2024-09-27

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdów wolnobieżnych?

Kiedy ubezpieczenie dla pojazdów wolnobieżnych jest obowiązkowe?

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdów wolnobieżnych?

Posiadasz wózek widłowy lub niewielki pojazd elektryczny wykorzystywany na terenie zakładu pracy? A może wykorzystujesz różne maszyny w gospodarstwie rolnym? Niezależnie od tego, jakim pojazdem wolnobieżnym się poruszasz, rozważ kwestie związane z ochroną ubezpieczeniową. Dzięki temu nie tylko unikniesz kar finansowych, ale też ochronisz wartościowe mienie. Jak ubezpieczyć pojazd wolnobieżny? Czy ubezpieczenie OC jest w tym wypadku obowiązkowe? Co wpływa na cenę polisy? W naszej poradzie znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania związane z tym zagadnieniem! 

Najważniejsze informacje:

  • Za pojazd wolnobieżny uznaje się pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.
  • Przykładem pojazdu wolnobieżnego jest kombajn zbożowy, koparka, walec drogowy oraz wózek widłowy. Są to zwykle maszyny o przeznaczeniu rolniczym, przemysłowym lub budowlanym.
  • Ubezpieczenie OC pojazdów wolnobieżnych jest obowiązkowe, jeśli poruszają się one po drogach publicznych. Za jego brak grozi kara finansowa. Dobrowolnie można też chronić maszyny polisą casco (np. na wypadek ich kradzieży).
  • Pojazd wolnobieżny poruszający się po drodze publicznej musi mieć ubezpieczenie OC z tego samego powodu, co samochód osobowy. Polisa ta chroni właściciela przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim.
  • Pojazdy wolnobieżne mogą poruszać się po drogach publicznych, ale na specjalnych warunkach, np. z ograniczoną prędkością lub wymagają dodatkowego oświetlenia i oznakowania.

Czym są pojazdy wolnobieżne i co się do nich zalicza?

W polskich przepisach prawnych definicję pojazdu wolnobieżnego można odnaleźć w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym dokumentem, jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h (wyłączając z tej zasady ciągniki rolnicze). Pojazdy wolnobieżne wykorzystywane są głównie w rolnictwie, budownictwie, leśnictwie oraz transporcie bliskim, czyli na krótkich odcinkach.

Do pojazdów wolnobieżnych można zaliczyć: 

  • Maszyny rolnicze – takie jak ciągniki rolnicze, kombajny czy inne pojazdy służące do pracy w polu. 
  • Maszyny budowlane – np. koparki, spycharki, walce drogowe, betoniarki.
  • Maszyny leśne – np. forwardery, harwestery, służące do wycinki drzew i transportu drewna.
  • Wózki widłowe – używane do transportu towarów w magazynach i na placach budowy.
  • Maszyny komunalne – np. zamiatarki, odśnieżarki, niektóre kosiarki miejskie.

Jakich uprawnień wymaga prowadzenie pojazdów wolnobieżnych?

W Polsce nie ma osobnej kategorii prawa jazdy na pojazdy wolnobieżne, ale do ich prowadzenia wystarczy dowolna kategoria prawa jazdy, która je obejmuje. Już prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem wolnobieżnym, w tym z lekką przyczepą. Pojazdami wolnobieżnymi można też kierować, mając kategorie C, C1, D, D1 lub T. Jeśli mają one ciągnąć cięższą przyczepę (DMC powyżej 750 kg), wymagane jest wówczas prawo jazdy kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E.

To ważne!

Pojazdy wolnobieżne nie wymagają rejestracji, jeśli są użytkowane wyłącznie na terenie prywatnym. Natomiast w przypadku poruszania się po drogach publicznych, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, a czasami dodatkowych uprawnień zależnie od rodzaju pojazdu i jego przeznaczenia. 

Czy pojazd wolnobieżny musi mieć ubezpieczenie OC?

Tak, pojazd wolnobieżny musi mieć ubezpieczenie OC, jeśli porusza się po drogach publicznych. Zgodnie z polskimi przepisami, każdy pojazd mechaniczny, który może uczestniczyć w ruchu drogowym, podlega obowiązkowi posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Dotyczy to również pojazdów wolnobieżnych, takich jak maszyny rolnicze, budowlane czy leśne, o ile wjeżdżają na drogi publiczne.

Jednakże, jeśli pojazd wolnobieżny jest używany wyłącznie na terenach prywatnych (np. w gospodarstwie rolnym lub na placu budowy), to wówczas ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe. Warto pamiętać, że nawet w sytuacjach, gdy pojazd wolnobieżny nie musi być rejestrowany, ubezpieczenie OC może być wymagane ze względu na potencjalne ryzyko wyrządzenia szkód innym uczestnikom ruchu.

Warto zapamiętać!

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiadacze pojazdów mechanicznych zobligowani są do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm. Dotyczy to również właścicieli pojazdów wolnobieżnych, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Pojazd wolnobieżny a ubezpieczenie OC – dlaczego jest potrzebne?

Pojazdy wolnobieżne, takie jak koparki czy kombajny, muszą posiadać ubezpieczenie OC, ponieważ mogą uczestniczyć w ruchu drogowym i stwarzają potencjalne ryzyko spowodowania szkód osobom trzecim. Ubezpieczenie OC zabezpiecza właściciela takiego pojazdu przed kosztami związanymi z naprawieniem szkód powstałych na skutek kolizji lub wypadku. Nawet jeśli pojazdy te poruszają się z niską prędkością, mogą wyrządzić znaczące szkody, np. na innych pojazdach lub mieniu. 

Czy pojazd wolnobieżny użytkowany w firmie musi być ubezpieczony?

Pojazd wolnobieżny użytkowany na terenie firmy (np. wózek widłowy) nie zawsze wyjeżdża na drogi publiczne. Czy w tej sytuacji jego właściciel ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC? Warto zaznaczyć w tym miejscu, że ta polisa staje się obligatoryjna od chwili wprowadzenia takiego pojazdu do ruchu. W myśl Ustawy Prawo o ruchu drogowym, określenie to nie ogranicza się wyłącznie do wprowadzenia pojazdu na drogę publiczną, ale może dotyczyć także: 

  • Strefy zamieszkania,
  • Strefy ruchu, czyli obszaru obejmującego co najmniej jedną drogę wewnętrzną, do którego wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Ustalenie tego jest niezwykle ważne, ponieważ pojęcie drogi wewnętrznej może odnosić się nie tylko do dróg, ale również parkingów czy placów dedykowanych ruchowi pojazdów. Co to oznacza w praktyce? Pojazd wolnobieżny poruszający się np. po parkingu lub placu firmowym musi posiadać ubezpieczenie OC. Polisa nie będzie natomiast wymagana, jeśli ruch będzie odbywał się wyłącznie na terenie obiektu zamkniętego, takiego jak choćby hala magazynowa. 

Od czego zależy koszt ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych?

Jednym z ważniejszych pytań towarzyszących tematyce artykułu jest to, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego. Otóż na cenę takiej polisy może wpływać kilka czynników, takich jak np. rodzaj pojazdu, historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu oraz oferta danego towarzystwa. 

Warto wziąć również pod uwagę fakt, że właściciel pojazdu wolnobieżnego może w razie potrzeby zdecydować się na tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe i zawrzeć umowę OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, jednak wynoszący minimum 3 miesiące. Istotne jest również to, że podmiot zainteresowany ubezpieczeniem swojego pojazdu wolnobieżnego może rozważyć dodatkowo rozszerzenie zakresu ochrony, np. o dobrowolną polisę casco.  Jeśli jesteś zainteresowany tematem, więcej informacji znajdziesz w tych poradach:

Jak i gdzie ubezpieczyć pojazd wolnobieżny?

Zgodnie z przepisami, wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych, w tym wolnobieżnych, muszą zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenie OC od momentu wprowadzenia ich do ruchu. Obejmuje to zarówno drogi publiczne, jak i strefy ruchu, takie jak drogi wewnętrzne, parkingi czy place na terenie firm. Jeśli pojazd wolnobieżny jest używany wyłącznie na zamkniętym terenie, np. w magazynie lub hali produkcyjnej, OC ppm nie jest obowiązkowe, a ewentualne szkody mogą być pokryte z OC działalności właściciela pojazdu. 

Jeżeli szukasz ubezpieczenia pojazdu wolnobieżnego, skontaktuj się z doświadczonym doradcą, który dobierze dla Ciebie idealną ofertę. Możesz to zrobić za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337) lub osobiście – w najbliższej stacjonarnej placówce CUK w Twojej okolicy! 

FAQ:

  • 1
    Czy koparka musi mieć ubezpieczenie OC?

    Tak, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, koparka musi mieć ubezpieczenie OC, jeśli jest wprowadzana do ruchu na drogach publicznych lub w strefach ruchu (np. drogi wewnętrzne, place czy parkingi). Jeżeli jednak pojazd jest używany wyłącznie na zamkniętym terenie, np. w hali magazynowej, OC nie jest wymagane.

  • 2
    Czy kombajn to pojazd wolnobieżny?

    Tak, kombajn jest pojazdem wolnobieżnym, ponieważ jego maksymalna prędkość nie przekracza zazwyczaj 25 km/h, co spełnia definicję pojazdu wolnobieżnego według polskich przepisów.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku