2020-06-15

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając polisę dla całej rodziny.

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

O dbaniu o bezpieczeństwo i komfort rodziny na pewno nie trzeba Ci przypominać. W razie wypadku czy poważnej choroby, warto zapewnić ochronę sobie i swoim bliskim wykupując odpowiednie ubezpieczenie na życie dla rodziny. Na co zwrócić uwagę? Co mogą zaoferować Ci ubezpieczyciele? Zobacz nasz artykuł na ten temat.

Czym jest ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Ubezpieczenie rodzinne to jeden z rodzajów polis indywidualnych, które proponują towarzystwa. W ramach niego możesz ochronić nie tylko siebie, ale także uwzględnić w umowie swoich bliskich, w tym dziecko, małżonka, rodziców, a nawet teściów. Wszystko zależy od tego, jaką liczbę osób możesz ubezpieczyć oraz jak daleko mogą być one spokrewnione.

Jak działa polisa rodzinna? Przede wszystkim to wsparcie finansowe w razie śmierci ubezpieczonego, małżonka, rodziców czy teściów. Możesz też objąć ochroną swoje dziecko, w razie kiedy zabraknie Ciebie i drugiego rodzica. Dopiero zakładasz rodzinę? W takim razie przyda Ci się taka polisa rodzinna, która uwzględnia wypłatę świadczenia w momencie urodzenia dziecka. Zwróć też uwagę, czego potrzebują Twoi bliscy. Dla dziecka powinno się uwzględnić NNW czy uprawianie sportów poza lekcjami, a dla rodziców poważne zachorowanie czy pobyt w szpitalu. W polisie rodzinnej możesz znaleźć również ubezpieczenie zdrowotne lub pomoc medyczną w formie assistance (np. wizyta pielęgniarki). Ubezpieczyciele zawsze dopasowują ofertę do potrzeb klienta, a także wieku ubezpieczonych.

Ubezpieczenia rodzinne - porównanie ofert od ubezpieczycieli

Weźmy pod lupę kilka polis rodzinnych proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Porównajmy zakres ochrony oraz sumy ubezpieczenia.

Pierwszym ubezpieczeniem rodzinnym, które analizujemy jest Generali z myślą o życiu Plus. Do wyboru są aż 4 warianty, które można dopasować zarówno pod kątem zakresu ochrony, jak i wysokości sumy ubezpieczenia. Składki można opłacać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie, a ochrona obejmuje nie tylko śmierć ubezpieczonego, ale także osób bliskich (dziecka, teściów, małżonka czy rodziców). Co ciekawe, cena jest jednakowa bez względu na ilość dzieci. W rozszerzeniach możesz wybrać także śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku czy zawału serca.

Podsumowując, polisa rodzinna Generali z myślą o życiu Plus to:

 • sumy ubezpieczenia za śmierć (także wskutek nieszczęśliwego wypadku) od 35 000 - 220 000 zł),
 • sumy ubezpieczenia za pobyt w szpitalu 60 złotych za jeden dzień,
 • konieczne wypełnienie ankiety składającej się z 5 pytań,
 • czas trwania umowy - 1 rok,
 • przykładowe rozszerzenia: trwały uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie, medyczny assistance, urodzenie dziecka, śmierć dziecka, rodziców i teściów.

Z kolei ubezpieczenie na życie dla rodziny w Axa (Plan Ochronny) to długoterminowa polisa zawierana od 3 do 5 lat, która zapewnia kompleksową ochronę. Można w nim uwzględnić dodatkowe zdarzenia takie jak pobyt w szpitalu, operacje, poważne zachorowanie (w tym nowotwór), renta dla dziecka w razie osierocenia czy assistance AXA 24.

 • czas trwania umowy - w zależności od wariantów, np. 5 lat na wypadek śmierci,
 • możliwe rozszerzenia: osierocenie dziecka, świadczenia medyczne i opiekuńcze (np. rehabilitacja, dostęp do badań, konsultacje lekarzy specjalistów), pobyt w szpitalu, operacje medyczne, uszczerbek na zdrowiu, poważne zachorowanie (nowotwór, udar, zawał).

Kolejnym towarzystwem, które proponuje polisę rodzinną jest Warta. Życie i zdrowie rodziny to kompleksowa ochrona, która zapewnia wypłatę świadczeń np. w momencie urodzenia dziecka, operacji czy zachorowania współmałżonka. Składka opłacana jest co miesiąc.

 • sumy ubezpieczenia - w zależności od wariantu, nawet 480 000 zł w przypadku śmierci w wyniku wypadku w pracy,
 • przykładowe rozszerzenia: narodziny dziecka, śmierć rodziców i teściów, pobyt w szpitalu, pakiet medyczny (wizyta u lekarza specjalisty, opieka domowa po leczeniu w szpitalu, pomoc położnej),
 • czas trwania umowy - 1 rok,
 • 3 krótkie pytania w ankiecie medycznej.

Ubezpieczenie rodzinne a wiek ubezpieczonego

Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę w polisie to wiek ubezpieczonego. Towarzystwa stosują limity, szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze, ponieważ są one bardziej narażone na poważne zachorowania, operacje chirurgiczne, nagły zawał serca czy udar niż osoby młode (dzieci).

Przykładowo, do standardowej wersji ubezpieczenia na życie dla rodziny w towarzystwie Warta mogą przystąpić osoby do 65. roku życia, a polisa trwa aż do ukończenia 70. roku życia. Po tym czasie, senior może przejść na indywidualną kontynuację, która wesprze najbliższych w razie jego śmierci.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Suma ubezpieczenia w polisie rodzinnej

Polisa rodzinna, tak samo jak w przypadku innych rodzajów polis, ma w umowie określoną sumę ubezpieczenia. Może ona wynosić od kilkudziesięciu aż do kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaką polisę wybierzesz. Jeśli w Twoim zakresie ochrony będzie uwzględniony pobyt w szpitalu, możesz otrzymać świadczenie w wysokości kilkudziesięciu złotych za jeden dzień pobytu w szpitalu. Z kolei za inne zdarzenia otrzymasz odszkodowanie w wysokości wcześniej ustalonej w OWU. Maksymalna suma ubezpieczenia na życie wypłacana jest Twoim bliskim w razie śmierci ubezpieczonego, a procent jej wartości w przypadku np. poważnego zachorowania.

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa stawka za rodzinne ubezpieczenie. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad tym, jakie zdarzenia ma obejmować polisa oraz na jaką kwotę warto się zabezpieczyć.

W dodatku, zwróć uwagę na to czy suma ubezpieczania w polisie rodzinnej ulega redukcji. Oznacza to, że jeśli zostanie wypłacone odszkodowanie w ramach zdarzenia objętego ochroną, kwota ta może ulec zmianie. Przykładowo, Compensa w produkcie Rodzina III proponuje nieredukcyjną sumę ubezpieczenia, która nie ulega zmniejszeniu pomimo wypłaty świadczenia.

Czy w ubezpieczeniu rodzinnym są wyłączenia odpowiedzialności?

Wyłączenia odpowiedzialności pojawiają się również w ubezpieczeniach rodzinnych. Tak jak w przypadku innych polis na życie, przede wszystkim dotyczą one śmierci ubezpieczonego z powodu samobójstwa czy samookaleczania, a także ataku terrorystycznego i działań wojennych.

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności, towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje także tzw. karencję, czyli czas od momentu podpisania umowy do dnia, w którym może być wypłacone świadczenie w razie wystąpienia zdarzenia. W tym okresie polisa działa, jednak ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, nawet jeśli dojdzie do sytuacji objętej ochroną. To forma zabezpieczenia przed nadużyciami ze strony klientów. Karencja może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy (np. 9 miesięcy na urodzenie dziecka i 6 miesięcy na śmierć ubezpieczonego).

Zakres ochrony i umowy dodatkowe w ubezpieczeniu rodzinnym

Standardowa polisa rodzinna może mieć prosty zakres ochrony, a wszelkie dodatki dotyczące dziecka czy teściów to kolejne rozszerzenia umowy. Warto przejrzeć wszystkie możliwości, aby dopasować elastyczną ofertę do swoich potrzeb. Wśród rozszerzeń mogą być np. śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku, pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie, trwały uszczerbek na zdrowiu, operacje chirurgiczne czy rehabilitacja.

Niektóre produkty proponowane przez ubezpieczycieli to nie tylko ochrona rodziny, ale także sposób na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość. Oznacza to, że część wpłacanej składki można wypłacić po określonym czasie i przeznaczyć ją na dowolny cel, np. studia dziecka czy remont w domu. Rodzinne ubezpieczenie to polisa, która ma chronić Ciebie i bliskich na długie lata, bo najczęściej na taki czas podpisuje się umowę z ubezpieczycielem. Właśnie dlatego warto modyfikować zakres ochrony i sumę ubezpieczeń.

Ubezpieczenie rodzinne - porównanie cen

Ubezpieczenie członków rodziny nie jest drogie, biorąc pod uwagę jaką ochronę wzamian możesz otrzymać. Składki można opłacać co miesiąc, kwartalnie lub rocznie - wszystko zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej wynosi ona około 50 złotych, choć ta cena może rosnąć w przypadku roszerzeń podstawowej ochrony lub wyższych sum ubezpieczenia.

Kwota za składkę wyliczana jest indywidualnie, na podstawie dostarczonych danych oraz wybranego zakresu ochrony. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby porównać ceny i możliwości w każdym towarzystwie. Nie musisz tego robić samodzielnie i kontaktować się z każdym ubezpieczycielem, ponieważ zajęłoby Ci to dużo cennego czasu. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszymi doradcami, którzy zapoznają się z Twoimi oczekiwaniami, a następnie przedstawią Ci wiele ofert różnych towarzystw do porównania.

Przyjrzyjmy się, o jakich kwotach mówią sami ubezpieczyciele w swoich produktach przeznaczonych dla rodzin:

 • Warta dla Ciebie i rodziny - od 33 do 350 zł miesięcznie w zależności od wybranego wariantu,
 • Allianz Bezpieczne Życie - od 41 do 103,20 zł miesięcznie w zależności od wybranego wariantu,
 • Plan ochronny AXA - od 90 zł miesięcznie,
 • Generali z myślą o życiu plus - od 32 do 122 zł miesięcznie.

Wybierz polisę rodzinną w CUK

Dopasuj zakres ochrony i porównaj oferty w CUK. Skontaktuj się z infolinią lub wybierz się do jednej z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku