Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-11-01

Wypadek samochodem służbowym

Gdy uszkodzisz służbowe auto, z pomocą przyjdzie Ci autocasco, jeśli firma ma taką polisę.

Samochód służbowy to cenne narzędzie pracy w wielu firmach. Dojazd do klienta czy przemieszczanie się między oddziałami staje się dużo prostsze. Korzystanie z służbowego auta to dla pracownika nie tylko darmowy transport, ale także odpowiedzialność za mienie firmowe w razie wypadku.

Używając auta służbowego, zwróć uwagę na dokumenty, jakie podpisujesz z pracodawcą. Od nich zależy Twoja odpowiedzialność.

Straty po wypadku samochodem służbowym

Gdy dochodzi do wypadku, uszkodzeniu zwykle ulegają auta zarówno po stronie sprawcy jak i poszkodowanego. Podstawowa kwestia w rachunku strat to zatem naprawa pojazdów, której wymiar będzie oczywiście zależał od rodzaju zniszczeń w obu pojazdach. Innym problemem, który trzeba wziąć pod uwagę, są straty, jakie firma poniosła, nie dysponując samochodem. Przykładowo, przedstawiciel handlowy nie mógł w terminie dojechać do klienta w innym mieście i sfinalizować transakcji. Firma straciła w ten sposób kilka tysięcy złotych.

W większości przypadków flota samochodów służbowych to stosunkowo nowe nabytki wyposażone zarówno w OC jak i AC. Koszty likwidacji szkody powstałe w wyniku wypadku czy kolizji często spadają na ubezpieczyciela. Polisa OC nie pokrywa jednak strat wyrządzonych przez kierowcę w innym aucie, którego także jest właścicielem. Ta reguła dotyczy również samochodów służbowych należących do jednej firmy. Przykładowo, przy wyjeździe z parkingu przed siedzibą zderzyły się dwa samochody firmy X. Pracodawca jest właścicielem obu pojazdów, zatem nie otrzyma wypłaty z ubezpieczenia OC.

Kiedy pracownik będzie musiał zapłacić?

Pracownik będzie zobowiązany pokryć szkodę zgodnie z indywidualnymi ustaleniami między nim a pracodawcą. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy zdarzenie miało miejsce z winy pracownika, a samochód służbowy nie ma ubezpieczenia AC lub pracodawca nie ma prawa do odszkodowania z powodu wyłączeń zawartych w OWU polisy.

Jeśli istnieją ku temu podstawy, pracodawcy obciążają pracowników kosztami udziału własnego czyli kwocie, o którą pomniejsza się wypłacane przez ubezpieczyciela świadczenie. Przykładowo, naprawa auta po wypadku kosztuje 3 000 zł, a udział własny w polisie AC wynosi 500 zł. Pracodawca otrzyma od towarzystwa 2 500 zł, a pracownik dopłaci 500 zł, aby przywrócić sprawność pojazdu.

Pracownik poniesie pełną odpowiedzialność za wypadek, jeśli wyrządził szkodę umyślnie np. prowadził auto po spożyciu alkoholu. Będzie zobowiązany finansowo wobec pracodawcy także w przypadku złamania wcześniejszych ustaleń dotyczących korzystania z pojazdu. Przykładowo, zgodnie z umową pracownik miał być jedyną osobą prowadzącą auto, a w momencie wypadku to nie on kierował samochodem służbowym.

Korzystasz z służbowego auta? Przeczytaj dokładnie wszystkie dokumenty, które podpisujesz i zapoznaj się z firmowymi zasadami korzystania z samochodów służbowych. Wewnętrzne ustalenia w dużym stopniu regulują Twoja odpowiedzialność.

Kiedy pracownik nie ponosi żadnych kosztów?

Pracownik nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli do wypadku doszło nie z jego winy. W takiej sytuacji szkoda zostanie zrekompensowana dzięki środkom z OC sprawcy zdarzenia. Innym przypadkiem będą okoliczności, na które pracownik kierujący pojazdem nie miał wpływu i będzie w stanie je udowodnić. Przykładowo, w trakcie jazdy ujawniła się poważna awaria układu kierowniczego, w wyniku której kierowca służbowego auta stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w przydrożną barierkę.

Czy istnieje limit odpowiedzialności pracownika?

I tak, i nie. Kodeks pracy ogranicza odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone w służbowym aucie. Obecnie jego wysokość kształtuje się na poziomie trzykrotności wynagrodzenia za pracę, jeśli pracownik kierujący doprowadził do zdarzenia nieumyślnie. Pamiętaj, że pracownik odpowiada w pełni za szkodę, gdy powierzono mu samochód służbowy z obowiązkiem zwrotu i rozliczenia się.

Jak kupić ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenia komunikacyjne od ręki kupisz podczas rozmowy telefonicznej z naszym doradcą, za pomocą kalkulatora online lub w placówkach CUK Ubezpieczenia w całej Polsce!

Oceń artykuł

0
(0)