Umowa rozszerzona – czym jest?

Czym jest umowa rozszerzona? Czym różni się od podstawowego ubezpieczenia? Zobacz w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Umowa rozszerzona - zawierane porozumienie pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a klientem, na podstawie którego do podstawowego zakresu ochrony wykupione jest rozszerzenie. Każde rozszerzenie ma swój zakres ochrony i wyłączenia. Poza tym, wpływa ono na wysokość składki. Im więcej rozszerzeń jest dokupionych do podstawowego ubezpieczenia, tym oczywiście opłata będzie wyższa. Warto jednak dopasować dodatki do swoich potrzeb, aby w razie zdarzenia - móc skorzystać z wypłaty świadczenia przez towarzystwo.

W polisie na życie umowa rozszerzona może mieć różny charakter. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom wiele rodzajów ochrony. Przykładowo, do podstawowej umowy, w której uwzględniona jest wypłata świadczenia uposażonym w momencie śmierci, można dokupić dodatek w postaci ochrony w czasie leczenia szpitalnego czy poważnego zachorowania. Oznacza to, że w przypadku konkretnego zdarzenia, także ubezpieczony otrzyma wsparcie finansowe. Zdarzenia często obejmują również zachorowania na nowotwór, rehabilitację czy assistance medyczny. Umowa rozszerzona może uwzględniać także takie dodatki jak śmieć w wypadku samochodowym czy wskutek nieszczęśliwego wypadku, których nie ma w podstawowej wersji polisy.

Umowa rozszerzona może być podpisana nie tylko w przypadku ubezpieczeń na życie, ale także polis mieszkaniowych. W podstawowym zakresie ochrony może wiele zdarzeń zabraknąć, np. przepięcie, kradzież z włamaniem czy dewastacja mienia.

Czy wiesz, że…

Niektóre promocje w towarzystwach ubezpieczeniowych lub multiagencjach oferują dodatki w atrakcyjnych cenach, np. za symboliczną złotówkę lub całkiem za darmo. Warto je śledzić oraz porównywać oferty w wielu firmach.