2024-01-11

Wycieczka do Holandii – przewodnik dla turystów

Przygotuj się na niezapomnianą podróż do Holandii. Przeczytaj naszą poradę, aby zaplanować swój wyjazd!

Wycieczka do Holandii – przewodnik dla turystów

Planujesz urlop i zastanawiasz się, do jakiego kraju warto tym razem pojechać? A może marzy Ci się wycieczka objazdowa po całej Europie? Z myślą o pasjonatach podróżowania publikujemy porady turystyczne odnoszące się do wielu interesujących miejsc w Polsce i na świecie. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik po Holandii, który ułatwi Ci zaplanowanie ciekawej i bezpiecznej wycieczki do Niderlandów. Dzięki lekturze poznasz największe atrakcje i zabytki tego państwa.

Zwiedzanie Holandii – tych miejsc nie możesz pominąć:

  • Amsterdam – zobacz starówkę stolicy Holandii wraz ze słynnymi kanałami, odwiedź muzea (np. Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha lub Dom Anny Frank), przejedź się rowerem, popłyń w rejs łodzią, odwiedź lokalne knajpki i chłoń atmosferę miasta!
  • Miasta północnej Holandii, takie jak Utrecht, Leiden czy Groningen. W tych miejscach możesz zwiedzić katedry, muzea, spacerować po historycznych dzielnicach i podziwiać unikatowe krajobrazy.
  • Zachodnia Holandia – zobacz młyny w Zaanse Schans, wiatraki w Kinderdijk, malownicze plaże na wybrzeżu, a także zabytkowe miasta, takie jak Rotterdam z nowoczesną architekturą i portem czy Hagę z Pałacem Pokoju.
  • Wschodnia Holandia – odwiedź Park Narodowy Hoge Veluwe wyróżniający się bogatą florą i fauną, zamek Muiderslot, a także piękne tereny w okolicach Arnhem i Nijmegen.
  • Półwysep Zelandzki – eksploruj prowincję Zelandia na południu Holandii. Znajdziesz tam piękne plaże, urokliwe miasteczka nadmorskie i słynne dzieło inżynieryjne Oosterscheldekering (zaporę przeciwpowodziową).
  • Zabytkowe miasteczka: Zatrzymaj się w pełnych uroku historycznych miejscowościach holenderskich, takich jak Delft, Gouda, czy Enkhuizen, gdzie można poczuć klimat tradycyjnej Holandii oraz skosztować lokalnych specjałów!

Holandia – najważniejsze informacje dla podróżujących

Zanim odpowiemy na pytanie, co zwiedzić w Holandii, warto uświadomić sobie, jakie informacje o tym celu podróży mogą okazać się istotne dla każdego turysty. Taka wiedza ułatwi przygotowania do wyjazdu, a także zapewni bezpieczne i wygodne podróżowanie bez nieprzyjemnych niespodzianek! Oto lista najważniejszych wskazówek przydatnych podczas wycieczki do Holandii:

  • 1
    Niderlandy to królestwo składające się z: Holandii, sześciu wysp Aruba i Antyli Holenderskich na Morzu Karaibskim. Kraj graniczy z Niemcami i Belgią, a od północy i zachodu Holandię oblewają wody Morza Północnego.
  • 2
    Holandia jest obecna w UE od 1 stycznia 1958 r.; w strefie Schengen od 26 marca 1995 r., a w strefie euro – od 1 stycznia 1999 r.
  • 3
    Haga jest nazywana stolicą administracyjną Holandii, ale stolicą konstytucyjną kraju jest Amsterdam. Językiem urzędowym jest tam niderlandzki.
  • 4
    Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Holandii na okres do 4 miesięcy jest: ważny nieuszkodzony paszport lub dowód osobisty.
  • 5
    Wjazd i pobyt na Arubę, Curacao, Sint Maarten, Bonaire, Sabę i Sint Eustatius wymaga paszportu (nie paszportu tymczasowego ani dowodu osobistego).
  • 6
    Podczas wycieczki do Holandii możesz korzystać z podstawowych usług medycznych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Koszty usług medycznych, których nie gwarantuje EKUZ są wysokie. Dlatego zalecane jest kupno dodatkowego ubezpieczenia. Prywatna polisa z odpowiednim zakresem pokryje  potencjalne koszty leczenia w podróży lub transport medyczny. 
  • 7
    Jeśli w najbliższym czasie planujesz wycieczkę do Holandii, sprawdź dedykowane turystom informacje i porady w oficjalnym serwisie RP (Gov.pl). ← Wejdź w link. W trosce o swoje bezpieczeństwo podczas podróży zarejestruj się również w systemie Odyseusz.

To ważne!

1 stycznia 2020 roku Holandia zmieniła oficjalnie nazwę swojego kraju na Niderlandy. Władze kraju podjęły także szereg działań skupionych wokół poszerzania świadomości dotyczącej tej modyfikacji. Mimo to większość mieszkańców innych krajów Europy i świata wciąż posługuje się powszechnie starą nomenklaturą. Prawdopodobnie minie zatem jeszcze sporo czasu nim dojdzie do całkowitego usystematyzowania nowej nazwy tego państwa na polu międzynarodowym. 

Największe atrakcje turystyczne i zabytki w Holandii

Urlop w Holandii to doskonała okazja do poznania zabytków, kultury i najciekawszych atrakcji, z jakich słynie ten kraj. Podróżując po Niderlandach, rozważ odwiedzenie miejsc z naszej listy:

  • 1
    Wiatraki w Kinderdijk:

    To ikoniczny krajobraz z grupą 19 wiatraków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczysz tam zabytkowe wiatraki holenderskie o tradycyjnej budowie. Jest to ich największe skupisko w całej Holandii i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych kraju. Innym obszarem z replikami tradycyjnych holenderskich wiatraków, gdzie można dowiedzieć się więcej o ich historii i funkcjonowaniu jest Skansen w Zaanse Schans.

  • 2
    Amsterdam

    Stolica Holandii pełna jest rozmaitych atrakcji, takich jak Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum, Dom Anny Frank, zabytkowe centrum miasta z kanałami oraz wiele innych miejsc związanych z kulturą i historią. Odbywa się tam mnóstwo eventów  muzycznych, sportowych i teatralnych. Warto zawitać też do lokalnych restauracji, kawiarni czy pubów, by w pełni poczuć niezwykły klimat miasta – zwłaszcza po zmroku! 

  • 3
    Park Narodowy De Hoge Veluwe:

    Oferuje zwiedzającym malownicze krajobrazy, duże obszary leśne i możliwość obserwowania dzikiej fauny i flory. Obiekt jest zawarty w trójkącie, którego wierzchołki stanowią miasta: Arnhem, Apeldoorn i Ede. To atrakcja Holandii dedykowana miłośnikom dziewiczej przyrody i spacerów po malowniczych terenach.

  • 4
    Muzeum (Dom) Anny Frank w Amsterdamie:

    To historyczne miejsce, w którym Anna Frank wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała przed nazistowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej. Obecnie pełni rolę muzeum upamiętniającego historię autorki słynnego pamiętnika.

  • 5
    Zamek Keukenhof:

    Neogotycki zamek zbudowany w 1641 r. zachował się z pełnym wyposażeniem. Znajduje się tam ogromny ogród kwiatowy, znany z niesamowitych wystaw tulipanów i innych kwiatów. Wiosną to miejsce jest oblegane przez turystów z uwagi na zachwycający krajobraz. Keukenhof czynny jest 8 tygodni – zwykle otwiera się pod koniec marca.

  • 6
    Rotterdam

    Najpopularniejszą atrakcją miasta jest jego port będący jednym z największych takich obiektów na świecie. Do dziś stanowi kluczowy punkt handlu światowego. Miasto słynie z nowoczesnej architektury, produkcji serów i bogatego życia kulturalnego. Rotterdam jest drugim co do wielkości miastem Holandii, zaraz po Amsterdamie.

  • 7
    Haga

    W tym mieście znajduje się Parlament Holandii, Binnenhof, oraz Królewska Nowa Holandia (majestatyczna rezydencja królewska z ogrodami, fontannami oraz pałacem udostępnionym turystom do zwiedzania). Haga kojarzona jest głównie z siedzibą rządu holenderskiego oraz rodziny królewskiej. Miasto warto odwiedzić również z uwagi na ciekawy krajobraz nadmorski oraz liczne eventy kulturalne.

  • 8
    Utrecht

    Jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych zabytkowych miast w Holandii, znane z katedry Domtoren i urokliwej starówki, gdzie można delektować się klimatem średniowiecznych uliczek. Miejscowość stanowi mozaikę nowoczesnych budynków oraz średniowiecznych wież i kościołów. Przykładem gotyckiej architektury, a także najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta jest Domtoren – najwyższa kościelna wieża w Holandii.

  • 9
    Groningen

    Urokliwa miejscowość z bogatą kulturą, piękną architekturą, a także malowniczymi kanałami i atmosferą studencką. Zwiedzanie warto rozpocząć od rejsu statkiem, ponieważ miasto otaczają urokliwe kanały, z których podziwiać można widoki na zabytkowe uliczki i okoliczną zabudowę.

  • 10
    Leiden (Lejda):

    Miasto w zachodniej Holandii, usytuowane w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Znane z Uniwersytetu Lejdejskiego, a także unikatowej architektury, kanałów i historycznych budynków. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta – jednego z najwybitniejszych artystów nie tylko holenderskich, ale także europejskich.

Co zwiedzić w Holandii z dziećmi?

Niderlandy oferują także wiele atrakcji i zabytków najmłodszym! Zwiedzanie Holandii z dziećmi nie musi być nudne dla ich opiekunów. Wiele miejsc zapewni niepowtarzalną rozrywkę dla całej rodziny niezależnie od wieku turystów. Oto punkty na wycieczkowej mapie Holandii, które warto odwiedzić z dziećmi:

  • Efteling – największy park rozrywki w Holandii inspirowany światem fantasty oferujący bajkowe scenerie, spotkania z mitycznymi postaciami, widowiska, rollercoastery i wiele innych atrakcji dedykowanych dzieciom. Miejsce to utrzymane jest w unikatowej baśniowej tematyce.
  • Madurodam w Hadze – interaktywny park miniatur to atrakcja dla całej rodziny. Można obejrzeć tam najważniejsze zabytki i budowle całego kraju w skali 1:25. Wszystko to w otoczeniu zieleni i kwiatów!
  • NEMO Science Museum w Amsterdamie – interaktywne muzeum nauki, które zachęca dzieci do eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek. Dach muzeum jest natomiast najwyższym punktem w Amsterdamie, z restauracją i tarasem zapewniającym piękne widoki na stolicę Holandii.
  • Natura Artis Magistra w Amsterdamie – ogród zoologiczny umożliwiający obcowanie z licznymi gatunkami zwierząt (również tych najbardziej egzotycznych) oraz różnorodnymi atrakcjami o charakterze edukacyjnym. Atrakcja dedykowana całej rodzinie.
  • Zamek Muiderslot – średniowieczna twierdza oferująca widowiska dla dzieci, prezentująca bogatą historię Holandii. Jest to jeden z bardziej znanych zamków w Holandii. Pojawiał się w wielu programach telewizyjnych rozgrywających się w okresie średniowiecza. To idealny punkt wycieczki dla całej rodziny!
  • Duinrell w Wassenaar – park rozrywki z rollercoasterami, parkiem wodnym i atrakcjami dla całych rodzin. Obejmuje parking dla przyczep kempingowych i pole namiotowe, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na dłuższy urlop w Holandii. Na miejscu można wypożyczyć także rowery i gokarty.

Jakim środkiem transportu najlepiej wybrać się do Holandii?

Podróżowanie po Holandii może być równie wygodne i atrakcyjne bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy. Warto jednak wiedzieć, jakie zalety ma każdy sposób przemieszczania się do celu oraz po kraju w czasie jego zwiedzania. Wybór konkretnego środka transportu zależy od planowanej długości urlopu w Holandii, a także indywidualnych preferencji każdego turysty. Sprawdź nasze propozycje!

Holandia – wycieczka objazdowa autokarem

Wielu przewoźników oferuje usługi międzynarodowe, umożliwiające nie tylko podróż z Polski do Holandii, ale także objazdowe wycieczki po Niderlandach. Wśród propozycji firm transportowych można znaleźć również wyprawy z przewodnikiem. Umożliwia to zwiedzenie najciekawszych turystycznie miejsc w Holandii w krótkim czasie, a także poznanie wielu historii i ciekawostek dotyczących mijanych lokalizacji.

Holandia – zwiedzanie samochodem

Własnym lub wypożyczonym pojazdem można podróżować do Holandii niezwykle wygodnie, korzystając z dobrze rozwiniętych autostrad i dróg krajowych. Przemieszczając się autem, możesz zatrzymać się w miejscach, które Cię interesują, lub zwiedzać okoliczne atrakcje według harmonogramu. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu lokalnych przepisów ruchu drogowego! W Holandii możesz zastać inny niż w Polsce system znaków drogowych, ograniczeń prędkości czy przepisów postojowych, jakie należy respektować, by uniknąć mandatów – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wycieczka do Holandii samolotem

Najszybszym sposobem podróżowania z Polski do Holandii jest lot samolotem. W Królestwie Niderlandów znajduje się kilka międzynarodowych lotnisk, takich jak Amsterdam Airport Schiphol, Rotterdam The Hague Airport czy Eindhoven Airport. Czas lotu z Polski do Holandii zależy od konkretnych lokalizacji początkowych w obu krajach, ale zazwyczaj wynosi od 1,5 do 2,5 godziny. Lecisz pierwszy raz? Przeczytaj tę poradę: Pierwszy lot samolotem – krótki poradnik dla nowicjuszy.

Podróż do Holandii pociągiem

Planując wycieczkę po Niderlandach, warto rozważyć również podróż pociągiem międzynarodowym, który kursuje z Polski do Holandii. Niektóre trasy międzynarodowe oferują połączenia bezpośrednie, a inne przesiadkowe. Wycieczka objazdowa pociągiem po Holandii pozwoli Ci odkrywać różnorodność kraju i krajobrazów danego regionu. Decydując się na podróż pociągiem, warto sprawdzić także opcję europejskiego abonamentu kolejowego Interrail – wejdź w link i dowiedz się więcej!

Ciekawostki dotyczące Holandii

  • Holandia jest jednym z najbardziej płaskich krajów na świecie, a około jedna trzecia jej obszaru leży poniżej poziomu morza.
  • W Holandii funkcjonują rozwinięte systemy ochrony przeciwpowodziowej, w tym wały przeciwpowodziowe i młyny wiatrowe, które pomagają w odprowadzaniu wody z terenów nisko położonych.
  • Holenderskie pola tulipanów są jednym z najbardziej charakterystycznych widoków w kraju. Holandia jest znana z uprawy, eksportu i hodowli tulipanów oraz innych kwiatów ciętych.
  • Choć często używa się nazwy „Holandia", to oficjalną nazwą kraju jest Królestwo Niderlandów (Niderlandy).
  • Holandia jest krajem przyjaznym rowerzystom, oferując jedną z najlepszych infrastruktur rowerowych na świecie, z setkami kilometrów ścieżek dla cyklistów.
  • Z Holandii pochodzi wielu słynnych artystów, takich jak Vincent van Gogh, Rembrandt van Rijn czy Johannes Vermeer.
  • Kraj ten jest znany z różnorodności i wysokiej jakości serów, takich jak Gouda, Edam, Maasdam, czy Limburgse kaas. Holenderskie sery są eksportowane i cenione na całym świecie.
  • Amsterdam, stolica Holandii, jest również uznawany za jedno z najważniejszych miast kulturalnych na świecie, z bogatą ofertą muzeów, teatrów i życia nocnego.
  • Holandia to kraj o interesującej historii, bogatej kulturze i innowacyjnych rozwiązaniach, których wpływ można zauważyć na całym świecie.
  • W Holandii jest ponad 1000 wiatraków, a niektóre z nich miały w przeszłości „licencję na mielenie" – były przeznaczone do mielenia zboża na potrzeby miejscowej społeczności.
  • Holenderskie porty, takie jak Rotterdam, są jednymi z największych i najbardziej ruchliwych na świecie, co przyczynia się do pozycji Holandii jako ważnego gracza w handlu światowym.

Kup polisę podróżną!

Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, z czego słynie Holandia, jakie zabytki i atrakcje warto zwiedzić podczas wycieczki oraz jak zaplanować urlop w tym kraju. Pamiętaj również o zakupie polisy podróżnej dostosowanej do indywidualnych potrzeb swojego wyjazdu!

Tylko dobrze dobrana ochrona zapewni Ci kompleksowe wsparcie w trudnych sytuacjach w czasie podróży. Polisa do Holandii powinna obejmować nie tylko koszty leczenia za granicą, ale także OC w życiu prywatnym i rozszerzenia dotyczące planowanych aktywności.

Dopasowaną do potrzeb ochronę na wyjazd znajdziesz dzięki porównaniu ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Polisę opłacisz zdalnie już w kilka minut! O wybrane ubezpieczenie do Holandii możesz zapytać także na infolinii lub w najbliższej stacjonarnej  placówce CUK – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Co jest potrzebne na wyjazd do Holandii?

    Jadąc do Holandii (Królestwa Niderlandów), należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie dokumenty oraz środki płatnicze. Tego będziesz potrzebować podczas podróży do Niderlandów:

    • Do przekroczenia granicy Holandii wymagany jest paszport lub dowód osobisty.
    • Ubezpieczenie: karta EKUZ oraz prywatne ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim zakresem; musi obejmować koszty leczenia za granicą oraz potrzebne klauzule i rozszerzenia (dostosowane do charakteru podróży).
    • Gotówka (waluta euro) oraz (opcjonalnie) karta płatnicza/kredytowa o zasięgu międzynarodowym.
    • Adresy zakwaterowania (mogą być wymagane również podczas kontroli granicznej).
    • Leki – jeśli przyjmujesz jakiekolwiek medykamenty, upewnij się, że masz ich wystarczającą ilość na czas pobytu. Czytaj także: Ubezpieczenie dla osób z chorobami przewlekłymi.
  • 2
    Czy w Holandii jest drogo?

    Holandia może okazać się obiektywnie drogim krajem dla polskiego turysty. Koszty pobytu będą dość wysokie np. w porównaniu do Niemiec czy Czech. Dotyczy to zarówno żywności i zakwaterowania, jak i atrakcji turystycznych. Wydatki za urlop w Holandii można jednak nieco obniżyć, rezerwując bilety lotnicze lub hotel z odpowiednim wyprzedzeniem. Sporą oszczędność przyniesie też wybór tańszej opcji zakwaterowania, podróżowanie poza szczytem sezonu turystycznego lub samodzielne przygotowanie posiłków zamiast jedzenia w restauracjach.

  • 3
    Z jakiego jedzenia słynie Holandia?

    Holandia słynie z różnorodności kulinarnej, a także tradycyjnych dań typowych dla danego regionu. Oto kilka potraw, których można skosztować podczas wycieczki do Niderlandów:

    • Hutspot – tradycyjne danie składające się z purée ziemniaczanego, marchwi i cebuli, często podawane z kawałkiem mięsa, na przykład kiełbasą lub klopsami.
    • Stamppot – podobne jak hutspot, składa się z purée ziemniaczanego z dodatkiem warzyw, takich jak kapusta, szpinak czy brukselka, często podawane z kiełbasą lub duszoną wołowiną.
    • Pannenkoeken – holenderskie naleśniki (zwykle duże i cienkie), podawane z różnorodnymi nadzieniami, od słodkich po bardziej wytrawne.
    • Haring – świeży śledź marynowany, serwowany często z cebulą i ogórkiem, popularny przede wszystkim w formie „haringhandel" w bułce i sprzedawany jako lokalny street food.
    • Bitterballen – smażone kulki z kremowego farszu, przygotowywane zwykle z mięsa wołowego, podawane jako przekąska z musztardą.
    • Kroket – smażone tosty lub bułki z farszem z mięsa (zazwyczaj wołowego lub drobiowego) obtoczone w panierce.
    • Sery holenderskie – są eksportowane i cenione na całym świecie. Najbardziej popularnymi są lokalne Gouda i Edam.
    • Stroopwafel – słodkie, cienkie ciastko waflowe z nadzieniem z syropu karmelowego, które można kupić zarówno na ulicach (street food), jak i w sklepach.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku