2019-07-31

Ucieczka z miejsca wypadku - czy poszkodowani dostają odszkodowanie?

Co zrobić, jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie!

Ucieczka z miejsca wypadku - czy poszkodowani dostają odszkodowanie?

Prawo jednoznacznie definiuje pojęcie ucieczki z miejsca wypadku. Jednak okazuje się, że nie zawsze wszystko jest takie oczywiste. Co z ubezpieczeniem? Jeśli sprawca zdarzenia jest nieznany, sprawa się komplikuje. Z pomocą przychodzi jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak czy UFG zawsze wypłaci zadośćuczynienie?

Wypłata odszkodowania po kolizji

Jeśli miałeś kolizję, a sprawca zdarzenia jest znany i ma polisę OC, za wypłatę odszkodowania odpowiada jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Pamiętaj jednak, że istnieje też inna możliwość. Jeżeli jako poszkodowany posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC, to możesz zdecydować czy szkoda ma być usuwana z OC sprawcy, czy z Twojego. Jeśli wybierzesz drugie wyjście będzie miał miejsce regres ubezpieczeniowy, czyli  towarzystwo, w którym miałeś wykupioną polisę OC, zażąda zwrotu kosztów naprawy od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy zarówno poszkodowany, jak i sprawca zdarzenia mają polisę OC z towarzystw, które przystąpiły do programu Bezpośredniej Likwidacji Szkody.

Kto zapłaci za szkodę, kiedy nie znamy sprawcy lub nie posiada on OC?

Sytuacja się komplikuje, kiedy sprawca zdarzenia nie jest znany lub nie ma polisy OC. Wówczas za wypłatę odszkodowania odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W takim przypadku poszkodowany może zgłosić szkodę za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego działającego na terenie Polski. Obowiązkiem każdego ubezpieczyciela jest przyjęcie takiego zgłoszenia oraz likwidacja szkody.

Czy UFG zawsze wypłaci zadośćuczynienie za szkodę?

Należy jednak pamiętać, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku nieustalonego sprawcy wypłaca odszkodowanie jedynie za tzw. szkody na osobie, czyli pokrywa np. koszty leczenia i renty.

Pokrzywdzony z UFG nie otrzyma zadośćuczynienia za straty materialne. Jest jednak pewien wyjątek - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca zadośćuczynienie za szkody materialne w przypadku, kiedy uczestnik zdarzenia doznał obrażeń ciała i jego okres powrotu do zdrowia trwał co najmniej 14 dni. W pozostałych sytuacjach jedyną opcją otrzymania odszkodowania za szkody materialne jest skorzystanie z własnej polisy AC, a wypłacone odszkodowanie jest pomniejszane o równowartość 300 Euro. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy liczyć na wsparcie UFG, który wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne, czyli np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Przezorny zawsze ubezpieczony! Nawet zwykła stłuczka na parkingu może skutkować kosztowną naprawą. Powinieneś zadbać o ubezpieczenie OC, nie tylko dlatego, że to Twój obowiązek, ale także dla bezpieczeństwa swojego i innych. Czasami warto też zastanowić się nad dodatkową ochroną. Tym bardziej że oferta pakietów OC z assistance lub z AC jest często bardzo korzystna. Sprawdź wszelkie możliwości, nie tylko pod względem ceny, ale również zakresu ochrony i dopasowania do Twoich potrzeb.

W internetowej porównywarce cen polis komunikacyjnych porównasz ofertę wielu ubezpieczycieli. Możesz też odwiedzić naszych doradców w jednej z placówek lub zadzwonić pod numer 22 27 00 337.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku