2023-07-10

Lusterko do redukcji martwego pola — co warto wiedzieć?

Dowiedz się, jak zwiększyć widoczność na drodze.

Lusterko do redukcji martwego pola — co warto wiedzieć?

Choć ciężar obserwacji otoczenia zawsze spoczywa na kierującym, to nie zawsze może on dostrzec wszystkie elementy znajdujące się za pojazdem. Istnieją jednak akcesoria, które znacznie poprawiają widoczność, a nawet redukują niebezpieczne martwe pole. Czym ono jest i w jaki sposób skutecznie je eliminować? Ta wiedza może ograniczyć ryzyko kolizji lub wypadku. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest tak zwane lusterko martwego pola, w jakiej formie występuje i dlaczego warto posiadać je w aucie. Przeczytaj poradę i dowiedz się więcej!

Martwe pole w lusterku – jak je zdefiniować?

Martwym polem nazywamy niewidoczny z pozycji kierowcy obszar za lewą tylną ćwiartką naszego auta i w zależności od modelu samochodu czy ustawienia lusterek może się w tym polu pojawić inny pojazd osobowy lub motocykl. Brak jego widoczności może w krótkim czasie doprowadzić do poważnej kolizji lub wypadku.

Do redukcji martwego pola służą całe systemy (bardziej inwazyjny montaż), czujniki, lusterka asferyczne lub zwyczajne dodatkowe lusterko w formie naklejki. To właśnie na tym ostatnim skupimy się w bieżącym tekście. Jest to bowiem niewielki i niedrogi element, który w skrajnych przypadkach może nawet uratować życie kierowcy i pasażerów!

Warto wiedzieć!

Martwe pole można ocenić, obracając głowę w lewo (lub w prawo) i spoglądając za swoje ramię. Jeśli upewnisz się, że w pobliżu nie znajduje się żaden pojazd, możesz bezpiecznie rozpocząć zaplanowany manewr. W mieście warto zwracać szczególną uwagę na rowerzystów i motocyklistów, którzy mogą pojawić się nagle w martwym polu!

Sprawdź też poradę: Wypadek samochodem służbowym ← jak się ubezpieczyć?

Czym jest lusterko martwego pola i jak działa?

Dobrze znane kierowcom „lusterko martwego pola” to tak naprawdę dodatkowe lusterko w formie naklejki (najprostsza forma), które redukuje niewidoczny obszar poprzez poszerzenie perspektywy widzenia otoczenia wokół pojazdu z pozycji kierowcy. Można nabyć je również w bardziej zaawansowanej formie odrębnego elementu (dodatkowego lusterka do montażu). Dostępne są też całe systemy z czujnikiem martwego pola, które po pojawieniu się przeszkody w „martwym polu” wysyłają wizualny lub dźwiękowy sygnał alarmowy do kierowcy.

Nie jest to obligatoryjny element wyposażenia auta i takie dodatki zwykle dokupuje się samodzielnie. Jak działa proste lusterko do redukcji martwego pola? Mówiąc najprościej: redukuje ono niewidoczny obszar za autem. To, co z pozycji kierowcy jest niemożliwe do zobaczenia pod pewnym kątem w normalnym lusterku, będzie dokładnie widoczne właśnie w tym dodatkowym. Znacznie zwiększa ono pole widzenia poprzez eliminację martwego (niewidocznego) pola, zapewniając wyższy stopień bezpieczeństwa podczas jazdy.

Jak wygląda lusterko martwego pola?

Do wyboru mamy dwa warianty redukcji martwego pola za pomocą dodatkowych lusterek:

  • lusterko w postaci samoprzylepnej naklejki;
  • lusterko jako dodatkowy odrębny element do montażu wewnątrz pojazdu.

Pierwsze jest nieinwazyjne, łatwe w montażu i nie zabiera dodatkowej przestrzeni. Drugie natomiast zapewnia jeszcze lepszą widoczność dla kierowcy i jeszcze większą redukcję martwego pola. Warto wiedzieć też, że lusterka płaskie dają mniejszą widoczność niż sferyczne.

Zalety lusterka martwego pola w postaci naklejki:

  • zwiększa pole widzenia poprzez eliminację martwego pola;
  • nie zabiera przestrzeni w kabinie;
  • jest tanie;
  • pasuje do wszystkich rodzajów samochodów;
  • łatwy montaż.

Zalety dodatkowego lusterka do redukcji martwego pola:

  • jeszcze większe pole widzenia;
  • sprawdza się w przypadku dużych aut dostawczych;
  • największy możliwy stopień redukcji martwego pola;
  • nie jest narażone na działania czynników atmosferycznych (znajduje się wewnątrz kabiny);
  • odrębny widok dla kierowcy ułatwiający skupienie.

Czy warto zamontować „lusterko martwego pola”?

O tym, dlaczego warto zamontować lusterko martwego pola, najlepiej przekonali się kierowcy, którzy doświadczyli sytuacji braku odpowiedniej widoczności przejeżdżających pojazdów i stało się to przyczyną kolizji. Takim zdarzeniom można często zapobiec, montując odpowiednie systemy wspomagania widoczności lub korzystając z prostych rozwiązań, takich jak właśnie czujnik lub dodatkowe lusterko do redukcji martwego pola.

Kiedy najbardziej przyda się montaż lusterka martwego pola? Warto je posiadać zwłaszcza w przypadku pojazdów dostawczych, ale system ten ułatwi widoczność także w autach osobowych użytkowanych na co dzień.

Dlaczego warto? Ponieważ lusterko martwego pola poszerza widoczność, np. podczas wyjazdu z drogi podporządkowanej pod kątem 45 stopni. Wówczas w zwykłym lusterku nie widać praktycznie nic – martwe pole jest na tyle duże, że wyjazd byłby niebezpiecznym manewrem. Dzięki dodatkowemu lusterku poszerzającym widoczność obszaru nie trzeba się wychylać ani tracić kontaktu z kierownicą, by mieć pewność swobodnego wyjazdu.

Gdzie umieścić „lusterko martwego pola”?

O tym, jak zamontować lusterko martwego pola nie znajdziemy w internecie wiele informacji, ponieważ często takim mianem określa się w dużym skrócie cały system do redukcji niewidocznego obszaru podczas jazdy (w takim wypadku najlepiej udać się do mechanika).

Skupmy się zatem na prostym lusterku do redukowania martwego pola, które jest naklejką. Ważne jest to, by umieścić je w odpowiednim położeniu. Gdzie przykleić lusterko martwego pola? Jeśli dysponujemy już samoprzylepnym gadżetem, to sprawdźmy, gdzie w najwyższym stopniu poszerzy nam ono widoczność w obszarze martwego pola. Właśnie tam najlepiej jest przytwierdzić akcesorium.

Jeśli trafimy na typ obrotowy, to niezależnie od miejsca przyklejenia będziemy mogli dalej zmienić jego kąt. Producenci takich lusterek dołączają też zwykle do zestawu zapasowe naklejki oraz przyrząd do odklejenia lusterek, jeśli okazałoby się, że musimy się ich pozbyć. Warto też w tym celu obejrzeć filmik instruktażowy w serwisie YouTube.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy – kup polisę w CUK!

Po przeczytaniu tekstu wiesz już, jak radzić sobie z redukcją martwego pola za pomocą dodatkowego lusterka. Nie zapominaj także o innych elementach gwarantujących bezpieczeństwo w czasie jazdy. Poszukujesz korzystnej oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC? Sprawdź polisy od ponad 30 wiodących towarzystw w porównywarce CUK! Ponadto zadbaj też o dobrowolne autocasco i wybrane dodatki do ubezpieczenia komunikacyjnego. Do porównania ofert i zakupu polisy posłuży Ci nasz dokładny kalkulator OC i AC.

Chcesz osobiście zapytać o wybraną polisę komunikacyjną doświadczonego doradcę? W tym celu skorzystaj z infolinii (22 27 00 337) czynnej cały tydzień lub odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK. Czekamy na Twój kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Co to jest czujnik martwego pola?

Czujniki martwego pola to elementy systemów mających za zadanie wykrywać inne pojazdy poruszające się po przyległym pasie ruchu. Bez odpowiedniego lusterka do martwego pola lub systemu (który dodatkowo wysyła sygnał) kierowca ma ograniczoną widoczność pod pewnym kątem patrzenia w lusterko. Czujniki natomiast wysyłają w porę sygnał wizualny lub dźwiękowy, uprzedzając kierowcę o potencjalnym zagrożeniu i redukując ryzyko niebezpiecznej kolizji.

  • 2
    Od czego zależy martwe pole w aucie?

Martwym polem nazywamy boczny i tylny obszar pojazdu – zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Wielkość takiej niewidocznej strefy zależy od wielkości lusterek, ich rodzaju oraz ustawienia, a także od typu pojazdu i naszej pozycji za kierownicą. W większości pojazdów martwe pole znajduje się w obszarze za lewym (lub prawym) ramieniem kierowcy.

  • 3
    Jak działa system BLIS?

BLIS (Blind Spot Information System) to system informowania kierowcy o "martwym polu" w pojeździe. Za pomocą sygnału dźwiękowego i wizualnego ostrzega on kierującego o innych pojazdach, które znajdują się w tak zwanym „martwym polu” (niewidocznym z pozycji kierowcy). Do systemu należą kamery, które monitorują tenże obszar, przekazując informacje z czujników radarowych umieszczonych na zderzakach. Najlepszą opcją instalacji BLIS jest skorzystanie z usług elektryka samochodowego.

Oceń artykuł

4.80
(5)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku