2020-04-03

Czym grozi ucieczka z miejsca kolizji?

Unikanie odpowiedzialności, czyli ucieczka z miejsca kolizji niesie za sobą poważne konsekwencje! 

Czym grozi ucieczka z miejsca kolizji?

Unikanie odpowiedzialności po spowodowaniu kolizji lub wypadku wiąże się z licznymi konsekwencjami. Przede wszystkim, koszty szkód trzeba ponieść z własnej kieszeni. W dodatku, policja może nałożyć wysoką grzywnę. Sprawdź, co robić w konkretnych sytuacjach.

Ucieczka z miejsca kolizji

Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują ucieczkę z miejsca kolizji jako świadome oddalenie się, aby uniknąć zapłaty za szkody wyrządzone drugiemu pojazdowi. Ustalenie tożsamości kierowcy, a także dokładnych okoliczności zdarzenia jest utrudnione, jednak nie niemożliwe. Na parkingach, stacjach paliw czy w centrach handlowych często jest monitoring. W dodatku, często na miejscach zdarzenia są świadkowie, którzy mogą potwierdzić ucieczkę lub przekazać istotne informacje. Świadome odjechanie po stłuczce oraz wypadku jest karalne. W dodatku, według ustawy, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu, jednak od sprawcy będzie wymagać zwrotu pieniędzy. Oznacza to, że oprócz grzywny nałożonej przez policję, trzeba liczyć się także z poniesieniem kosztów za szkody z własnej kieszeni.

Nieznany sprawca - czy poszkodowany dostanie odszkodowanie?

Jeśli do towarzystwa ubezpieczeniowego zgłosisz się jako poszkodowany, który zauważył na swoim samochodzie zarysowania, wgniecenia czy inne uszkodzenia auta, możesz otrzymać odszkodowanie. Musisz jednak udowodnić, że szkody zostały wyrządzone przez osobę trzecią, która uciekła z miejsca kolizji. Każda kolizja czy wypadek z udziałem nieznanego sprawcy jest powodem do wezwania policji na miejsce zdarzenia. Po zapoznaniu się ze sprawą, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. W praktyce pieniądze te otrzymuje od UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), który ma na celu ochronę kierowców. Następnie dochodzi do tzw. regresu ubezpieczeniowego. Oznacza to, że zgłosi się do osoby, która uciekła z miejsca zdarzenia po zwrot wypłaconego odszkodowania.

Ucieczka z miejsca wypadku - co grozi kierowcy?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której ucieka sprawcawypadku. Za to grozi nie tylko kara grzywny, ale także pozbawienie wolności. Większe konsekwencje ponoszą kierowcy, którzy nie udzielili pierwszej pomocy osobom znajdującym się w bezpośrednim zagrożeniu życia. Może okazać się też tak, że sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu i właśnie dlatego ucieka z miejsca zdarzenia. Sąd wtedy traktuje go jeszcze bardziej surowo, ponieważ grozi mu nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Co robić, kiedy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia?

Nie udało Ci się spisać numerów rejestracyjnych auta, które oddaliło się z miejsca zdarzenia? Nie szkodzi. Najważniejsze to zachować spokój oraz działać racjonalnie. Konieczne będzie wezwanie policji oraz pogotowia, jeśli są osoby poszkodowane. Zabezpiecz miejsce zdarzenia w postaci trójkąta i ubierz kamizelkę odblaskową. Jeśli w pobliżu są świadkowie tej sytuacji, poproś ich o pozostanie. Ważne jest, abyś nie naprawiał nic na własną rękę ani nie porządkował otoczenia. Poczekaj na funkcjonariuszy, którzy ocenią, co się wydarzyło, a także zdobędą dowody na winę sprawcy.  Oczywiście, musisz zgłosić też zdarzenie do swojego ubezpieczyciela OC, który zajmie się likwidacją szkody. Jeśli doznasz jakiegokolwiek urazu ciała, potrzebna Ci będzie dokumentacja medyczna.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ważne OC to podstawa!

Pamiętaj, że nawet jeśli to nie Ty jesteś sprawcą zdarzenia, musisz posiadać ważną polisę OC. Kiedy kierowca ucieknie z miejsca kolizji czy wypadku, konieczny będzie kontakt z Twoim ubezpieczycielem. Nie zapomnij o terminowej zapłacie za OC czy podpisaniu nowej umowy. Nawet jednodniowa przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu jest karalna.

Co zrobić, jeśli nieświadomie uciekniesz z miejsca wypadku?

Wyobraź sobie taką sytuację. Próbowałeś wyjechać z parkingu i przez przypadek zarysowałeś auto, które stało najbliżej Twojego. Niestety, nie słyszałeś żadnych symptomów, które mogłyby świadczyć o uszkodzeniu drugiego samochodu, więc nieświadomie oddalasz się z miejsca. Po jakimś czasie otrzymujesz wezwanie na policję i nie masz dowodów na to, że nic nie wiedziałeś o tym, że jesteś sprawcą. Warto zapoznać się z całą dokumentacją oraz okolicznościami zdarzenia. Zanim zostanie Ci nałożona kara grzywny za umyślną ucieczkę z miejsca zdarzenia, policja powinna dysponować dowodem, który argumentuje Twoją świadomość spowodowania uszkodzenia drugiego auta. Przykładowo, jeśli funkcjonariusze dysponowaliby nagraniem z monitoringu, na którym wyraźnie widać, że wysiadasz z samochodu i oglądasz drugi pojazd, niestety poniesiesz konsekwencje. 

Stłuczka na parkingu - co zrobić, kiedy wyrządzisz szkodę?

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której uszkodzisz komuś auto i jesteś tego świadomy, nie opuszczaj miejsca zdarzenia! Zostaw kartkę z numerem telefonu albo poczekaj na kierowcę. W ten sposób, będziesz mógł ponieść odpowiedzialność za to, co zrobiłeś. 

Superochrona w postaci OC

Przelicz składkę za OC w kalkulatorze online. Możesz także odwiedzić doradców w jednej z placówek lub zadzwonić na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku