2024-02-19

Co zwiedzić w Wielkiej Brytanii?

Poznaj magię Wysp Brytyjskich!

Co zwiedzić w Wielkiej Brytanii?

Tętniące życiem miasta, zabytki, muzea i galerie, połacie wrzosowisk, poruszające wyobraźnię zamki to tylko niektóre ze znaków rozpoznawczych Wielkiej Brytanii. Ten wyspiarski kraj, rozciągający się od wybrzeży Kanału La Manche po wysunięte na północ Szetlandy, ma do zaoferowania bardzo wiele. I chociaż po Brexicie wyjazd do Wielkiej Brytanii wiąże się z dodatkowymi formalnościami, warto wpisać Zjednoczone Królestwo na listę miejsc do odwiedzenia. Dlaczego? Przedstawiamy krótki przewodnik, z którego dowiesz się, co warto zobaczyć w Anglii i jak przygotować się do wyjazdu.

Najważniejsze informacje:

 • Londyn – stolica, w której współczesność przeplata się z historią. Najważniejsze zabytki: London Tower, Tower Bridge, Pałac Westminsterski, Pałac Buckingham, Westminster Abbey, Katedra św. Pawła, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej, Galeria Narodowa.
 • Oxford i Cambridge – najstarsze brytyjskie miasta uniwersyteckie.
 • Południe Anglii – rejon z kredowymi klifami Seven Sisters i Beachy Head, tajemniczym kamiennym kręgiem, opactwem św. Augustyna w Canterbury, malowniczą Kornwalią i przyciągającymi turystów plażami.
 • Walia – region o niewielkim zaludnieniu z połaciami zieleni, klifami, piaszczystymi plażami i licznymi zamkami, idealny dla chcących odetchnąć od zgiełku.
 • Szkocja – kojarzący się z dudziarzami, kiltami, czyli tradycyjnymi męskimi spódnicami, trunkami i potworem z Loch Ness region to także niezwykła przyroda, malownicze pasma górskie, jeziora i liczne zamki.

Informacje przydatne dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Zanim przystąpisz do rozważań, jakie zabytki Wielkiej Brytanii zobaczyć i jak zaplanować trasę, warto zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat samego kraju i formalności związanych z przekroczeniem granicy. Zwłaszcza że uległy one zmianie po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

 • 1
  Oficjalna nazwa Wielkiej Brytanii to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Składa się z czterech zasadniczych jednostek: Anglii, Walii, Szkocji położonych na największej europejskiej wyspie – Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej położonej w północnej części wyspy Irlandii.
 • 2
  Od 1 października 2021 r. dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren UK jest paszport. Wcześniej, aby przejść kontrolę paszportową, wystarczył dowód osobisty. Obecnie dowód pozwala podróżować jedynie osobom posiadającym status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, pod warunkiem że uzyskały status na podstawie dowodu osobistego.
 • 3
  Obowiązującą walutą jest funt brytyjski.
 • 4
  Wyjazd do Wielkiej Brytanii po Brexicie w niektórych przypadkach wymaga uzyskania wizy. Gdy planujesz wyjazd turystyczny, w odwiedziny, służbowy do 6 miesięcy, wystarczy paszport. Natomiast jeśli zamierzasz podjąć pracę lub naukę, musisz postarać się wcześniej o wizę.
 • 5
  Dokumentem uprawniającym do wjazdu na Brytyjskie Terytoria Zamorskie jest paszport ważny co najmniej pół roku od daty powrotu z danego terytorium.
 • 6

  Przed wyjazdem pamiętaj o wystąpieniu do NFZ o kartę EKUZ. Zapewnia ona dostęp do podstawowych usług medycznych na terenie Wielkiej Brytanii. Aby rozszerzyć ochronę, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży.

 • 7
  W UK obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli planujesz przeprawę promową i podróż po UK samochodem bądź wypożyczenie auta na miejscu, możesz korzystać z polskiego prawa jazdy. Warto jednak przedtem zapoznać się ze specyfiką dróg zwłaszcza w Szkocji czy zasadami parkowania w Londynie.
 • 8

  Przed wyjazdem śledź bieżące informacje dla podróżnych w serwisie RP gov.pl. Znajdziesz tam aktualne komunikaty na temat bezpieczeństwa i zasad podróżowania.

Co warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii?

Po zapoznaniu się z ogólnymi informacjami czas zastanowić się, co zobaczyć w UK. Atrakcji Anglia oferuje wiele zarówno dla amatorów zwiedzania, miłośników sztuki, fanów górskich wędrówek, jak i poszukiwaczy rozrywek. Wiele zabytków i miejsc kojarzy się z pocztówkami czy plakatami. Oto godne uwagi atrakcje turystyczne Wielkiej Brytanii:

 • 1
  Greenwich

  Kto chociaż trochę uważał na lekcjach geografii, skojarzy nazwę tej londyńskiej dzielnicy. W Greenwich można jednocześnie znaleźć się na półkuli wschodniej i zachodniej, stając na przebiegającym tu południku zero. Inne atrakcje to ROG, czyli Royal Observatory Greenwich, budynki dawnej szkoły marynarki wojennej Old Royal Naval College z Painted Hall i ogromnymi  malowidłami, Cutty Sark – ostatni zachowany  kliper herbaciany, Dom Królowej, spacer fragmentem trasy The Thames Path.

 • 2
  London Eye

  Ten liczący ponad 130 m wysokości diabelski młyn to symbol Londynu jako nowoczesnego miasta. Przejażdżka gwarantuje niezapomniane wrażenia i spektakularną panoramę Londynu.

 • 3
  Klify Seven Sisters i Beachy Head

  Na południowym wybrzeżu Anglii wzdłuż Kanału La Manche rozciągają się malownicze kredowe klify, pokryte trawiastym dywanem. Podziwiając widoki, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie, również ze względu na zdarzające się osuwiska.

 • 4
  Isle of Skye

  Perełka dla miłośników szkockiej przyrody. Na wyspę prowadzi Skye Bridge. Najbardziej znanymi zakątkami są: formacja skalna The Old Man of Storr, Neist Point, zamek Dunvegan. Nie można też pominąć miasteczka Portree.

 • 5
  Stonehenge

  W południowej część Anglii niedaleko miasta Salisbury wznosi się ikoniczny megalit, który do dziś rodzi pytania, w jaki sposób starożytnym udało się go wznieść i pobudza wyobraźnię co do przeznaczenia.

 • 6
  Wiadukt Glenfinnan

  Zawieszony wysoko nad ziemią wiadukt kojarzą wszyscy miłośnicy podróży do Hogwartu.

 • 7
  Cheddar Gorge

  Największy wąwóz wapienny w kraju, położony niedaleko wioski Cheddar, od której wywodzi się nazwa popularnego sera. W jednej z jaskiń wąwozu znaleziono najstarszy ludzki szkielet w Wielkiej Brytanii datowany na 9 tys. lat.

 • 8
  Jeziora Szkocji

  Liczne w Szkocji malownicze jeziora to pamiątka po ostatnim zlodowaceniu. Największym jest Loch Lomond, a najbardziej znanym Loch Ness, w którym mimo badań, potwora dotąd nie odnaleziono.

 • 9
  Durdle Door

  Jedna z najpopularniejszych atrakcji południowego wybrzeża Anglii. Wapienny łuk przypominający wysunięty z plaży szpon zatopiony w morzu datuje się na ponad 100 mln lat.

 • 10
  Kynance Cove

  Odwiedzając ten malowniczy zakątek Kornwalii, można popaść w zwątpienie, czy to nadal Wielka Brytania, czy może południe Europy. Dzieje się tak za sprawą lazurowej wody oblewające jasną plażę, urozmaiconą formacjami skalnymi. Zwolennicy plażowania powinni odwiedzić też inną plażę Kornwalii – Porthcurno.

 • 11
  Park Narodowy North York Moors

  Istniejący od połowy XX w. park narodowy to jedna z atrakcji przyrodniczych Anglii. Obejmuje rozległe połacie wrzosowisk.

Najważniejsze zabytki Wielkiej Brytanii

 • 1
  Tower of London

  Do dziś surowe mury pochodzącego z XI w. budynku budzą respekt. Kiedyś służył za więzienie, dziś stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków Anglii. Warto wysupłać z planu podróży kilka godzin, aby zwiedzić go dokładnie.

 • 2
  Tower Bridge

  Jeśli ktoś urządziłby konkurs na najczęściej pojawiające się na fotografiach zabytki Anglii, Tower Bridge zdecydowanie znalazłby się w ścisłej czołówce. Jeden z najbardziej znanych mostów jest symbolem stolicy. Wzniesiony w XIX w. nieopodal Tower of London w stylu neogotyckim, sprawia wrażenie, jakby liczył o wiele więcej lat.

 • 3
  Westminster Abbey

  Tę świątynię warto odwiedzić nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale też znaczenie dla brytyjskiej monarchii i kultury. To tu od XI w. począwszy odbywają się koronacje brytyjskich monarchów. Tu pochowani zostali lub doczekali się tablicy pamiątkowej wybitni artyści, naukowcy, politycy, m.in. William Szekspir czy Isaac Newton.

 • 4
  Katedra Świętego Pawła w Londynie

  To kolejny obiekt sakralny, którego nie można przeoczyć, będąc w Londynie. Monumentalna świątynia zwieńczona okazałą kopułą góruje nad londyńskim City.

 • 5
  Katedra w Canterbury

  Jeden z najstarszych kościołów wzniesiony w miasteczku Canterbury w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii, siedziba arcybiskupa Canterbury. Historia obiektu sięga VI w. Zwiedzanie urozmaicone grą terenową zainteresuje zarówno starszych, jak i młodszych turystów.

 • 6
  Zamek w Edynburgu

  Osadzona na skale masywna twierdza góruje nad okolicą od XII w. Otoczone grubym murem zabudowania obejmują muzea, komnaty królewskie, skarbiec, więzienie, kaplicę. Historię Szkocji czuć już przy wejściu. Po obu stronach bramy wznoszą się rzeźby szkockich bohaterów – Williama Wallace’a i Roberta Bruce’a, upamiętnionych w filmie Braveheart Mela Gibsona.

 • 7
  Pałac Westminsterski w Londynie

  Budynek jednego z największych parlamentów na świecie stanowi architektoniczną ozdobę północnego brzegu Tamizy. Jego budowa sięga XI w. Najbardziej popularnym elementem jest Elizabeth Tower, znana szerzej jako Big Ben.

 • 8
  Pałac Buckingham

  Jeśli chcesz zobaczyć, gdzie rezydują członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, Pałac Buckingham powinien być punktem obowiązkowym podczas spaceru po Londynie.

 • 9
  Zamki Szkocji

  Szkocja jest krainą, gdzie każdy, kto lubi klimat starych zamczysk, poczuje się jak ryba w wodzie. Zachowało się ich prawie 2 tys. Jedne z propozycji to: Dunnottar, Inverness, Stirling, ruiny Horsburgh, Eilean Donan, Dunrobin, Kilchurn, Stalker, Duart, Tantallon.

 • 10
  Uniwersytet Oksfordzki

  Najstarszy brytyjski uniwersytet. Wykładano tu prawdopodobnie już w XI w. Wiele z budynków jest udostępnionych do zwiedzania.

 • 11
  Cambridge

  Miasto uniwersyteckie słynące z drugiego po Oxfordzie najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii, którego historia sięga XIII w. Warte uwagi są nie tylko same zabudowania kampusu, ale też miasto, w którym czas się zatrzymał.

 • 12
  Zamek Walii

  Walia to kolejny rejon, gdzie historia została zaklęta w murach licznych zamków. Przykłady to Caernarfon, Conwy,  Caerphilly.

 • 13
  Royal Albert Hall

  Słynna londyńska sala koncertowa upamiętnia imię księcia Alberta, męża królowej Wiktorii.

 • 14
  Zamek w Windsorze

  Okazała budowla od XII w. służy jako rezydencja brytyjskich monarchów. Jest to największy wciąż zamieszkany zamek.

 • 15
  Katedra św. Dawida

  To jedna z najstarszych katedr w Wielkiej Brytanii, mieszcząca się w niewielkim miasteczku St. David’s w Walii.

Wielka Brytania z dziećmi

Jeśli podróżujesz z całą rodziną, spokojnie znajdziesz w Anglii atrakcje dla dzieci zarówno tych młodszych, jak i starszych. Oto kilka propozycji:

 • Muzeum Historii Naturalnej;
 • Narodowe Muzeum Morskie;
 • Zaginione Ogrody Heliganu;
 • lokalizacje filmowe Harry’ego Pottera;
 • Greenwood Family Park;
 • Plantasia Tropical Zoo;
 • Zip World Betws-y-Coed;
 • Portmeirion Village.

Anglia oferuje również atrakcje dla młodzieży. Warto wymienić tu Muzeum Brytyjskie, Muzeum Nauki czy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Podróżując z dziećmi, szczególnie warto zadbać oOC w życiu prywatnym na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim.

Jakie miasta odwiedzić w Wielkiej Brytanii?

Jak już wiesz, wakacje w Wielkiej Brytanii to okazja do aktywnego wypoczynku, pełnego wrażeń. Częstym celem podróży jest Londyn, ale inne miasta również są godne uwagi. Oto niektóre z nich:

 • Birmingham – miasto metropolitalne, słynące z kuchni Balti i produkcji czekolady. Z jednej strony zachęca do spaceru starymi kanałami, z drugiej zaprasza do przedziwnego Centrum Handlowego Bullring.
 • Edynburg – stolica Szkocji z górującym zamkiem i mnóstwem uroczych zakątków, jak Victoria Street.
 • York – leżący u zbiegu dwóch rzek w Północnej Anglii ze średniowieczną zabudową, piękną katedrą i pocztówkową ulicą Shambles.
 • Bath – urokliwe miasto położone w dolinie rzeki Avon.
 • Cardiff – dobry punkt wypadowy do zwiedzania Walii. Można tu również poddać się walorom lokalnych pubów.
 • Belfast – stolica Irlandii Północnej z Muzeum Titanica.
 • Liverpool – kojarzony głównie z klubem piłkarskim i zespołem The Beatles.

Co warto zobaczyć w Londynie za darmo?

Londyn jest drogim miastem, co nie oznacza, że nie można go zwiedzić bez wydawania kroci. Za darmo odwiedzisz najznamienitsze londyńskie muzea na czele z Muzeum Brytyjskim. Ulokowane w ogromnym neoklasycystycznym budynku muzeum może poszczycić się jedną z największych na świecie kolekcji historii starożytności z 8 milionami eksponatów, łącznie z egipskimi mumiami. Nie zapłacisz też za wstęp do Muzeum Historii Naturalnej czy Galerii Narodowej. Za darmo obejrzysz zmianę warty przed Pałacem Buckingham, przespacerujesz się po Greenwich.

Ciekawą alternatywą zwiedzania Londynu z przewodnikiem jest Free Walking Tour, dedykowane indywidualnym turystom. Odbywa się bez z góry ustalonej ceny, a uczestnicy przekazują na koniec przewodnikowi dowolną kwotę.

Zadbaj o bezpieczną podróż!

Planując zwiedzanie Anglii, nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym, obejmującym nie tylko koszty leczenia, ale też assistance w podróży. Aby znaleźć odpowiednią polisę, możesz skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, by łatwo dobrać opcję do swoich potrzeb.

FAQ:

 • 1
  Z jakiego jedzenia słynie Wielka Brytania?

  W menu Brytyjczyków znajdziemy fish and chips, czyli rybę z frytkami, puddingi, tarty, pieczone mięso (Sunday Roast), kaloryczne angielskie śniadanie, kiełbaski w cieście, ser kalafiorowy, dania z curry. Popołudniami króluje angielska herbatka z ciastkami. Brytyjczycy są też miłośnikami cydru.

 • 2
  Co warto przywieźć z Anglii?

  Amatorzy słodkości powinni zaopatrzyć się w czekolady Cadbury i ciastka np. shortbread fingers. Z Anglii warto przywieźć herbatę, alkohole, sos HP, sery, a z bardziej trwałych produktów porcelanę albo płytę winylową.

 • 3
  Jak tanio poruszać się po Londynie?

  Sposobem na budżetowe poruszanie się po Londynie jest transport publiczny. Londyn podzielony jest na strefy i im większa odległość między strefami, tym droższy bilet. Warto posiadać kartę Oyster Card z limitem dziennym lub korzystać z autobusów w obrębie jednej strefy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku