2024-04-23

Małe tablice rejestracyjne – kto może je mieć? Ile kosztują, gdzie wyrobić?

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia małych tablic rejestracyjnych?

Małe tablice rejestracyjne – kto może je mieć? Ile kosztują, gdzie wyrobić?

Podczas jazdy po mieście zauważyłeś, że inne pojazdy mają małe tablice rejestracyjne? Chcesz wyrobić sobie podobne? Pamiętaj, że posiadanie małych tablic rejestracyjnych niezgodnie z prawem, może mieć poważne konsekwencje w praktyce. Dlatego koniecznie zobacz, kiedy możesz to zrobić oraz jakie są warunki i formalności do spełnienia.

Czy można mieć małe tablice rejestracyjne?

Pędzący rynek motoryzacyjny i coraz większe zainteresowanie tą branżą sprawiło, że pewne przepisy prawa wymagają aktualizacji. Tak samo było w przypadku pojawienia się małych tablic rejestracyjnych i dopuszczenie ich do oznaczania pojazdów. Jest to możliwe od 1 lipca 2018 roku, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Wyrobienie zmniejszonych tablic rejestracyjnych jest zarezerwowane dla tych pojazdów, które mają inne wymiary konstrukcyjne. Przez niewystarczającą ilość wolnego miejsca we wnęce, nie jest możliwe zastosowanie tu tradycyjnych numerów charakterystycznych dla europejskich pojazdów. To duże utrudnienie dla właścicieli aut, które fabrycznie mają małą wnękę na tablicę rejestracyjną, w tym głównie sprowadzonych zza oceanu.

Właśnie dlatego dopuszczono w Polsce mniejsze rozmiary tablic rejestracyjnych, a więcej informacji na ten temat mówi §27 ust. 1 pkt 1 lit b) rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku.

Małe tablice rejestracyjne – przepisy a wykorzystanie w praktyce

Z przywileju stosowania małych tablic rejestracyjnych szczególnie chętnie korzystają właściciele aut sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii. To w tych krajach obowiązuje nieco inny format niż w Polsce. Właśnie dlatego trudno byłoby dopasować tradycyjne wymiary tabliczek do fabrycznie wykonanej wnęki. Jednocześnie, jako świadomy właściciel pojazdu, trzeba spełnić obowiązek oznakowania auta i oczywiście rejestracji w Wydziale Komunikacji.

Do 2018 roku kierowcy wyrabiali sobie tradycyjne tablice rejestracyjne, po czym musieli je wyginać, przerabiać lub szukali mechaników szukających technicznego rozwiązania dla tego kłopotu. Niestety, według prawa nie można ich modyfikować. Nie wygląda to też estetycznie, kiedy są zgięte numery i symbole na przedniej i tylnej części auta. Może to znacznie utrudniać identyfikację.

Pojawiające się problemy wśród samochodów pochodzenia amerykańskiego i japońskiego zostały rozwiązane dzięki nowym przepisom. Mała tablica rejestracyjna jest idealnie dopasowana do obowiązującego formatu na innych kontynentach. Przepisy jednak nie dotyczą motocykli, ciągników rolniczych czy pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznych.

Pamiętaj!

Wymiary małej tablicy rejestracyjnej są zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów, które mają mniejszą ilość miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do zamontowania oznakowania. Jeśli nie spełniasz tego warunku, nie możesz skorzystać z takiego przywileju.

Jaka jest wielkość tablicy rejestracyjnej?

Wymiary standardowych tablic rejestracyjnych do samochodów: 520 mm x 114 mm (jednorzędowe) lub 305 mm x 214 mm (dwurzędowe). Przed wymianą tablic czy też rejestracją zakupionego pojazdu warto sprawdzić dostępną ilość miejsca konstrukcyjnie przystosowanego do oznakowania. Dzięki temu nie  popełnisz błędu składając odpowiednio wypełniony wniosek w Wydziale Komunikacji. Pamiętaj też, że wraz z nową tablicą rejestracyjną, otrzymasz nowy dowód.

Wygląd i wymiary małych tablic rejestracyjnych

Dopuszczone od kilku lat nowe, małe tablice rejestracyjne, wyróżniają się rozmiarem 315 mm x 114 mm. To o 205 mm krótszy format niż tradycyjne europejskie blachy. Ze względu na mniejszy wymiar, wprowadzono inną kombinację znaków.

Na małych tablicach rejestracyjnych umieszcza się 4 symbole:

  • pierwsza litera oznacza województwo lub powiat, w którym został zarejestrowany pojazd,
  • pozostałe trzy znaki to unikalna kombinacja cyfr i liter.

Wzór tablicy zmniejszonej określa odgórnie rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa, dlatego nie masz wpływu na jej wygląd.

Miejsce, wygląd i wymiary tablic rejestracyjnych – ograniczenia prawne

Chcesz wyrobić sobie małe tablice rejestracyjne? Przepisy jasno mówią, kiedy masz taki przywilej. Nie jest to jednak jedyne ograniczenie nałożone przez prawo. Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym zabrania się:

  • umieszczania tablicy rejestracyjnej w innym miejscu niż jest przeznaczone,
  • stosowania małych tablic rejestracyjnych, kiedy pojazd nie ma zmniejszonych wymiarów konstrukcyjnych w miejscu oznakowania,
  • umieszczania znaków określających inne państwo niż to, w którym auto zostało zarejestrowane,
  • ozdabiania tablic rejestracyjnych,
  • ograniczenia widoczności tablic z przodu i z tyłu,
  • całkowitego zakrywania numerów rejestracyjnych.

Jak widzisz, trzeba ze szczególną dbałością podchodzić do umieszczania tablic rejestracyjnych w swoim aucie, a najlepiej zapoznać się wcześniej z dokładnymi przepisami prawa.

Pamiętaj!

Założenie nieprawidłowych (zbyt małych) tablic rejestracyjnych to ryzyko nieprawidłowego wyniku badania technicznego. Konieczne będzie wyrobienie nowych, czyli ponowną rejestrację pojazdu. Jeśli zależy Ci na czasie, na czas dopełnienia formalności, możesz wnioskować o tymczasowe tablice pozwalające na legalną jazdę.

Dlaczego nie każdy możne zdecydować się na małe tablice rejestracyjne?

Wprowadzenie małych tablic rejestracyjnych do obiegu wywarło dosyć duże zamieszanie. Takie rozwiązanie spodobało się wielu kierowcom i dlatego, by kierowcy nie nadużywali takiego przywileju, trzeba było zaktualizować obowiązujące przepisy prawa. Aby zarejestrować pojazd i złożyć wniosek o małe tablice rejestracyjne, konieczne jest udowodnienie, że wnęka jest konstrukcyjnie zmniejszona, co uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych wymiarów.

Dlaczego jest to problem? Wymiary małej tablicy rejestracyjnej nie pozwalają na stosowanie zbyt dużej liczby kombinacji cyfr i liter. Właśnie dlatego numery blach są mocno ograniczone. Jeśli każdy kierowca, który chce mieć mniejszą tablicę rejestracyjną, otrzymałby taką – mogłoby zabraknąć symboli dla tych, którzy naprawdę tego potrzebują.

W 2020 roku weszły w życie kolejne przepisy, które jasno wskazują na zakaz stosowania małych tablic rejestracyjnych, kiedy nie jest to potrzebne. Ma to znacznie ograniczyć modę na wyróżniające się, mniejsze blachy.

Co grozi za ich posiadanie niezgodnie z prawem?

  • Samochody z małymi tablicami rejestracyjnymi bez uzasadnienia nie przejdą badania technicznego.
  • Złamanie zakazu łatwo zweryfikują funkcjonariusze podczas kontroli, co skutkuje zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Jeśli dotyczy Cię ten problem, jak najszybciej przerejestruj samochód i załóż tradycyjne tablice rejestracyjne. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji.

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Jak się okazuje, małe tablice rejestracyjne nie są jedynymi wyróżniającymi się na tle klasycznych europejskich formatów. Oto warianty, które różnią się zastosowaniem, w zależności od typu pojazdu:

  • Tablice rejestracyjne samochodowe – jednorzędowe lub dwurzędowe, stosowane do wszystkich rodzajów pojazdów oprócz motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i uznawanych jako "samochodowe inne".
  • Dwurzędowe tablice rejestracyjne – dla właścicieli przyczep, motocykli, ciągników rolniczych i motorowerów. Składają się z dwóch rzędów znaków. W pierwszym najczęściej umieszcza się wyróżnik miejsca (województwa lub powiatu), a w drugim unikalną kombinację symboli. Takie małe tablice rejestracyjne do motocykla i pojazdów innych niż samochody osobowe pozwalają na lepsze dopasowanie do ograniczonego wolnego miejsca.

Jak otrzymać małe tablice rejestracyjne? Złóż wniosek

Spełniasz wszystkie wymogi i chcesz wyrobić sobie małą tablicę rejestracyjną? Konieczna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania lub dopełnienie formalności online. To tradycyjny proces rejestracji samochodu.

Trzeba przygotować wypełniony wniosek (druk możesz pobrać przez internet lub odebrać stacjonarnie w urzędzie), a także dowód własności pojazdu (np.  umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT), dowód rejestracyjny, dotychczasowe tablice, dowód tożsamości, ubezpieczenie OC oraz potwierdzenie dokonania opłaty. Trzeba zaznaczyć we wniosku, że potrzebujesz mniejszych tablic rejestracyjnych i dołączyć oświadczenie, że pojazd zalicza się do grupy z pomniejszonym miejscem na blachę.

Pamiętaj!

Wypisanie oświadczenia niezgodnego z prawdą wiąże się z odpowiedzialnością karną. Grozi za to nawet pozbawienie wolności.

Zastanawiasz się, Ile kosztuje wyrobienie małych tablic rejestracyjnych? Koszt jest taki sam jak przy tradycyjnej rejestracji auta. Za wydanie tablic, nowego dowodu, czasowego pozwolenia i nalepek wynosi 161,50 złotych.

To ważne!

W Polsce nie istnieją małe tablice rejestracyjne indywidualne, dlatego nie możesz wskazać symboli, które mają znaleźć się na blachach.

Po złożeniu wniosku, nie później niż w ciągu 30 dni, samochód zostanie zarejestrowany. Kiedy otrzymasz nowy numer rejestracyjny nie zapomnij o powiadomieniu swojego ubezpieczyciela. Konieczna będzie aktualizacja danych w polisie OC. Wystarczy, że zadzwonisz do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego lub skontaktujesz się w inny sposób (preferowana forma kontaktu zależy od konkretnej firmy, dlatego warto to sprawdzić np. na stronie internetowej). Dzięki temu w razie wystąpienia szkody, identyfikacja pojazdu będzie łatwiejsza.

FAQ:

  • 1
    Czy można zachować stary numer rejestracyjny?

    Od niedawna kierowcy nie muszą zmieniać numerów rejestracyjnych po zakupie pojazdu z rynku wtórnego, nawet jeśli ten pochodził z innego miasta.

  • 2
    Gdzie sprawdzić dostępność tablic indywidualnych?

    Możesz zadzwonić do Wydziału Komunikacji, aby dowiedzieć się, jakie indywidualne numery są jeszcze dostępne. Niektóre urzędy dają możliwość samodzielnego sprawdzenia dostępności wyróżnika na stronie internetowej, np. w Poznaniu lub we Wrocławiu.

  • 3
    Czy można zarejestrować samochód bez zmiany tablic?

    Po zakupie samochodu z rynku wtórnego nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić pieniądze.

  • 4
    Jak długo można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela?

    Na tablicach poprzedniego właściciela możesz jeździć legalnie przez cały czas. Pamiętaj jednak o tym, aby poinformować urząd o nabyciu samochodu, a także przerejestrować go w Wydziale Komunikacji na swoje dane.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku