2023-12-08

Ubezpieczenie na życie dla rodziny – jak je wybrać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając polisę dla całej rodziny.

Ubezpieczenie na życie dla rodziny – jak je wybrać?

O dbaniu o bezpieczeństwo i komfort rodziny na pewno nie trzeba Ci przypominać. W razie wypadku czy poważnej choroby warto zapewnić ochronę sobie i swoim bliskim, wykupując odpowiednie ubezpieczenie na życie dla rodziny. Na co zwrócić uwagę? Co mogą zaoferować Ci ubezpieczyciele? Zobacz nasz artykuł na ten temat.

Najważniejsze informacje:

 • Ubezpieczenie na życie dla rodziny to wariant klasycznej “życiówki”, ale rozszerzony o ochronę innych osób z rodziny. W zależności od oferty mogą to być dzieci, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, wnuki, a nawet teściowie.
 • Jak wybrać ubezpieczenie na życie dla rodziny? Przede wszystkim zwróć uwagę, czego potrzebują Twoi bliscy i na podstawie indywidualnych potrzeb dobierz rozszerzenia do umowy podstawowej. Dla dziecka powinno się uwzględnić ubezpieczenie NNW czy uprawianie sportów poza lekcjami, a dla rodziców poważne zachorowanie czy pobyt w szpitalu. Zwróć też uwagę na wysokość sum ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, to ile osób może być objętych umową oraz jaki jest limit wieku ubezpieczonych.
 • Ile kosztuje ubezpieczenie na życie dla rodziny? To zależy od oferty oraz rozszerzeń dodatkowych. Podstawowa wersja kosztuje już od ok. 50 zł.

Czym jest ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Ubezpieczenie rodzinne to jeden z rodzajów polis indywidualnych, które proponują towarzystwa. W jego ramach możesz ochronić nie tylko siebie, ale także uwzględnić w umowie swoich bliskich, w tym dziecko, małżonka, rodziców, a nawet teściów. Wszystko zależy od tego, jaką liczbę osób możesz ubezpieczyć oraz jak daleko mogą być one spokrewnione.

Czym jest ubezpieczenie na życie dla rodziny i jak działa? Przede wszystkim to wsparcie finansowe w razie śmierci ubezpieczonego, małżonka, rodziców czy teściów. Możesz też objąć ochroną swoje dziecko w razie, kiedy zabraknie Ciebie i drugiego rodzica. Dopiero zakładasz rodzinę? W takim razie przyda Ci się taka polisa, która uwzględnia wypłatę świadczenia w momencie urodzenia dziecka.

Ważne!

Ubezpieczenie na życie dla rodziny zapewnia wsparcie finansowe ubezpieczonemu w razie śmierci członka rodziny objętej ubezpieczeniem. Tym różni się od klasycznego ubezpieczenia na życie. Tutaj świadczenie otrzymują osoby uposażone, gdy to ubezpieczony umrze.

Jak wybrać ubezpieczenie rodzinne?

W tym akapicie opowiemy o najważniejszych kwestiach, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując ubezpieczenie na życie dla rodziny.

Definicja rodziny

Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jak dane towarzystwo definiuje pojęcie “rodzina”. Czy można objąć ochroną także wnuki lub teściów, czy tylko najbliższą rodzinę — dzieci, małżonka? Takie informacje zawarte będą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli OWU. Stąd też dowiesz się, jakie są limity wieku ubezpieczonych. Może okazać się, że np. dziadkowie w wieku 75+ nie będą mogli zostać objęci taką samą ochroną, jak młodsi członkowie rodziny. Ważna jest także liczba osób, którą można objąć ubezpieczeniem. Nie każde towarzystwo ubezpieczy dalszą rodzinę.

Zakres ochrony i umowy dodatkowe

Standardowe ubezpieczenie na życie dla rodziny może mieć prosty zakres ochrony, a wszelkie dodatki dotyczące dziecka czy teściów to kolejne rozszerzenia umowy. Warto przejrzeć wszystkie możliwości, aby dopasować elastyczną ofertę do swoich potrzeb.

Wśród rozszerzeń mogą być np.:

 • śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
 • pobyt w szpitalu,
 • poważne zachorowanie,
 • osierocenie dziecka,
 • trwały uszczerbek na zdrowiu,
 • niezdolność do pracy,
 • operacje chirurgiczne,
 • rehabilitacja.

Ważne!

Niektóre produkty proponowane przez ubezpieczycieli to nie tylko ochrona rodziny, ale także sposób na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość. Oznacza to, że część wpłacanej składki można wypłacić po określonym czasie i przeznaczyć ją na dowolny cel, np. studia dziecka czy remont w domu.

Suma ubezpieczenia w polisie rodzinnej

Tak samo jak w przypadku innych rodzajów polis, również tutaj w umowie jest określona suma ubezpieczenia. Może ona wynosić od kilkudziesięciu aż do kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaką polisę wybierzesz. Jeśli w Twoim zakresie ochrony będzie uwzględniony pobyt w szpitalu, możesz otrzymać świadczenie w wysokości kilkudziesięciu złotych za jeden dzień pobytu w szpitalu. Z kolei za inne zdarzenia otrzymasz odszkodowanie w wysokości wcześniej ustalonej w OWU. Maksymalna suma ubezpieczenia na życie wypłacana jest Twoim bliskim w razie śmierci ubezpieczonego, a procent jej wartości w przypadku np. poważnego zachorowania.

Kupując ubezpieczenie na życie dla rodziny, weź pod uwagę, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa stawka za rodzinne ubezpieczenie. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad tym, jakie zdarzenia ma obejmować polisa oraz na jaką kwotę warto się zabezpieczyć.

W dodatku zwróć uwagę na to czy suma ubezpieczania w polisie rodzinnej ulega redukcji. Oznacza to, że jeśli zostanie wypłacone odszkodowanie w ramach zdarzenia objętego ochroną, kwota ta może ulec zmianie. Przykładowo, Compensa w produkcie Rodzina III proponuje nieredukcyjną sumę ubezpieczenia, która nie ulega zmniejszeniu pomimo wypłaty świadczenia.

Jakie są wyłączenia odpowiedzialności?

Wyłączenia odpowiedzialności pojawiają się również w ubezpieczeniach rodzinnych. Tak jak w przypadku innych polis na życie, przede wszystkim dotyczą one śmierci ubezpieczonego z powodu samobójstwa czy samookaleczania, a także ataku terrorystycznego i działań wojennych.

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności, towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje także tzw. karencję, czyli czas od momentu podpisania umowy do dnia, w którym może być wypłacone świadczenie w razie wystąpienia zdarzenia. W tym okresie polisa działa, jednak ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, nawet jeśli dojdzie do sytuacji objętej ochroną. To forma zabezpieczenia przed nadużyciami ze strony klientów. Karencja może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy (np. 9 miesięcy na urodzenie dziecka i 6 miesięcy na śmierć ubezpieczonego).

Porównuj oferty i ceny

Kwota za składkę wyliczana jest indywidualnie, na podstawie dostarczonych danych oraz wybranego zakresu ochrony. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby porównać ceny i możliwości w każdym towarzystwie. Nie musisz tego robić samodzielnie i kontaktować się z każdym ubezpieczycielem, ponieważ zajęłoby Ci to dużo cennego czasu. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszymi doradcami, którzy zapoznają się z Twoimi oczekiwaniami, a następnie przedstawią Ci wiele ofert różnych towarzystw do porównania. A jeśli wolisz samodzielnie przeanalizować dostępne opcje, zapraszamy do naszego bezpłatnego narzędzia — kalkulatora ubezpieczeń na życie.

Ubezpieczenie członków rodziny nie jest drogie, biorąc pod uwagę, jaką ochronę w zamian możesz otrzymać. Składki można opłacać co miesiąc, kwartalnie lub rocznie — wszystko zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej wynosi ona około 50 złotych, choć ta cena może rosnąć w przypadku rozszerzeń podstawowej ochrony lub wyższych sum ubezpieczenia.

Przykładowe oferty polisy rodzinnej

Weźmy pod lupę kilka ubezpieczeń na życie dla rodziny, proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Porównajmy elementy wchodzące w skład ochrony oraz sumy ubezpieczenia. Informacje z tabeli pochodzą z naszego kalkulatora ubezpieczeń na życie.

To tylko niektóre zdarzenia, które obejmują polisy. By poznać szczegóły, wylicz składkę samodzielnie.
WariantGenerali życie Rodzina 1Warta dla rodziny (wariant podstawowy)Generali życie Rodzina 2

Wysokość składki miesięcznej

53 zł

63 zł

69 zł

Minimalna suma świadczenia

25 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

Śmierć ubezpieczonego

25 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

Poważne zachorowanie ubezpieczonego

2 000 zł

2 000 zł

2 500 zł

Śmierć współmałżonka/partnera

5 000 zł

6 000 zł

5 500 zł

Poważne zachorowanie dziecka

2 000 zł

2 500 zł

Śmierć dziecka

2 000 zł

2 000 zł

2 500 zł

Śmierć rodzica

1 000 zł

1 000 zł

1 100 zł

Śmierć teściów

1 000 zł

1 000 zł

1 100 zł

Wybierz polisę w CUK

Dopasuj zakres ochrony i porównaj oferty w CUK. Skontaktuj się z infolinią lub wybierz się do jednej z placówek lub poszukaj ubezpieczenia online, korzystając z naszego kalkulatora.

FAQ:

 • 1
  Ile kosztuje ubezpieczenie dla rodziny?

  Wszystko zależy od wariantów. Składka podstawowego ubezpieczenia na życie dla rodziny wynosi już od ok. 50 zł miesięcznie.

 • 2
  Czy można ubezpieczyć rodzica na życie?

  Tak. Można objąć rodziców (i innych członków rodziny) ubezpieczeniem na życie dla rodziny. To klasyczna polisa na życie, rozszerzona o bliskie osoby.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku