2025-02-18

Czy za poparzenie należy się odszkodowanie?

Wypadek z poparzeniem może wiązać się z rekompensatą finansową. Podpowiadamy, jak ją uzyskać!

Czy za poparzenie należy się odszkodowanie?

Oparzenie to jedno z najbardziej bolesnych i nieprzyjemnych uszkodzeń ciała. Bardzo często powstaje w sposób nagły i trudno jemu zapobiec. Nawet jeśli dotyczy niewielkiego fragmentu, może na zawsze wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych zmian zdrowotnych. W tym artykule podpowiemy Ci czy za oparzenie należy się odszkodowanie, ile wynosi i jak się o nie starać.

Najważniejsze informacje:

  • Odszkodowanie za oparzenie należy się każdemu poszkodowanemu, jeśli uszkodzenia ciała realnie wpłynęły na jakość życia, zdrowie i codzienne funkcjonowanie.
  • Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie odszkodowania za oparzenie, jest posiadanie własnej polisy – indywidualnej albo grupowej.
  • Możesz również starać się o jednorazową wypłatę z ZUS-u w ramach wypadku przy pracy albo żądać roszczeń od sprawcy, który wyrządził Ci szkodę.
  • O tym, ile odszkodowania za oparzenie 3 stopnia i 2 poszkodowanego, jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim są to umiejscowienie, rozległość uszkodzeń ciała oraz wpływ na codzienne funkcjonowanie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, z jakiego tytułu się starasz o odszkodowanie.

Odszkodowanie za poparzenie – czy się należy?

Niezależnie od przyczyny powstania oparzeń na ciele, warto starać się o odszkodowanie. Pozwoli ono pokryć koszty leczenia, leków, rehabilitacji czy materiałów opatrunkowych. Poparzenia wiążą się z silnym bólem, koniecznością leczenia, a czasem ze względów estetycznych – wykonaniem operacji plastycznych lub zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wszystko to wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Do tego niektóre przypadki prowadzą do trwałego uszkodzenia nerwów i upośledzenia ruchu, co z kolei utrudnia wykonywanie codziennych zadań, nie wspominając już o konieczności zaprzestania pracy zarobkowej.

Odszkodowanie za oparzenie należy się każdemu poszkodowanemu. Jeśli jest to trwały uszczerbek na zdrowiu, wypłacone świadczenie powinno pomóc w poniesionych stratach finansowych. Wysokość odszkodowania jest uzależniona od rozległości obrażeń, ich umiejscowienia i ewentualnej konieczności przeprowadzenia kolejnych operacji i zabiegów.

Kto wypłaca odszkodowanie za oparzenie?

Aby otrzymać odszkodowanie za poparzenie, najpierw ustal przyczynę jego powstania. Od tego zależy, gdzie musisz się zgłosić w celu otrzymania wypłaty świadczenia. Jeśli doszło do oparzenia przez nieuważność drugiej osoby (np. dziecka albo kelnerki), jednocześnie staje się ona sprawcą. Masz prawo do wystąpienia o odszkodowanie za oparzenie drogą sądową. Bardzo istotne są wtedy wszystkie dokumenty medyczne potwierdzające skutki zdrowotne danego zdarzenia, a także zebranie paragonów i faktur za poniesione szkody finansowe. 

Ponadto odszkodowania wypłacają:

  • ZUS – odszkodowanie za poparzenie w pracy przysługuje tym pracownikom, którzy są objęci ubezpieczeniem wypadkowym i doszło do długotrwałej lub stałej niezdolności.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe – odszkodowanie za poparzenie w domu, pracy lub innym miejscu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Wszystko zależy od posiadanej polisy.

Odszkodowanie za oparzenie w ramach ubezpieczenia NNW – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na życie i NNW są dobrowolne, a do tego mają różne zakresy ochrony. Często oparzenia wchodzą w skład opcji dodatkowych do podstawowej polisy, której nie trzeba wykupywać, ale zdecydowanie warto to zrobić. Aby upewnić się, czy za poparzenie należy Ci się odszkodowanie, zajrzyj do OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Tam też znajduje się dokładna definicja oparzenia według konkretnego ubezpieczyciela.

Uwaga!

Każdy ubezpieczyciel ma swoją definicję oparzenia w OWU, z którą warto się zapoznać jeszcze przed staraniem się o odszkodowanie. Dzięki temu upewnisz się, że Twoje zdarzenie wchodzi w skład zakresu ochrony. Ponadto zobacz, jakie są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci Ci świadczenia.

Każdy ubezpieczyciel udostępnia specjalne tabele, które uwzględniają rodzaj oparzenia, a także procent trwałego uszczerbku na zdrowiu lub sumy ubezpieczenia. Stanowi to podstawę do wyliczenia odszkodowania. Kwota za jeden procent jest uzależniona od warunków Twojej polisy. Przykładowo może być to od 1 do 10% trwałego uszczerbku zdrowia albo 20% sumy ubezpieczenia za oparzenie II stopnia. Dla wielu ubezpieczycieli bardzo istotne jest to, jak rozległe są uszkodzenia ciała i to również ma wpływ na ostateczną kwotę wypłaty odszkodowania.

Jak otrzymać odszkodowanie za poparzenie w pracy?

Każdy ubezpieczony pracownik zatrudniony może starać się o odszkodowanie za poparzenie w pracy. Przysługuje ono zarówno za trwały uszczerbek na zdrowiu, jak i całkowitą niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której doszło do zdarzenia w wyniku winy poszkodowanego (np. naruszone zostały przepisy bezpieczeństwa albo doszło do działania pod wpływem alkoholu). 

Pierwszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie tego faktu do pracodawcy lub podmiotu, u którego jest zatrudniony. Następnie trzeba zgłosić wypadek przy pracy do ZUS-u. Przygotuj wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Poparzenie w pracy musi być dobrze udokumentowane, dlatego przydadzą Ci się: zaświadczenie o stanie zdrowia, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, orzeczenie lekarskie (potwierdzające uszczerbek na zdrowiu) oraz cała dokumentację medyczna. Wniosek składa się go po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji za pośrednictwem płatnika składek (czyli pracodawcy). 

To ważne!

Jeśli doszło do wypadku w ramach wykonywanych obowiązków, należy Ci się nie tylko odszkodowanie za poparzenie w pracy. Możesz również starać się o inne świadczenia, np. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, dodatek pielęgnacyjny, a nawet renta. Wszystko zależy od tego, jak obrażenia wpłynęły na zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj zatem o zatrzymaniu wszystkich dokumentów związanych z leczeniem, a także protokołu wypadku (musi być on sporządzony w ciągu 14 dni od momentu wydarzenia). To niezbędne, aby otrzymać wsparcie finansowe.

Jeśli w pracy wykupiłeś grupowe ubezpieczenie na życie, to należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Upewnij się najpierw, że poparzenie wchodzi w zakres ochrony wykupionej polisy. Ubezpieczyciele zazwyczaj udostępniają specjalny formularz, w którym trzeba podać podstawowe dane, okoliczności zdarzenia, a także dołączyć dokumentację medyczną. To samo dotyczy poszkodowanego, który ma wykupione ubezpieczenie od niezdolności do pracy

Komu przysługuje odszkodowanie za poparzenie w domu?

Jeśli doszło do poparzenia w domu, możesz ubiegać się o odszkodowanie z własnej polisy. Właśnie dlatego warto posiadać własne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W domu czeka na Ciebie wiele zagrożeń, nie tylko związanych z wylaniem gorącego napoju czy kontaktem z gorącą płytą grzewczą. Może dojść również do poważnego pożaru albo przepięcia, w wyniku którego uszkodzisz swoje ciało i skutki tego będziesz odczuwać do końca życia.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie za poparzenie – różnice

Jest bardzo ważna różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Właśnie dlatego uważnie przyjrzyj się, o jakie roszczenia się starasz, np. w postępowaniu sądowym od sprawcy. Odszkodowanie do rekompensata za realne i policzalne straty finansowe, np. koszty leczenia (wizyty u lekarza, leki, opatrunki, zabiegi dermatologiczne), rehabilitacja, utracone dochody, koszty dojazdów. Z kolei zadośćuczynienie to świadczenie za cierpienie fizyczne i psychiczne związane z oparzeniem. Stres, trauma i obniżona jakość życia bardzo często towarzyszą temu zdarzeniu. Za takie straty również należy się rekompensata.

Ile odszkodowania za oparzenie 2 stopnia i 3 stopnia?

Wysokość odszkodowania zależy głównie od tego, do jakich trwałych uszkodzeń doszło oraz z jakiego tytułu masz je otrzymać (od sprawcy, z ZUS-u czy może z własnej polisy). Niestety, skutki poparzeń zwykle pozostają do końca życia i wiążą się z długotrwałym bólem, problemami z uczestnictwem w życiu społecznym, a nawet utratą pracy. Wszystkie te aspekty są bardzo istotne, szczególnie jeśli toczy się postępowanie sądowe wobec sprawcy.

Przedstawione dowody muszą jasno wskazać, z jakimi kosztami wiązało się oparzenie (leki, materiały opatrunkowe, dojazdy, rehabilitacja), w jakich okolicznościach do niego doszło, a także jakie są rokowania na przyszłość. Poszkodowani mogą żądać zwrotu za pieniądze przeznaczone na dotychczasowe leczenie, a nawet otrzymać rentę, jeśli nie mogą podjąć się pracy ze względu na swój stan zdrowia. Właśnie dlatego, jeśli zastanawiasz się, ile odszkodowania za oparzenie 2 stopnia się należy – może być ono wyższe niż w przypadku 3. stopnia, czyli mniejszych obrażeń. Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę zadośćuczynienie, o którym pisaliśmy wcześniej. Najczęściej kwoty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Z kolei odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS-u to jednorazowa wypłata, którą łatwo można obliczyć. Aktualne stawki znajdziesz na stronie internetowej instytucji. Kwota wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Właśnie dlatego kwota ta zmienia się każdego roku. 

To ważne!

Obliczając, jakie odszkodowanie za oparzenie 2 stopnia w pracy otrzymasz od ZUS-u, musisz wziąć pod uwagę ustaloną kwotę za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku wynosi ona 1431 złotych. W przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy i egzystencji, kwota ta znacznie wzrasta – 25 044 złotych.

Przygotuj się na każdą ewentualność i wykup ubezpieczenie!

Oparzenia i inne uszkodzenia skóry, np. długotrwałe blizny, mogą na zawsze odmienić Twoje życie. Warto korzystać ze wsparcia finansowego, które pomoże Ci w leczeniu, poprawie komfortu życia i rekompensacie za poniesione straty. Nasz kalkulator ubezpieczeń na życie pozwoli Ci porównać wiele wariantów na rynku, aby jak najlepiej zabezpieczyć się na przyszłość.

A ile odszkodowania za oparzenie 3 stopnia i 2 należy się od towarzystwa ubezpieczeniowego? To zależy od warunków konkretnego ubezpieczyciela. Jeśli jest to trwały uszczerbek na zdrowiu, najczęściej wynosi od 1 do 10% za oparzenie II stopnia i od 1 do 15% za oparzenie III stopnia. Ubezpieczyciel może również wypłacić odszkodowanie, które wynosi konkretny procent od sumy ubezpieczenia – np. 1, 2, 20, 50 albo nawet 100%.

Uwaga!

Często indywidualne polisy mają wyższe stawki za odszkodowanie za oparzenie niż grupowe.

FAQ:

  • 1
    Jakie odszkodowanie za poparzenie laserem można otrzymać?

    Jeśli doszło do oparzenia w wyniku źle przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie wynikające z ubezpieczenia OC kosmetologa. Wysokość jest uzależniona od konkretnej sytuacji i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  • 2
    Co wpływa na wysokość odszkodowania za oparzenia od ubezpieczyciela?

    Głównymi czynnikami są rozległość względem powierzchni całego ciała i umiejscowienie obrażeń.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku