Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-22

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Dowiedz się, kiedy możesz liczyć na wsparcie finansowe.

Niezależnie od rodzaju wykonywanego zawodu, wypadek przy pracy może zdarzyć się każdemu. Za uszczerbek na zdrowiu należy Ci się odszkodowanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak je uzyskać oraz jakich dokumentów potrzebujesz.

Wszystko co musisz wiedzieć o wypadku przy pracy

Wypadek przy pracy - jak się definiuje?

Według ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych, każdy kto jest zatrudniony na umowę o pracę, może starać się o odszkodowanie. Dotyczy to nagłego zdarzenia, na które pracownik nie miał wpływu, w skutek której doszło do urazu bądź urazów w trakcie pracy. Wypadki mogą być lekkie, czyli takie, które wymagają określonego czasu do poprawy zdrowia lub ciężkie, czyli takie, w wyniku których doszło do trwałego uszczerbku i niezdolności do wykonywania zawodu. Mogą mieć miejsce także zdarzenia, które powodują śmierć pracownika.

Za co możesz otrzymać odszkodowanie?

Każdy wypadek przypracy różni się od siebie ze względu na specyfikę danego zawodu czy okoliczności konkretnego zdarzenia. Możesz liczyć na wsparcie finansowe, które przyda się jako zwrot kosztów leczenia, dojazdów, leków czy opieki. Przyznawane są również renty czasowe lub dożywotnie, jeśli pracownik nie może dalej wykonywać swojego zawodu. Za wypadek przy pracy możesz również otrzymać świadczenie, które przysługuje na rehabilitację. Z kolei, jeśli w wyniku zdarzenia, będzie konieczna zmiana Twojej pensji na niższą, należy Ci się wyrównanie w postaci zasiłku. Wszystko jednak zależy od tego, co się stało oraz jaki jest uszczerbek na zdrowiu. A co może się wydarzyć? Często odszkodowanie otrzymują pracownicy, którzy spadli z wysokości i złamali kończynę, doznali urazu kręgosłupa czy głowy.

Jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Jeśli w wyniku zdarzenia w pracy doszło do uszczerbku na zdrowia, należy Ci się odszkodowanie. Wszystko zależy od ustaleń komisji lekarskiej lub lekarza orzecznika. Niezbędna będzie dokumentacja medyczna oraz ustalenie okoliczności zdarzenia. Od momentu wydania decyzji, ZUS ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Nie otrzymasz jednak świadczenia, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku rażącego niedbalstwa, złamania prawa lub świadomie w wyniku błędu pracownika. Ograniczeniem otrzymania odszkodowania jest również praca pod wpływem alkoholu w momencie wypadku.

Kto wypłaca odszkodowanie i jak zgłosić wypadek przy pracy?

Za wypłatę odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak jeśli do niego dojdzie, natychmiast trzeba powiadomić swojego pracodawcę. Trzeba będzie zgłosić zdarzenie i poprzeć je odpowiednią dokumentacją. Przyda się wniosek, w którym trzeba podać okoliczności zdarzenia, opinię medyczną, a także dane ewentualnych świadków. Uwzględnia się w nim zapis Twoich wyjaśnień, w tym także uwag czy zastrzeżeń. Tego typu dokument powinien być sporządzony przez pracodawcę, jednak warto dopilnować tych formalności. Aby rozpocząć całą procedurę otrzymania odszkodowania, ZUS wymaga wypełnienia wniosku z określeniem rodzaju świadczenia wraz z Twoimi podstawowymi danymi. Przyda się także protokół powypadkowy z wyjaśnieniami, zaświadczenie wypełnione przez lekarza, dokument sporządzony w momencie udzielenia pierwszej pomocy, potwierdzenie przebytych szkoleń z zakresu BHP oraz oświadczenie zgłoszenia wypadku przez poszkodowanego. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pracownik ZUS wyjaśni Ci, jak mają wyglądać poszczególne dokumenty.

NNW - przydatne nie tylko w pracy

Niezależnie od tego czy dostaniesz odszkodowanie w ramach świadczeń ZUS czy nie, możesz starać się także o wsparcie finansowe od ubezpieczyciela. Gwarantuje to posiadanie polisy NNW, która jest dobrowolna i przydatna nie tylko w trakcie pracy. Zakres ochrony oraz wszelkie warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać odszkodowanie, zawarte są w OWU. Warto porównać kilka ofert i wybrać opłacalną opcję.

Ubezpieczenie na życie - superoferty w CUK

Błyskawicznie oblicz składkę za ubezpieczenie NNW lub na życie, aby zabezpieczyć się finansowo. Odwiedź jedną z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię.