2020-02-24

Renta ubezpieczeniowa - co to jest i kto może się o nią ubiegać?

Kiedy poszkodowany może dostać wsparcie finansowe?

Renta ubezpieczeniowa - co to jest i kto może się o nią ubiegać?

Wypadek na drodze często skutkuje poważnymi uszkodzeniami samochodu. Jednak może zdarzyć się też tak, że poszkodowanym jest pasażer lub kierowca, który odniósł liczne obrażenia, np. skutkujące trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Wtedy można ubiegać się o rentę ubezpieczeniową. Jak ją otrzymać? Kto może ją dostać?

Czym jest renta ubezpieczeniowa?

Renta ubezpieczeniowa to specjalny rodzaj świadczenia pieniężnego, który może uzyskać ubezpieczony. Zazwyczaj jest to ustalona kwota, którą otrzymuje się co miesiąc lub w innym stałym odstępie czasu. Z renty ubezpieczeniowej można skorzystać w ramach umowy dotyczącej polisy OC z konkretnym towarzystwem. Świadczenie wykorzystywane jest przez poszkodowanego na pokrycie podstawowych potrzeb po wypadku. 

Czy rentę ubezpieczeniową otrzymuje się na zawsze?

Ubezpieczyciel ma prawo przyznać rentę ubezpieczeniową poszkodowanemu w wypadku samochodowym, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Może być ona przyznana na czas ograniczony lub na stałe. Decyzja o tym, czy świadczenie jest możliwe do przyznania, pada tuż po zakończeniu leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że pieniądze otrzyma wyłącznie poszkodowany, który nie jest sprawcą wypadku.

Renta ubezpieczeniowa w praktyce

Nadal się zastanawiasz, kiedy przysługuje renta ubezpieczeniowa poszkodowanemu? Wyobraź sobie taką sytuację, że kierowca wyrusza w daleką podróż w delegację. Na trasie w wyniku nieuwagi drugiego kierowcy, uderza w niego duży samochód ciężarowy. Samochód zostaje zepchnięty, uderza po drodze w barierkę i zatrzymuje się tuż przy drzewie. Kierowca dostaje sporych obrażeń, dlatego błyskawicznie trafia do szpitala. Tam okazuje się, że ma nie tylko złamaną rękę, ale także poważny uraz kręgosłupa i już nie wstanie z wózka inwalidzkiego. Nie jest także zdolny do kontynuowania pracy. W takiej właśnie sytuacji, kierowca może zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i domagać się renty. W tym przypadku, będzie ona prawdopodobnie przyznana do końca życia, w odstępach comiesięcznych, ponieważ pokrzywdzony musi zrezygnować z pracy i nadal uczestniczyć w rehabilitacji.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy ubezpieczyciel może przyznać rentę?

Najczęściej rentę przyznaje się w momencie, kiedy poszkodowany musi zrezygnować z wykonywanego zawodu. Oznacza to, że obrażenia są na tyle duże, że nie pozwalają one na kontynuację dotychczasowej pracy. Wiąże się to oczywiście z brakiem środków do życia, dlatego towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić rentę. Kierowca lub pasażer może również wnioskować o wypłatę dodatkowego świadczenia w momencie, kiedy po wypadku konieczne jest wsparcie finansowe, np. na dalsze leczenie, rehabilitację czy przyjmowane leki. Dotyczy to sytuacji, kiedy winnym jest osoba z innego pojazdu.

Czym jest kapitalizacja renty?

Oprócz renty ubezpieczeniowej, ubezpieczony może także wnioskować o tzw. kapitalizację renty. Dzieje się to w momencie, kiedy poszkodowany nie jest zdolny do wykonywania dotychczasowego zawodu, jednak w wyniku uszczerbku na zdrowiu, musi go zmienić. Tego typu świadczenie otrzymuje się jednorazowo i wykorzystuje się je np. na kursy lub otwarcie własnej działalności gospodarczej. Wszystko to w trosce o zapewnienie pieniędzy na godne życie.

Sprawdź ceny ubezpieczeń

Szukasz atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych? Sprawdź nasz kalkulator online, dzięki któremu porównasz propozycje od wielu towarzystw. Odwiedź też placówkę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku