2024-05-15

Ubezpieczenie od utraty dochodu – kto może z niego skorzystać i jak ono działa?

Co zrobić, gdy nagle zabraknie Ci stałego źródła dochodu?

Ubezpieczenie od utraty dochodu – kto może z niego skorzystać i jak ono działa?

Nawet czasowa niemożność podejmowania pracy zarobkowej może wpłynąć negatywnie na poczucie bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza kiedy mowa o osobie, która jest jedynym „żywicielem rodziny”. W takiej sytuacji warto wykupić ubezpieczenie od utraty dochodu.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenie od utraty dochodu to szczególne zabezpieczenie dla osób, które pracują z tzw. wolnym zawodzie (lekarze, adwokaci, architekci itd.) czy też prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ten rodzaj polisy polecany jest także dla osób, które są jedynymi żywicielami rodziny, wykonują trudny zawód czy czują, że ich sytuacja na rynku pracy jest bardzo niestabilna.
  • Podstawowe ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia świadczenie w razie czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, spowodowanej chorobą czy też nieszczęśliwym wypadkiem.
  • Ubezpieczenie zawiera się na okres 12 miesięcy.
  • Wysokość przychodów warunkuje sumę ubezpieczenia.
  • Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę szczególnie na to, czy w umowie przewidziany jest okres karencji, jaki jest minimalny okres niezdolności do pracy oraz górna granica wieku ubezpieczonego.

Kto może kupić ubezpieczenie od utraty dochodu?

Ubezpieczenie od utraty zawodu jest szczególnie przeznaczone dla:

  • osób wykonujących tzw. wolny zawód – na rynku jest wiele ofert ubezpieczeń od utraty dochodu dla ratowników medycznych, pracowników branży IT i innych osób samozatrudnionych;
  • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą;
  • osób zatrudnionych na umowę zlecenie;
  • osób pracujących na kontraktach itd.

Kiedy szczególnie przyda się polisa?

Ubezpieczenie od utraty pracy to zabezpieczenie na wiele sytuacji. Niezależnie od powodów, dla których chcesz zdecydować się na ubezpieczenie, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela w trudnych chwilach, czy to utraty pracy, czy chwilowej niemożliwości podejmowania pracy. Oto kilka przykładów, kiedy szczególnie warto rozważyć polisę.

Brak poduszki finansowej

Przede wszystkim przyda się osobom, które nie zbudowały tzw. poduszki finansowej, czyli nie zebrały odpowiedniego kapitału na sytuacje kryzysowe związane z czasowym brakiem dochodu. Jednak nawet jeśli udało Ci się zgromadzić nieco funduszy na przyszłość, ale nie wystarczą one na utrzymanie się przez kilka miesięcy, warto wybrać to ubezpieczenie.

Brak innego źródła dochodu

Ubezpieczenie od utraty dochodu jest szczególnie ważne, gdy jesteś jedynym żywicielem rodziny lub Twoja pensja jest głównym źródłem dochodu Twoich bliskich. Zabezpieczenie potrzeb wszystkich członków rodziny, jeśli nie możesz podejmować czasowo pracy, jest szczególnie ważne, ponieważ jesteś odpowiedzialny za finanse wszystkich swoich bliskich.

Szczególne zobowiązania

Ubezpieczenie od utraty dochodu da Ci też finansowe bezpieczeństwo i spokój ducha, jeśli masz szczególne zobowiązania np. Twój małżonek, rodzice czy inny członek rodziny musi uczęszczać na kosztowną rehabilitację, czy utrzymujesz finansowo dorosłe, podejmujące studia dziecko.

Szczególne zobowiązania

Ubezpieczenie od utraty dochodu da Ci też finansowe bezpieczeństwo i spokój ducha, jeśli masz szczególne zobowiązania np. Twój małżonek, rodzice czy inny członek rodziny musi uczęszczać na kosztowną rehabilitację, czy utrzymujesz finansowo dorosłe, podejmujące studia dziecko.

Ryzykowny zawód

Jeśli wykonujesz ryzykowną pracę, podczas której możesz doznać kontuzji czy wypadku, także warto szczególnie zastanowić się nad polisą od utraty dochodu. W takiej sytuacji, jeśli nie będziesz zdolny przez jakiś czas do dalszej pracy, ponieważ będziesz musiał poddać się rekonwalescencji, ubezpieczyciel zabezpieczy Cię finansowo.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoby, prowadzące tzw. JDG w czasie chwilowego przestoju w pracy są zdane tylko na siebie. Przebywając na zwolnieniu chorobowym, po prostu nie zarabiają, w odróżnieniu od osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W przypadku osób samozatrudnionych ubezpieczenie od utraty dochodu może być zbawienne. 

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Jak działa ubezpieczenie od utraty dochodu?

Zastanawiasz się, jaki jest zakres ubezpieczenia od utraty dochodu dla przedsiębiorcy? Zależy on od oferty. Ochrona, jaką zapewnia polisa, może się różnić, w zależności od towarzystwa. Jednak najczęściej można spotkać rozwiązanie, które zapewnia świadczenie, gdy ubezpieczony uległ wypadkowi lub zachorował i jest niezdolny do podejmowania dalszej pracy zarobkowej. Dotyczy to zarówno całkowitej trwałej, jak i całkowitej okresowej niezdolności do pracy.

Zabezpieczenie bliskich

Często ubezpieczenie obejmuje także wypłatę dla bliskich ubezpieczonego w razie jego śmierci w związku z nieszczęśliwym wypadkiem. Dzięki temu ubezpieczenie od utraty dochodu jest także zabezpieczeniem dla bliskich, jeśli ubezpieczający jest jedynym żywicielem rodziny.

Wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia

Podpisując umowę ubezpieczeniową, trzeba wybrać spośród dostępnych w danym towarzystwie sum ubezpieczenia. To od wybranej opcji zależy wysokość świadczenia. Suma ubezpieczenia zależna jest od przychodów klienta za ostatnie 12 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższa suma, tym wyższa składka.

Świadczenie nawet za każdy dzień niezdolności do pracy

Polisa na życie, choć obejmuje często także świadczenie w razie choroby lub wypadku w ramach wybranej sumy ubezpieczenia, nie zapewnia regularnego zastrzyku pieniędzy. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia od utraty dochodu. Określona w ramach sumy ubezpieczenia kwota wypłacana jest za każdy dzień niezdolności do pracy. Co ważne, nie jest istotne, jaki jest stopień zaawansowania choroby czy urazu. Jeśli ubezpieczony nie może pracować, należy mu się świadczenie.

Okres trwania umowy

Polisa zawierana jest z reguły na okres 12 miesięcy. Dzięki temu, gdy umowa wygaśnie, można zawrzeć nową, dostosowując wysokość sum ubezpieczenia do aktualnego poziomu dochodów czy standardu życia.

Ochrona dodatkowa

Niektóre oferty zapewniają także świadczenie, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Trzeba jednak sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy, czyli OWU, czy dane ubezpieczenie obejmuje taką sytuację.

W przypadku ubezpieczenia od utraty dochodu dla lekarzy spotkać można dodatkowe świadczenie w razie zarażenia wirusem HIV lub WZW podczas wykonywania czynności zawodowych.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie?

Chcesz kupić ubezpieczenie od utraty dochodu dla przedsiębiorcy? Oto nasze wskazówki, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy. Na rynku dostępne są różne tego typu rozwiązania, dlatego ważne jest, by porównywać kilka ofert i znaleźć najlepiej dopasowaną do specyfiki zawodu oraz standardu życia.

Górna granica wieku

Z reguły towarzystwa określają górną granicę wieku, do której można przystąpić do ubezpieczenia.

Okres karencji

Często spotykane są oferty, które zapewniają ochronę już następnego dnia od wpłaty składki. Jednak upewnij się, analizując OWU, czy polisa, którą chcesz zawrzeć, nie przewiduje okresu karencji.

Minimalny okres niezdolności do pracy

Często pieniądze wypłacane są na podstawie zwolnienia lekarskiego, które poświadcza, że ubezpieczony nie mógł pracować przez jakiś określony w warunkach umowy czas (najczęściej jest to 14 lub 21 dni).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie można kupić ubezpieczenie od utraty dochodu?

Nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką formę zabezpieczenia na przyszłość. Można je spotkać również w ofercie banków, które oferują kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. To podwójne zabezpieczenie: dla kredytobiorcy wsparcie w razie problemów finansowych, a dla banku gwarancja, że kredytobiorca wywiąże się z zobowiązań. Ważne jest to, że osoby, które zdecydują się na tę polisę, mogą liczyć na lepsze warunki kredytowania.

Zapraszamy Cię także do skorzystania z intuicyjnego kalkulatora ubezpieczeń na życie, by zapoznać się z dostępnymi ofertami tzw. życiówek.

FAQ:

  • 1
    Czy ubezpieczenie od utraty dochodu jest kosztem?

    Nie. Fiskus ocenił, że składki na ubezpieczenie od utraty dochodu nie można zaliczyć według ustawy o PIT do kosztów, poniesionych, by osiągnąć przychody czy zachować lub zabezpieczyć źródła przychodów. Według fiskusa jest to wydatek o charakterze osobistym i nie można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

  • 2
    Na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy?

    Ubezpieczenie od utraty pracy to nieco inny produkt niż ubezpieczenie od utraty dochodu. To pierwsze zazwyczaj oferowane jest przez banki kredytobiorcom i zapewnia pomoc finansową w razie utraty przez nich zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Z kolei ubezpieczenie od utraty dochodu jest przeznaczone dla osób, które są samozatrudnione czy pracują na kontraktach.

  • 3
    Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty pracy?

    Ubezpieczenie od utraty pracy bardzo często jest rozszerzeniem polisy, zawieranej przez osoby, zaciągające kredyt hipoteczny. Wówczas jego koszt zależny jest od kwoty zobowiązania wobec banku.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku