Masz jeden egzemplarz klucza do swojego pojazdu? A może zatrzasnął się na fotelu pasażera? W takiej sytuacji konieczne może być dorobienie klucza do samochodu. Sprawdź, ile to kosztuje i z czym się wiążę.
Dorabianie kluczyka do samochodu – co Ci się przyda?
Uszkodzenie, zgubienie, kradzież czy zatrzaśnięte kluczyki w aucie mogą być bardzo stresujące dla kierowcy. Najpierw dokładnie sprawdź wszystkie miejsca w domu, a następnie na osiedlu, parkingu czy w garażu. Zwróć uwagę na lokalizacje, które odwiedzałeś. Może okazać się, że kluczyk czeka na Ciebie na portierni w biurze czy też w sklepie. Okazało się, że nigdzie go nie ma? W takim razie jak dorobić kluczyk do auta?
Jeśli masz zapasowy klucz, sprawa wydaje się dosyć prosta. Wystarczy, że odwiedzisz serwis i tam za odpowiednią opłatą otrzymasz wtórnik. Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy nie masz zapasowego kluczyka.
Wtedy przydadzą się informacje na temat samochodu, czyli:
- model i markę pojazdu,
- numer VIN,
- rok produkcji auta.
Z kompletem danych, które znajdziesz na polisie ubezpieczeniowej albo w dowodzie rejestracyjnym, będziesz musiał odwiedzić ASO. Weź ze sobą wszystkie dokumenty, aby potwierdzić, że jesteś właścicielem pojazdu.
To jeszcze nie koniec. Jeśli okazało się, że zgubiłeś jedyny klucz do auta albo ktoś Ci go zwyczajnie ukradł, trzeba zabezpieczyć swój pojazd jak najszybciej. W przypadku kradzieży koniecznie skontaktuj się z policją oraz ubezpieczycielem (jeśli masz wykupione AC). Natomiast po wyrobieniu nowego kluczyka, trzeba go na nowo zakodować.
Właśnie dlatego warto posiadać zapasowy kluczyk do swojego auta. Znacznie ułatwi to późniejsze wyrobienie wtórnika, bo nie będzie konieczne potwierdzenie tego, że jesteś właścicielem pojazdu. Nie będziesz musiał odwiedzać ASO i wydawać więcej pieniędzy na usługę. Zapasowy kluczyk do samochodu przyda się też w razie zatrzaśnięcia czy uszkodzenia. Jeśli zatem nie masz klucza zapasowego, podczas dorabiania wyrób sobie dwa komplety na przyszłość.
To ważne!
Jeśli zgubisz klucz do samochodu i konieczne będzie wyrobienie nowych kompletów, poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela, u którego masz wykupione AC.
Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu?
Kluczyki z radiowym nadajnikiem albo immobilizerem znacznie wyparły tradycyjne metalowe blaszki, którymi otwierało się auta starego typu. Ma to wiele plusów, bo znacznie trudniej jest je skopiować, z kolei łatwiej sterować na co dzień. Wyróżnia się wiele modeli kluczyków, w zależności od ich zastosowania, np. awaryjny (do mechanicznego otwarcia i odpalenia samochodu) lub zapasowy wraz z pilotem centralnego zamka. Oczywiście dorobić możesz także główny kluczyk, który w większości przypadków jest niezbędny do uruchomienia silnika pojazdu.
Ostateczny koszt dorobienia kluczyka do samochodu jest uzależniony od tego, jak skomplikowana jest jego budowa. Wiąże się to z zaangażowaniem i czasem poświęconym na usługi w specjalistycznym serwisie. Tradycyjny mechaniczny kluczyk wymienisz w za około 100-200 złotych. Jeśli jest on starego typu, czyli jednostronny, koszt może nie przekraczać nawet 100 złotych. Cena może też być wyższa w większych miastach, dlatego warto zorientować się, jak kształtują się kwoty w Twoim miejscu zamieszkania.
Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu z immobilizerem?
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dorabianie kluczyka do samochodu nowszego typu jest znacznie droższe. Średni koszt dla wariantów z immobilizerem i pilotem centralnego zamka wynosi od około 300 do 800 złotych. Wiele zależy od tego, o jaki samochód i markę chodzi.
Czasem konieczne jest specjalistyczne dorobienie klucza do samochodu. Cena za warianty inteligentne, czyli dla pojazdów wyposażonych w system zapłonu bezkluczykowego, może być nawet dwa razy wyższa niż dla kluczyków z popularnym immobilizerem.
Niestety, jeśli nie masz zapasowego kluczyka, koszt dorobienia może być znacznie wyższy. Konieczna jest wizyta w autoryzowanym serwisie marki. Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu bez zapasowego klucza? Trzeba liczyć się z ceną nawet ponad 1000 złotych. W niektórych sytuacjach konieczny może być nawet demontaż stacyjki, a kluczyk wyrabia się na podstawie numeru VIN. Niestety, nie dzieje się to od ręki w serwisie, bo pracownik ASO musi skontaktować się z producentem i zlecić taką usługę. Stąd też trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz zabezpieczyć swój samochód.
To ważne!
Każdy dorobiony klucz nowego typu trzeba zakodować, aby móc z niego korzystać. W praktyce ma to zapobiec kradzieżom i nadużyciom. Dla właścicieli samochodów może być jednak problematyczne, bo nie da się w kilka minut dorobić kluczyka, samodzielnie go połączyć z elektroniką w pojeździe i jednocześnie z niego korzystać. Stąd też jego zgubienie lub uszkodzenie jest zazwyczaj stresujące dla kierowców. W celu kodowania nowego kluczyka z immobilizerem najlepiej odwiedzić specjalistów w serwisie. Niezbędne są do tego zaawansowane urządzenia oraz wiedza. Konkretne wykonywane czynności podczas tej usługi różnią się w zależności od typu klucza, a także producenta samochodu.
Jak zaoszczędzić pieniądze na dorabianiu kluczyka?
Przede wszystkim zadbaj o to, aby mieć dwa komplety kluczyków, wtedy sprawa jest mniej skomplikowana i nie musisz płacić wysokich kosztów za wyrobienie wtórnika na podstawie numeru VIN przez producenta. Niestety, nie zawsze zabieramy dodatkowy klucz na wyjazd, co może okazać się kłopotliwe w razie zatrzaśnięcia. Dobrym pomysłem jest posiadanie odpowiedniej polisy, która będzie dodatkową pomocą w stresującej sytuacji dla kierowcy. Jedną z nich jest CUK Assistance, które gwarantuje nie tylko wsparcie w razi awarii, wypadku i kradzieży. Już w podstawowej wersji w zakresie ochrony znajdziesz zatrzaśnięcie kluczyków. Odwiedź kalkulator CUK Assistance i oblicz, ile kosztuje ubezpieczenie.
FAQ
- 1Ile się czeka na wyrobienie klucza?
Z reguły dorobienie kluczyka w serwisie nie trwa dłużej niż 1 dzień roboczy. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania systemów zabezpieczających oraz sposobu działania. W większości przypadków od ręki jesteś w stanie dostać wtórnik. Jeśli dorabianie kluczyka do samochodu odbywa się w Autoryzowanym Serwisie Samochodowym, czas może wydłużyć się nawet o kilka lub kilkanaście dni. Szczególnie jeśli właściciel auta nie ma zapasowego klucza. Konieczna będzie weryfikacja, czy wyrobienie wtórnika nie wiąże się z kradzieżą i przestępstwem.
- 2Ile powinno być kluczyków w samochodzie?
Nowy samochód prosto z salonu powinien posiadać dwa komplety kluczy, chociaż wiele zależy od konkretnego producenta.
- 3Czy są potrzebne 2 kluczyki do ubezpieczenia?
Do ubezpieczenia auta (AC) wymaganych jest tyle kluczyków, ile właściciel dostał wraz z samochodem. Trzeba podać informację zgodną ze stanem rzeczywistym, dlatego jeśli nie masz dwóch kompletów, nie zatajaj tej informacji. Może wiązać się to z kłopotami podczas wypłaty odszkodowania za kradzież auta, szczególnie jeśli miało to związek ze zgubieniem kluczyka.
Oceń artykuł