2024-09-10

Co zrobić, gdy zaleje piwnicę?

Sprawdź, jakie kroki podjąć, by skutecznie usunąć wodę i zabezpieczyć mienie przed dalszymi zniszczeniami.

Co zrobić, gdy zaleje piwnicę?

Zalana piwnica w domu to poważny problem, który może mieć nieprzyjemne skutki zarówno dla budynku, jak i Twojego portfela. Poza tym długotrwałe oddziaływanie wody może powodować dalsze problemy, a nawet zagrożenie dla zdrowia domowników. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka interwencja. Spotkała Cię zalana piwnica? Co robić krok po kroku, gdzie to zgłosić i jak zabezpieczyć przed ponownym zdarzeniem tego typu? Podpowiadamy!

Najważniejsze informacje:

  • Przyczyny zalewania piwnicy mogą leżeć zarówno po stronie intensywnych opadów deszczu, jak i awarii instalacji.
  • Nadmiar wody może być niebezpieczny dla konstrukcji budynku oraz domowników. Trzeba działać szybko, aby pozbyć się go, a następnie osuszyć piwnicę i zabezpieczyć ją przed kolejnymi zdarzeniami tego typu.
  • Za zalanie piwnicy możesz otrzymać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia domu.

Zalanie piwnicy w domu – co robić krok po kroku?

Nawet niewielkie zalanie piwnicy w domu może być bardzo niebezpieczne. Jak pewnie wiesz, nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Negatywnie wpływa to na samopoczucie i zdrowie domowników, nawet jeśli nie przebywają na co dzień często w tym pomieszczeniu. Poza tym zalegająca woda może doprowadzić do uszkodzenia podłogi, piwnicy i fundamentów. Wiąże się to z dalszymi problemami konstrukcyjnymi budynku, co generuje dodatkowe koszty.

Podczas zalania piwnicy warto podjąć poniższe kroki:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i domownikom – zanim przejdziesz do piwnicy i zaczniesz działać, upewnij się, że nic Ci nie grozi.
  • Odłączenie zasilania – to właściwie pierwszy krok, który możesz wykonać, jeśli to możliwe i bezpieczne. Woda przewodzi prąd, dlatego zalana piwnica może stanowić realne zagrożenie dla domowników. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odłączenie instalacji elektrycznej.
  • Opróżnienie piwnicy – postaraj się wyciągnąć z pomieszczenia wszystko, co się da. Rozpocznij od cennych przedmiotów, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Przenieś je na górne kondygnacje budynku, w bezpieczne miejsce.
  • Usunięcie wody – im mniej intensywnie zalana piwnica, tym łatwiejsze będzie to działanie. Delikatnych przecieków wody pozbędziesz się przy użyciu szmat, ręczników i wiader. Poważne zalanie będzie wymagało użycia specjalnych pomp albo wezwania profesjonalnej firmy.
  • Wietrzenie i osuszanie piwnicy – to ważny etap, aby ocenić realnie szkody. W zależności od rodzaju zalania, możesz zrobić to samodzielnie albo z pomocą farelek, grzejników lub specjalnych dmuchaw czy osuszaczy.
  • Ocena szkód – aby otrzymać odszkodowanie za zalaną piwnicę albo ocenić niezbędny teraz nakład finansowy. Warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
  • Zabezpieczenie piwnicy przed kolejnymi awariami – jeśli nie jesteś pewien, dlaczego doszło do zdarzenia, warto to ustalić z fachowcami. Wtedy łatwiej będzie Ci ocenić, jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem.

Jak najszybciej zgłoś też zdarzenie do swojego ubezpieczyciela, aby otrzymać odszkodowanie za poniesione straty.

Co może być przyczyną zalanej piwnicy?

Wiesz już co robić z zalaną piwnicą, ale warto też przyjrzeć się bliżej przyczynom tego zdarzenia. Pomogą Ci zabezpieczyć się na przyszłość, a może nawet wyeliminować zagrożenie raz na zawsze. Oto kilka częstych przyczyn:

  • Intensywne opady deszczu – ulewne deszcze, lokalne podtopienia, szybkie topnienie śniegu to częste przyczyny gromadzenia się wody wokół fundamentów domu.
  • Nieprawidłowa hydroizolacja piwnicy i fundamentów – czasem wystarczy prosty zabieg, a innym razem ingerencja w konstrukcję budynku. Nie można jednak tego lekceważyć.
  • Awaria pompy gruntowej – spowodowane uszkodzeniem mechanicznym albo przerwami w dostawie prądu. Warto wziąć to pod uwagę.
  • Awaria instalacji hydraulicznej – to bardzo ogólna przyczyna zalanej piwnicy, którą warto potraktować poważnie. Jeśli samodzielne zlokalizowanie źródła problemu jest trudne, warto skontaktować się z hydraulikiem.
  • Pęknięcia w fundamentach – częsty problem, który prowadzi do przecieków wody.
  • Przecieki z rur albo kanalizacji – zdarzają się, kiedy instalacja wodno-kanalizacyjna jest nieszczelna. Przecieki mogą początkowo być niezauważalne, ale z czasem mogą doprowadzić do gromadzenia się wody i poważnych uszkodzeń. Poza tym awarie w działaniu pralki, która często znajduje się w niższych kondygnacjach budynku, mogą prowadzić do problemu zalanej piwnicy.
  • Problem z wentylacją powietrza – nieodpowiednia cyrkulacja może podnosić wilgotność w piwnicy. Przez to pojawia się wilgoć i grzyb.
  • Ukształtowanie i jakość terenu – specyficzne warunki gleby, spadki, a nawet rodzaj gruntu mogą mieć wpływ na zalanie piwnicy.

Bez dokładnej wiedzy o przyczynie zalania, trudno jest skutecznie naprawić problem i zapobiec jego powtórzeniu. Poza tym znalezienie źródła problemu pozwala na zabezpieczenie budynku przed nadmierną wilgocią, która jest niekorzystna dla samopoczucia oraz zdrowia domowników. Domy, w których regularnie dochodzi do zalania piwnicy, mogą tracić z czasem na wartości. Rozwiązanie problemu na stałe nie tylko chroni majątek, ale także zwiększa wartość nieruchomości na rynku.

Jak wysuszyć piwnicę po zalaniu?

Pierwszym krokiem jest usunięcie zgromadzonej wody, a następnie użycie mopa, szmatek, gąbek oraz ręczników do osuszania. Niestety, jeśli wilgoć nie zostanie w pełni usunięta, może wsiąknąć w posadzkę, ściany, okna czy drzwi. Właśnie dlatego z pełnym zaangażowaniem podejdź do osuszania.

Postaraj się podnieść temperaturę w pomieszczeniu, ale dbając jednocześnie o cyrkulację powietrza. Przydatny może okazać się tradycyjny wentylator. Dodatkowo obowiązkowe jest wietrzenie piwnicy po zalaniu. Naturalny przepływ powietrza jest bardzo ważny zarówno w przypadku nadmiernej wilgoci, jak i zapobieganiu powstawania pleśni czy grzybów. Otwórz okna i drzwi, a także sprawdź działanie wentylacji w budynku dla pewności, że wszystko jest z nią w porządku.

Jeśli to możliwe, użyj specjalistycznego osuszacza powietrza, szczególnie jeśli wilgoci w piwnicy jest dosyć dużo. W wyjątkowych sytuacjach konieczne będzie wezwanie fachowców.

Włączenie grzejnika również może być pomocne podczas osuszania piwnicy po zalaniu. Pamiętaj jednak, aby utrzymać odpowiednią wilgotność w zakresie od 40 o 60%. W przywracaniu odpowiedniego stanu pomieszczenia może przydać się żel krzemionkowy lub inne substancje, które mają właściwości higroskopijne.

Gdzie zgłosić zalanie piwnicy?

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie domu od burzy, huraganu, powodzi i innych zdarzeń losowych, zgłoś od razu zalanie piwnicy. Każda firma preferuje inny rodzaj kontaktu. Najłatwiej jest zadzwonić na infolinię, ale często można też zgłosić szkodę internetowo. Pamiętaj, aby zrobić to jak najszybciej. Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają, jaki jest maksymalny czas na zgłoszenie szkody po jej wystąpieniu. Warto znać zarówno swoje prawa, jak i obowiązki.

Od ubezpieczyciela dowiesz się też, jak opisać zalanie piwnicy oraz jakie dokumenty będą potrzebne. Przydadzą się fotografie jako dowód powstania szkody czy też faktury i rachunki związane z wartością uszkodzonych urządzeń lub materiałów budowlanych.

Odszkodowanie zostanie wypłacone po ustaleniu rozmiaru szkód oraz znalezieniu przyczyny. Od momentu zgłoszenia szkody, firma ma 30 dni na wypłatę świadczenia, jeśli wszystkie wymagania zostały spełnione.

To ważne!

Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi zapobiegać powstawaniu szkód związanych z zalaniem piwnicy, a także stosować wszystkich możliwych środków w celu jej ratowania. To obowiązek, o którym jest mowa w kodeksie cywilnym. W przeciwnym razie ubezpieczyciel nie musi ponosić odpowiedzialności za zdarzenie. Tym samym, np. wskutek rażącego niedbalstwa, odszkodowanie za zalanie piwnicy nie zostanie wypłacone.

W przypadku zalania piwnicy w bloku trzeba zgłosić sprawę do spółdzielni mieszkaniowej. Może okazać się, że wady związane z instalacją hydrauliczną, przeciekami czy niedopatrzeniem z ich strony, zostaną zadośćuczynione z OC sprawcy. Niestety, jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, masz ograniczone możliwości. Właśnie dlatego warto mieć wykupione ubezpieczenie nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych.

Uwaga!

Zalanie a powódź to dwa różne zdarzenia z perspektywy ubezpieczenia. Warto zorientować się, czy Twoja polisa ma w swoim zakresie ochrony zdarzenie, do którego doszło w Twoim budynku.

Może też okazać się, że przyczyną zalanej piwnicy są wady ukryte jakiegoś sprzętu lub części. Wtedy trzeba znaleźć firmę, która jest za to odpowiedzialna i zgłosić się do niej lub bezpośrednio do producenta.

Pamiętaj o tym, aby zebrać wszystkie dowody związane z zalaniem piwnicy. Odszkodowanie zostanie wypłacone szybciej, jeśli sprawa będzie jasna.

Jak opisać zalanie piwnicy w protokole szkody?

Do zgłoszenia szkody z tytułu polisy nieruchomości, potrzebne Ci będą podstawowe dane ubezpieczonego oraz numer polisy. W dodatku warto wiedzieć, jak opisać zalanie piwnicy w domu, aby nie budzić żadnych wątpliwości podczas procedury wypłaty odszkodowania. Pamiętaj o tym, aby:

  • wskazać dokładny adres, dzień i godzinę wystąpienia szkody,
  • opisać zdarzenie,
  • wskazać uszkodzone przedmioty wraz z ich wartością,
  • dołączyć protokół od zalania, jeśli potrzebna była pomoc straży pożarnej,
  • załączyć niezbędne faktury i fotografie jako dowody szkód.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Przede wszystkim dokładnie usuń wodę i osusz zalaną piwnicę w domu. Następnie znajdź przyczynę tego zdarzenia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zabezpieczyć pomieszczenie przed kolejnym zalaniem. Wymień uszkodzone elementy instalacji oraz sprawdź działanie urządzeń znajdujących się w piwnicy. Ponadto upewnij się, że izolacja ścian i podłóg jest wykonana poprawnie. Może okazać się, że potrzebne są nowe folie, papy czy masy bitumiczne.

Jeśli mimo to woda się gromadzi, może to być poważniejszy problem, wymagający np. wykonania drenażu opaskowego wokół domu. Takie rozwiązanie sprawdza się w takich sytuacjach jak podnoszenie się poziomu wód gruntowych. Poza tym może okazać się, że podłoże (grunt) dopuszcza do łatwego przenikania wody. Dobrym przykładem jest żwir, który z łatwością przepuszcza wilgoć. Przyjrzyj się otoczeniu Twojego budynku i w razie konieczności uformuj delikatne spadki. Dzięki temu woda może spływać z daleka od piwnicy narażonej na zalanie.

W wielu sytuacjach możesz ochronić swój budynek, stosując np. pompy ze spławikiem, które po osiągnięciu określonego poziomu, uruchamiają się i usuwają nadmiar wody. Nowoczesnym rozwiązaniem jest też zastosowanie specjalnych urządzeń i systemów przeciwpowodziowych. Bardziej tradycyjnym wyborem jest zastosowanie dodatkowych studzienek kanalizacyjnych lub montaż studni chłonnej. To zbiornik bez dna, który odbiera deszczówkę i pozwala na bezpieczne jej magazynowanie.

Nadal zastanawiasz się, jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem? Regularnie przeprowadzaj kontrole instalacji hydraulicznej, izolacji ścian i podłóg oraz drenażu odprowadzającego nadmiar wody. Obserwuj też zmieniającą się pogodę, a także słuchaj lokalnych ostrzeżeń o podtopieniach. Warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed nawałnicami, intensywnymi burzami czy opadami deszczu.

Czy można się ubezpieczyć przed zalaniem piwnicy?

Zalana piwnica w domu nie jest wcale tak rzadką sytuacją, która spotyka właścicieli budynków. Właśnie dlatego na rynku jest wiele ubezpieczeń zawierających to zdarzenie w zakresie ochrony. Wystarczy, że porównasz polisy nieruchomości w wielu firmach i sprawdzisz szczegóły oferty.Nie musisz robić tego samodzielnie. W CUK Ubezpieczenia masz do dyspozycji kalkulator ubezpieczeń domu, dzięki czemu szybko wyliczysz składki w wielu ubezpieczalniach jednocześnie. Do tego dopełnisz formalności przez internet, nie wychodząc z domu. Zapłacisz za polisę i zyskasz ochronę właściwie od ręki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile odszkodowania należy się za zalanie piwnicy?

Wysokość odszkodowania za zalaną piwnicę zależy od rozmiaru zniszczeń. Szkody mogą być rozmaite, od uszkodzenia ścian i podłóg, przez zalane urządzenia, aż po zdrowie domowników. Wypłata świadczenia może mieć zatem wartość rzędu kilkuset złotych, a czasem nawet sięgnąć kilku tysięcy złotych. Pomocne będą wszystkie rachunki i faktury, potwierdzające wartość poniesionych strat (np. mebli, sprzętu, materiałów budowlanych).

O tym, ile odszkodowania za zalanie piwnicy się należy, decyduje też wariant polisy. Podstawowa chroni mury, często też elementy stałe. Bardziej rozbudowane ubezpieczenia nieruchomości obejmują mienie ruchome, czyli sprzęt czy też meble, które łatwo można wynieść z pomieszczenia bez konieczności ich demontażu.

To ważne!

Wymiar szkody zawsze określa ubezpieczyciel, a konkretniej, rzeczoznawca. Jeśli uważasz, że wypłata odszkodowania za zalaną piwnicę w domu jest zbyt mała, możesz się odwołać.

Pamiętaj też o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Dzieje się to w przypadku, kiedy doszło do sytuacji zawartej w wyłączeniach odpowiedzialności. Może to być np. niewykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych, niedomknięte drzwi, niewłaściwy stan techniczny okien czy inne zaniedbanie ze strony domowników.

Czy wypompowywanie wody z piwnicy może być niebezpieczne dla konstrukcji budynku?

Brak doświadczenia w wypompowywaniu wody może działać niekorzystnie dla konstrukcji budynku. Choć są to dość rzadkie przypadki, warto o tym wspomnieć. Intensywne pompowanie wody z piwnicy z podłożem gruntowym niesie ryzyko np. osiadania fundamentów, rozluźniania warstw, a nawet pękania ścian budynku. Zawsze warto przeczytać dokładne instrukcje obsługi urządzeń służących do pompowania, a także zapoznać się z zaleceniami producenta. W razie problemów albo wątpliwości, skorzystaj z usług profesjonalistów.

FAQ:

  • 1
    Co zrobić po zalaniu piwnicy?

    Przede wszystkim zapewnij bezpieczeństwo sobie i domownikom. Odłącz instalację elektryczną, pozbądź się wody, a także osusz pomieszczenie. Nie zapomnij też o znalezieniu przyczyny zdarzenia.

  • 2
    Czy straż pożarna wypompuje wodę z piwnicy?

    Jeśli poziom wody podczas zalania piwnicy jest bardzo wysoki albo doszło do lokalnych podtopień, solidnej burzy, możesz wezwać straż pożarną. Dysponuje ona odpowiednim sprzętem.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku