2024-03-14

Wyspy Galapagos – atrakcje, zwiedzanie, organizacja wycieczki

Marzysz o niezapomnianej przygodzie w otoczeniu egzotycznej przyrody? Wyspy Galapagos to idealne miejsce dla Ciebie!

Wyspy Galapagos – atrakcje, zwiedzanie, organizacja wycieczki

Wyjazd do Ekwadoru ze zwiedzaniem Wysp Galapagos to dla wielu wycieczka życia będąca spełnieniem marzeń o egzotycznych podróżach. Jest to bowiem archipelag wyróżniający się niezwykłą różnorodnością przyrodniczą. Oferuje zwiedzającym możliwość obcowania z niespotykaną w żadnym innym zakątku świata fauną i florą.

Planujesz podróż na Galapagos? Zwiedzanie zaplanuj z naszym krótkim przewodnikiem po największych atrakcjach tych wysp! Podpowiemy Ci również, jak zorganizować wyjazd i o czym pamiętać, by zapewnić sobie bezpieczny pobyt w Ekwadorze.

Najważniejsze informacje:

 • Wyspy Galapagos (także Wyspy Żółwie) to archipelag pochodzenia wulkanicznego, rozrzucony na obszarze około 70 000 km² na Oceanie Spokojnym, 906 km na zachód od kontynentalnego Ekwadoru.
 • Archipelag zamieszkuje około 25 000 osób (główny ośrodek to Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz).
 • Oficjalnym językiem Ekwadoru i należących do niego Wysp Galapagos jest hiszpański, a walutą dolar amerykański (USD). Honorowane są karty kredytowe, m.in. VISA i American Express.
 • Panujący tam klimat określa się jako podrównikowy lub tropikalny, z porą suchą od czerwca do listopada i porą deszczową od grudnia do maja. Temperatura powietrza rzadko przekracza 27 °C w ciągu dnia.
 • Wyspy Galapagos słyną z unikatowej fauny i flory, w tym olbrzymich żółwi słoniowych, legwanów morskich, iguan lądowych, fok futrzanych, pingwinów równikowych, kormoranów nielotnych, zięb Darwina i wielu innych gatunków endemicznych.
 • Jest to miejsce, które zainspirowało Charlesa Darwina do sformułowania teorii ewolucji przez dobór naturalny po jego wizycie w 1835 roku. Obserwacje Darwina dotyczące różnorodności życia na wyspach miały kluczowe znaczenie dla jego tez.

Ekwador i Wyspy Galapagos – co warto wiedzieć przed podróżą?

Podróżując do Ekwadoru, warto mieć na uwadze kilka kwestii, by zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa. Wiedza dotycząca zasad pobytu w tym rejonie globu pozwoli uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych, organizacyjnych czy społecznych. Oto najważniejsze wskazówki dla osób, które planują odwiedzić Wyspy Galapagos w wakacje:

 • Obywatele RP mogą przebywać na terenie Ekwadoru bez wiz. Jedynym dokumentem uprawniającym do wjazdu jest paszport (powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru).
 • Zalecane jest wykupienie polisy turystycznej (obejmującej zwłaszcza następstwa nieszczęśliwych wypadków i koszty leczenia w podróży). Przy wyborze ubezpieczenia warto zadbać o dodatkowe rozszerzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb, takie jak klauzula alkoholowa, sporty wysokiego ryzyka czy choroby przewlekłe.
 • Ekwador i Wyspy Galapagos leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tsunami są dostępne na tej stronie. Aktualne komunikaty dla podróżujących do Ekwadoru (w tym na Wyspy Galapagos) można natomiast śledzić na stronie MSZ.
 • Część Ekwadoru, w tym stolica Quito, leży na dużej wysokości. Może to powodować problemy z samopoczuciem u osób przybywających z regionów położonych na poziomie morza. Warto dać sobie czas na aklimatyzację.
 • Zagrożenie chorobami tropikalnymi występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju. Chcąc uzyskać szczegółowe i aktualne informacje dotyczące szczepień zalecanych przed wyjazdem do Ekwadoru, należy skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
 • Wyspy Galapagos są ściśle chronione. Należy przestrzegać lokalnych przepisów ochrony środowiska, takich jak zachowanie odpowiedniej odległości od dzikich zwierząt, właściwa utylizacja śmieci oraz korzystanie z usług licencjonowanych przewodników i operatorów turystycznych.
 • Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Z czego słyną Wyspy Galapagos i czemu warto tam jechać?

Wyspy Galapagos to prawdziwy raj dla miłośników egzotycznej przyrody i poznawania rzadkich gatunków zwierząt! Oto kilka powodów, dla których warto odwiedzić ten archipelag:

 • Wulkaniczne pochodzenie wysp ukształtowało niezwykłe formacje skalne, kraterowe jeziora i zróżnicowane plaże – od czarnego piasku po białe koralowe wybrzeża. Możesz spodziewać się zatem ujrzenia bajkowych krajobrazów!
 • Wyspy Galapagos oraz otaczający je pas Oceanu Spokojnego są aż w 98% objęte ścisłą ochroną, a od 1978 r. figurują na liście UNESCO.
 • Wyspy Żółwie słyną z niezwykłej różnorodności biologicznej, unikalnych ekosystemów oraz endemicznych gatunków zwierząt i roślin, które nie występują nigdzie indziej na świecie.
 • Archipelag oferuje wiele urozmaiconych szlaków turystycznych i miejsc do nurkowania, które pozwalają na bliskie spotkania z dziką przyrodą, zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Wody Galapagos są pełne raf koralowych i różnorodnych stworzeń morskich!
 • Historia Wysp Galapagos wiąże się z pracą badawczą Charlesa Darwina i jego teorią ewolucji. Odwiedzając to miejsce, można zrozumieć, jak unikalne środowisko przyczyniło się do rozwoju rewolucyjnych idei naukowych!
 • Wizyta na Galapagos to także doskonała okazja do nauki o ochronie środowiska i znaczeniu zrównoważonej turystyki. Park Narodowy Galapagos i inne organizacje troszczą się o ochronę tego delikatnego ekosystemu, a turyści mogą dowiedzieć się, jak ich działania wpływają na ochronę przyrody.

Czy wiesz, że…

Wyspy Galapagos zamieszkuje niemal 4000 gatunków zwierząt, z czego około 1800 to gatunki endemiczne, czyli niespotykane w żadnym innym rejonie świata. Żyją tam również największe na świecie kolonie legwanów morskich. W wodach otaczających wyspy można spotkać natomiast rekiny młoty, rekiny wielorybie i manty. Galapagos to także raj dla miłośników ptaków – tereny te zamieszkuje ponad 300 różnych gatunków!

Największe atrakcje turystyczne Wysp Galapagos

Wyspy Galapagos oferują niezliczone atrakcje przyrodnicze, które przyciągają miłośników egzotyki i natury nietkniętej urbanizacją. Większość obszaru wysp to tereny chronione obfitujące w unikatowe gatunki roślin i zwierząt, których nie można zobaczyć w innych rejonach globu. Oto lista największych atrakcji i najpiękniejszych miejsc na Galapagos!

Stacja Badawcza im. Karola Darwina (wyspa Santa Cruz)

Założony w 1964 roku obiekt jest ważnym ośrodkiem badań nad ewolucją i ekologią o znaczeniu międzynarodowym. Miejsce to odgrywa kluczową rolę w zachowaniu unikalnej flory i fauny wysp. Jest też centrum edukacyjnym, które promuje ochronę środowiska poprzez programy edukacyjne i współpracę z lokalną społecznością.

Park Narodowy Galapagos

Utworzony 4 lipca 1959 roku na terenie należącego do Ekwadoru archipelagu Galapagos, zajmujeaż 97 procent jego powierzchni. W 1978 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będąc chronionym obszarem przyrody na Oceanie Spokojnym. Zwiedzanie tego miejsca to nie tylko szansa na obcowanie z niezwykłą przyrodą, ale także na zrozumienie znaczenia ochrony środowiska na naszej planecie.

Rezerwaty Żółwi Geochelone

Zlokalizowane są w wielu miejscach wyspy Santa Cruz (m.in. El Chato).Prowadzone są tam specjalistyczne programy ochrony żółwi lądowych. Miejsca są otwarte dla grup wycieczkowych, oferując także zajęcia edukacyjne połączone  z obserwacją zwierząt.

Wulkan Sierra Negra

Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na wyspach, a także szczyt oferujący niesamowite widoki! Jest położony w południowej części wyspy Isabela, w archipelagu Galapagos. Do ostatniej erupcji tego wulkanu doszło w czerwcu 2018 roku. Obecnie teren można eksplorować podczas jednodniowej wycieczki z lokalnym przewodnikiem.

Wyspa Santa Cruz

Jest to najbardziej zaludniona i druga co do wielkości wyspa archipelagu Galapagos. Jej głównym miastem jest port Puerto Ayora stanowiący najważniejszy węzeł komunikacyjny dla turystów. Wśród największych atrakcji wyspy warto wymienić Kanał Rekinów – miejsce bytowania rekinów rafowych oraz malowniczą plażę Tortuga Bay. Wyspa oferuje wiele atrakcji: od rozległych, białych plaż, przez bujne zielone wyżyny, po obserwację dzikiej fauny, w tym morskich legwanów, żółwi, oraz unikalnych gatunków ptaków.

Wyspa Isabela

Jest to największa z wysp archipelagu Galapagos oferująca eksplorację urozmaiconej fauny i flory. Została nazwana na cześć królowej Hiszpanii, Izabeli Kastylijskiej. Największą miejscowością i portem morskim wyspy jest Puerto Villamil. Można podziwiać tam m.in. lagunę z flamingami, a także lwy morskie oraz kolonie żółwi w zatoce Concha de Perla. Miejscowe plaże to także doskonałe miejsce do snorkelingu.

Wyspa Santa Fe

Jest idealnym punktem wyprawy dla miłośników natury i nurkowania, oferując krystalicznie czyste wody pełne barwnych raf koralowych i bogatego życia morskiego. Dziewiczy krajobraz i spokój czynią wyspę wyjątkowym miejscem na mapie Galapagos, idealnym do obserwacji dzikiej przyrody i relaksu w otoczeniu urzekających krajobrazów.

Wyspa Floreana

Jest jedną z najdalej wysuniętych na południe wysp archipelagu. Słynie z niezwykłych historii ludzi, którzy postanowili się tam osiedlić, kolorowych flamingów i olbrzymich żółwi, jakie można obserwować na jej słonych lagunach. Jedną z lokalnych atrakcji jest także Post Office Bay – znajduje się tam nietypowa skrzynka pocztowa, gdzie odwiedzający mogą nadawać listy w tradycyjny sposób, jak to robili żeglarze w XIX wieku.

Co na Wyspach Galapagos warto zobaczyć z dziećmi?

Planujesz rodzinny wyjazd na Wyspy Galapagos z dziećmi? To doskonały pomysł na urozmaicone wakacje o charakterze edukacyjnym! Wiele lokalnych atrakcji skupia się wokół obcowania z egzotyczną przyrodą, dzięki czemu najmłodsi uczestnicy wyprawy zyskają możliwość podziwiania tego, co dotąd nieznane. Oto kilka propozycji! 

 • Stacja Badawcza Charlesa Darwina w Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz jest doskonałym punktem startowym dla każdej rodzinnej wyprawy. Podczas oprowadzania można też dowiedzieć się więcej o lokalnej faunie i florze, a także o programach ochrony żółwi. Dzieci będą zachwycone możliwością zobaczenia tych zwierząt z bliska.

 • Plaże Galapagos, takie jak Tortuga Bay na Santa Cruz czy Gardner Bay na Española, zapewniają idealne warunki do relaksu, budowania zamków z piasku i obserwacji przyrody. Ciepłe i płytkie wody otaczające plaże są bezpieczne dla dzieci, dzięki czemu cała rodzina będzie mogła odprężyć się podczas morskich kąpieli.
 • Wyprawy do rezerwatów żółwi, takich jak El Chato na Santa Cruz, pozwalają na bezpośredni kontakt ze zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Spacerując po rezerwacie, rodziny mogą również natknąć się na dzikie iguany lądowe i rozmaite gatunki ptaków.
 • Rejsy wycieczkowe na inne wyspy, takie jak Isabela czy Floreana, mogą być ekscytującą przygodą dla najmłodszych. Podczas takich wypraw można obserwować iguany morskie, foki, delfiny i pingwiny.

Kiedy jechać na wakacje na Wyspy Galapagos?

Jedną ważniejszych kwestii podczas wyboru terminu wyprawy na Wyspy Galapagos jest pogoda. Archipelag ten wyróżnia klimat podrównikowy (tropikalny) z dwiema porami roku:

 • Pora sucha: trwa od czerwca do listopada. Jest to najlepszy czas, jeśli zależy Ci na obserwacji życia zwierząt, ponieważ to okres ich migracji. Panuje też wówczas sucha i słoneczna aura – idealna do pływania, nurkowania i rejsów łodzią.
 • Pora deszczowa: trwa od grudnia do maja. Będzie to dobry czas na odwiedzenie Wysp Galapagos, jeśli celem wycieczki są kwitnące rośliny! Jest wtedy ciepło i wilgotno, a opady deszczu występują dość często. Ceny wycieczek mogą być jednak wówczas niższe, a liczba zwiedzających znacznie mniejsza.

O tym, kiedy warto jechać na Galapagos, często decydują także ceny biletów lotniczych oraz hoteli. Pamiętaj, że jeśli zależy Ci na oszczędnościach, rezerwacji dotyczących podróży powinieneś dokonywać z dużym wyprzedzeniem. W szczycie sezonu (od czerwca do sierpnia) ceny wycieczek mogą być znacznie wyższe. To także miesiące wakacyjne, co oznacza większą liczbę turystów. Grudzień i styczeń też przyciągają wielu odwiedzających z powodu świąt i nowego roku. Jeśli wolisz mniej zatłoczony okres, rozważ podróż poza sezonem turystycznym.

Przed wylotem za granicę kup polisę turystyczną!

Planujesz podróż do Ekwadoru i na Wyspy Galapagos? Zadbaj o to, by Twoje wakacje były bezpieczne. Nie zapomnij więc o najważniejszym – kup polisę turystyczną! Dzięki niej będziesz chroniony w razie nieprzewidzianych zdarzeń związanych z Twoim zdrowiem, transportem czy zakwaterowaniem. Dzięki odpowiednio skomponowanej polisie możesz zyskać  m.in.:

 • Pokrycie kosztów leczenia do sumy gwarantowanej w umowie;
 • Pokrycie kosztów akcji ratunkowej i transportu do kraju;
 • Świadczenia w razie nieszczęśliwego wypadku;
 • Pomoc prawnika i tłumacza;
 • Pokrycie szkód spowodowanych nieumyślnie innym osobom.

Nie pozwól, aby nagłe komplikacje zakłóciły Twój wyjazd! Już teraz skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i wybierz polisę, która zapewni Ci spokój podczas wymarzonych wakacji!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Do kogo należą Wyspy Galapagos?

  Wyspy Galapagos należą do państwa Ekwador. Więcej informacji o tym celu podróży można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/peru/ekwador-idp.

 • 2
  Jakie zwierzęta żyją na Wyspach Galapagos?

  Wyspy Galapagos słyną z unikalnej fauny, bogatej w gatunki endemiczne, czyli niewystępujące nigdzie indziej na świecie. Oto niektóre z nich:

  • Gady: żółwie słoniowe, legwany lądowe i morskie (m.in. legwan z Santa Fe).
  • Ptaki: pingwiny równikowe, kormorany nielotne, zięby Darwina, głuptaki, fregaty.
  • Ssaki: lwy morskie, uchatki kalifornijskie, foki futrzane, delfiny (w tym butlonose i delfiny Grampusa).

  Oprócz wyżej wymienionych, na Galapagos można spotkać też wiele innych gatunków zwierząt, m.in. rekiny, wieloryby, flamingi, pelikany, albatrosy i wiele rzadkich gatunków owadów.

 • 3
  Czy Wyspy Galapagos leżą na równiku?

  Tak. Wyspy Galapagos leżą na równiku, a dokładnie po obu jego stronach. Archipelag składa się z kilkunastu większych wysp wulkanicznych oraz mniejszych wysepek i skał, rozciągając się zarówno na północ, jak i na południe od równika. Położenie to ma znaczący wpływ na klimat i faunę wysp.

 • 4
  Co warto kupić na Wyspach Galapagos?

  Oto kilka propozycji lokalnych produktów, które warto rozważyć jako pamiątki z podróży do Ekwadoru i Wysp Galapagos:

  • Rękodzieło: biżuteria, drewniane figurki, wyroby ceramiczne.
  • Odzież: koszulki, kapelusze i inne elementy ubioru z unikalnymi wzorami inspirowanymi fauną i florą Galapagos, w tym żółwiami, iguanami i ptakami.
  • Kawa z Galapagos: Na niektórych wyspach uprawiana jest kawa, ceniona za swoją jakość i unikatowy smak.
  • Czekolada: Ekwador jest znany z produkcji jednej z najlepszych na świecie czekolad.
  • Książki i albumy dotyczące Wysp Galapagos, ich historii i znaczeniu w nauce, w tym prace opisujące teorię ewolucji Darwina. Będzie to wartościowy zakup dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą.
  • Sztuka: Lokalni artyści tworzą obrazy, rysunki i inne dzieła inspirowane pięknem archipelagu. Zakup takich przedmiotów jest doskonałym sposobem na zachowanie wspomnień z podróży i wspieranie lokalnej społeczności artystycznej.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku