2020-04-10

Tablice rejestracyjne - co powinieneś o nich wiedzieć?

Co dokładnie oznaczają tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne - co powinieneś o nich wiedzieć?

Pierwsze próby znakowania pojazdów pojawiły się już w XIX wieku, jednak na polskich drogach pojawiły się one w 1922 roku. Ich obecny wygląd różni się od pierwotnego, a każdy symbol ma ogromne znaczenie w identyfikacji pojazdu. Dowiedz się wszystkiego na temat tablic rejestracyjnych.

Jakie jest znaczenie tablicy rejestracyjnej?

Tablice rejestracyjne pełnią bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim, pozwalają zidentyfikować pojazd. Dzięki nim, możesz dowiedzieć się skąd pochodzi samochód i np. odróżnić auta zabytkowe od tradycyjnych, osobowych.

Z czego składa się tablica rejestracyjna?

Na pewno zauważyłeś, że każda tablica rejestracyjna ma konkretne elementy. Po lewej stronie znajduje się niebieski fragment, na którym jest symbol państwa (w Polsce jest to PL), a nad nim euroband. Na białym tle z kolei znajduje się najpierw wyróżnik województwa, a następnie miasta lub powiatu. Przykładowo, DW to znak, że samochód pochodzi z Wrocławia, a GDA, że z powiatu gdańskiego. Aktualne symbole, które znajdują się na tablicy pochodzą z 2017 roku. Tuż po wyróżnikach jest miejsce przeznaczone na nalepkę legalizacyjną. Kolejne cyfry to po prostu wyróżnik danego pojazdu. Jeśli znajdują się tam wyłącznie litery, oznacza to, że tablice są indywidualne. 

Co musisz wiedzieć o tablicach rejestracyjnych?

Oprócz tego, że tablice rejestracyjne są przypisane do konkretnego samochodu i właściwie nie myślisz o nich, prowadząc samochód, są sytuacje, w których jako właściciel musisz podjąć pewne działania. Przede wszystkim, jest to moment sprzedaży auta. Kupującemu musisz przekazać właściwe tablice rejestracyjne, a także dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, umowę kupna-sprzedaży oraz ważną polisę OC i  kartę pojazdu. 

Czerwone tablice rejestracyjne

Na drogach możesz spotkać się też z biało-czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które są tymczasowe. Posiadają je np. pojazdy, w których odbywa się jazda próbna. Tego typu tablice wydawane są przez wydział komunikacji maksymalnie na 6 miesięcy. Dawniej, były one niezbędnym elementem przy każdej zmianie właściciela. Aktualnie, są one wydawane na specjalny wniosek kierowcy, np. kiedy chce on sprzedać samochód za granicę lub naprawić pojazd przed rejestracją. Elementem wyróżniającym czerwone tablice są nie tylko litery w innym odcieniu, ale także specjalny symbol zamiast nalepki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Żółte tablice wyróżniające auto zabytkowe

Czasami na drodze mijasz auto zabytkowe, które ma żółto-czarne tablice rejestracyjne. Tak jak w przypadku tradycyjnych, pierwsze litery świadczą o województwie i mieście lub powiecie, a kolejne cyfry są wyróżnikami konkretnego samochodu. Elementem odróżniającym jest natomiast symbol starego auta, który znajduje się na samym końcu. Najczęściej są one wydawane tym pojazdom, które mają więcej niż 25 lat i nie są już produkowane na rynku samochodowym od 15 lat. Muszą być także wpisane do rejestru dóbr kultury. Co ciekawe, rejestracja pojazdu zabytkowego upoważnia Cię do wykupienia polisy OC na mniej niż rok, np. kilka miesięcy, kiedy auto jest użytkowane.

Indywidualne tablice rejestracyjne - jak to wygląda w praktyce?

Chcesz wyróżnić swój pojazd i postawić na indywidualny napis na tablicy rejestracyjnej? Zgodnie ze zmianami w prawie z 2000 roku, możesz złożyć taki wniosek w wydziale komunikacji. Dotyczy to sytuacji, w których rejestrujesz samochód po raz pierwszy lub chcesz zmienić adres zamieszkania (i tablice rejestracyjne muszą się zmienić ze względu na inny powiat). W praktyce, możesz wybrać od 3 do 5 znaków indywidualnych, bez liter z polskimi znakami. Wydział komunikacji w większości przypadków zgadza się z wolą kierowcy, jednak niedopuszczalne są wyrazy obraźliwe czy wulgaryzmy. 

Koszt tablicy rejestracyjnej

Jeśli chcesz zarejestrować samochód, musisz wybrać się do wydziału komunikacji. Łączne opłaty wyniosą Cię 180,50 złotych, w tym konkretnie za tablice rejestracyjne standardowe zapłacisz 80 złotych. Jeśli chcesz dodać indywidualny napis czy kombinację liter i cyfr, cena wynosi 1000 złotych, czyli łącznie zapłacisz 1100,50 złotych za rejestrację pojazdu. Nie masz jednak obowiązku wymiany tablic, jeśli kupiłeś auto używane. Możesz przyjąć poprzednie numery, o ile świadczą one o pochodzeniu z tego samego powiatu. Za rejestrację zapłacisz wyłącznie 81 złotych. Pamiętaj o tym, że po zakupie auta masz 30 dni na dopełnienie formalności w wydziale komunikacji. Nie możesz też zapomnieć o polisie OC. Do wyboru masz dwa rozwiązania: przejęcie ubezpieczenia po poprzednim właścicielu lub wypowiedzenie umowy i zakup nowego OC.

Nie przepłacaj za OC!

Postaw na superofertę od CUK i oblicz składkę za OC, korzystając z kalkulatora online. Odwiedź naszą placówkę lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku