2024-02-26

Wycieczka do Luksemburga – co warto zobaczyć?

Zajrzyj do naszego tekstu i dowiedz się, co warto zwiedzić w Luksemburgu.

Wycieczka do Luksemburga – co warto zobaczyć?

Liczne atrakcje i zabytki Luksemburga sprawiają, że jest to jedna z ciekawszych europejskich destynacji turystycznych! Zwłaszcza dla tych, którzy podróżują  między Belgią, Francją i Niemcami. Kraj ten posiada bowiem doskonałe połączenia komunikacyjne ze swoimi sąsiadami.

Luksemburg, choć niewielki, ma mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania! Zachwyca różnorodnością krajobrazów i bogatą historią. Turyści mają też szansę eksplorować rozmaite muzea i delektować się lokalną kuchnią. To idealne miejsce dla miłośników przyrody,  zabytków i kultury. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Luksemburgu i jak zaplanować swoją wycieczkę? Przeczytaj ten artykuł!

Luksemburg – najważniejsze informacje turystyczne:

 • Luksemburg (Wielkie Księstwo Luksemburga), to mały kraj w zachodniej Europie, graniczący z Belgia, Francją i Niemcami. Stolica państwa (również Luksemburg) słynie z zabytkowego centrum wpisanego na listę UNESCO.
 • Obowiązują tam trzy oficjalne języki: luksemburski, francuski i niemiecki. W obszarach turystycznych można porozumieć się również w języku angielskim.
 • Oficjalną walutą Luksemburga jest euro (EUR). Karty płatnicze są szeroko akceptowane, a bankomaty łatwo dostępne.
 • Luksemburg oferuje bezpłatny transport publiczny na terenie całego kraju, obejmujący autobusy, tramwaje i pociągi.
 • Na miejscu warto skosztować takich specjałów, jak Judd mat Gaardebounen, Gromperekichelcher czy Quetschentaart. Lokalne winnice oferują także degustacje renomowanych białych win.
 • W Luksemburgu obowiązuje karta EKUZ. Gwarantuje wsparcie publicznej służby zdrowia w nagłych i uzasadnionych przypadkach. Nie zapewnia jednak pełnej ochrony związanej np. z transportem medycznym do kraju czy wizyt w niepublicznych placówkach. Koszty leczenia w podróży z rozszerzonym zakresem świadczeń pokryje tylko dobrze skomponowane ubezpieczenie turystyczne.
 • Luksemburg jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Aktualne informacje i komunikaty dla podróżujących do tego kraju  można śledzić na tej stronie.

Z czego słynie Luksemburg i dlaczego warto tam jechać?

Luksemburg łączy w sobie urok państwa pełnego historii i zabytków z nowoczesnością i wysokim standardem życia, gwarantując zwiedzającym unikalne doświadczenia kulturalne i przyrodnicze. Jest to wymarzony cel podróży dla turystów szukających zadbanych miast, pięknych krajobrazów i ciekawej kultury, a także dla tych, którzy cenią sobie spokój i bezpieczeństwo podczas zwiedzania. Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Luksemburga? Oto najważniejsze powody!

 • 1
  Wielokulturowość i wielojęzyczność

  W Luksemburgu mieszają się kultury i języki, co kreuje wyjątkową atmosferę tego kraju.

 • 2
  Zabytkowe Stare Miasto w Luksemburgu

  Znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytkowa starówka stolicy państwa zachwyca swoimi średniowiecznymi fortami i malowniczymi uliczkami, dostarczając turystom niezapomnianych wrażeń!

 • 3
  Wysoki standard życia

  Luksemburg jest znany z najlepszych na świecie warunków do życia, instytucji przyjaznych obywatelom oraz wysokich standardów obsługi w niemal każdej dziedzinie. Uchodzi też za najbezpieczniejsze państwo Unii Europejskiej.

 • 4
  Zabytkowe warownie

  Kraj pełen jest imponujących zamków i twierdz. Zamek Vianden i Dolina Siedmiu Zamków to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić, by zaznajomić się z bogatą historią tego kraju.

 • 5
  Dziewicza natura i urzekające krajobrazy

  Do Luksemburga warto jechać też po to, by zwiedzić malownicze rezerwaty przyrody: od Doliny Mozeli, przez region Mullerthal zwany Małą Szwajcarią, po rozległe lasy i parki narodowe.

 • 6
  Bezpłatny transport publiczny

  Od 2020 roku Luksemburg jest oficjalnie pierwszym krajem na świecie, który wprowadził całkowicie darmowy transport publiczny na całym swoim terytorium, co znacznie ułatwia zwiedzanie!

 • 7
  Kulinaria

  Kuchnia Luksemburga to połączenie tradycji francuskich, niemieckich i lokalnych. Dostarcza wyjątkowych doznań smakowych. Warto spróbować m.in. takich specjałów, jak słynne Judd mat Gaardebounen czy Gromperekichelcher.

 • 8
  Wina i winnice:

  Region Doliny Mozeli słynie z produkcji wysokiej jakości win, zwłaszcza białych. Wizyta w lokalnych winnicach połączona z degustacją to absolutne must-do dla miłośników tego rodzaju trunków!

Luksemburg – największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze

Luksemburg, choć niewielki, obfituje w atrakcje turystyczne (także stricte przyrodnicze) oraz zabytki, które przyciągają podróżników z całego świata! Oto najważniejsze z miejsc wartych odwiedzenia:

 • 1
  Stare Miasto w Luksemburgu – serce i dusza kraju. Miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pełne wąskich uliczek, zabytkowych murów i imponujących fortyfikacji. Co roku odbywają się tam ciekawe wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy czy festiwale artystyczne o renomie międzynarodowej.
 • 2
  Le Chemin de la Corniche – punkt widokowy, z którego można podziwiać starówkę Luksemburga. Zobaczymy stamtąd m.in. Pałac Wielkich Książąt. Miejsce nazywane jest często „najpiękniejszym balkonem Europy”.
 • 3
  Kazamaty Bock – kompleks podziemnych korytarzy wykutych w skale, umożliwiający unikalne spojrzenie na obronną historię miasta. Potężne fortyfikacje oraz tunele służyły na przestrzeni wieków jako schron dla ludności (m.in. podczas II wojny światowej).
 • 4
  Zamek Vianden – jeden z największych i najbardziej majestatycznych zamków feudalnych w Europie, położony na północy Luksemburga, z przepięknymi widokami na okolicę. Obiekt powstał najprawdopodobniej około wieku XI jako siedziba książąt Vianden.
 • 5
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Luksemburgu – obiekt prezentujący prace zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów. Autorem jego projektu był słynny architekt Ieoh Ming Pei. Jest to obecnie najważniejsze muzeum poświęconym sztuce współczesnej w Luksemburgu.
 • 6
  Filharmonia Luksemburska – znana też jako Grande-Duchesse Joséphine-Charlotte Concert Hall. To otwarta w 2005 roku imponujących rozmiarów sala koncertowa położona w nowoczesnej dzielnicy Kirchberg w Luksemburgu.
 • 7
  Muzeum Narodowe Historii i Sztuki – gromadzi zbiory archeologiczne, historyczne i artystyczne, prezentujące bogatą historię i kulturę Luksemburga. Obiekt znajduje się w Fishmarket – historycznym sercu miasta, w dzielnicy Ville Haute.
 • 8
  Zamek Bourscheid – malownicza warownia usytuowana na wzgórzu, oferująca wspaniałe widoki na dolinę rzeki Sûre. Otacza ją okrągły mur z jedenastoma wieżami. Historia twierdzy sięga czasów rzymskich. Obiekt stanowi jeden z największych i najważniejszych zabytków feudalnych w Luksemburgu.
 • 9
  Dolina Mozeli – znana z malowniczych winnic rozciągających się wzdłuż rzeki Mozela. Oferuje zwiedzającym nie tylko wspaniałe widoki, ale również możliwość degustacji lokalnych win i wędrówek po licznych szlakach turystycznych. Region ten jest sercem luksemburskiego przemysłu winiarskiego.
 • 10
  Region Mullerthal – zwany także Małą Szwajcarią. Wyróżnia się spektakularnymi formacjami skalnymi, wąwozami i lasami. Mullerthal Trail to natomiast popularny szlak turystyczny, który prowadzi przez najbardziej malownicze krajobrazy tego regionu.
 • 11
  Park Przyrody Upper Sûre – usytuowany w regionie Oesling rezerwat jest przede wszystkim obszarem objętym ochroną. Znajduje się tam również jezioro Upper Sûre – największy obszar wodny w Luksemburgu. Stanowi centrum rekreacji oferujące liczne trasy piesze i rowerowe, a także możliwość kąpieli, żeglowania i wędkowania.
 • 12
  Dolina Siedmiu Zamków – ten malowniczy obszar łączy w sobie piękno natury z bogatą historią. Warto wybrać się tam, by podziwiać niezwykłe zamki i pałace otoczone bujną roślinnością. Miejsce stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem lokalnej kultury.
 • 13
  Schengen – miejscowość położona na styku granic Luksemburga, Francji i Niemiec. Słynie przede wszystkim z podpisania Traktatu, znanego jako Układ z Schengen. Miejsce otoczone jest pięknymi krajobrazami winnic i wodami rzeki Mozeli.
 • 14
  Haff Reimech – to obszar o wyjątkowym znaczeniu ekologicznym, oferujący możliwość obserwacji ptaków i innych dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku (zwłaszcza na terenie rezerwatu przyrody Biodiversum).

Luksemburg – atrakcje dla dzieci

Podczas wycieczki do Luksemburga można znaleźć też ciekawe miejsca i atrakcje dla dzieci! Dzięki temu wizyta w tym kraju stanie się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Oto propozycje: 

 • 1
  Park Merveilleux (Bettembourg): Największy park rozrywki w kraju, w którym mieści się nie tylko ogród zoologiczny z różnorodnymi gatunkami zwierząt, ale także bajkowe wystawy, place zabaw i atrakcji dedykowanych dzieciom, co czyni go idealnym miejscem na rodzinny wypad! Park zapewnia urozmaiconą rozrywkę o charakterze edukacyjnym.
 • 2
  Narodowe Muzeum Historii Naturalnej: Mieszczący się w stolicy Luksemburga obiekt oferuje interaktywne wystawy, które edukują i bawią jednocześnie, zapewniając dzieciom ciekawostki z dziedziny nauk o Ziemi.
 • 3
  Jezioro Echternach: Popularne miejsce do piknikowania i aktywności na świeżym powietrzu, otoczone pięknymi krajobrazami. Można tam również wypożyczyć sprzęty wodne. To idealny cel na rodzinną wycieczkę i piesze wędrówki!
 • 4
  Parc Le'h Adventures: Miejsce idealne dla rodzin preferujących aktywny wypoczynek. Na turystów czekają tam urozmaicone pod kątem stopnia trudności parki linowe dla dzieci i dorosłych w każdym wieku.
 • 5
  Kolejka linowa Pfaffenthal-Kirchberg: to zautomatyzowana kolej, która umożliwia nie tylko wygodną eksplorację miasta, ale również zapewnia niezapomniane widoki, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych!

Jak zorganizować wycieczkę do Luksemburga?

Do Luksemburga z Polski można dotrzeć na kilka sposobów:

 • Samolotem: Najszybsza opcja z bezpośrednimi lotami z wielu miast Polski (lot trwa średnio 3 godziny).
 • Autem: Podróż przez Niemcy, trwająca około 8-14 godzin. Niewątpliwą zaletą tego sposobu dotarcia do Luksemburga jest wycieczka na własnych zasadach! Zapewnia bowiem najbardziej elastyczny plan podróży.
 • Pociągiem: Z przesiadkami, głównie w Niemczech (podróż trwa około 10-15 godzin).
 • Autobusem: Najtańsza opcja, ale także najdłuższa podróż – czas dojazdu może zająć od 15 do nawet 20 godzin!

Podczas wyprawy do Luksemburga autem, warto zwiedzić także sąsiednie kraje. Sprawdź porady dotyczące ich największych atrakcji turystycznych:

Warto wiedzieć!

Rozważasz zorganizowaną wycieczkę do Luksemburga? Na zwiedzanie warto wybrać się z przewodnikiem! To doskonała okazja, by lepiej poznać historię i ciekawostki dotyczące tego malowniczego kraju. Taką opcję oferuje wiele biur podróży. Często są to na przykład weekendowe wycieczki autokarem po całym kraju. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i zobaczysz więcej atrakcji niż podczas samodzielnej wyprawy!

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?

Czas potrzebny na zwiedzanie Luksemburga powinno uzależnić się od specyfiki podróżowania oraz ilości zaplanowanych atrakcji. Oto przydatne wskazówki:

 • Luksemburg w jeden dzień:

Krótka wizyta (np. przy okazji dłuższego pobytu w sąsiednich krajach) umożliwi wgląd w stolicę Luksemburga. Jeden dzień w zupełności wystarczy, by zobaczyć główne zabytki miasta, a przede wszystkim jego urokliwą starówkę.

 • Średnia długość pobytu (3-4 dni):

Taki czas pozwala na dokładniejsze zapoznanie się z zabytkami stolicy Luksemburga. Można wówczas zwiedzić wszystkie lokalne muzea i galerie, co będzie gratką dla pasjonatów historii i sztuki. Jest to również wystarczający czas na jednodniowe wycieczki do takich miejsc, jak Zamek Vianden, Echternach czy region winiarski Mozela.

 • Dłuższy pobyt (5-7 dni lub więcej):

Jeśli planujesz nieco dłuższy urlop, zyskasz czas na spokojnie zwiedzanie większości atrakcji i zabytków Luksemburga. To doskonała okazja do zobaczenia wszelkich ciekawych miejsc, takich jak zamki, parki narodowe i regiony przyrodnicze, z czasem na relaks i doświadczanie lokalnej kultury.

Wybierasz się w podróż? Kup ubezpieczenie!

Po przeczytaniu naszej porady wiesz już, co zwiedzić w Luksemburgu i jak zaplanować ciekawą wycieczkę! Organizacja udanej i bezpiecznej podróży wymaga jednak również zakupu odpowiedniej polisy turystycznej. Wsparcie towarzystwa może przydać się w wielu trudnych sytuacjach w trasie lub podczas pobytu w obcym kraju.

Kompleksowa ochrona na wyjazd za granicę powinna obejmować m.in. koszty leczenia, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym. Zadbaj też o potrzebne rozszerzenia, takie jak klauzula alkoholowa czy choroby przewlekłe. Polisę z zakresem dopasowanym do charakteru podróży wykupisz online, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

FAQ:

 • 1
  Co warto zjeść w Luksemburgu?

  Podczas wizyty w Luksemburgu warto spróbować lokalnych przysmaków, które łączą wpływy kuchni francuskiej, niemieckiej i belgijskiej. Oto kilka specjałów charakterystycznych dla tego kraju:

  • Judd mat Gaardebounen – wędzony karczek z fasolką i ziemniakami.
  • Gromperekichelcher – placki ziemniaczane z cebulą i czosnkiem.
  • Kniddelen – tradycyjne kluski podawane z boczkiem lub śmietaną.
  • Bouneschlupp – zupa z zielonej fasolki z boczkiem lub kiełbasą.
  • Quetschentaart – tarta ze śliwkami.
  • Rieslingspaschtéit – pasztecik z ciasta francuskiego z ragout wieprzowym.
  • Friture de la Moselle – małe smażone rybki z rzeki Mozela.
  • Lokalne wina – Luksemburg słynie z wysokiej jakości winnych trunków (szczególnie cenione są wina białe).
 • 2
  W jakim języku mówi się w Luksemburgu?

  W Luksemburgu mówi się w trzech oficjalnych językach: luksemburskim (Lëtzebuergesch), francuskim i niemieckim. Dwa ostatnie są językami urzędowymi UE. Język luksemburski jest używany w życiu codziennym i jako język narodowy, niemiecki często służy w mediach i jako język pisany, natomiast francuski jest stosowany w sądownictwie i oficjalnych dokumentach. W szkołach nauczane są wszystkie trzy języki, co sprawia, że mieszkańcy Luksemburga są zwykle wielojęzyczni.

 • 3
  Czy walutą w Luksemburgu jest euro?

  Tak, obowiązuje tam euro (EUR). Luksemburg jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, które przyjęły euro jako swoją oficjalną walutę. Nastąpiło to dokładnie 1 stycznia 1999 r.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku