda.
Zabezpiecz parking
Chcesz zabezpieczyć kilka pojazdów? Na rynku znajdują się też specjalne odstraszacze do kun, które są przeznaczone do zbiorowej ochrony większej liczby aut. To urządzenia ultradźwiękowe o dużej powierzchni działania. Warto w nie zainwestować nawet po pozbyciu się zwierząt, zabezpieczając sporą flotę samochodów przed ich ponownym atakiem. Jeśli to nie zda egzaminu, każdy pojazd trzeba wyposażyć w osobne urządzenie emitujące ultradźwięki.
Pomyśl o ubezpieczeniu
Kuny niszczą samochody, czasem na tyle poważnie, że koszty naprawy są bardzo wysokie. Warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek, wykupując ubezpieczenie AC o odpowiednim zakresie ochrony. Dzięki temu nie musisz się martwić o opłaty związane z naprawą awarii. Przed zakupem polisy porównaj oferty, odwiedzając nasz kalkulator OC i AC. Ponadto zapoznaj się z zakresem ochrony. Oprócz zdarzeń wywołanych przez dzikie zwierzęta, możesz liczyć na znacznie szersze wsparcie.
Zdecydowanie lepiej zadbać o ochronę samochodów niż później zastanawiać się, jak pozbyć się kuny z samochodu lub ile kosztuje naprawa auta po przegryzieniu kabli. Wypróbuj wszystkie metody i wybierz najskuteczniejszą z nich, a także postaw na odpowiednie ubezpieczenie!
FAQ:
- 1Co przyciąga kuny do auta?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kuna pojawia się w Twoim samochodzie to odpowiedź jest bardzo prosta. Przyciąga ją ciepło i możliwość stworzenia schronienia. Pod maską może spędzać czas, kiedy nie poluje, a nawet chcieć założyć rodzinę.
- 2Dlaczego kuny gryzą kable?
Podczas budowania gniazda dla swojego potomstwa, kuny organizują przestrzeń, dlatego mogą gryźć przewody samochodowe. Czasem robią to też dlatego, że są głodne i poszukują pożywienia. Nierzadko spędzają również tak czas na zabawie.
- 3Czy ocet działa na kuny?
Ocet jest jednym z naturalnych produktów spożywczych, który działa odstraszająco na kuny.
Oceń artykuł