2020-06-19

Ubezpieczenie na życie - jak je wybrać?

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy na życie dla Ciebie i bliskich.

Ubezpieczenie na życie - jak je wybrać?

Ubezpieczenie na życie to solidne zabezpieczenie finansowe siebie oraz swoich bliskich. Chcesz przygotować się na każdą ewentualność? Sam zakup polisy powinien być przemyślany, dlatego zobacz nasz poradnik na temat tego, jak ją wybrać.

Polisa dopasowana do Twoich potrzeb, czyli jaka?

Na samym początku warto wyjaśnić, że ubezpieczenie na życie w podstawowej wersji ma na celu zabezpieczyć Twoich bliskich w razie Twojej śmierci. Ale to nie jest jego jedyna funkcja. Polisę możesz dopasować do swojego aktualnego stylu życia czy możliwości finansowych i np. zabezpieczyć się finansowo w razie dalszej niezdolności do pracy czy otrzymać świadczenie, kiedy narodzi się dziecko. Innego zakresu ochrony będzie potrzebował singiel, a na zupełnie inne elementy umowy zwróci uwagę rodzina z dziećmi. Od tego, w jaki sposób będzie skonstruowana oferta, zależy przecież twoja przyszłość. Ubezpieczenie w razie śmierci, poważnego wypadku czy nagłego zachorowania pomoże Ci w trudnej sytuacji. Przecież nie każdy z nas ma tyle oszczędności, aby opłacić rehabilitację, leki czy wizyty u specjalistów z własnej kieszeni. 

Odpowiedz sobie zatem na pytanie, w jakich sytuacjach ma chronić Cię ubezpieczenie na życie. Czy chcesz wybrać taką ofertę, która zabezpieczy Cię również na wypadek poważnego zachorowania? Liczysz na odszkodowanie w razie wypadku przy pracy czy operacji chirurgicznej? A może interesuje Cię podtrzymanie przychodu w razie nieobecności w pracy? Wolisz kompleksową opcję, która obejmuje również medyczny assistance oraz wypłatę świadczenia w razie operacji chirurgicznej? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inną ofertę, zakres ochrony, możliwe rozszerzenia oraz ceny. Dzięki temu, możesz dopasować ją do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie na życie - rodzaje ochrony

Nadal zastanawiasz się, jak wybrać ubezpieczenie na życie? Przybliżmy zatem rodzaje polis, dzięki któremu zdecydujesz, jakiej ochrony potrzebujesz. Przede wszystkim, każda umowa różni się od siebie, w zależności od liczby ubezpieczonych, ceny za składkę oraz jej przeznaczenia, czasu trwania umowy oraz wieku ubezpieczonego. 

Tradycyjnym rozwiązaniem jest polisa ochronna, skierowana dla osób, które ukończyły 18 lat. Górna granica wieku jest ustalana przez towarzystwo ubezpieczeniowe i może to być zarówno 60, jak i 70 lat. W indywidualnej polisie ochronnej to Ty decydujesz się, w jakich konkretnie sytuacjach otrzymasz odszkodowanie. Miesięczny koszt za ubezpieczenie na życie może wynosić około 30 złotych lub sięgać nawet dziesięć razy tyle. O tym, co wpływa na cenę, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Innym rodzajem jest ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne, które ma na celu nie tylko wypłatę odszkodowania w razie śmierci czy innych zdarzeń uwzględnionych w umowie. To także polisa, dzięki której zainwestujesz swoje oszczędności. O tym, jaką część składki chcesz na to przeznaczyć, decydujesz samemu. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie na życie ochronno-oszczędnościowe. Środki możesz gromadzić w troscę o swoją przyszłość (np. w polisie na życie i dożycie), jak i dla swojego dziecka (np. w polisie posagowej). 

Specjalnie dla seniorów towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bezterminowe polisy, które zapewniają bliskim ubezpieczonego wypłatę świadczenia z tytułu śmierci. Z kolei dla dzieci przyda się ochrona w razie nieszczęśliwego wypadku. Tego typu rozwiązanie proponowane jest zarówno przedszkolakom, jak i starszym pociechom.

Suma ubezpieczenia - ważny element polisy

W każdej polisie na życie uwzględniona jest tzw. suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą mogą otrzymać bliscy w razie Twojej śmierci. Jeśli chodzi o inne zdarzenia objęte ochroną, tutaj warto zapoznać się ze szczegółami zawartymi w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Znajdziesz tam specjalną tabelę, w której uwzględniony jest procent wartości całej sumy ubezpieczenia w zależności od zdarzenia. Suma ubezpieczenia w razie zgonu może wynosić od 10 000 złotych nawet do miliona. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo. W przypadku poważnego zachorowania, czyli np. po zdiagnozowaniu zawału serca, udaru mózgu otrzymasz od 10 000 do 500 000 złotych, w zależności od oferty.

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym z wyższą składką musisz się liczyć. Jest ona jednak ustalana indywidualnie. W zależności od oferty, może być ona także podwyższana, np. co rok lub co 5 lat.
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wyłączenia odpowiedzialności i karencja - zwróć na nie uwagę!

Każdy ubezpieczyciel stosuje tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których nie zostanie wypłacone świadczenie. Do najczęstszych z nich należą samobójstwo, udział w przestępstwie oraz śmierć wskutek spożycia alkoholu lub jego nadużywania.

Uwaga!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje inne wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności. Warto zatem zapoznać się z OWU.

Przykładowo, w polisie Generali z myślą o życiu uwzględnione są takie wyłączenia odpowiedzialności jak śmierć wskutek uczestnictwa w wojnie i ataków terrorystycznych, samobójstwa i umyślnego popełnienia przestępstwa. Poza tym, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, kiedy doszło do samookaleczenia, usiłowania popełnienia samobójstwa, a także poddania się eksperymentowi medycznemu. W wyłączeniach odpowiedzialności znajduje się także świadome niestosowanie się do zaleceń lekarza czy uprawianie sportów ekstremalnych. 

Ubezpieczyciel oprócz wyłączeń odpowiedzialności, stosuje także karencję, czyli czas od podpisania umowy do udzielenia ochrony, w którym nie zostanie wypłacone świadczenie. To rodzaj zabezpieczenia przed nadużyciami ze strony klientów. Przykładowo, we wspomnianej wcześniej ofercie Generali, karencja wynosi 3 miesiące na pobyt w szpitalu, 6 miesięcy na śmierć ubezpieczonego i 9 miesięcy na urodziny dziecka.

Ankieta medyczna - o co może zapytać ubezpieczyciel?

Zanim podpiszesz umowę, zostaniesz poproszony o udzieleniu kilka odpowiedzi na proste pytania. Najczęściej dotyczą one przebytych chorób czy operacji, palenia papierosów czy spożywania alkoholu. Mają one na celu określenie stopnia ryzyka podejmowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Ubezpieczenie bez badań lekarskich - czy to możliwe?

Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie?

A teraz to, co pewnie najbardziej Cię interesuje, czyli cena ubezpieczenia na życie. Wpływ na koszt składki ma zarówno wiek ubezpieczonego, jego stan zdrowia, okres obowiązywania ubezpieczenia, a przede wszystkim - suma ubezpieczenia i zakres ochrony. Jeśli zdecydujesz się na pakiet NNW, może mieć znaczenie także to, jaki zawód wykonujesz. Przykładowo, w ofercie Generali składka wynosi już od 32 złotych do około 120 złotych, w zależności od wariantu, który wybierzesz. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują opłacanie polisy rocznie, kwartalnie lub nawet miesięcznie. Jedno jest pewne. Na ubezpieczeniu na życie nie warto oszczędzać, lepiej zyskać większe bezpieczeństwo i wsparcie finansowe w przyszłości. Zapoznaj się ze szczegółami oferty, aby nie przepłacać i nie żałować po zakupie.

Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne - które wybrać?

Pracodawca zaproponował Ci ubezpieczenie grupowe? Może okazać się to tańsze rozwiązanie, jednak warto zapoznać się ze szczegółami oferty. W indywidualnej polisie możesz decydować o zakresie ochrony i wysokości sum odszkodowania. W grupowych ubezpieczeniach każdy pracownik otrzymuje takie same parametry. Często jednak, jest możliwość przedłużenia umowy z tym samym towarzystwem, jednak na indywidualnych warunkach. 

Zastanawiasz się czy możesz podpisać więcej niż jedną umowę ubezpieczenia na życie? Oczywiście, że tak. Warto jednak zapoznać się z warunkami i zakresem ochrony, aby nie płacić podwójnie za to samo. Jeśli jakieś zdarzenia objęte są ochroną np. w ubezpieczeniu grupowym, a Ty chcesz podpisać jeszcze jedną, indywidualną umowę, sprawdź czy się nie powielają. Dzięki temu, zaoszczędzisz na składce. Jednocześnie, zabezpieczysz się na każdą ewentualność.
 

Porównuj ceny i zakres ochrony!

Zastanawiasz się, gdzie się ubezpieczyć na życie? Możesz oczywiście wybrać samemu towarzystwo ubezpieczeniowe, jednak warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem, dzięki któremu porównasz wiele ofert jednocześnie. Jeśli skorzystasz z naszej oferty ubezpieczeń na życie, masz pewność, że zostanie ona dopasowana do Twoich potrzeb. Do dyspozycji masz wiele towarzystw ubezpieczeniowych, których propozycje znacznie się różnią. Wystarczy, że z pomocą doradcy porównasz ceny oraz zakres ochrony. W ten sposób, nie tylko zaoszczędzisz na polisie, ale przede wszystkim spełni ona swój cel. 
 

SuperOferta czeka w CUK!

Porównaj z nami ceny i zakres ochrony ubezpieczenia na życie. Odwiedź jedną z placówek lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku