2021-09-17

Czy cena polisy OC wzrasta po instalacji LPG?

Przy obserwowanym na rynku wzroście cen benzyny i oleju napędowego ceny LPG są bardzo zachęcające.

Czy cena polisy OC wzrasta po instalacji LPG?

Większość z nas z dużą uwagą obserwuje ceny benzyny, oleju napędowego i gazu. Tankowanie jest jednym z najdroższych elementów eksploatacji samochodu, dlatego przy obserwowanym na rynku wzroście cen benzyny i oleju napędowego ceny LPG są bardzo zachęcające. Z tego powodu bardzo dużo właścicieli samochodów decyduje się na montaż instalacji gazowej i korzysta z niskich cen LPG. Co wtedy z OC? Czy wzrośnie nam kwota składki? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Ile kosztuje założenie gazu?

Montaż instalacji LPG wymaga odłożenia sporej sumy. W samochodzie trzeba również wygospodarować miejsce na zbiornik z gazem. Nie bez znaczenia jest też samo ubezpieczenie OC. Często w przypadku takich instalacji jest ono droższe. Jeśli jednak przeliczysz te koszty, okazuje się, że w ogólnym rozrachunku LPG to dobra opcja. Zakładanie instalacji gazowej w samochodzie wymaga jednak dokładnego przemyślenia i przekalkulowania kosztów. Warto odłożyć na ten cel co najmniej 5000 zł, choć wszystko zależy od wybranego typu systemu i wielu innych czynników.

Co zrobić z polisą po zmianie instalacji na LPG?

Instalacja LPG jest montowana zazwyczaj w używanych samochodach, chociaż trzeba przyznać, że zakup nowego auta z fabryczną instalacją LPG staje się coraz popularniejszy. Paliwo drożeje, a my jeździmy coraz częściej – instalacja gazowa wydaje się świetnym sposobem na zminimalizowanie cen. A co w takim razie z polisą OC?

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Fakt instalacji LPG należy zgłosić ubezpieczycielowi. Najpierw jednak należy udać się urzędu komunikacji i przedstawić niezbędne dokumenty, czyli atest na zbiornik i wyciąg ze świadczenia homologacji. Na podstawie tych dokumentów zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Na załatwienie tej formalności mamy 30 dni. Skan nowego dowodu należy wysłać firmie ubezpieczeniowej, która przeliczy składki polisy OC i wyśle nam do podpisania aneks umowy.

Koszt instalacji gazowej w samochodzie – czy to się opłaca?

Ceny gazu są zdecydowanie niższe niż benzyny. Z tego powodu niektóre osoby szukają oszczędności i montują specjalne instalacje, które pozwalają na korzystanie z tańszego rodzaju paliwa. Na początku trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami. Ile kosztuje instalacja gazowa w samochodzie? Zazwyczaj na ten cel trzeba wydać kilka tysięcy złotych. Warto również pamiętać, że gotowy system spala zwykle nawet o 20% więcej gazu niż zwykła instalacja benzyny. Podczas przeliczania kosztów trzeba wziąć to pod uwagę. Na ogół uznaje się jednak, że cały koszt zwraca się po przejechaniu około 20 000 km.

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Cena instalacji LPG jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejsza jest sama generacja takiego systemu. Wyróżnia się pięć jego rodzajów:

 • I generacji – najprostszy wariant bez elementów elektronicznych. Stosuje się go w samochodach z zasilaniem gaźnikowym. Taki system jest zdecydowanie najtańszy,
 • II generacji – składa się również z modułu elektronicznego. Nie sprawdza się w przypadku nowych samochodów, ale pozwala na wykorzystanie w połączeniu z silnikami z jedno- lub wielopunktowym wtryskiem benzyny, sondą lambda i katalizatorem.
 • III generacji – system przeznaczony do samochodów z wielopunktowym wtryskiem paliwa.
 • IV generacji – najpopularniejsza generacja instalacji LPG. Wymaga paliwa o najwyższej czystości, ale jednocześnie zapewnia bezawaryjną pracę silnika. To system wielopunktowy zasilany gazem w fazie lotnym dzięki elektronicznie sterowanym wtryskiwaczom.
 • V generacji – wykorzystuje gaz w fazie ciekłej. Zapobiega występowaniu strat mocy i wzrostu spalania. Wymaga zastosowania gazu wysokiej jakości.

Jaką generację instalacji gazowej wybrać?

Jeśli chodzi o montaż gazu, cena dla wielu osób ma największe znaczenie. Nie warto jednak kierować się tylko nią. Gorszej jakości systemy będą powodowały problemy w przyszłości, co wiąże się z koniecznością przeprowadzania kosztownych napraw. Znacznie lepszym pomysłem jest zdecydowanie się na lepszą generację instalacji LPG, która pozwoli na realne obniżenie kosztów związanych z jej eksploatacją.

Ile rzeczywiście kosztuje montaż instalacji gazowej w samochodzie?

Koszt instalacji gazowej zależy przede wszystkim od wybranej generacji oraz pojemności silnika. Na ogół jest to około 2000-3000 zł, ale istnieją również przypadki, w których właściciel samochodu zapłacił znacznie więcej. Najtańsza jest instalacja gazowa I generacji. Koszt założenia gazu o tym typie to zwykle około 1200 zł. Za najpopularniejszy system IV generacji zapłacisz natomiast od 2500 do nawet 6000 zł. Tańsza jest również II i III generacja.

Jeśli chodzi o V generację, nie jest ona tak często wykorzystywana, co zupełnie nie przekłada się na jej cenę. Montaż takiego systemu to koszt około 4000 zł. Warto jednak pamiętać, że w jej przypadku trzeba dbać o odpowiednio wysoką jakość paliwa.

Ile kosztuje gaz do auta?

Cena gazu do auta jest znacznie niższa niż w przypadku benzyny, dlatego instalacje bazujące na tym paliwie cieszą się dużą popularnością. Po kilku latach korzystania z takiego systemu, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Różnice w cenach gazu i benzyny są ogromne, szczególnie gdy często korzystasz z samochodu. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Skoro wiesz już, ile kosztuje gaz do auta, warto pomyśleć o tym, kiedy zwraca się koszt założenia instalacji. Jeśli każdego miesiąca pokonujesz co najmniej 2 000 km, wydatek ten zwróci się już w ciągu 10 miesięcy. Jest to więc spora oszczędność, ale nie można zapominać również o dodatkowych kosztach, takich jak wyższa cena polisy OC w niektórych towarzystwach.

Zalety aut z instalacją LPG

Zastanawiając się nad montażem LPG, warto poznać zalety takiego rozwiązania. Analizując ceny paliw i eksploatacji samochodów warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • niskie ceny LPG — specjaliści podają, że koszty tankowania gazu pozwalają na 40% oszczędności, dlatego też wielu Polaków decyduje się na wyposażenie auta w instalacje gazowe i tankowanie gazu;
 • stosunkowo niskie ceny wykonania instalacji gazowej w samochodzie i duża ilość ofert serwisów, zajmujących się montażem instalacji LPG;
 • bardziej ekologiczny sposób wykorzystania samochodu — w wyniku spalania do atmosfery dostaje się dużo mniejsza ilość spalin.

Wady aut z instalacją gazową

Montaż instalacji LPG ma wiele zalet, ale warto też być świadomym wad. To przede wszystkim:

 • wyższe koszty przeglądu samochodu — koszt przeglądu z instalacją gazową to wydatek rzędu 162 zł, a koszt przeglądu standardowego pojazdu to już 98 zł;
 • w niektórych towarzystwach właścicielom aut z instalacją LPG są naliczane wyższe składki ubezpieczenia OC;
 • właściciel auta z LPG musi ponieść koszty legalizacji zbiornika gazu, dodatkowo po 10 latach wymagana jest powtórna legalizacja;
 • ograniczenia w parkowaniu na parkingach podziemnych;
 • ograniczenie wielkości bagażnika ze względu na zbiornik gazu.

Ile zapłacimy za OC samochodu z LPG?

Wadą samochodu z instalacją LPG jest wyższa składka OC w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ceny polis samochodów korzystających z LPG są czasami zauważalnie wyższe niż ceny polis samochodów z napędem diesla czy samochodów napędzanych benzyną. Jaki jest powód wyższych cen u niektórych ubezpieczycieli? Żaden z nich nie udziela konkretnych odpowiedzi. Być może powodem takiej różnicy jest większa ilość kilometrów, jaką pokonują samochody z LPG, ale czy tak jest na pewno - trudno jednoznacznie stwierdzić.

Zatem ile zapłacimy za OC? Kwota jest zależna od towarzystwa i wielu innych czynników, takich jak na przykład wiek pojazdu i staż kierowcy. Dlatego najlepiej porównać ofertę kilku towarzystw. U nas poznasz ofertę najpopularniejszych towarzystw. Przekonaj się jakie to proste!

Montaż gazu – cena polisy OC

Ubezpieczenie OC może mieć różne ceny, w zależności od dokładnych parametrów związanych z pojazdem. Z tego powodu tak ważne jest zgłoszenie faktu montażu instalacji LPG ubezpieczycielowi. Jest to istotne zarówno w przypadku standardowej polisy OC, jak i ubezpieczenia OC i AC w pakiecie.

Szukasz sprawdzonego ubezpieczenia, które pozwoli na wypłacenie pieniędzy w razie wystąpienia różnych zdarzeń na drodze? Sprawdź CUK. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i dopasują najlepszą opcję w danym przypadku.

Chcesz poznać wysokość składki OC dla swojego samochodu?

Skorzystaj z porównywarki cen polis w naszym kalkulatorze online lub odwiedź jedną z naszych placówek bądź porozmawiaj z naszym doradcą przez telefon.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku