2023-05-12

Ubezpieczenie tuneli foliowych – co musisz wiedzieć?

Posiadasz szklarnię lub tunel foliowy? Ubezpiecz je w CUK i ochroń swoje zbiory!

Ubezpieczenie tuneli foliowych – co musisz wiedzieć?

Uprawiasz krzewy owocowe i warzywne w ramach działalności gospodarczej lub wolnego czasu spędzonego przed swoim domem? Niezależnie od Twojego celu, warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczeń spowodowanych siłami natury. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie tuneli foliowych i gdzie je kupić.

Ubezpieczenie tuneli foliowych a obowiązkowe polisy dla rolników

Każda osoba, która prowadzi działalność rolniczą, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Według Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych rolnicy muszą mieć dwie ważne polisy: ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz ochronę budynków na terenie gospodarstwa rolnego. Według prawa dotyczy to właścicieli użytków rolnych powierzchni powyżej 1 ha. Głównym celem ubezpieczeń jest wypłata odszkodowania, kiedy w wyniku wypadku ucierpi rolnik czy pracownik. Rehabilitacja czy leczenie mogą być bardzo kosztowne.

Nieco inaczej działa ubezpieczenie budynków rolniczych. Miejsca, w których prowadzone jest gospodarstwo, będzie zabezpieczone na wypadek zniszczenia przez siły natury (np. powódź, huragan, grad, opady śniegu czy osunięcie się ziemi). Taką polisę można też rozszerzyć, nie jesteś ograniczony tylko do zdarzeń losowych. Dobrze dopasowane ubezpieczenia rolne w 2023 roku mogą obejmować nawet zalanie, przepięcie, dewastację czy graffiti.

Istnieją jednak pewne wyłączenia odpowiedzialności związane z ubezpieczeń budynków rolniczych. Jak czytamy w art. 72. Budynki, namioty i tunele foliowe wyłączone z ubezpieczenia w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

„Nie są objęte ubezpieczeniem w gospodarstwach rolnych:

  • 1
    budynki, których stan techniczny osiągnął 100% normy zużycia;
  • 2
    budynki przeznaczone do rozbiórki na podstawie ostatecznych decyzji właściwych organów;
  • 3
    namioty i tunele foliowe”.

Oznacza to, że tunel foliowy nie spełnia kryteriów, aby wchodzić w skład obowiązkowego ubezpieczenia budynków gospodarstwa rolnego.

Zamów rozmowę

Jak ubezpieczyć tunele foliowe w ramach działalności rolniczej?

Istnieje jednak sposób na to, aby wykupić ubezpieczenie tunelu foliowego. Niektórzy ubezpieczyciele proponują specjalne polisy dla rolników, które maksymalnie spełniają ich potrzeby. Chodzi tu o ubezpieczenie upraw, zarówno dotowane, jak i niedotowane. Jeśli prowadzisz działalność rolną, możesz starać się o dofinansowanie składki nawet w wysokości 65% wartości polisy. Ubezpieczyć można zboże, kukurydzę, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki czy owoce drzew i krzewów owocowych.

To ważne!

Każdy rolnik, który korzysta z dopłat bezpośrednich, musi ubezpieczyć swoje uprawy. Dotyczy to minimum 50% powierzchni podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu i co najmniej jednego ryzyka (np. suszy, powodzi, przymrozków wiosennych).

Trzeba jednak pamiętać, że tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają podpisaną umowę z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Właśnie dlatego nie każda oferta może obejmować dotację. Każdy rolnik jest zobowiązany do samodzielnego wyboru oferty i podpisania umowy z wybranym towarzystwem.

Jednym z niedotowanych ubezpieczeń jest właśnie ubezpieczenie upraw znajdujących się w tunelach i szklarniach oraz ubezpieczenie samych tuneli i szklarni. Muszą być jednak spełnione pewne wymagania, aby otrzymać odszkodowanie w razie zdarzenia losowego.

Jak działa ubezpieczenie tunelu foliowego?

Przykładem towarzystwa ubezpieczeniowego, które ma w swojej ofercie ubezpieczenie tunelu foliowego jako rozszerzenie polisy dla rolników jest PZU. Znajdziesz tutaj ochronę upraw prowadzonych pod osłonami przed skutkami zdarzeń losowych, np. grad, powódź czy pożar. Trzeba jednak spełnić dwa warunki – do szklarni lub tunelu muszą być doprowadzone urządzenia grzewcze oraz musi być to obiekt trwały.

Niektórzy ubezpieczyciele proponują też rozszerzenia polisy obowiązkowej właśnie o tunele foliowe. Chodzi tu o ochronę obiektu, a nie konkretnych upraw. Warto zwrócić na to uwagę, bo nawet delikatne obsunięcie się ziemi może spowodować uszkodzenia zarówno samej szklarni, jak i prowadzonych wewnątrz upraw.

Przed podpisaniem umowy dowiedz się jednak, w jakich przypadkach nie otrzymasz odszkodowania za zniszczone uprawy czy tunel foliowy. Może to być np. nieodpowiedni stan techniczny budynków, niezabezpieczenie otworów dachowych.

  • Polisa z dotacjami do 65% składki
  • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
  • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Gdzie kupić ubezpieczenie upraw?

Chcesz wiedzieć, gdzie ubezpieczyć uprawy rolne w 2023 roku? To między innymi TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie. Lista obejmuje łącznie 8 towarzystw ubezpieczeniowych.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z CUK Ubezpieczenia, możesz liczyć na większy komfort. Porównamy dla Ciebie ofertę wszystkich towarzystw, a w dodatku możesz kupić polisę online, w aplikacji, w placówce, a także przez telefon. Wybierzesz też taki wariant, który najbardziej Ci odpowiada. Do polisy dla upraw możesz też dokupić ubezpieczenie tuneli foliowych czy też środki do produkcji roślin. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Ubezpieczenie szklarni w ogrodzie

Jeśli postanowiłeś uprawiać owoce i warzywa w swoim ogródku, szklarnia może być dość problematyczna, jeśli chodzi o ubezpieczenie. Podstawowe warianty z reguły nie uwzględniają tego typu obiektów, kiedy dojdzie np. do pożaru domu i przy okazji zostanie uszkodzona konstrukcja z krzewami stojąca obok. To dlatego, że szklarnie i tunele nie są trwale połączone z gruntem. Podobnie wygląda kwestia polisy dla garaży blaszanych.

Warto jednak rozejrzeć się na rynku za ubezpieczeniem ogrodów, które jest dostępne w wybranych towarzystwach. Może ono działać na takich samych zasadach co polisa nieruchomości, bo stanowi jego rozszerzenie. W przypadku zdarzeń losowych, czyli sytuacji, na które nie masz wpływu, otrzymasz odszkodowanie z ewentualne szkody. Powódź, silny wiatr czy pożar mogą być bardzo kosztowne w skutkach. Właśnie dlatego dobrze jest zabezpieczyć się na każdą ewentualność.

Jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, które obejmuje ochroną mienie na tarasie i ogrodzie jest Allianz. Dotyczy to także ogrodów zimowych, zabudowy basenów czy oranżerie. Maksymalna suma ubezpieczenia może wynosić 50 000 złotych, a zakres ochrony jest taki sam, ja w przypadku wariantu dla mieszkania lub domu.

To ważne!

Sprawdź dokładnie wyłączenia odpowiedzialności, które są zawarte w OWU. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy może zostać objęta ochroną Twoja przydomowa szklarnia. Ubezpieczenie domu i mieszkania w podstawowej wersji może wykluczyć tunele foliowe, namioty kioski, barakowozy czy budynki tymczasowe. Taką informację znaleźliśmy m.in. w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia domów i mieszkań produktu "Generali z myślą o domu".

Na co zwrócić uwagę podczas ubezpieczenia szklarni?

Przede wszystkim upewnij się, że ubezpieczenie mieszkania i domu obejmuje ochronę szklarni. Jeśli tak, najpewniej trzeba będzie rozszerzyć polisę, czyli dodatkowo za to zapłacić. Podczas podpisywania umowy przydadzą Ci się takie informacje jak metraż całej nieruchomości, rok budowy, lokalizacja i wartość. A na jakie elementy polisy szczególnie warto zwrócić uwagę?

Zakres ochrony

Sprawdź, czy ubezpieczenie szklarni działa na takich samych zasadach, co budynku mieszkalnego. Wtedy będziesz wiedzieć, czy otrzymasz odszkodowanie w praktyce. Podstawą są zdarzenia losowe, ale warto też rozszerzyć ochronę o kradzież, przepięcia czy powódź. Często te sytuacje nie są brane pod uwagę w klasycznych wariantach.

Zabezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe często wymagają od swoich klientów zastosowania podstawowych zabezpieczeń, aby móc objąć ochroną dany obiekt. Firma musi być pewna, że zarówno budynek mieszkalny, jak i szklarnia nie są łatwo dostępne dla osób trzecich. Może być tak, że więcej zaawansowanych zabezpieczeń przełoży się na niższą składkę.

Wyłączenia odpowiedzialności

To wszystkie sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie odpowiedzialności za powstałe szkody. Warto się z nimi zapoznać.

Zamów rozmowę

Ubezpiecz tunel foliowy i szklarnię w CUK!

Masz więcej pytań? A może chcesz wykupić ubezpieczenie tunelu foliowego lub szklarni? Skontaktuj się z doradcami CUK Ubezpieczenia!

Oceń artykuł

4.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku