2024-08-26

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

Dowiedz się, kto może używać czerwonych tablic rejestracyjnych.

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

Mijasz wiele samochodów w codziennym ruchu drogowym i zastanawiasz się, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne? To charakterystyczne numery, które z pewnością rzuciły Ci się w oczy. W tym artykule podpowiemy Ci, kto może sobie pozwolić na tego typu tablice.

Najważniejsze informacje:

  • Czerwone tablice rejestracyjne otrzymują pojazdy zarejestrowane czasowo.
  • Aby je otrzymać, trzeba złożyć stosowny wniosek w Wydziale Komunikacji wraz z kompletem dokumentów, a także uiścić opłatę.
  • Czas użytkowania czerwonych tablic wynosi maksymalnie 30 dni. Tylko w niektórych przypadkach jest on przedłużany o kolejne 14 dni.
  • Bez tablic rejestracyjnych samochód nie może poruszać się po drogach, tak samo jak w przypadku braku ważnego obowiązkowego OC.

Kto może korzystać z czerwonych tablic rejestracyjnych?

Czerwone tablice rejestracyjne można nazywać również tymczasowymi, zgodnie z ich celem zastosowania w pojazdach. Wydawane są przez Wydział Komunikacji w sytuacjach, kiedy konieczna jest rejestracja na krótki czas. Najczęściej ma to związek z zakupem auta lub jego sprzedażą za granicę. Bez numerów rejestracyjnych, tak samo jak bez ważnego obowiązkowego OC, nie możesz poruszać się po drogach, co znacznie utrudnia całe przedsięwzięcie. Bez obaw, formalności nie są trudne, a z naszym poradnikiem poradzisz sobie sprawnie ze złożeniem wniosku.

To ciekawe!

Do 2019 roku obowiązywał czas, kiedy czerwone tablice rejestracyjne przyznawano również pojazdom przeznaczonym do badań homologacyjnym. Ten obowiązek został jednak zniesiony. Dziś czerwone litery na białym tle oznaczają, że samochód jest zarejestrowany tymczasowo.

To przykładowe sytuacje, kiedy czerwone tablice trzeba wyrobić w urzędzie:

  • sprzedaż samochodu za granicą, co wiąże się z wyrejestrowaniem go w urzędzie i nadaniem tymczasowych blach,
  • przywiezienie auta z miejsca zakupu (np. zza granicy),
  • przejazd samochodem na obowiązkowe badania techniczne,
  • uszkodzenie, zgubienie lub kradzież poprzednich tablic rejestracyjnych i konieczność montażu tymczasowych numerów,
  • długi czas oczekiwania na indywidualne tablice rejestracyjne,
  • transport uszkodzonego pojazdu do miejsca naprawy.

Pamiętaj!

Bez tablic rejestracyjnych oraz ważnego ubezpieczenia OC nie możesz poruszać się legalnie po drogach publicznych. Niezależnie od rodzaju pojazdu przywiezionego np. na lawecie zza granicy, konieczne będzie wyrobienie tymczasowych blach. Bez nich nie możesz legalnie jechać na przegląd techniczny. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne.

Jak dostać czerwone tablice? Zasady

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych tablic, musisz złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Komunikacji. Wzór możesz pobrać ze strony internetowej urzędu albo otrzymać go osobiście od pracownika. Nie każdy jednak może złożyć wniosek, dlatego warto wcześniej upewnić się, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich skorzystać.

Do prawidłowego wypełnienia dokumentu będziesz potrzebować takich informacji jak:

  • dane właściciela pojazdu (i wszystkich współwłaścicieli, jeśli są) - imiona, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, PESEL; w przypadku firmy będzie to nazwa, siedziba oraz REGON,
  • rodzaj pojazdu i przeznaczenie,
  • marka, typ i model samochodu,
  • rok produkcji auta,
  • numer identyfikacyjny VIN,
  • dotychczasowy numer rejestracyjny,
  • dane dotyczące sprowadzenia pojazdu (dokładna data),
  • cel złożenia wniosku,
  • format wydania tablic rejestracyjnych,
  • własnoręczny podpis.

Aby dostać czerwone tablice, przygotuj też stosowne dokumenty, aby przyspieszyć formalności.

Oto, co musisz dołączyć do wniosku w sytuacji, w której pojazd jest sprowadzony zza granicy:

  • umowa kupna-sprzedaży, faktura lub inny dokument potwierdzający własność pojazdu,
  • zagraniczny dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne (jeśli są),
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy pojazdów zakupionych w Unii Europejskiej,
  • dokumenty potwierdzające odprawę celną,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • potwierdzenie opłaty skarbowej.

Pamiętaj też, że dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Jeśli zastanawiasz się, jak dostać czerwone tablice dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce to przygotuj następujące dokumenty:

  • umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT lub inny dokument potwierdzający własność pojazdu,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice
  • dowód osobisty lub paszport,
  • aktualne ubezpieczenie OC,
  • dowód opłaty skarbowej.

Kiedy czerwone tablice trzeba zastąpić tradycyjnymi? Długość użytkowania nie może przekroczyć 30 dni, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie przedłużenie tego terminu o kolejne 14 dni. Właściciel auta musi w tym celu skontaktować się z Wydziałem Komunikacji.

Po upływie odpowiedniego czasu musisz zdać tablice w urzędzie, w którym rejestrujesz samochód. Wyjątkiem jest sytuacja wywiezienia pojazdu za granicę. Wraz z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi otrzymasz też pozwolenie czasowe.

Co ciekawe, jeśli zastanawiasz się, kiedy dostaje się czerwone tablice, to możesz je otrzymać niezależnie od posiadanego pojazdu. Przyznaje się je zarówno pojazdom osobowym, jak i motocyklom, przyczepom, motorowerom czy traktorom. Występują w wielu wersjach rozmiarowych. Małe tablice rejestracyjne przydadzą się np. samochodom, które nie mają dostatecznie dużo miejsca pod względem technicznym na montaż tradycyjnych blach. Do wyboru są też kwadratowe, przeznaczone dla motocykli.

Ostatnia ważna informacja dotyczy tego, kiedy dostaje się czerwone tablice rejestracyjne. Wydawane są one od razu, co przyspiesza możliwość poruszania się legalnie po drogach.

Jak wyglądają czerwone tablice rejestracyjne?

W Polsce są różne rodzaje tablic rejestracyjnych. Niektóre z nich od razu wskazują na to, kto może prowadzić dany pojazd. Oprócz kolorów, różnią się też rozmiarami, co z reguły jest podyktowane maksymalnym dostępnym miejscem na montaż. Z pewnością szybko rozpoznasz tymczasowe tablice rejestracyjne – czerwone cyfry i litery znajdują się na białym tle. Wzrok przykuwa też nieco inny układ znaków.

Tablice zaczynają się od wyróżnika województwa. Jak możesz zauważyć, format zapisu znaków jest inny niż na tradycyjnych blachach. Nie ma tutaj dwóch liter, które wskazują na konkretny powiat. Jest tylko jedna litera, która symbolizuje województwo, podobnie jak w przypadku indywidualnych tablic.

Następnie znajdziesz nalepkę legalizacyjną, która jednocześnie wskazuje termin ważności. Kolejne 4 cyfry to dane identyfikacyjne pojazdu. Wskazuje się je poprzez cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999. Zupełnie lewej stronie możesz zauważyć też symbol państwa i euroband. Te elementy nie różnią się niczym od tych znajdujących się na tradycyjnych tablicach rejestracyjnych.

To ważne!

W Polsce występują inne kolory blach. Przykładowo, niebieskie tablice rejestracyjne oznaczają pojazdy przedstawicieli dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych, misji specjalnych oraz urzędów konsularnych.

Ile kosztują czerwone tablice rejestracyjne?

Wiedząc, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne w Polsce oraz jak złożyć wniosek o ich wydanie, musisz pamiętać o obowiązkowych opłatach. Dla samochodów, autobusów i ciągników samochodowych to koszt 61,50 złotych. W przypadku przyczep i naczep zapłacisz 39,75 złotych. Najtańsze czerwone tablice rejestracyjne są przeznaczone dla motocykli, motorowerów i ciągników rolniczych, bo kosztują 36,75 złotych.

Jeśli do załatwienia formalności w Wydziale Komunikacji potrzebny jest pełnomocnik to takie upoważnienie kosztuje 17 złotych. Wyjątkiem są osoby z najbliższego grona rodzinnego, w tym mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie oraz wnuki.

Opłaty urzędowe możesz uiścić na miejscu, przy odpowiednim stanowisku. Niektóre wydziały pozwalają na wykonanie przelewu bankowego. Numer konta znajdziesz na stronie internetowej lub u pracownika urzędu.

Jakie ubezpieczenie musi mieć właściciel auta z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi?

Kiedy dostaje się czerwone tablice rejestracyjne, można poruszać się legalnie po drogach publicznych przez kolejne 30 dni. Musisz jednak pamiętać o spełnieniu obowiązku posiadania polisy komunikacyjnej. Do wyboru masz dwie opcje.

Pierwszą z nich jest zakup ubezpieczenia OC krótkoterminowego. Gwarantuje taki sam zakres ochrony co tradycyjna polisa na 12 miesięcy. Nie wymaga przedłużenia i po zakończeniu okresu obowiązywania, automatycznie wygasa. Z polisy OC krótkoterminowej możesz skorzystać w przypadku posiadania pojazdu zarejestrowanego na okres czasowy. Przydaje się podczas sprowadzania auta zza granicy do Polski.

Druga opcja to zakup ubezpieczenia OC na 12 miesięcy. Mimo późniejszej zmiany czerwonych tablic rejestracyjnych na tradycyjne, wystarczy zaktualizować dane u ubezpieczyciela. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Gdzie ubezpieczyć samochód z czerwonymi tablicami?

Komfortowo i szybko porównasz ceny za OC w CUK Ubezpieczenia. Do wyboru masz oferty od kilkudziesięciu znanych towarzystw na rynku. Dodatkowo możesz wykupić ubezpieczenie auta assistance, AC oraz NNW. Atrakcyjne pakiety gwarantują kompleksową ochronę. Już teraz porównaj ceny w naszym kalkulatorze.

FAQ:

  • 1
    Kiedy dostaje się czerwone tablice rejestracyjne?

    Aby otrzymać czerwone tablice rejestracyjne, musisz złożyć wniosek do Wydziału Komunikacji. Najczęściej przydają się podczas wywozu samochodu za granicę w celu sprzedaży oraz w sytuacji zakupu auta zza granicy. Bez tablic rejestracyjnych nie możesz np. jechać na badanie techniczne.

  • 2
    Ile trzeba czekać na czerwone tablice rejestracyjne?

    Czerwone tablice rejestracyjne wydawane są właściwie od ręki. Warunkiem jest złożenie wniosku z odpowiednimi dokumentami, a także uiszczenie opłaty urzędowej. Kiedy czerwone tablice trafią do właściciela, od razu może się on legalnie poruszać samochodem.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku