Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-01-15

Gdzie zgłosić zgubienie tablic

Dowiedz się co zrobić i jak szybko wyrobić nowe tablice rejestracyjne.

Utrata tablic rejestracyjnych zwykle wiąże się z dużym stresem. Szczególnie wtedy, gdy w planach mamy wyjazd na urlop czy do rodziny mieszkającej na drugim końcu Polski. Dowiedz się co zrobić i jak szybko wyrobić nowe tablice rejestracyjne.

Co zrobić przy zgubieniu lub kradzieży tablic rejestracyjnych auta

Kiedy zgubimy tablice rejestracyjne, w grę wchodzą trzy scenariusze:

  • Po pierwsze możesz spróbować samodzielnie odzyskać swoją tablicę, pokonując ponownie drogę, którą przejechałeś.

Sprawdzi się to jedynie w sytuacji, gdy nie odbywałeś dalekiej podróży. Mniej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że znalazca sam dostarczy nam zgubę lub przekaże ją na policję. Warto wiedzieć, że funkcjonariusze często przechowują tablice rejestracyjne na komendach – odzyskasz je, gdy zgłosisz utratę tablicy na komisariacie.

  • Zgłoszenie policji zagubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych to druga możliwość ich odzyskania.

Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy utracisz dwie tablice – mogą one w takim przypadku posłużyć do popełnienia przestępstwa. Zgłoszenie nie zajmie dużo czasu, a może Cię uchronić przed nieprzyjemnościami.

  • Trzecia możliwość to wizyta w wydziale komunikacji, do którego należysz i złożenie wniosku o wydanie duplikatu. 

Jeśli sytuacja tego wymaga — tablic tymczasowych lub nawet przerejestrowania samochodu.

Duplikat tablicy rejestracyjnej

Gdy zgubisz tylko jedną z tablic rejestracyjnych, najłatwiej będzie poprosić o wydanie jej duplikatu.

Koszt takiej operacji to 53 PLN, ale na nową tablicę będziesz czekał kilka dni. W tym czasie nie możesz korzystać z auta.

Tymczasowe tablice rejestracyjne

Jeśli jednak masz już zaplanowany wyjazd, a utraciłeś tablice rejestracyjne, możesz poprosić o wyrobienie tablic tymczasowych. Będą one ważne 30 dni. Koszt wyrobienia tablic tymczasowych to 62 PLN. Przy takim rozwiązaniu, już po kilku minutach od wejścia do wydziału komunikacji, będziesz mógł korzystać z auta. W tej sytuacji otrzymujesz tzw. czerwone tablice rejestracyjne i wszystkie potrzebne pozwolenia.

Pamiętaj, aby przed upływem 30 dni zgłosić się do wydziału komunikacji po odbiór nowej tablicy, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu

Na tę możliwość zwykle decydują się osoby, które utraciły obydwie tablice i zachodzi podejrzenie, że zostały skradzione. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, najbezpieczniej będzie przerejestrować samochód. W tym wypadku zapłacisz 180,50 PLN, co pokryje koszt wydania nowych tablic, naklejek legalizacyjnych, nalepki kontrolnej, dowodu rejestracyjnego i dowodu tymczasowego.

Pamiętaj, że w urzędzie komunikacji wszystkie kwestie związane z przerejestrowaniem samochodu, musi załatwiać samodzielnie właściciel auta. Inna osoba może załatwić te formalności jedynie po przedłożeniu odpowiedniego upoważnienia.