2020-08-14

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania

Kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia mieszkania? 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania

Kończy Ci się umowa z dotychczasowym ubezpieczycielem i chcesz znaleźć lepszą, bardziej opłacalną dla Ciebie ofertę? To jedna z najczęstszych przyczyn rezygnacji z dalszej umowy ubezpieczenia mieszkania. Nie jest jednak jedyna. Istnieją sytuacje, w których bez konsekwencji możesz zrezygnować z dalszej współpracy oraz opłacania składek. Kiedy możesz to zrobić?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania - kiedy możesz to zrobić?

Pierwszą sytuacją, w której możesz rozwiązać umowę ze swoim ubezpieczycielem jest powołanie się na kodeks cywilny w ciągu 30 dni od momentu jej podpisania. Tak naprawdę to odstąpienie od ryzyk dobrowolnych. Warunkiem rezygnacji jest podpisanie umowy na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Najczęściej ubezpieczenie mieszkania wykupuje się na 12 miesięcy, dlatego możesz z niego zrezygnować bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni. Inaczej jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Tutaj obowiązuje termin wypowiedzenia umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania w ciągu 7 dni od daty podpisania.

Przykładowo, Emilia ubezpieczyła swoją nieruchomość na 12 miesięcy. Podpisała zatem umowę na czas określony. Po tygodniu jednak chciała z niej zrezygnować. Skontaktowała się ze swoim ubezpieczycielem, który kazał jej napisać pisemną rezygnację.

Drugą przyczyną rezygnacji z ubezpieczenia domu jest sprzedaż nieruchomości. Jeśli się przeprowadzasz lub po prostu znalazłeś kupca na swoje mieszkanie, możesz wypowiedzieć umowę u swojego ubezpieczyciela, czyli po prostu z niej zrezygnować. Kiedy nie złożysz stosownego wniosku lub nie przedstawisza aktu notarialnego, polisa nie przechodzi na nowego właściciela. Ważne jest jednak sprawdzenie dokładnie OWU. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zaznaczyć w warunkach umowy zupełnie inne zasady.

Przykładowo, Jan był właścicielem mieszkania w bloku, które wystawił na sprzedaż. Szybko znalazł kupca i sfinalizował całą transakcję. Formalnie, mieszkanie ma nowego właściciela. Pomimo, że ubezpieczenie nieruchomości powinno trwać jeszcze przez 4 miesiące, Jan przedstawił akt notarialny, tym samym złożył wypowiedzenie.

Trzecią sytuacją jest zniszczenie nieruchomości, która jest ubezpieczona. Co to oznacza? Jeśli doszło np. do szkody całkowitej na skutek pożaru i sporych uszkodzeń sprzętu, który także był objęty ochroną, ubezpieczenie przestaje mieć wtedy sens. Nie trzeba jednak składać specjalnego wypowiedzenia ubezpieczenia mieszkania, bo polisa zamyka się automatycznie. Sytuacja ta musi być jednak uwzględniona w OWU, dlatego dokładnie przeczytaj warunki przed podpisaniem umowy.

Przykładowo, Luiza ubezpieczyła swoją kawalerkę wraz z całym wyposażeniem w formule All Risks. W wyniku powodzi, jej nieruchomość została zupełnie zniszczona. Ubezpieczenie nie ma dalej sensu, dlatego Luizy ubezpieczenie zostało zamknięte.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenie mieszkania przez towarzystwo - czy to możliwe?

Co ciekawe, ubezpieczyciel także ma prawo wypowiedzieć umowę. Dotyczy to sytuacji, w której klient nie uiścił składki za polisę. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe brało odpowiedzialność za ryzyka ujęte w umowie, choć nie otrzymało za to opłaty. Kiedy termin opłacenia składki minie, może nastąpić wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania czy domu.

Poza tym, rezygnacja z ubezpieczenia domu czy mieszkania ze strony ubezpieczyciela może mieć miejsce, kiedy towarzystwo ocenia, że ryzyko, które ponosi jest znacznie większe niż było to wcześniej ustalone. W praktyce oznacza to, że jeśli klient podaje informację np. że nie mieszka na terenie zagrożonym powodzią, a po podpisaniu umowy okaże się, że jednak takie ryzyko jest - ubezpieczyciel może zrezygnować z ponoszenia odpowiedzialności. W praktyce jest to zazwyczaj rekalkulacja składki.

Wypowiedzenie ubezpieczenia budynków może mieć miejsce również wtedy, kiedy zostanie wypłacona całkowita suma ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli nieruchomość jest ubezpieczona na 400 000 złotych, po podpisaniu umowy zostanie ona w pełni zniszczona, a ubezpieczyciel wypłaci całą tę kwotę - dalsza polisa nie ma sensu.

Sam ubezpieczyciel może zrezygnować z umowy ze swoim klientem, kiedy nieruchomość np. zmieni właściciela z powodu darowizny czy sprzedaży.

Koniec umowy ubezpieczenia mieszkania - co dalej?

Najczęściej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym trwają 12 miesięcy. Można jednak znaleźć polisy, które są nieco dłuższe, np. zawierane na kilka lat. Nie musisz jednak składać po tym czasie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia mieszkania, polisa automatycznie się nie przedłuża. Ubezpieczyciel powinien jednak wcześniej poinformować Cię o upływającym terminie ważności polisy najpóźniej 15 dni przed.

Jak zrezygnować z polisy? Możesz to zrobić na dwa sposoby - w dotychczasowym towarzystwie lub w nowym, w którym wykupujesz kolejne ubezpieczenie mieszkania. W OWU może być zapis o automatycznym przedłużeniu się polisy, co jest jednoznaczne z wezwaniem do zapłaty kolejnej składki, jeśli nie złożysz rezygnacji.

Koniec umowy to dobra szansa na znalezienie bardziej opłacalnej oferty. W kilka minut możesz obliczyć składki za konkretne polisy u wielu towarzystw za pomocą porównywarki online. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie dane, przekalkulujesz propozycje, a następnie załatwisz wszystkie formalności online.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia mieszkania lub do domu?

Tak jak wspominaliśmy, ubezpieczenie mieszkania lub domu nie jest obowiązkowe. Tym samym, nie musisz specjalnie wypowiadać umowy ubezpieczenia, kiedy kończy się jej termin. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają jednak złożenia stosownego wypowiedzenia, np. Compensa w jednym ze swoich produktów.

W dokumencie powinieneś uwzględnić:

  • dane ubezpieczającego (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, telefon)
  • numer polisy nieruchomości,
  • ulicę oraz miejscowość, której dotyczy polisa,
  • podpis.

Najłatwiej Ci będzie, jeśli dowiesz się u swojego ubezpieczyciela, w jaki sposób najlepiej dostarczyć wypowiedzenie. Najczęściej jest to wysłanie tradycyjną pocztą na adres siedziby, złożenie pisma w oddziale lub poprzez stronę internetową albo pocztę elektroniczną na konkretny adres e-mail.

Porównuj oferty i nie przepłacaj!

Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania lub domu. Skontaktuj się z nami, skorzystaj z kalkulatora online albo odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku