Jedną z najbardziej stresujących sytuacji i jednocześnie najczęstszych, które występują w blokach i wieżowcach to zalanie przez sąsiada. Pojawiają się nieestetyczne zacieki, a czasem nawet psuje się sprzęt. Najważniejsze jest zachowanie spokoju oraz racjonalne działanie. Zobacz, jak dostać odszkodowanie oraz w których sytuacjach nie będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe.
Co robić, kiedy sąsiad zaleje Ci mieszkanie?
Jeśli w jednym z pomieszczeń zauważysz, że zbiera się nadmierna wilgoć, spróbuj powstrzymać rozprzestrzenianie się szkody. Zbierz wodę, która się zbiera na ścianie lub podłodze. Spróbuj też sprawdzić, skąd ona się wzięła i zapobiec dalszemu zalaniu. Pamiętaj o tym, że nie wolno Ci usuwać skutków zalania czy nagle naprawiać zepsutego sprzętu. Wszystko to musisz pozostawić na później, aby uzyskać odszkodowanie lub ewentualnie skontaktować się z towarzystwem i uzgodnić, co zrobić.
Kto płaci za szkody związane z zalaniem mieszkania?
Oczywiście za pokrycie szkód związanych z zalaniem mieszkania pokrywa ten, kto je wyrządził. Jeśli okaże się, że to wina sąsiada, powinien on zapewnić Ci takie wsparcie finansowe, które wydasz np. na remont czy zakup nowego sprzętu. To tyle w teorii. W praktyce, niestety są to tak stresujące sytuacje zarówno dla poszkodowanego, jak i dla sprawcy, że występują częste kłótnie czy brak zrozumienia. Nie każdy winny poczuwa się do odpowiedzialności. Poza tym, jako poszkodowany będziesz musiał udowodnić to, że zaniedbanie ze strony sąsiada z góry spowodowało szkody u Ciebie w domu. Jednak dobra sytuacja jest taka, że w łatwy sposób to zrobić. Dowody będą widoczne np. na Twoich ścianach czy podłodze.
Ustalenie winnego podstawą do odszkodowania
Nie zawsze też sąsiad jest winny za zalanie w Twoim mieszkaniu. A ściślej, niekoniecznie jego zaniedbanie jest tu kluczowe. Może okazać się, że awarii uległ jego sprzęt, za co winny jest producent lub zepsuła się instalacja ogrzewania. Przyczyn należy szukać także poza mieszkaniem sąsiada. Często może być to awaria w pionie, za co z kolei odpowiada spółdzielnia czy zarządca. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyny zalania i zgłoszenie tego do odpowiednich instytucji. W idealnej sytuacji to sąsiad potwierdza swoją winę i próbuje załagodzić sytuację. W związku z tym, należy Ci się zadośćuczynienie, dzięki któremu naprawisz wszelkie usterki w Twoim domu.
Z DORADCĄ
Zalanie mieszkania - jakie ubezpieczenie jest tu istotne?
Jeśli winnym za szkody jest Twój sąsiad, możesz skorzystać z OC wykupionego przez sąsiada. Kiedy okaże się, że to zarządca nieruchomości powinien ponieść koszty napraw - OCzarządcy nieruchomości. Najbardziej komfortową opcją jest jednak posiadanie własnej polisy nieruchomości. Nie będziesz musiał wchodzić w konflikt z sąsiadem czy ubiegać się o odszkodowanie, kiedy nie do końca sprawca przyznaje się do winy. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie nieruchomości z odpowiednim zakresem ochrony zapewnia Ci wsparcie finansowe od ubezpieczyciela w momencie, kiedy to w Twoim lokalu dojdzie do szkód. Jeśli będziesz chciał dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek zalaniamieszkania sąsiada z dołu - potrzebne Ci będzie OC w życiu prywatnym.
Co zrobić, jeśli sąsiad nie ma ubezpieczenia?
Problematyczną sytuacją jest, kiedy okazuje się, że sąsiad nie ma odpowiedniegoubezpieczenia, które gwarantuje pokrycie wyrządzonych szkód. W takim wypadku, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Ważne jest udokumentowanie szkód oraz opisanie przebiegu całego zdarzenia. Odszkodowanie zostanie Ci wypłacone, a następnie towarzystwo będzie domagało się zwrotu pieniędzy od Twojego sąsiada.
Składka za polisę
Sprawdź, ile kosztuje składka za polisę Twojego mieszkania. Obliczysz to błyskawicznie za pomocą kalkulatora online. Odwiedź też naszą placówkę lub zadzwoń na infolinię.
Oceń artykuł