2022-09-20

Szkody wyrządzone przez gryzonie – jak się ubezpieczyć?

Sprawdź, jakie szkody mogą wyrządzić gryzonie oraz jak ochronić się przed nieplanowanymi wydatkami, powstałymi w związku z taką szkodą.

Szkody wyrządzone przez gryzonie – jak się ubezpieczyć?

Najczęściej szkody wyrządzone przez gryzonie takie jak kuny czy szczury nie są zbyt duże, natomiast mogą wiązać się z nieplanowanymi wydatkami. Gryzonie mogą spowodować uszkodzenia nie tylko w Twoim domu, ale również w twoim pojeździe. Dowiedz się, jak działa ubezpieczenie domu od szkód wyrządzonych przez kuny i inne gryzonieoraz czy wszystkie towarzystwa gwarantują taką ochronę w zakresie ubezpieczenia.

Gryzonie największy problem sprawiają właścicielom mieszkań i samochodów. Jeżeli znajdziesz ślady kuny na samochodzie lub zobaczysz szczura pod maską samochodu, koniecznie sprawdź, czy żaden kabel nie został uszkodzony przez te małe zwierzęta. Niestety nie istnieje żaden preparat, który daje 100 % ochronę przed tymi szkodnikami i skutkami ich działań. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest polisa, która zabezpieczy zarówno nasz samochód, jak i nasz dom przed szkodami wyrządzonymi przez gryzonie. Sprawdź, co powinno zawierać takie ubezpieczenie!

Szkody wyrządzone przez gryzonie – co to oznacza?

Kuny i inne pomniejsze gryzonie mogą dostać się do różnych małych zakamarków zarówno naszego domu, jak i naszego pojazdu. Kuny czy szczury mogą wyrządzić szkody wszędzie tam, gdzie mają dostęp. Mogą dostać się pod maskę samochodu do komory silnika i przegryźć kable, czy też uszkodzić poszycie dachu lub dostać się do piwnicy i uszkodzić instalacje elektryczne.

Najczęstsze szkody wyrządzone przez gryzonie dotyczą przewodów elektrycznych, przewodów wodnych, gumowych węży czy kabli w aucie. Często uszkodzona zostaje również tapicerka, zieleń w ogrodzie czy układ chłodniczy w pojeździe. W zależności od rodzaju szkody, jej wartość może wynosić około kilkuset złotych, zdarzają się jednak szkody wycenione nawet na kilkadziesiąt tysięcy. Mowa tu oczywiście o szkodach wyrządzonych przez kuny np. w wełnie mineralnej. Kuny mogą wydrążyć tunele i założyć gniazda w strefie wełny. Jeżeli taka szkoda nie zostanie szybko zauważona, to koszty mogą sięgać nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, jeśli zostanie uszkodzona izolacja i konieczna będzie wymiana wełny, w której pojawiły się ubytki. Na szczęście istnieją polisy, które gwarantują Ci odszkodowanie za uszkodzony dach przez kuny.

Warto pamiętać, że gryzonie bardzo często wracają w to samo miejsce, więc wystąpienie szkody, niestety nie oznacza końca kłopotów dla Ciebie jako właściciela domu czy samochodu.

Co oznaczają gryzonie dla ubezpieczyciela?

Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczyciele rozróżniają w polisach ubezpieczeniowych ochronę od szkód wyrządzonych przez gryzonie domowe i te dziko żyjące. Co to oznacza?

Zacznijmy od tego, że gryzonie dziko żyjące to między innymi szczury, myszy czy wiewiórki. Kuny nie zaliczają się do tego gatunku zwierząt, mogą natomiast wyrządzić podobne szkody co gryzonie. Co ważniejsze, zwierzęta te znajdują się pod ochroną, co oznacza, że przy ich odstraszaniu musimy uważać, żeby nie zrobić im krzywdy.

Gryzonie domowe to m.in. szynszyle, fretki, myszy czy szczury trzymane w domu w celach towarzyskich, nie w celach hodowlanych. Ten podział jest o tyle istotny, że za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe w Twoim domu ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności. Co innego, jeżeli jesteś najemcą i wykupisz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, obejmujące szkody wyrządzone przez Twoje zwierzęta domowe – wtedy świadczenie zostanie wypłacone, ponieważ jest to szkoda wyrządzona osobie trzeciej.

Co zatem ze szkodami wyrządzonymi przez dzikie zwierzęta?Są to szkody, na które nie mamy wpływu. Możemy próbować ochronić się przed nimi, kupując różne preparaty czy urządzenia odstraszające gryzonie i kuny, jednak nie mamy pewności, że będą one skuteczne. Jeżeli zwierzęta te dostaną się do naszego domu czy samochodu i zniszczą naszą własność, to nie posiadając odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, będziemy musieli pokryć szkody z własnej kieszeni. Jeżeli chcesz, żeby Twoja polisa chroniła Cię również w przypadku szkód wyrządzonych np. przez kuny, ubezpieczenie musi zostać zawarte w formule all risk. Koniecznie sprawdź wyłączenia odpowiedzialności zawarte w OWU — nie może w nich znajdować się zapis dotyczący szkód wyrządzonych przez zwierzęta tj. gryzonie czy kuny.

Jak ubezpieczyć dom i mieszkanie od gryzoni?

Jeżeli obawiasz się szkód wyrządzonych przez szczury i kuny, nie powinieneś decydować się na zakup polisy chroniącej tylko w razie ryzyk nazwanych (wymienionych w OWU) – najczęściej nie zawierają one w swoim zakresie ubezpieczenia ochrony, która Cię interesuje. Jak już wspominaliśmy powyżej, Twoje oczekiwania spełnią polisy mieszkaniowe w formule all risk – te mogą, ale nie muszą zapewnić Ci ochronę przed gryzoniami.

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk jest nieco droższe, niż polisa obejmująca ryzyka nazwane, natomiast jej niewątpliwym plusem jest to, że pozwala na uzyskanie odszkodowania w sytuacjach, które nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć.

Polisę all risk najłatwiej wybrać, porównując różne oferty. Najważniejszą rzeczą przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia będzie sprawdzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To właśnie z tego dokumentu dowiesz się, o wyłączeniach odpowiedzialności. W OWU może znaleźć się zapis, że towarzystwo nie odpowiada za szkody wyrządzone przez gryzonie. Wtedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne koszty naprawy uszkodzonego mienia. Koszty te będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jeżeli jednak w wyłączeniach nie będzie takiej informacji, to jesteś chroniony. Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy związanej ze szkodami wyrządzonymi przez gryzonie – przykładowo weźmie odpowiedzialność za uszkodzenie kabla przez te zwierzęta.

W jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie od kun i gryzoni?

Jeżeli dwa wyżej wspomniane warunki zostaną spełnione tj. polisa zostanie zawarta w formule all risk i w wyłączeniach odpowiedzialności nie będzie zapisów ograniczających odpowiedzialność towarzystwa dotyczących tych zwierząt, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za szkody wyrządzone w wyposażeniu, elementach stałych czy roślinności ogrodowej.

Kiedy zadziała ubezpieczenie domu od kun i gryzoni? Sytuacji, w których zadziała to ubezpieczenie, jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, kiedy przyda się taka polisa ubezpieczeniowa.

  • Kuny wydrążą tunele w izolacji dachu, co spowoduje nieszczelność konstrukcji.
  • Zostanie przegryziony kabel od instalacji elektrycznej, odcinając tym samym dopływ prądu.
  • Uszkodzona przez dzikie zwierzęta rura wodociągowa spowoduje zalanie.
  • Gryzonie wygryzą dziurę w ściance działowej.

Pamiętaj, że ubezpieczenie od gryzoni może obejmować również inne budynki znajdujące się na Twojej posesji. W formule all risk możesz ubezpieczyć również swój garaż, piwnicę czy domek letniskowy.

Szkody wyrządzone przez gryzonie – jakie wykupić ryzyka?

Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupu polisy mieszkaniowej, jest zakres ochrony ubezpieczeniowej. Podstawowe ubezpieczenie np. pod cesję obejmuje ochroną tylko mury. Kupując taką polisę, nawet w formule all risk – nie ochronisz się od wszystkich kosztów związanych ze szkodami wyrządzonymi przez gryzonie. Jakie rozszerzenia do podstawowej polisy warto dokupić, aby w razie szkody ponosić jak najmniej wydatków związanych z tym zdarzeniem?

  • Ochronę koniecznie rozszerz o ubezpieczenie stałych elementów oraz ruchomości domowych. Jeżeli w związku z działaniem gryzoni uszkodzone zostaną np. meble, towarzystwo wypłaci odszkodowanie, a Ty będziesz mógł kupić za te pieniądze nowe wyposażenie do swojego domu.
  • Koszty poszukiwania i usunięcia przyczyny szkody – warto wykupić to rozszerzenie. Ubezpieczyciel pokryje uzasadnione i udokumentowane koszty za wykonanie czynności, które były niezbędne do ustalenia, co było przyczyną szkody np. badania termowizyjne ścian i skosów poddasza.
  • Wariant all risk – to najważniejsze, o czym musisz pamiętać, dlatego wspominamy o tym już kolejny raz w naszym tekście. Polisy zawarte w formule ryzyk nazwanych zazwyczaj nie chronią Cię od szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Kupując ubezpieczenie z zakresem od wszystkich ryzyk, które nie zawiera wyłączeń odpowiedzialności związanych ze szkodami wyrządzonymi przez gryzonie, masz pewność, że w razie szkody to ubezpieczyciel pokryje niezbędne koszty związane z naprawą Twojego mienia.

Przykład:

Pani Elżbieta po urlopie zauważyła niewielkie zalanie pomieszczeń na piętrze. Uszkodzona została wełna mineralna. W toku działań związanych ze szkodą ustalono, że szkody wyrządzone zostały przez kunę. Uszczelnienie, obróbka i wymiana izolacji została wyceniona na 1500 zł. Niestety, badania termowizyjne ścian i skosów poddasza pokazały, że znajdują się tam obszary o obniżonej temperaturze, związane z ubytkami w wełnie mineralnej. Okazało się, że kuny wydrążyły tunele i założy gniazda w strefie wełny mineralnej. Pełna wartość szkody, czyli naprawa i wymiana termoizolacji ścian i skosów, a także naprawa uszkodzonego dachu została wyceniona na 65 000 zł.

Na szczęście Pani Elżbieta miała wykupione ubezpieczenie w formule all risk z dodatkowym rozszerzeniem obejmującym koszty poszukiwania i usunięcia. Ubezpieczyciel pokrył wszystkie koszty związane z tą sytuacją. Dzięki temu Pani Elżbieta mogła spać spokojnie i nie musiała martwić się o pieniądze na naprawę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy ubezpieczenie domu od gryzoni nie działa?

Nawet kupując ubezpieczenie w formule od wszystkich ryzyk, powinieneś dokładnie przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W wyłączeniach może znajdować się zapis o ograniczeniu odpowiedzialności w związku ze szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i posiadasz np. kunę domową czy gryzonie domowe takie jak szynszyle lub myszoskoczki, poza ubezpieczeniem Twoich ruchomości pomyśl również o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. Jeżeli Twoje zwierzątko wyrządzi szkodę w mieniu najemcy, nie będziesz musiał ponosić kosztów naprawy, chyba że w wyłączeniach ochrony jest mowa o tym, że ubezpieczyciel nie odpowie za szkody wyrządzone przez gryzonie.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od gryzoni?

Polisy z zakresem ubezpieczenia all risk są nieco droższe niż polisy chroniące tylko w przypadku ryzyk nazwanych. W ramach ubezpieczenia od ryzyk nazwanych ochrona ubezpieczeniowa nie obejmie szkód wyrządzonych przez kuny czy gryzonie, dlatego w wyliczeniach braliśmy pod uwagę tylko polisy z formułą all risk.

Kalkulacja została wykonana dla nieruchomości znajdującej się w Toruniu. Poniżej zaprezentujemy roczne składki dla domu o powierzchni 100 m2, którego wartość została określona na 500 000 zł. Pod uwagę bierzemy wyłącznie polisy z rozszerzeniem o ubezpieczenie ruchomości domowych o wartości 35 000 zł w wariancie all risk, który uwzględnia ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez gryzonie. Przedstawimy oferty 3 towarzystw, które znajdują się w naszej ofercie.

Ubezpieczenie w formule all risk chroniące od szkód wyrządzonych przez gryzonie

TowarzystwoWyłączenia ochrony dotyczące gryzoniRoczna składka

Generali

Zniszczenia lub uszkodzenia mienia przez ptaki, krety, owady lub zwierzęta należące do: ubezpieczonego, osób objętych ubezpieczeniem, osób bliskich oraz zwierząt należących do najemców lub ich gości  

 822 zł

PZU

Działania owadów, kleszczy, działania zwierząt (w tym ptaków) polegającego na zabrudzeniu przedmiotu ubezpieczenia, działania roślin lub zwierząt, które należą do ubezpieczonego.

842 zł
 

Uniqa

x

885 zł

Kuny w samochodzie? To też możesz ubezpieczyć!

Kuny w samochodzie są bardzo często źródłem wielu problemów dla właścicieli aut. Zwierzęta te potrafią przegryźć kable, co wiąże się z wysokimi kosztami dla właściciela pojazdu. Zimą często szukamy też sposobów jak się pozbyć kota z maski samochodu. Zdarza się, że gdy kot  szuka ciepła, to wchodzi pod maskę samochodu i co do zasady nie robi żadnych szkód w pojeździe. Z kolei jeżeli kuny czy gryzonie dostaną się pod maskę, to prawie pewne jest, że zostawią po sobie uszkodzenia w Twoim pojeździe.

Pamiętaj!

Jeśli parkujesz w miejscach, gdzie koty mają łatwy dostęp do samochodu, to w okresie jesienno-zimowym zwróć baczną uwagę na to, czy nie wchodzą pod maskę Twojego auta. W takim przypadku przed wyruszeniem w trasę koniecznie otwórz maskę i sprawdź, czy nie znajduje się tam kot.

W sklepach zoologicznych dostępne są odstraszacze na koty. Spray na bazie cytrusów (koty nie lubią tego zapachu) zdaniem internautów jest bardzo skuteczny.

Zobaczyłeś ślady kuny na samochodzie? Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć samochód przed kunami? Jest na to sposób! Nie tylko dom możesz ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez kuny. Jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie kabla w Twoim aucie, koniecznie wykup ubezpieczenie autocasco (AC) w formule all risk. Tu również należy sprawdzić, czy w OWU nie ma zapisów wykluczających takie szkody.

Poza zakupem polisy ubezpieczeniowej warto sprawdzić, czego boją się kuny. Na szczęście jest kilka sposobów na ich odstraszenie. Co może zadziałać na kuny w aucie? Warto wiedzieć, że kuny to zwierzęta, które nie lubią intensywnego zapachu. Dlatego możesz kupić specjalne środki zapachowe lub umyć komorę silnika pojazdu środkami, które pachną intensywnie, ale nie są niebezpieczne dla zwierząt. Dobrze działają również ultradźwiękowe odstraszacze oraz rozsypanie sierści psa. Sposobów na pozbycie się tych zwierząt jest dużo, niestety nie dają one 100% pewności. Jeżeli mimo podjęcia powyższych działań kuna dostanie się do samochodu, to posiadając polisę AC w formule all risk masz pewność, że towarzystwo wypłaci odszkodowanie również w razie takiej szkody.

Gdzie kupić ubezpieczenie domu i auta od gryzoni?

Nie ma możliwości zakupienia polisy chroniącej tylko i wyłącznie od szkód wyrządzonych przez gryzonie. Jeżeli chcesz chronić swój dom od takich sytuacji, musisz wykupić ubezpieczenie całej nieruchomości w wariancie od wszystkich ryzyk (all risk). W przypadku pojazdów powinieneś zdecydować się na zakup polisy AC również w formule all risk.

Nie czekaj! Zabezpiecz się od szkód, które mogą wyrządzić te małe zwierzęta. Porównaj oferty kilku towarzystw w naszym kalkulatorze online lub zadzwoń na naszą infolinię. Jeżeli preferujesz spotkania twarzą w twarz, przyjdź do jednej z naszych placówek. Doradcy CUK przygotują dla Ciebie najlepsze oferty, porównają zakresy ubezpieczenia oraz pomogą wybrać polisę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku