2024-02-05

Belgia – zwiedzanie, zabytki, atrakcje

Zaplanuj wymarzoną podróż do Belgii!

Belgia – zwiedzanie, zabytki, atrakcje

Belgia to mozaika zabytkowych miast, malowniczych krajobrazów, kulinarnych rozkoszy i różnorodnych atrakcji turystycznych! W tym artykule zabierzemy Cię w podróż przez tętniące życiem uliczki Brukseli i Antwerpii, spokojne aleje Brugii i dzikie ostępy Ardenów. Każdy zakątek tego kraju opowiada własną, niepowtarzalną historię! Odkryjesz tu skarby architektury, tajemnice historycznych zamków i cuda natury, które sprawiają, że kraj ten stanie się dla Ciebie niezwykle atrakcyjnym celem podróży. Przeczytaj poradnik i odkryj z nami najpiękniejsze miejsca w Belgii!

Belgia – najważniejsze informacje dla turystów:

 • Do wjazdu i pobytu na terytorium Belgii obywatele RP potrzebują ważnego dowodu osobistego lub paszportu (do wyboru).
 • W Belgii obowiązuje EKUZ. Warto jednak wykupić dodatkowo ubezpieczenie podróżne z rozszerzonym zakresem dopasowanym do indywidualnych potrzeb, które zapewni optymalny poziom ochrony w razie nieprzewidzianych zdarzeń.
 • Belgia jest krajem wielojęzycznym z trzema oficjalnymi językami: niderlandzkim (głównie we Flandrii), francuskim (w Walonii i Brukseli) oraz niemieckim (w niewielkiej wschodniej części kraju). W większych miastach bez problemu znajdziesz też osoby mówiące po angielsku.
 • Walutą w Belgii jest euro (EUR). Większość miejsc akceptuje karty kredytowe, ale zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki, by np. kupić pamiątki lub jedzenie na targach.
 • Belgia ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, w tym pociągi, tramwaje i autobusy, co ułatwia podróżowanie po kraju. Jeśli planujesz często korzystać z pociągów, rozważ zakup karnetu Rail Pass.
 • 17.10.2023 r. władze belgijskie podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 2 na 3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz!
 • Bieżące informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz inne ważne komunikaty dla podróżujących do Belgii można śledzić w oficjalnym serwisie RP – Gov.pl.

Z czego słynie Belgia i czemu warto tam jechać?

Jednym z najchętniej wybieranych przez polskich turystów państw niderlandzkich na krótkie wycieczki jest właśnie Belgia! Co zobaczyć w tym kraju i dlaczego właściwie warto się tam wybrać? Przede wszystkim jest to zakątek Europy z bogatą historią i kulturą – słynie z wyjątkowych tradycji browarniczych i produkcji jednych z najlepszych czekoladek na świecie! Belgia jest również ceniona za swoją kuchnię, która łączy precyzję francuskich potraw z prostotą kuchni holenderskiej, oferując wyśmienite dania, w tym słynne frytki, gofry oraz bogactwo dań z owocami morza.

Kraj ten jest również ważnym ośrodkiem sztuki, gromadzącym dzieła światowej klasy malarzy, takich jak Peter Paul Rubens, Jan van Eyck czy René Magritte. Belgijskie muzea i galerie sztuki prezentują zbiory o znaczeniu międzynarodowym. Kalendarz wydarzeń kulturalnych w Belgii jest pełen ciekawych i unikatowych eventów, w tym festiwalu jazzowego w Gandawie czy słynnego karnawału w Binche. Poza miejskimi atrakcjami Belgia oferuje także malownicze krajobrazy, w tym piękne wybrzeża Morza Północnego i lasy Ardenów.

Warto wiedzieć!

Dzięki centralnemu położeniu w Europie i doskonale rozwiniętej sieci transportowej Belgia jest doskonałą bazą wypadową do eksploracji sąsiednich krajów, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla podróżujących o różnorodnych zainteresowaniach. Eurotrip może okazać się niezapomnianą przygodą i okazją do poszerzania horyzontów! Jeśli więc wybierasz się w te rejony Europy, sprawdź także nasze porady dotyczące największych atrakcji państw sąsiadujących z Belgią:

Belgia – największe zabytki i atrakcje turystyczne

Belgia oferuje wiele wspaniałych miejsc do zwiedzenia, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i atrakcje turystyczne o charakterze edukacyjnym czy kulturalnym. Poniżej przedstawiamy kilka miast oraz miejsc szczególnie wartych polecenia!

Bruksela

Bruksela zachwyca różnorodnością atrakcji. Warto zobaczyć słynną futurystyczną konstrukcję Atomium – symbolu Expo ‘58. Nieopodal znajduje się Mini-Europe – park miniatur największych europejskich zabytków. W centrum Brukseli uwagę przyciąga Grand Place – historyczny rynek z kunsztownymi kamienicami i ratuszem, otoczony wąskimi, urokliwymi uliczkami. Nie można pominąć Manneken Pis – niewielkiego, lecz znanego posągu chłopca (symbol Brukseli) czy Parlamentu Europejskiego. Obowiązkowe punkty dla miłośników sztuki to: Muzeum Magritte'a i Centrum Komiksu.

Antwerpia

Antwerpia to miasto urzekające bogatą historią i kulturą. Warto zwiedzić imponującą Katedrę Najświętszej Marii Panny oraz kościół św. Pawła z bogatymi wnętrzami. Muzeum Plantin-Moretus, wpisane na listę UNESCO, umożliwia wgląd w początki drukarstwa. Zamek Het Steen przenosi w czasy średniowiecza, a Palace in Meir zachwyca barokowym splendorem. Muzeum (Dom) Rubensa gromadzące kolekcję dzieł wielkiego mistrza to miejsce nie do pominięcia dla pasjonatów malarstwa. Antwerpia uchodzi też za światową stolicę diamentów i mody.

Brugia

Brugia, zwana "Wenecją Północy", olśniewa średniowiecznymi kanałami i zachowaną architekturą. Nie można przegapić Bazyliki Świętej Krwi z relikwią Krwi Chrystusa. Rynek (Markt) z wieżą (dzwonnicą) Belfort oferuje turystom panoramiczne widoki. Warto odwiedzić urokliwe beginaże oraz Muzeum Groeninge z kolekcją flamandzkiego malarstwa. Spacer po mieście zapewnia niezapomniane widoki, a przejażdżka łodzią to absolutne must-do wycieczki do Brugii. Natomiast dla miłośników słodkości, wizyta w lokalnym muzeum czekolady będzie spełnieniem marzeń!

Waterloo

Miejscowość i gmina w Belgii, w prowincji Brabancja Walońska, w pobliżu Brukseli. Słynie z bitwy, będącej ostateczną klęską Napoleona. Rozegrała się ona 18 czerwca 1815 roku. Aktualnie można tam zwiedzić muzeum i pomnik upamiętniający to historyczne wydarzenie. Waterloo to także doskonały punkt wypadowy do eksploracji okolicznych lasów i krajobrazów Brabancji Walońskiej.

Gandawa

Gandawa to połączenie historii i nowoczesności! Największe lokalne zabytki to: Katedra św. Bawona, z ołtarzem "Mistycznego Baranka" braci van Eyck, Zamek Gravensteen, (średniowieczna twierdza z dobrze zachowanymi murami i lochami) oraz Stary Rynek nad kanałem – to miejsce pełne życia, z urokliwymi kamieniczkami i kafejkami. Kościół św. Mikołaja i dzwonnica Belfort to kolejne miejscowe perły architektury. Muzeum Sztuk Pięknych i współczesne centrum sztuki S.M.A.K. przyciągają miłośników kultury. Gandawa to także miasto festiwali, z klimatycznymi eventami!

Leuven

Leuven to miasto o bogatej historii akademickiej i architektonicznej. Uniwersytet w Leuven jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych w Europie. Warto zwiedzić tam m.in. Bibliotekę Uniwersytecką – symbol odbudowy po zniszczeniach I wojny światowej, gmach ratusza z gotycką fasadą, kościół św. Piotra oferujący wspaniałe dzieła sztuki, a także M-Museum Leuven – nowoczesne centrum kultury, prezentujące zarówno historyczne skarby, jak i sztukę współczesną. Leuven to również miejsce dla miłośników piwa! Wizyta w browarze Stella Artois umożliwia poznanie lokalnej tradycji piwowarskiej.

Dinant

Dinant to urokliwe miasto nad Mozą, które zachwyca Cytadelą na skalistym wzgórzu, oferując imponujące widoki na dolinę rzeki. Zwiedzając to miejsce, nie można pominąć Kolegiaty Notre-Dame, słynącej z wyjątkowej, wysokiej wieży. Dom Adolpha Saxa, wynalazcy saksofonu, przyciąga w te rejony pasjonatów muzyki. Spokojna rejsy łodzią po Mozie to doskonały sposób na podziwianie scenerii. Groty La Merveilleuse ujawniają fascynujące podziemne cuda natury. Warto skosztować również lokalnych specjałów, takich jak słynne piwo Leffe czy herbatniki Couque de Dinant.

Liège

Liège to kolejne ciekawe miasto nad Mozą, które kryje w sobie wiele architektonicznych skarbów: Zamek książąt-biskupów Liège, z imponującymi salami i fascynującą historią, Katedra św. Pawła, z bogatymi witrażami i skarbcem – to miejsca dla miłośników sztuki sakralnej. Warto również odwiedzić kościół św. Bartłomieja z wyjątkową chrzcielnicą. Atrakcjami dla miłośników sztuki będą: Muzeum Sztuk Pięknych prezentujące zbiory od średniowiecza po współczesność oraz Opera Królewska. Liège to także idealne miejsce do degustacji lokalnych specjałów, takich jak słynne gofry liège.

Tournai

Miasto o bogatej historii, znane z imponujących zabytków. Oto niektóre z nich: Katedra Notre-Dame, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Muzeum Sztuki i Historii, Zamek hrabiów Flandrii (choć w ruinie, nadal fascynuje swoją historią). Warto również przespacerować się wąskimi uliczkami Tournai, odkrywając urokliwe kamienice i przytulne kawiarnie, a także spróbować lokalnych specjałów, takich jak piwo Tournai czy tarta z rabarbarem.

Czy w Belgii można zwiedzać atrakcje za darmo?

Warto wiedzieć, że Belgia oferuje też atrakcje, które można zwiedzać za darmo! Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach podróży, możesz np. upolować tani lot bez noclegu! Sam spacer po urokliwych, historycznych centrach miast, takich jak Bruksela, Brugia, Antwerpia i Gandawa w otoczeniu zabytków architektury będzie niepowtarzalną turystyczną atrakcją, którą zaliczysz w jeden dzień! Wiele miast oferuje również bezpłatne dni w muzeach, dzięki czemu możesz odkrywać lokalną kulturę i sztukę bez nadwyrężania portfela.

Atrakcje przyrodnicze

Belgia, mimo że jest krajem stosunkowo małym, oferuje różnorodne i malownicze atrakcje przyrodnicze. Które z nich szczególnie warto odwiedzić? Oto nasze propozycje:

 • Ardeny: Ten gęsto zalesiony region na południu Belgii jest obszarem głębokich dolin rzecznych, stromych wzgórz i szerokich lasów. Ardeny są idealne dla miłośników pieszych wędrówek, kajakarstwa, jazdy na rowerze i eksploracji przyrody.
 • Park Narodowy Hoge Kempen: Pierwszy i jedyny park narodowy w Belgii położony w Limburgii w regionie flamandzkim. Wyróżniają go rozległe lasy sosnowe, duże stawy i otwarte przestrzenie. To idealne miejsce na długie spacery i obserwowanie ptaków.
 • Jezioro Genval: Malowniczy akwen otoczony pięknymi willami i parkami. Jest popularnym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców Brukseli.
 • Jaskinie Han-sur-Lesse: Kompleks jaskiń krasowych eksplorowanych od 1771 r., znany z imponujących formacji skalnych, podziemnych rzek i bogatej historii, dostępny do zwiedzania z przewodnikiem. Występują tam wielkie komory oraz bogata szata naciekowa. Przez jaskinie płynie rzeka Lesse.
 • Jaskinia Remouchamps: Podziwiając zachwycające wytwory natury, można skorzystać z przejażdżki łódką przez najdłuższą podziemną rzekę w Europie! Znajdują się tam ciekawe stalagmity i stalaktyty, oraz miejsca, które jako jedyne nie zostały wydrążone przez rzekę.
 • Wybrzeże Morza Północnego: Choć nie jest to dzika przyroda, belgijskie wybrzeże oferuje piękne, szerokie plaże, wydmy oraz nadmorskie promenady i miasteczka. Warto odwiedzić zwłaszcza kurorty, takie jak Ostenda czy Knokke-Heist.
 • Rezerwat przyrody Zwin (Het Zwin): Unikalny obszar przybrzeżnych mokradeł i solnisk, będący ważnym miejscem dla ptaków migracyjnych, miłośników dzikiej przyrody i ornitologów.

Atrakcje dla dzieci

Wiele atrakcji turystycznych w Belgii oferuje interaktywne i edukacyjne doświadczenia, które mogą być ciekawe nie tylko dla dzieci, ale również dla ich opiekunów! Warto sprawdzić godziny otwarcia danego miejsca i możliwość rezerwacji z wyprzedzeniem – zwłaszcza w okresach wakacyjnych i świątecznych. Oto kilka pomysłów na to, gdzie i jak ciekawie spędzić czas w Belgii z dziećmi:

 • Mini-Europe w Brukseli: To park miniatur, gdzie najmłodsi mogą poznawać największe europejskie atrakcje turystyczne. Obiekt gromadzi m.in. aż 350 miniatur najbardziej znanych budynków w Europie!
 • Atomium: Monumentalny model kryształu żelaza, zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”. To idealna atrakcja dla młodych ciekawskich umysłów!
 • Ogród Zoologiczny w Antwerpii (Zoo Antwerpen): Jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Europie, gromadzi ponad 7 tysięcy zwierząt!
 • Plopsaland De Panne: Popularny park rozrywki na wybrzeżu, z atrakcjami zbudowanymi wokół postaci z belgijskich programów telewizyjnych dla dzieci.
 • Muzeum Komiksu w Brukseli: Idealna atrakcja dla młodych fanów komiksów! To z Belgii pochodzą komiksowy bohater Tintin oraz Smurfy!
 • Boudewijn Seapark w Brugii: Park z delfinarium, gdzie można uczestniczyć w pokazach z udziałem delfinów, a także korzystać z urozmaiconych rozrywek i placów zabaw dla różnych grup wiekowych! Kompleks oferuje liczne place zabaw, karuzele, kolejkę elektryczną, samochodziki, rollercoastery i wiele innych atrakcji.
 • Hidrodoe w Herentals: Interaktywne centrum nauki o wodzie, w którym najmłodsi mogą uczyć się poprzez zabawę. Obiekt składa się z kilku sekcji tematycznych.
 • Leśny Labirynt w Durbuy: Największy labirynt roślinny na świecie, gdzie można spędzić cały dzień, eksplorując okolicę i bawiąc się w labiryncie. Obiekt znajdujący się na 11-hektarowym polu kukurydzy działa od lipca do października.

Warto wiedzieć!

Doskonałym pomysłem na zwiedzanie Belgii jest wycieczka objazdowa z przewodnikiem! Opowie Ci on fascynujące historie i anegdoty, których nie znajdziesz w standardowych przewodnikach turystycznych. Ponadto zaplanuje trasę w taki sposób, abyś mógł zobaczyć jak najwięcej atrakcji w możliwie najkrótszym czasie. Wycieczki z przewodnikiem często mają też charakter edukacyjny. Pozwalają lepiej zrozumieć kulturę, historię i zwyczaje odwiedzanych miejsc – warto wyruszyć na nie z dziećmi!

Planujesz wycieczkę do Belgii? Kup polisę!

Po przeczytaniu naszego krótkiego przewodnika wiesz już, co warto zobaczyć w Belgii i co ciekawego czeka na Ciebie w tym urozmaiconym zakątku Europy! Przed planowaną wycieczką pamiętaj o kluczowym elemencie każdego wyjazdu – polisie podróżnej! To nie tylko gwarancja ochrony w nieoczekiwanych sytuacjach związanych ze zdrowiem, ale także m.in. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, assistance w podróży, wsparcie prawne i finansowe w przypadku odwołania lotu czy problemów z transportem.

Nie pozwól, by drobne nieprzewidziane zdarzenia zakłóciły Twój wyjazd – porównaj ceny polis w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych w CUK! O wybrane ubezpieczenie możesz zapytać także na naszej infolinii lub w najbliższej placówce stacjonarnej.

Polecamy też poradę: Samochód z Belgii – jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Co warto przywieźć z Belgii jako pamiątkę?

  Kupując pamiątki z Belgii, warto wspierać lokalnych rzemieślników i producentów – takie przedmioty są bardziej wartościowe ze względu na ich autentyczność, oryginalność i charakter związany z lokalną tradycją. Oto kilka propozycji:

  • Belgijska czekolada – uznawana za jedną z najlepszych na świecie, dostępna w szerokiej gamie smaków i form. Prestiżowe marki takie jak Godiva, Leonidas czy Neuhaus oferują eleganckie opakowania, idealne na prezent.
  • Belgijskie piwo: Belgia jest prawdziwym rajem dla miłośników oryginalnego piwnego trunku!
  • Koronka z Brugii: Tradycyjna, ręcznie robiona koronka, znana z wysokiej jakości i skomplikowanych wzorów, to doskonały wybór na prezent dla miłośników rękodzieła.
  • Biżuteria z diamentami: Antwerpia jest znana jako światowe centrum handlu diamentami, więc jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, może to być to dla Ciebie wyjątkowa i trwała pamiątka.
  • Komiksy: Belgia jest krajem pochodzenia wielu słynnych twórców komiksów, takich jak Hergé (twórca Przygód Tintina). Albumy komiksowe lub inne gadżety związane z kultowymi postaciami to dobra pamiątka z tego kraju!
  • Specjały kulinarne: Poza czekoladą warto także przywieźć inne belgijskie przysmaki, takie jak wafle, czy sery z Maasmechelen.
  • Przedmioty uwieczniające zabytki Belgii – np. magnesy na lodówkę.
  • Dekoracje z motywem Atomium (jednego z symboli Brukseli).
 • 2
  W jakim języku mówi się w Belgii?

  Belgia jest jednym z nielicznych krajów, w których obowiązują aż 3 języki urzędowe. Są nimi: francuski, niderlandzki, niemiecki.

 • 3
  Czy w Belgii jest drogo?

  Belgia jest krajem o wysokim standardzie życia i koszty życia mogą być dla Polaków dość wysokie, szczególnie w porównaniu z niektórymi innymi krajami Europy. Oczywiście, jak w każdym kraju, koszty te mogą się znacznie różnić w zależności od miasta i regionu, stylu życia lub podróżowania, standardu hotelu czy typu wynajmowanego mieszkania. Ceny w belgijskich sklepach są jednak od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent wyższe niż w Polsce. Ceny w restauracjach i kawiarniach są porównywalne z innymi krajami zachodniej Europy.

Oceń artykuł

5.00
(7)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku