2020-01-03

Uszkodzenia domów w sezonie zimowym – jak zgłaszać szkodę?

Jak działa pomoc od ubezpieczyciela na wypadek srogiej zimy?

Uszkodzenia domów w sezonie zimowym – jak zgłaszać szkodę?

Okres zimowy niestety nie zwalnia od problemów w domach i mieszkaniach. Nawet gdy temperatura spada poniżej zera, wciąż pojawiają się sytuacje losowe wpływające na stan techniczny budynku i lokalu. Zobacz, jak zgłosić szkodę!

Uszkodzenia domu zimą – co może się zdarzyć?

Śmiało można przyjąć, że wśród najczęstszych problemów w okresie zimowym, które prowadzą do uszkodzenia domu należą m.in.:

  • zalanie przez sąsiada – którego na domiar złego… nie ma w domu! Pojawiająca się mokra plama na suficie oznacza jedno – pęknięta rura lub nieszczelna instalacja u sąsiada (czy nawet u nas w domu na górnym piętrze). Jeżeli mieszkanie nie jest ogrzewane, mróz może prowadzić do trwałego uszkodzenia instalacji wodociągowych. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, rozsadzając wąskie rury doprowadzające wodę. Pojawiają się też sytuacje, gdy kran nie był dobrze zakręcony i woda kapała, kapała, aż zalała całe piętro.
  • zalanie przez zalegający śnieg na dachu budynku – topniejący śnieg musi gdzieś spłynąć. Przy uszkodzeniu dachu, znajdzie ujście do wnętrza mieszkania. I w takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie.
  • pojawiający się grzyb na ścianie – wilgoć, brak cyrkulacji powietrza może skończyć się plamą pleśni na ścianie. W kuchni, łazience, a nawet pokojach mieszkalnych.
  • zwarcia prądu – mogą prowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych w domu. Do zwarcia może dojść w wielu sytuacjach – przeciążenia linii, podłączenia do gniazdka uszkodzonego sznura ze światełkami choinkowymi itp.
  • uszkodzenia elewacji w wyniku przedostania się wody – widoczne pęknięcia lub odchodzące całe elementy. Takie uszkodzenia również pojawiają się w okresie zimowym,
  • i wiele… wiele innych.

Jak uchronić się przed kosztownymi naprawami?

Pierwsze, o czym warto pomyśleć, to ubezpieczenie nieruchomości. W CUK dostępne są polisy, które możesz dostosować do własnych potrzeb. Z wąskim i bardzo szerokim zakresem ubezpieczenia, aby uchronić się przed zdarzeniami losowymi i takimi, których w ogóle nie jesteś w stanie przewidzieć.

Jeżeli dysponujesz odpowiednią polisą na mieszkanie i doszło do szkody, należy ją zgłosić do ubezpieczyciela. Odszkodowanie uzyskasz na zasadach określonych w OWU. Towarzystwo ubezpieczeniowe (w zależności od umowy) może prosić o niezbędną dokumentację dowodową – opis szkody, zdjęcia, wycenę, rachunki za uszkodzone przedmioty (gdy starasz się o zwrot za rzeczy ruchome i wyposażenie). Przy rozpatrywaniu sprawy może – choć nie musi – pojawić się rzeczoznawca. Przygotuje ekspertyzę i szacunkową kwotę, jaką uzyskasz od TU. Możesz ją zaakceptować lub odrzucić i starać się o nową.

Warto też wiedzieć, że nawet gdy nie dysponujesz ubezpieczeniem nieruchomości, wciąż możesz uzyskać odszkodowanie z polisy OC zarządcy budynku. Jednak takie działanie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Jeżeli właściciel nieruchomości nie zabezpieczył odpowiednio swojego mienia, istnieje szansa na odszkodowanie.

Ubezpiecz dom zimą

Ubezpieczenie domu i mieszkania znajdziesz w kilka minut - porównaj oferty w naszym kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości. Doradcy CUK czekają na Ciebie w placówkach w całej Polsce oraz na infolinii.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku