2022-12-20

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego – najważniejsze informacje

Prowadzisz warsztat samochodowy? Dowiedz się, jak go ubezpieczyć!

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego – najważniejsze informacje

Choć ubezpieczenie warsztatu samochodowego nie jest obowiązkowe, to z wielu powodów może okazać się przydatne, a nawet konieczne. Polisa z odpowiednim rozszerzeniem ochroni firmę przed koniecznością wypłaty wysokich świadczeń dla poszkodowanych klientów. Odszkodowanie z OC warsztatu szybko zasili ich konto w razie potencjalnych strat wywołanych zdarzeniami losowymi, a Twoja firma zyska na renomie.

Co trzeba wiedzieć o tego typu polisie? Od jakich ryzyk warto ubezpieczyć warsztat samochodowy? Co powinno zostać objęte ubezpieczeniem? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czym jest OC warsztatu samochodowego i od czego chroni?

Polisa OC firmy zajmującej się serwisowaniem aut powinna zabezpieczać lokal i jego pracowników, a także wszelkie wykorzystywane tam sprzęty i narzędzia. Choć nie jest obowiązkowa, to daje gwarancję bezpieczeństwa zarówno właścicielom firmy, jak i jej klientom. Ubezpieczenie OC warsztatu samochodowego zapewnia im ochronę w trakcie naprawy pojazdu, jazdy próbnej oraz po wykonaniu naprawy serwisowej.

Najczęściej, zakresem takiej polisy objęte są szkody wyrządzone nieumyślnie oraz wskutek rażącego niedbalstwa. Nie obejmuje ona jednak sytuacji, w których mechanik uszkodził samochód celowo. Jakie ryzyka może natomiast objąć ubezpieczenie OC warsztatu? Oto ich lista:

 • OC związane z posiadaniem i eksploatacją budynku,
 • OC związane z posiadaniem i eksploatacją sprzętów, maszyn, narzędzi itp.,
 • OC za szkody w mieniu klienta (auta i elementy będące przedmiotem naprawy, serwisu, czyszczenia),
 • OC za szkody powstałe w trakcie jazd próbnych i testowych (podczas serwisu lub po naprawie),
 • OC za szkody, do których doszło przy wyprowadzaniu auta z warsztatu po naprawie,
 • OC za inne zdarzenia wynikające z prowadzenia działalności.

Dlaczego warto ubezpieczyć warsztat samochodowy?

Firmy specjalizujące się w naprawie aut muszą liczyć się z tym, że ich branża jest dość szkodowa. Brak odpowiedniej polisy może narazić właścicieli na spore straty finansowe. Rozsądnym krokiem będzie więc w tym wypadku ubezpieczenie warsztatu samochodowego. O ile podczas samych działań naprawczych nie dojdzie do żadnej szkody w mieniu klienta, to firma może spać spokojnie.

Jeśli jednak pracownik zatrudniony w warsztacie nieumyślnie uszkodzi naprawiany pojazd lub błąd serwisowy spowoduje szkodę po jakimś czasie od wykonania naprawy, klient będzie miał prawo dochodzić odszkodowania od właściciela warsztatu. Prowadzenie tego rodzaju działalności to zatem duża odpowiedzialność. Często do warsztatu trafiają bowiem auta warte od kilku nawet do kilkuset tysięcy złotych. Ochroną warto objąć też wszystkie pojazdy, które stoją na placu i czekają na naprawę. Odpowiednie ubezpieczenie ochroni majątek firmowy – sprawdź, w jaki sposób!

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając warsztat?

Wybierając polisę ubezpieczeniową dla naszego warsztatu, musimy przede wszystkim zwracać uwagę na oferowany zakres ochrony, a także sumę ubezpieczenia (dotyczy budynku, wyposażenia, mienia pracowników i klientów). Należy skrupulatnie ocenić potencjalne ryzyka. Do najczęściej występujących zalicza się te związane z pożarem lub innymi żywiołami, a także wandalizmem czy kradzieżą. Polisa powinna chronić zarówno mienie i budynek, jak i samych pracowników.

Prowadząc tego typu działalność, należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z wykonywanym zawodem – polisa OC zawodu zabezpieczy Cię na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim (także tych powstałych przy naprawie pojazdu).

Zawierając umowę ubezpieczenia warsztatu samochodowego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez wybrane towarzystwo. Przeczytajmy zatem dokładnie każdą linijkę OWU, a w przypadku dostrzeżenia niezrozumiałych punktów umowy skontaktujmy się z prawnikiem.

Kupując ubezpieczenie warsztatu samochodowego, sprawdź, czy polisa pokryje zarówno szkody powstałe wskutek błędu lub niefortunnej usterki w trakcie dokonywanych napraw, jak i te powstałe np. podczas wyprowadzania pojazdu z warsztatu czy jazdy testowej po naprawach. Prowadząc biznes, w momencie przyjmowania auta od klienta, zawsze zadbaj też o protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wymienione zostaną wszelkie elementy wyposażenia pojazdu oraz jego widoczne uszkodzenia – zapobiegnie to wyłudzeniom z ubezpieczenia przez nieuczciwe osoby.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od jakich ryzyk ubezpieczyć warsztat samochodowy?

Ubezpieczenia dla warsztatów samochodowych mogą opierać się o ryzyka nazwane, a także all risk. W pierwszym wypadku ochronie podlegają wyłącznie te szkody, które są zawarte w umowie. Wyłączone są zaś te, których w umowie nie znajdziesz (sprawdź, czym są wyłączenia odpowiedzialności). Właśnie dlatego ważne jest, by ubezpieczyć warsztat od wszystkich potencjalnych zdarzeń losowych oraz związanych z prowadzoną działalnością. Do polisy warto też wprowadzić stosowne klauzule rozszerzające zakres ubezpieczenia o następujące zdarzenia:

 • kradzież z włamaniem i rabunek (ochrona maszyn, elementów wyposażenia warsztatu oraz gotówki),
 • wandalizm,
 • stłuczenie szyb,
 • przepięcia,
 • szkody powstałe w wyniku prac budowlano-montażowych,
 • szkody osobowe i rzeczowe wraz z ich następstwami w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i posiadanym mieniem (OC),
 • uszkodzenie sprzętu elektronicznego (związane z obsługą i eksploatacją),
 • wypadki w pracy (ubezpieczenie grupowe na życie dla pracowników),
 • przerwy w działalności.

Ile kosztuje ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego to nie tylko ochrona mienia warsztatu, ale także, a nawet przede wszystkim samochodów przetrzymywanych na placu. Wszelkie straty i usterki dotyczące aut mogą być bardzo dotkliwe dla właściciela prowadzonego biznesu. Uszkodzenia budynku, maszyn, wyposażenia, sprzętu to koszt kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych! Polisa zapewniająca optymalną ochronę dla takiej działalności musi więc dotyczyć zarówno zdarzeń losowych, jak i kradzieży.

Ile jednak kosztuje ubezpieczenie OC warsztatu samochodowego? Cena jest uzależniona od zakresu ochrony – to ilość wybranych ryzyk, dodatkowe klauzule oraz suma ubezpieczenia zadecydują o tym, ile ostatecznie zapłacimy za polisę. Nie można orzec jednak jednej uniwersalnej stawki ubezpieczeń dla warsztatów samochodowych, ponieważ każdy z nich może potrzebować innego zakresu ochrony.

Skontaktuj się z naszym doradcą, by trafnie ocenić potencjalne ryzyka, które mogą wiązać się w prowadzoną przez Ciebie działalnością i dobierz ochronę, a także cenę składki do swoich preferencji! Szczegóły znajdziesz tu – wejdź w link.

Masz warsztat samochodowy? Ubezpiecz go w CUK!

Wiesz już, dlaczego warto nabyć polisę dla swojej firmy i od czego może Cię ona chronić. Ubezpieczenie OC warsztatu samochodowego z odpowiednimi dodatkami można wykupić m.in. w takich towarzystwach jak PZU, Wiener, Compensa czy Generali. O preferowaną polisę na korzystnych warunkach zapytaj doradcę CUK!

Dzięki rozbudowanej ofercie towarzystw współpracujących z naszą multiagencją zyskasz pewność, że Twój biznes będzie odpowiednio chroniony na wypadek konkretnych ryzyk. (Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie firmowe). Już dziś odwiedź najbliższą placówkę stacjonarną CUK lub zadzwoń na naszą infolinię: 22 27 00 337. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku