Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-02-28

Czy cena polisy oc wzrasta po instalacji LPG

Przy obserwowanym na rynku wzroście cen benzyny i oleju napędowego ceny LPG są bardzo zachęcające.

Większość z nas z dużą uwagą obserwuje ceny benzyny, oleju napędowego i gazu. Tankowanie jest jednym z najdroższych elementów eksploatacji samochodu, dlatego przy obserwowanym na rynku wzroście cen benzyny i oleju napędowego ceny LPG są bardzo zachęcające. Z tego powodu bardzo dużo właścicieli samochodów decyduje się na montaż instalacji gazowej i korzysta z niskich cen LPG. Co wtedy z OC? Czy wzrośnie nam kwota składki? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Po instalacji gazu mniej płacisz za tankowanie, ale możesz zapłacić więcej za OC

Co zrobić z polisą po zmianie instalacji na LPG?

Instalacja LPG jest montowana zazwyczaj w używanych samochodach, chociaż trzeba przyznać, że zakup nowego auta z fabryczną instalacją LPG staje się coraz popularniejszy. Paliwo drożeje, a my jeździmy coraz częściej – instalacja gazowa wydaje się świetnym sposobem na zminimalizowanie cen. A co w takim razie z polisą OC?

Fakt instalacji LPG należy zgłosić ubezpieczycielowi. Najpierw jednak należy udać się urzędu komunikacji i przedstawić niezbędne dokumenty, czyli atest na zbiornik i wyciąg ze świadczenia homologacji. Na podstawie tych dokumentów zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Na załatwienie tej formalności mamy 30 dni. Skan nowego dowodu należy wysłać firmie ubezpieczeniowej, która przeliczy składki polisy OC i wyśle nam do podpisania aneks umowy.

Zalety aut z instalacją LPG

Zastanawiając się nad montażem LPG, warto poznać zalety takiego rozwiązania. Analizując ceny paliw i eksploatacji samochodów warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • niskie ceny LPG — specjaliści podają, że koszty tankowania gazu pozwalają na 40% oszczędności, dlatego też wielu Polaków decyduje się na wyposażenie auta w instalacje gazowe i tankowanie gazu;
  • stosunkowo niskie ceny wykonania instalacji gazowej w samochodzie i duża ilość ofert serwisów, zajmujących się montażem instalacji LPG;
  • bardziej ekologiczny sposób wykorzystania samochodu — w wyniku spalania do atmosfery dostaje się dużo mniejsza ilość spalin.

Wady aut z instalacją gazową

Montaż instalacji LPG ma wiele zalet, ale warto też być świadomym wad. To przede wszystkim:

  • wyższe koszty przeglądu samochodu — koszt przeglądu z instalacją gazową to wydatek rzędu 162 zł, a koszt przeglądu standardowego pojazdu to już 98 zł;
  • w niektórych towarzystwach właścicielom aut z instalacją LPG są naliczane wyższe składki ubezpieczenia OC;
  • właściciel auta z LPG musi ponieść koszty legalizacji zbiornika gazu, dodatkowo po 10 latach wymagana jest powtórna legalizacja;
  • ograniczenia w parkowaniu na parkingach podziemnych;
  • ograniczenie wielkości bagażnika ze względu na zbiornik gazu.

Ile zapłacimy za OC samochodu z LPG?

Wadą samochodu z instalacją LPG jest wyższa składka OC w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ceny polis samochodów korzystających z LPG są czasami zauważalnie wyższe niż ceny polis samochodów z napędem diesla czy samochodów napędzanych benzyną.

Jaki jest powód wyższych cen u niektórych ubezpieczycieli? Żaden z nich nie udziela konkretnych odpowiedzi. Być może powodem takiej różnicy jest większa ilość kilometrów, jaką pokonują samochody z LPG, ale czy tak jest na pewno - trudno jednoznacznie stwierdzić.

Zatem ile zapłacimy za OC? Kwota jest zależna od towarzystwa i wielu innych czynników, takich jak na przykład wiek pojazdu i staż kierowcy. Dlatego najlepiej porównać ofertę kilku towarzystw. U nas poznasz ofertę najpopularniejszych towarzystw. Przekonaj się jakie to proste!

Chcesz poznać wysokość składki OC dla swojego samochodu?

Skorzystaj z porównywarki cen polis w naszym kalkulatorze online lub odwiedź jedną z naszych placówek bądź porozmawiaj z naszym doradcą przez telefon.