2022-12-13

Ubezpieczenie na wyjazd służbowy

Dowiedz się jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd służbowy dla Twojego pracownika.

Ubezpieczenie na wyjazd służbowy

Osoby, które wybierają się na wyjazd służbowy za granicę mogą być narażone na wysokie koszty, jeżeli dojdzie tam do nieszczęśliwego wypadku lub gdy nagle zachorują. Właśnie dlatego osoby, które wybierają się w delegację zagraniczną, podobnie jak pracodawca, który deleguje swojego pracownika do innego kraju, powinni pomyśleć o zakupie ubezpieczenia. Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć swojego pracownika podczas służbowego wyjazdu za granicę. Dowiedz się, ile kosztuje takie ubezpieczenie oraz kiedy ochrona nie zadziała. Koszty związane z pobytami w szpitalu czy transportami między placówkami medycznymi mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku za zdrowie pracownika w czasie jego delegacji za granicą odpowiedzialny jest pracodawca. Podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, która zapewni pokrycie ewentualnych kosztów leczenia Twojego pracownika za granicą.

Ubezpieczenie na podróż służbową – jak wybrać, czy warto?

Jadąc na wyjazd wakacyjny najczęściej pamiętamy o zakupie ubezpieczenia. Polisa ubezpieczeniowa na podróż służbową zasadniczo nie różni się zbytnio od tej kupowanej na wakacje. Jedna i druga polisa obejmuje takie kluczowe ryzyka jak:

 • Koszty leczenia, które są najważniejszym elementem polisy ubezpieczeniowej. W każdym kraju opieka medyczna wygląda nieco inaczej. W zależności od miejsca, do którego wybiera się Twój pracownik koszty leczenia mogą być bardzo wysokie (jak np. w USA) lub stosunkowo niskie (jak w krajach europejskich). Sprawdź jak wybrać odpowiednią sumę ubezpieczenia dla kosztów leczenia.
 • Assistance – jest tak samo ważny, jak koszty leczenia. Assistance zabezpiecza kwestię wszelkich transportów między placówkami czy powrotu do Polski transportem medycznym. Może obejmować również ciekawe rozszerzenia potrzebne w podróży, takie jak pomoc prawna, pomoc tłumacza czy pomoc informacyjna. To jednak nie wszystko. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają bardzo szeroko rozbudowany zakres takich usług, które przydadzą się podczas wyjazdów służbowych. Do dyspozycji pracownika dostępne mogą być takie opcje jak:
 • Przekazanie informacji o tym, że pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków, ze względu na chorobę lub wypadek.
 • Kontynuacja podróży służbowej – w przypadku, gdy stan Twojego pracownika ulegnie poprawie i w dalszym ciągu będzie mógł kontynuować swoje obowiązki, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z dalszą podróżą.
 • Kierowca zastępczy – jeżeli pracownik nie jest zdolny do dalszego prowadzenia pojazdu ze względu na chorobę lub wypadek i nie ma osoby, która mogłaby go zastąpić, towarzystwo pokryje koszty sprowadzenia kierowcy zastępczego, który przywiezie Twoich pracowników do Polski.
 • Pokrycie kosztów podróży dla innego pracownika, który został wysłany w zastępstwie za tego, który uległ wypadkowi lub zachorował

 • Ubezpieczenie NNW – jeżeli Twój pracownik w czasie wyjazdu służbowego uległ wypadkowi, w związku z którym powstał trwały uszczerbek na zdrowiu, wówczas w ramach ochrony ubezpieczeniowej towarzystwo wypłaci mu stosowny procent ze wskazanej w polisie sumy ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie bagażu – które może obejmować sprzęt elektroniczny tj. laptopy czy komórki, a także bagaż Twojego pracownika
 • Ochronę w razie zachorowania na Covid – 19

Czym w takim wypadku różnią się te polisy? Jak działa ubezpieczenie do pracy za granicą? Ubezpieczenie pracownika w delegacji zagranicznej powinno obejmować stosowne rozszerzenie o pracę fizyczną, jeżeli taka będzie wykonywana. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie dają zwyżek w składce za sam wyjazd służbowy. Wpływ na cenę ma w tym przypadku rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli jest to praca umysłowa, składka za polisę nie będzie różnić się od tego, ile byś zapłacił, gdybyś jechał odpocząć. Jeżeli jednak wykonywana będzie praca fizyczna podczas delegacji, ubezpieczenie pracownika powinno zostać dodatkowo rozszerzone. Praca fizyczna oceniana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako bardziej ryzykowna, w związku z tym stosowana jest odpowiednia zwyżka w składce.

Twój pracownik wyjeżdża w podróż służbową? Covid dalej jest ogromnym zagrożeniem. Jeżeli zachoruje i wymagana będzie hospitalizacja, a nie będzie posiadał on polisy ubezpieczeniowej ani karty EKUZ, koszty związane z pobytem w szpitalu będziesz musiał pokryć sam.

Jeżeli nie chcesz narażać się na niepotrzebne koszty koniecznie kup ubezpieczenie pracownika w delegacji zagranicznej.

Czy można ubezpieczyć pracownika od Covid-19?

Praca związana z podróżami bardzo często wiąże się z zagrożeniem zachorowania poza granicami Polski. Jeżeli twoja firma wysyła pracownika w podróż służbową, nie zapominaj o zabezpieczeniu jego życia i zdrowia. Ubezpieczenie pracownika w delegacji zagranicznej pozwoli Ci na uniknięcie ogromnych kosztów związanych z jego leczeniem. Covid-19 w dalszym ciągu jest zagrożeniem. Może zdarzyć się tak, że Twój pracownik zachoruje na koronawirusa podczas świadczenia pracy za granicą. Na szczęście, jeżeli wykupisz odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd służbowy za granicę dla swojego pracownika, nie musisz się martwić. W przypadku kosztów leczenia i assistance większość towarzystw obejmuje zachorowanie na koronawirusa podstawowym zakresem ubezpieczenia. Przed zakupem polisy warto jednak sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy epidemia bądź pandemia nie są wyłączone z ochrony towarzystwa.

Ochrona ubezpieczeniowa związana z Covid-19 obejmuje przede wszystkim koszty leczenia, pobytów w szpitalu czy transportu między placówkami medycznymi. Ubezpieczenie podróży kupione dla Twojego pracownika da Ci pewność, że w przypadku zachorowania na Covid-19 to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszelkie niezbędne koszty związane z jego leczeniem za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla pracownika wyjeżdżającego za granicę?

Cena za polisę ubezpieczeniową zależy od bardzo wielu czynników. Na składkę wpływ mają takie parametry jak długość wyjazdu, cel podróży czy wybrane rozszerzenia ochrony. Ubezpieczenie pracownika w delegacji zagranicznej, jeżeli wykonuje on pracę umysłową, nie będzie droższe niż zwykła polisa ubezpieczeniowa. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracy fizycznej. Zazwyczaj towarzystwa stosują zwyżkę ze względu na większe ryzyko wystąpienia szkody. Taka polisa będzie nieco droższa, natomiast warto zainwestować i kupić takie ubezpieczenie dla swojego pracownika, ponieważ w razie szkody przy wykonywaniu czynności służbowych, jeżeli nie wykupisz odpowiedniego rozszerzenia o pracę fizyczną, towarzystwo nie poniesie odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Poniżej przedstawiamy ceny za jeden dzień pobytu w Niemczech w dwóch wersjach: z rozszerzeniem o pracę fizyczną oraz bez takiego rozszerzenia.

TowarzystwoZakres ubezpieczeniaCena z rozszerzeniem o pracę fizycznąCena bez rozszerzenia o pracę fizyczną

Allianz    

Koszty leczenia i assistance – 300 000 zł

20 zł

15 zł

Generali

Koszty leczenia i assistance – 300 000 zł   *Dodatkowo:
  Kradzież mienia na czas wyjazdu – 5000 zł

10 zł

10 zł

Uniqa

 Koszty leczenia i assistance – 50 000 EUR

*Dodatkowo:
         NNW – 2 500 EUR        -

8,64 zł    

5,40 zł

Warta

Koszty leczenia i assistance – 400 000 zł

20 zł

20 zł

Wiener    

Koszty leczenia i assistance – 60 000 EUR

10 zł

10 zł

Niektóre towarzystwa nie dają zwyżki za pracę fizyczną przy tak krótkim okresie ubezpieczenia, w innych te składki zdecydowanie rosną. Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia wyjazdu służbowego Twojego pracownika, porównaj dostępne oferty i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada i jest dopasowana do Twoich potrzeb.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy ubezpieczenie pracy za granicą nie zadziała?

Informację o tym, kiedy polisa ubezpieczeniowa nie zadziała znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W zależności od wybranego zakresu ochrony może się okazać, że dane rozszerzenie nie zadziała w delegacji. Przykładowo, jeżeli wykupisz na polisie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pamiętaj, że nie zadziała ono w trakcie świadczenia pracy. Jeżeli pracownik w związku ze świadczoną w delegacji pracą wyrządzi szkodę na mieniu lub osobie, to taka polisa ubezpieczeniowa tego nie pokryje.

Zanim wykupisz ubezpieczenie pracownika w delegacji zagranicznej koniecznie zapoznaj się z wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej, tak żeby w razie szkody nic Cię nie zaskoczyło.

Na jaki czas można wykupić ubezpieczenie do pracy za granicę?

Polisa ubezpieczeniowa do pracy za granicą może być wykupiona na jeden dzień lub na cały rok. Od Ciebie zależy, na jaki okres wykupisz polisę.

W przypadku polis rocznych towarzystwa często wymagają powrotów do Polski co jakiś czas – najczęściej jest to 90 lub 120 dni. Jeżeli nie udokumentujesz swojego powrotu do kraju w tym terminie, towarzystwo może odmówić Ci ochrony ubezpieczeniowej w razie wystąpienia szkody po upływie tego okresu.

Nie czekaj i już dziś kup ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny dla Twojego pracownika w CUK Ubezpieczenia.

Bez względu na to, gdzie Twój pracownik wybiera się w delegację, masz możliwość zakupu polisy dobranej do Twoich potrzeb. Już dziś wybierz się do jednej z naszych placówek stacjonarnych lub skontaktuj się z infolinią, gdzie nasi doradcy pomogą dobrać Ci najlepszy zakres ubezpieczenia. Składki możesz porównać w kalkulatorze turystycznym, gdzie poznasz oferty trzech towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator wyjazdu turystycznego pozwoli Ci na porównanie zakresów ubezpieczenia i wybór najlepszej oferty.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku