2024-05-16

Ucieczka z miejsca wypadku – czy poszkodowani dostają odszkodowanie?

Co zrobić, jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie!

Ucieczka z miejsca wypadku – czy poszkodowani dostają odszkodowanie?

Prawo jednoznacznie definiuje pojęcie ucieczki z miejsca wypadku. Jednak okazuje się, że nie zawsze wszystko jest takie oczywiste. Co z ubezpieczeniem? Jeśli sprawca zdarzenia jest nieznany, sprawa się komplikuje. Z pomocą przychodzi jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak czy UFG zawsze wypłaci zadośćuczynienie?

Najważniejsze informacje:

  • Szkody powstałe w wypadku komunikacyjnym czy kolizji pokrywane są z OC sprawcy. Jednak, jeśli nie jest on znany lub nie wywiązał się z obowiązku wykupienia polisy komunikacyjnej, proces likwidacji szkód osobowych, spoczywa na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG). Szkody materialne są przez niego wypłacane tylko w określonych przypadkach.
  • Jak uzyskać odszkodowanie, jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku? Ważne jest zrobienie zdjęć uszkodzeń oraz okoliczności zajścia zdarzenia, zebranie relacji świadków, wezwanie policji, a następnie zgłoszenie się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, które rozpocznie proces likwidacji szkody.

Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku?

Jeśli sprawca oddala się z miejsca wypadku, by uniknąć odpowiedzialności, nazywamy to ucieczką z miejsca wypadku. Grozi za to nie tylko kara grzywny, ale i pozbawienia wolności. Surowiej karana jest ucieczka z miejsca wypadku, jeśli sprawca jest pod wpływem alkoholu. Może za to pójść do więzienia nawet na 12 lat.  

Więcej o tym, jakie są tego konsekwencje ucieczki z miejsca kolizji i wypadku, przeczytasz w tym artykule: Czym grozi ucieczka z miejsca kolizji?

Kto zapłaci za szkodę, kiedy sprawca uciekł z miejsca wypadku lub nie posiada OC?

Zastanawiasz się co z odszkodowaniem, kiedy sprawca zdarzenia nie jest znany, bo uciekł z miejsca wypadku czy kolizji lub nie ma polisy OC? Wówczas za wypłatę odszkodowania odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

W takim przypadku poszkodowany może zgłosić szkodę za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, działającego na terenie Polski. Obowiązkiem każdego ubezpieczyciela jest przyjęcie takiego zgłoszenia oraz likwidacja szkody.

Czy UFG zawsze wypłaci zadośćuczynienie za szkodę?

Należy jednak pamiętać, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku nieustalonego sprawcy wypłaca odszkodowanie jedynie za tzw. szkody na osobie, czyli pokrywa np. koszty leczenia i renty.

Pokrzywdzony z UFG nie otrzyma zadośćuczynienia za straty materialne. Jest jednak pewien wyjątek. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca zadośćuczynienie za szkody materialne w przypadku, kiedy uczestnik zdarzenia doznał obrażeń ciała i jego okres powrotu do zdrowia trwał co najmniej 14 dni. W pozostałych sytuacjach jedyną opcją otrzymania odszkodowania za szkody materialne jest skorzystanie z własnej polisy AC, a wypłacone odszkodowanie jest pomniejszane o równowartość 300 Euro. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy liczyć na wsparcie UFG, który wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne, czyli np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie.

Co zrobić, by otrzymać odszkodowanie?

Jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku czy kolizji, dobrze jest postępować według tych kroków.

  • Zapamiętaj tablice rejestracyjne

Warto w pierwszej kolejności spisać lub zapamiętać tablice rejestracyjne sprawcy kolizji czy wypadki. Ułatwi to policji ustalenie i odnalezienie kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Jeśli się to nie udało, konieczne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Najlepiej rozstawić trójkąt i ubrać kamizelkę odblaskową.

Wezwij służby

Gdzie zgłosić ucieczkę z miejsca kolizji? W takiej sytuacji powinieneś zawiadomić policję. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli rozpocząć ściganie sprawcy, a także sporządzą notkę policyjną, która ułatwi Ci ubieganie się o odszkodowanie.

  • Zbierz dokumentację

Warto zrobić dokumentację zdjęciową, zebrać na piśmie relacje świadków i koniecznie poprosić ich o dane, by odpowiednie służby mogły się z nimi skontaktować. Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu będzie możliwe wypłacenie odszkodowania – czy to z UFG, czy to z OC sprawy, którego znajdzie policja.

  • Zgłoś się do ubezpieczyciela i UFG

Materiały dowodowe zebrane, co teraz? Warto, byś zgłosił się do swojego ubezpieczyciela niezależnie od działań policji. Zwróć się także do UFG. Zrób to nawet, jeśli masz autocasco. Zacznie się proces likwidacji szkody, a Twoje zniżki AC pozostaną nienaruszone.

Uwaga!

W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by mieć aktualne ubezpieczenie OC. Tylko wtedy w razie ucieczki sprawcy z miejsca wypadku, jako poszkodowany będziesz mógł zgłosić się do ubezpieczyciela. Jeśli zapomnisz opłacić składkę, bardzo możliwe, że z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć koszty naprawy swojego auta.

Jak ubiegać się o wypłatę odszkodowania, jeśli sprawca jest znany?

Jeśli miałeś kolizję, a sprawca zdarzenia jest znany i ma polisę OC, za wypłatę odszkodowania odpowiada jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy? Oto kilka prostych kroków.

Spisz oświadczenie lub wezwij policję

Miałeś stłuczkę? Wystarczy, że spiszesz z innym uczestnikiem kolizji oświadczenie, w którym opiszecie okoliczności zdarzenia i wskażecie, kto był winny zdarzeniu. Takie oświadczenie może być spisane na kartce i podpisane przez uczestników kolizji. Jednak, jeśli kontakt z drugą stroną jest utrudniony lub w zdarzeniu ucierpiały inne osoby, konieczne będzie wezwanie policji, która ustali dokładny przebieg zdarzenia i sporządzi odpowiednią notkę. By to zrobić, może porozmawiać na przykład ze świadkami zdarzenia.

Wypełnij wniosek o likwidację szkody

Pierwszym etapem jest wypełnienie wniosku o likwidację szkody. Trzeba podać wszystkie dane, zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego, a także pojazdów, które brały udział w kolizji czy wypadku. Ważne jest, by podać numer polisy OC sprawcy.

Spotkaj się z rzeczoznawcą

Po zgłoszeniu szkody, towarzystwo wyśle rzeczoznawcę, którego zadaniem będzie dokładne ustalenie skutków kolizji i sporządzenie kosztorysu. Niektórzy ubezpieczyciele pomijają ten krok na rzecz oględzin online.

Poczekaj na wypłacenie odszkodowania

Możesz zdecydować się, czy wypłata odszkodowania przyjmie formę gotówkową (na konto) czy bezgotówkową (naprawa w wybranym przez towarzystwo warsztacie). Zazwyczaj cały proces kończy się w ciągu 30 dni, czasem może to być 90 dni, jeśli ubezpieczyciel ma wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, a jeśli o przyznaniu odszkodowania decyduje sąd, może to być jeszcze inny termin.

Odszkodowanie z własnego OC

Pamiętaj jednak, że istnieje też inna możliwość. Jeżeli jako poszkodowany posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC, to możesz zdecydować czy szkoda ma być usuwana z OC sprawcy, czy z Twojego. Jeśli wybierzesz drugie wyjście, będzie miał miejsce regres ubezpieczeniowy, czyli  towarzystwo, w którym miałeś wykupioną polisę OC, zażąda zwrotu kosztów naprawy od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy zarówno poszkodowany, jak i sprawca zdarzenia mają polisę OC z towarzystw, które przystąpiły do programu Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Uwaga! W ten sposób można uzyskać odszkodowanie tylko w przypadku kolizji!

Renta ubezpieczeniowa

Przy okazji tematu odszkodowania z OC sprawcy, warto powiedzieć parę słów o rencie ubezpieczeniowej. To środki, które są wypłacane poszkodowanemu z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego, gdy ten straci zdolność do podejmowania aktualnej pracy zarobkowej lub jego stan wymaga ponoszenia sporych kosztów. Przeczytaj więcej o rencie ubezpieczeniowej.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Przezorny zawsze ubezpieczony! Nawet zwykła stłuczka na parkingu może skutkować kosztowną naprawą. Powinieneś zadbać o ubezpieczenie OC, nie tylko dlatego, że to Twój obowiązek, ale także dla bezpieczeństwa swojego i innych. Czasami warto też zastanowić się nad dodatkową ochroną. Tym bardziej że oferta pakietów OC z assistance lub z AC jest często bardzo korzystna. Sprawdź wszelkie możliwości, nie tylko pod względem ceny, ale również zakresu ochrony i dopasowania do Twoich potrzeb.

W internetowym kalkulatorze OC i AC porównasz ofertę wielu ubezpieczycieli. Możesz też odwiedzić naszych doradców w jednej z placówek lub zadzwonić pod numer 22 27 00 337.

FAQ:

  • 1
    Czy zarysowanie auta to kolizja?

    Tak. Zarysowanie auta zaliczane jest do kolizji drogowych. Jeśli zdarzy się to pod nieobecność właściciela auta np. na parkingu, trzeba podjąć próbę skontaktowania się z nim.

  • 2
    Jak długo policja szuka sprawcy wypadku?

    Policja ma 30 dni na wskazanie sprawcy wypadku. W szczególnie trudnych przypadkach ten czas może się wydłużyć do 2 miesięcy.

  • 3
    Na jakie konsekwencje prawne może narazić się osoba, która ucieknie z miejsca zdarzenia?

    Wszystko zależy od charakteru zdarzenia. Na przykład ucieczka z miejsca wypadku, w którym ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć, karana jest pozbawieniem wolności na okres od 6 miesięcy do 8 lat. Z kolei ucieczka z miejsca kolizji może być karana grzywną, aresztem lub ograniczeniem wolności.

  • 4
    Jaka jest kara za ucieczkę przed policją?

    Ucieczka przed policją zagrożona jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku