W tym artykule:
- Panele fotowoltaiczne a rozliczenie
- Kilka definicji na początek
- Fotowoltaika – nowe przepisy 2022
- Panele fotowoltaiczne w 2022 roku dla obecnych użytkowników
- Rozliczenie paneli fotowoltaicznych – przepisy dla nowych użytkowników
- Trzy etapy net-billingu
- Czy bycie prosumentem jest i będzie opłacalne?
- O czym musisz pamiętać montując panele fotowoltaiczne na balkonie?
- Panele fotowoltaiczne a ubezpieczenie
- Porównaj ceny ubezpieczeń w CUK!
Panele fotowoltaiczne to bardzo duża inwestycja, która ma wiele plusów. Przede wszystkim pozyskana energia może jednocześnie gwarantować oszczędność pieniędzy. Zyskujesz też większą niezależność, jeśli chodzi o podwyżki cen prądu. Trzeba jednak pamiętać o pewnych formalnościach, jakie niesie za sobą fotowoltaika. Nowe przepisy 2022 już weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą.
Panele fotowoltaiczne a rozliczenie
Jak dobrze wiesz, słońce jest czystym źródłem energii odnawialnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do pozyskiwania prądu. Mówi się, że w Polsce natężenie promieniowania słonecznego wynosi 1000 kWh/m2. To oznacza spore zasoby, porównując się do innych krajów na wysokim poziomie pod tym względem. Nie trzeba liczyć na hiszpańskie czy włoskie upały, aby wygenerować tyle prądu, ile potrzebujesz do codziennego korzystania z urządzeń elektrycznych. Światło słoneczne w Polsce jest przez większość dni w roku, raz jest go więcej, a raz mniej.
Panele fotowoltaiczne na dachu wyglądają dość niepozornie, jednak to spora inwestycja. Mimo wszystko wiele osób się na nią decyduje ze względu na korzystny wpływ na środowisko, a także łatwość obsługi samej instalacji. W Polsce jest też wiele programów, które pełnią funkcję dofinansowania całego systemu. Jeśli więc decydujesz się na taką inwestycję, sprawdź koniecznie, jakie są możliwości w Twoim regionie. Więcej o tym przeczytasz w naszej poradzie “Mój Prąd 4.0 – wszystko, co musisz wiedzieć”.
Panele fotowoltaiczne są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a ich działanie wcale nie jest głośne i nie powoduje dyskomfortu dla domowników. Od 2019 roku możesz je także odliczyć od podatku.
Jest jeszcze druga strona medalu, czyli rozliczenie paneli fotowoltaicznych. Choć działają przez cały rok, to tak naprawdę tylko w słoneczne dni pozyskują najwięcej energii. Ta musi być magazynowana, aby zapewniać Ci stały dostęp do prądu według zapotrzebowania. Właśnie dlatego trzeba się z tego rozliczyć.
Jak działa magazynowanie energii pozyskanej z fotowoltaiki?
- 1Panele fotowoltaiczne na dachu czy też przed domem odbierają promienie słoneczne, kiedy świeci słońce. Produkują tym samym prąd i zasilają Twoje urządzenia elektryczne.
- 2Kiedy fotowoltaika pobiera więcej energii niż jest to potrzebne do zasilania Twojego domu, nadwyżki trafiają do sieci i są w niej magazynowane.
- 3Kiedy nie ma odpowiedniej pogody (np. jesienią i zimą) albo jest noc i fotowoltaika nie pracuje na pełnych obrotach, pobierasz wytworzone wcześniej nadwyżki z sieci.
- 4Musisz rozliczyć się z tego, ile prądu pobrałeś.
Kilka definicji na początek
Aby zrozumieć, jakie są prawa i obowiązki osób korzystających z paneli fotowoltaicznych, warto najpierw przybliżyć kilka ważnych definicji:
- Prosument indywidualny – osoba, która jednocześnie pozyskuje energię elektryczną za pomocą odnawialnych źródeł energii, a także zużywa ją na własne potrzeby. Nie musi być jednak związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prosument jest odpowiedzialny za montaż instalacji, a także magazynowanie energii. Jej nadmiar może przekazywać do sieci energetycznej, jeśli wyprodukował znacznie więcej prądu, niż jest w stanie zużyć. Co ciekawe, pakiet prosumencki obejmuje małe i średnie firmy, które wytwarzają energię elektryczną na takiej samej zasadzie jak np. właściciel domu jednorodzinnego, a jednocześnie korzystają z systemu upustów.
- Prosument zbiorowy – grupa osób, która korzysta z fotowoltaiki. Mogą to być np. mieszkańcy wieżowców lub budynków wielorodzinnych, którzy mają panele fotowoltaiczne na balkonie. Prąd zasila części wspólne oraz indywidualne lokale.
- Net-metering – rozliczenie energii elektrycznej, która jest wyprodukowana poprzez panele fotowoltaiczne w ogrodzie, na dachu czy też przed domem. W praktyce polega to na magazynowaniu energii i późniejszym odbiorze, np. kiedy produkcja prądu jest zbyt mała, aby zaspokoić zapotrzebowanie całego domu. Rozliczenie to ma charakter roczny. Net-metering w dosłownym znaczeniu oznacza opomiarowanie netto.
- Net-billing – rozliczanie energii elektrycznej według nowych przepisów 2022. Opiera się na sprzedaży i kupnie energii elektrycznej po określonej cenie rynkowej. System ten obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku.
Fotowoltaika – nowe przepisy 2022
Od 1 kwietnia 2022 obowiązuje nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Oznacza to, że osoby, które zamocowały panele fotowoltaiczne na gruncie czy też na dachu od 31 marca 2022, mogły korzystać z systemu upustów tylko do 30 czerwca. Od 1 lipca 2022 obowiązują nowe zasady.
Nowi prosumenci (osoby, które założyły panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022) będą rozliczać się na zasadzie net-billingu. Oznacza to, że energia elektryczna będzie sprzedawana oraz kupowana, a nie oddawana i odbierana. Stawki są różne, w zależności od rodzaju transakcji.
Obecni prosumenci mogą korzystać jeszcze przez 15 lat na dotychczasowych zasadach, czyli net-meteringu. Oznacza to, że jeśli założyłeś sieć dwa lata temu, to jeszcze przez 13 lat możesz korzystać z upustów.
To ważne!
Obecni prosumenci mogą w każdej chwili przejść na nowy system rozliczeń, czyli net-billing. Warto przeliczyć, która z opcji jest bardziej opłacalna.
Panele fotowoltaiczne w 2022 roku dla obecnych użytkowników
Założyłeś panele fotowoltaiczne na ścianie, przed budynkiem czy też na dachu i zastanawiasz się, czy teraz będziesz musiał inaczej się rozliczać? Bez obaw. Użytkownicy, którzy mają instalację fotowoltaiczną, mogą wciąż odbierać bez dodatkowych kosztów 80% energii elektrycznej (jeśli system ma moc do 10 kW) lub 70% (jeśli instalacja ma ponad 10 kW). To system upustów, który jest dość opłacalny. Net-metering, bo tak nazywa się to rozwiązanie, zakłada bezgotówkowe rozliczanie z zakładem energetycznym. Przypomnijmy, że działa ono tylko dla tych osób, które założyły panele do 31 marca 2022 roku.
Jak to działa w praktyce? Wybierasz panele fotowoltaiczne na działkę, dopełniasz wszelkich starań, aby były one zgodne pod względem technicznym, a następnie musisz dopełnić kilka formalności w zakresie rozliczania. Trzeba zgłosić instalację do zakładu energetycznego, a także podpisać aneks do umowy z obecnym dostawcą energii. Następnie produkujesz prąd, który trafia bezpośrednio do Twojego użytku. Kiedy panele fotowoltaiczne nie pracują, możesz pobierać wytworzoną nadwyżkę na takich zasadach:
- za każdą kWh prądu możesz odebrać za darmo 0,8 kWh (jeśli masz instalację do 10 kW),
- za każdą kWh prądu możesz odebrać 0,7 kWh (jeśli Twoje panele fotowoltaiczne mają moc powyżej 10 kW).
Oznacza to, że operator pobierał 20 lub 30% energii. A co się dzieje, kiedy masz większe zapotrzebowanie niż nadwyżkę energii elektrycznej? Wtedy trzeba zapłacić za każdą kWh według aktualnych stawek.
Z DORADCĄ
Rozliczenie paneli fotowoltaicznych – przepisy dla nowych użytkowników
Net-billing to efekt nowelizacji z 1 kwietnia 2022 roku ustawy o OZE. Stawki, po których użytkownicy mogą sprzedawać i kupować energię elektryczną, są uzależnione od cen rynkowych. Mimo wszystko od 1 lipca 2022 roku przez kolejne 2 lata będzie panował tzw. okres przejściowy. Stawka rozliczana będzie na zasadzie średniej miesięcznej ceny. Od 1 lipca 2024 roku kwoty będą uzależnione od tych na rynku.
To ważne!
Sprzedaż energii będzie rozliczana w cenie hurtowej, ale kupno już w detalicznej. Przez to wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne w domu są opłacalne. Mimo wszystko przy małych gospodarstwach domowych nadal można liczyć na zwrot z inwestycji oraz dużą oszczędność na prądzie. Jeśli jednak magazynowana będzie duża ilość energii, a cena sprzedaży spadnie, użytkownik za nadwyżkę dostanie mniej pieniędzy.
Pieniądze, które będą pochodzić z nadwyżek energii, przez rok będą w tzw. depozycie. Można będzie nimi płacić za moc pobieraną z sieci, a pozostała kwota zostanie wypłacona. Jest jednak górny limit mocy, za którą można wypłacić środki i wynosi 20% magazynowanej mocy z sieci w danym miesiącu. Ma to zapobiec montowaniu większych paneli fotowoltaicznych, niż jest to potrzebne.
Co jeszcze daje net-billing? Znasz aktualną wartość energii, bo przeliczana jest na złotówki. Właśnie dlatego gospodarowanie prądu może okazać się prostsze. Świadomość, jak pobierana jest energia elektryczna oraz które urządzenia generują największe zapotrzebowanie, jest niesamowicie ważna w całym procesie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Przyczynia się to do jeszcze większego dbania o ekonomię, a także oszczędności.
Trzy etapy net-billingu
Duże zamieszanie w tym roku spowodowała fotowoltaika. Nowe przepisy 2022 nie są zrozumiałe dla wszystkich konsumentów. Poniżej znajdziesz skrót informacji na temat wprowadzanych etapów net-billingu, czyli nowego systemu rozliczania paneli fotowoltaicznych:
- Nowi prosumenci, którzy założyli instalację po 1 kwietnia 2022 roku, przez 3 miesiące będą korzystać z dotychczasowego systemu upustów, który opisaliśmy powyżej. Od 1 lipca 2022 automatycznie przejdą na net-billing, a nadwyżka energii będzie rozliczona po średniej cenie z czerwca 2022 roku.
- Od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku nadwyżki energii dla nowych prosumentów będą rozliczane w oparciu o średni koszt rynkowy z poprzedniego miesiąca.
- Od 1 lipca 2024 roku energia elektryczna będzie rozliczana według aktualnych cen rynkowych (godzinowych).
To ważne!
Osoby, które po 1 kwietnia 2022 roku zdecydują się na rozbudowę swoich paneli fotowoltaicznych, muszą zgłosić tę zmianę do operatora sieci w terminie 14 dni. Mimo wszystko będą korzystać z dotychczasowego systemu rozliczeń. Jeśli jednak zdecydują się na zmianę, mogą tego od razu dokonać.
Czy bycie prosumentem jest i będzie opłacalne?
Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu czy też w ogrodzie mogą przynieść wiele korzyści. Szczególnie jeśli ceny prądu zaczynają drastycznie rosnąć u operatorów. Niezależność energetyczna, bo tak mówi się o profitach prosumenta, jest bardzo istotna. Można całkowicie odciąć się od dostawców prądu lub w większej części korzystać ze swojej instalacji. Panele fotowoltaiczne w ogrodzie to inwestycja, która zwraca się po wielu latach, jednak mimo wszystko warto się jej przyjrzeć bliżej. W Polsce wciąż wskaźniki nie spełniają ustalonych warunków pod względem procentowego udziału OZE.
Prosumenci muszą jednak wziąć pod uwagę, że nowe przepisy 2022 dotyczące paneli fotowoltaicznych sprawią, że inwestycja może zwrócić się nieco później, niż zakładano na początku. Jeśli jednak ceny prądu będą wciąż rosnąć wraz z inflacją, wciąż będzie to korzystne rozwiązanie. Zarówno rozliczanie na zasadach net-meteringu, jak i net-billingu będzie opłacalne – takie stanowisko przyjmuje wiele specjalistów od fotowoltaiki. Nowe przepisy nie powinny być zatem powodem do rezygnacji z takiej instalacji.
O czym musisz pamiętać montując panele fotowoltaiczne na balkonie?
Jest jeszcze wiele innych aspektów, o które musisz zadbać, planując instalację fotowoltaiczną. Jeśli chcesz zamocować stelaż podpanele fotowoltaiczne, a na nich płyty odbierające promieniowanie słoneczne na swoim balkonie, potrzebujesz na to dodatkowej zgody. Chodzi tu o części wspólne, które dzielisz z innymi mieszkańcami budynku. Nie możesz pozwolić sobie na panele fotowoltaiczne na balkonie bez zgody zarządcy. To samo dotyczy np. gwałtownej zmiany koloru barierki czy ścian. Trzeba zatem zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Każda instytucja ma własne regulacje dotyczące montażu fotowoltaiki. Często uwzględnia się je w aktualnych regulaminach. Przyda się zatem konkretny projekt, co do montażu oraz działania urządzeń.
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Panele fotowoltaiczne na elewacji czy też balkonie będą miały mniejszą moc niż te montowane w domu jednorodzinnym. Chodzi tu o liczbę ogniw, czyli dostępną powierzchnię do pozyskiwania energii. Weź też pod uwagę dofinansowania na panele fotowoltaiczne oraz rozliczenie według obowiązujących nowych przepisów.
Panele fotowoltaiczne a ubezpieczenie
Wiesz już, jak dużą inwestycję stanowią panele fotowoltaiczne. Cena obejmuje nie tylko same urządzenia, ale także obsługę specjalistycznej firmy. Minie co najmniej kilka lat, zanim dojdzie do zwrotu całego kosztu. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie domu lub mieszkania, które obejmuje fotowoltaikę. Urządzenia te są zazwyczaj traktowane przez ubezpieczycieli jako stały element, dlatego są objęte ochroną, jeśli oczywiście zdecydujesz się na odpowiednią polisę. Więcej przeczytasz o tym w naszym artykule: Ubezpieczenie domu.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy stricte przeznaczone dla użytkowników paneli. W nich zakres ochrony obejmuje uszkodzenie lub zniszczenie spowodowane zdarzeniem losowym. Przykładem jest grad, pożar czy huragan. Ubezpieczyciel gwarantuje wsparcie finansowe, które możesz przekazać na naprawę urządzeń, a nawet rozbiórkę i demontaż zniszczonych elementów. Co ciekawe, ubezpieczenie może obejmować straty finansowe dotyczące przerw w pracy instalacji. To bardzo istotne, kiedy np. instalacja nie będzie działać poprawnie. Zawsze jednak warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby wiedzieć, kiedy polisa chroni Twoje panele fotowoltaiczne.
Porównaj ceny ubezpieczeń w CUK!
Jeśli masz jakieś pytania albo chcesz porównać ceny ubezpieczeń, zrób to wraz z naszymi doradcami w CUK Ubezpieczenia. Poznaj nasz kalkulator online, odwiedź jedną z placówek albo zadzwoń na infolinię.
Oceń artykuł