Ubezpieczenia długoterminowe – co to jest?

Czym są ubezpieczenia długoterminowe i czym różnią się od krótkoterminowych? Sprawdź w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Ubezpieczenia długoterminowe - polisy, które są zawierane z towarzystwem ubezpieczeniowym na dłużej niż 12 miesięcy. Umowa może trwać kilka lub nawet kilkanaście lat. Najczęściej są to polisy na życie, których zadaniem jest zabezpieczyć finansowo ubezpieczonego lub uposażonych na wypadek choroby lub śmierci. 

Ubezpieczenia długoterminowe są dopasowane do potrzeb klienta. Przede wszystkim, mają gwarantować wypłatę świadczenia w trakcie ciężkich zachorowań czy niezdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu. Polisy na życie mogą zapewniać także wsparcie finansowe w momencie zdiagnozowania nowotworu. Sumy ubezpieczenia w umowie głównie zależą od samego zainteresowanego. Mają one jednak wpływ na wysokość składki. Warto zwrócić uwagę na OWU (Ogólne Warunki Umowy) i szczegóły, np. procentowa wartość sumy ubezpieczenia na wypłatę świadczenia w konkretnym przypadku.

Co ważne, okres, na jaki zawarta jest umowa, nie ma wpływu na zakres ochrony.

Czy wiesz, że...

Ubezpieczenia długoterminowe mogą mieć różny cel. Istnieją polisy posagowe czy inwestycyjne, które mają na celu nie tylko zabezpieczenie finansowe w momencie zachorowania czy wypłatę świadczenia bliskim w przypadku śmierci. Ich kolejnym celem jest także oszczędzanie pieniędzy na przyszłość, np. na studia dla dziecka. Długoterminowe ubezpieczenia z funkcją oszczędzania pieniędzy na przyszłość to ciekawa opcja, ponieważ nie jest ona opodatkowana. Nie trzeba zatem odprowadzać części zysku kapitałowego.