2024-05-06

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Luksemburga

Pomagamy wybrać ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga.

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Luksemburga

Choć Luksemburg to kraj, do którego podróżowanie uznaje się za bezpieczne, zdecydowanie warto zakupić odpowiednią polisę przed podróżą. Podpowiadamy, jak możesz się zabezpieczyć, by móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela nawet w najmniej spodziewanych sytuacjach. Wyjaśniamy też, dlaczego sama karta EKUZ to za mało. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj ważne informacje o ubezpieczeniu podróżnym do Luksemburga!

Najważniejsze informacje:

 • Bezpieczeństwo w Luksemburgu jest na bardzo wysokim poziomie, jednak aby czuć się w pełni bezpiecznym, warto się dodatkowo ubezpieczyć.
 • Karta EKUZ obowiązuje na terenie Luksemburga, lecz nie daje pełnej ochrony w razie wypadku czy choroby.
 • Jadąc do Luksemburga swoim autem pamiętaj o ubezpieczeniu assistance! W nagłej sytuacji polisa zapewni Ci holowanie do najbliższego warsztatu lub do Polski.
 • Przekraczając granicę, zabezpiecz się ubezpieczeniem turystycznym. Polisa obejmująca ochroną koszty leczenia oraz assistance w podróży jest niezbędna!

Czy podróż do Luksemburg jest bezpieczna?

Luksemburg jest bezpiecznym krajem do zwiedzania, jednak musisz być ostrożny. Coraz częściej lokalne władze odbierają zgłoszenia o kradzieżach kieszonkowych. Dokumenty, elektronikę i rzeczy osobiste miej zawsze blisko siebie.

Jeżeli wybierasz się samochodem w podróż do Luksemburga, to podczas parkowania go pamiętaj o niepozostawianiu bagażu, a tym bardziej rzeczy wartościowych w widocznym z zewnątrz miejscu. 

W Luksemburgu można spotkać się również z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa w związku z drugim stopniem zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali. Możesz spotkać się z dłużej niż zwykle trwającymi odprawami na lotniskach oraz wzmożoną kontrolą.

W związku z powyższym wybierając ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga pamiętaj, by sprawdzić, czy ma ono w swoim zakresie assistance, dzięki któremu w stresującej sytuacji, jaką jest kradzież np. dowodu osobistego czy paszportu, towarzystwo ubezpieczeniowe pokieruje Cię co należy zrobić!

Czy karta EKUZ obowiązuje w Luksemburgu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje Ci możliwość korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w danym kraju. Luksemburg należy do państw, gdzie karta EKUZ obowiązuje. Jednak, aby ją wyrobić, musisz posiadać w Polsce aktualne ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Więcej ogólnych informacji o EKUZ znajdziesz tutaj: Karta EKUZ - czym jest, gdzie się ją wyrabia i do czego uprawnia?

Posiadanie karty EKUZ w Luksemburgu nie uprawnia jednak do korzystania ze wszystkich świadczeń medycznych. Za niektóre z nich będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego warto wykupić prywatne ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Luksemburga.

Poniżej przykładowe zdarzenia, w przypadku których będziesz musiał zapłacić część lub całość kwoty za leczenie, jeśli będziesz posiadać wyłącznie kartę EKUZ:

 • wizyta lekarska w domu pacjenta,
 • leczenie stomatologiczne,
 • leczenie w szpitalu – z opłat zwolnione są dzieci do 18 roku życia, dorosła osoba musi zapłacić stałą opłatę za leczenie w wysokości 20,93 euro, czyli około 90 złotych za dzień,
 • transport do Polski.

Jak można dostać się do Luksemburga?

Wycieczka do Luksemburga może być zaplanowana w różny sposób. Jest on oddalony od Warszawy o nieco ponad 1300 km. Jeśli jako środek transportu wybierzemy samolot, na miejsce dotrzemy po około 3,5 godziny. Można też zaplanować podróż autokarem. Jednak wybierając transport lądowy znacznie lepiej sprawdzi się po prostu Twój samochód. Możesz zaplanować sobie mini Eurotrip po drodze zwiedzając Niemcy, Czechy czy zahaczając o Belgię.

Wybierając się samochodem w tak długą podróż, warto zabezpieczyć nie tylko siebie polisą turystyczną do Luksemburgu, ale swoje auto polisą assistance. Sprawdź ofertę holowania nawet do 2000 km z CUK Assistance.

Polisa turystyczna do Luksemburga – co powinna zawierać?

Niezależnie od środka transportu, przekraczając granicę Polski, koniecznie kup ubezpieczenie turystyczne. Podpowiadamy, co powinna zawierać polisa do Luksemburga.

Każda polisa turystyczna w podstawowej swojej wersji zawiera koszty leczenia oraz assistance w podróży.Taka polisa zapewni Ci bezpieczeństwo, gdy dojdzie do wypadku podczas Twojej podróży, lub gdy zachorujesz. Towarzystwo ubezpieczeniowe w takiej sytuacji zapewni Ci wizytę u odpowiedniego lekarza specjalisty, pomoże Ci do niego dotrzeć, czy też pokryje koszty niezbędnego leczenia. Nawet jeżeli trafisz do szpitala i będziesz wymagał hospitalizacji i przeprowadzenia zabiegu, to towarzystwo pokryje koszty leczenia w Luksemburgu, które są tam liczone w euro, co przekłada się na bardzo wysokie sumy. 

Jeśli Twój stan będzie ciężki ze względu na doznane urazy lub zaostrzenie choroby, transport do kraju będzie konieczny. Często w takich sytuacjach musi to być specjalistyczny transport medyczny, którego koszt pokrywa towarzystwo w ramach assistance podróżnego.

Warto wiedzieć!

Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe takie jak np. nadciśnienie, cukrzyca czy nowotwór, koniecznie sprawdź, czy w zakresie Twojego ubezpieczenia jest zaostrzenie się chorób przewlekłych!

Wiele towarzystw proponuje to ryzyko już w standardzie, jednak czasami trzeba rozszerzyć polisę o dodatkową klauzulę, która zapewni Ci ochronę również w sytuacji gdy do zaostrzenia Twojej choroby dojdzie za granicą.

Co jeszcze może zawierać polisa turystyczna?

Warto rozszerzyć podstawową wersję ubezpieczenia podróżnego również o niezbędne dodatki, które zapewnią Ci komfortową i bezpieczną podróż do Luksemburga.

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zawsze warto mieć! Jeżeli przydarzy Ci się na wyjeździe wypadek np. upadniesz podczas jazdy hulajnogą, którą zwiedzałeś miasto i złamiesz sobie nogę, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci określony procent sumy ubezpieczenia, na jaką byłeś ubezpieczony. W przypadku, gdy dojdzie do najgorszego i wypadek zakończy się śmiercią ubezpieczonego, towarzystwo wypłaci pełną kwotę sumy ubezpieczenia wyznaczonej osobie z rodziny.

OC w życiu prywatnym to kolejne ubezpieczenie dodatkowe, które warto posiadać podczas wyjazdu za granicę. Towarzystwo ponosi koszty za szkodę, jaką możesz wyrządzić osobie trzeciej. Przez przypadek zarysujesz czyjeś auto? Twoje dziecko coś stłucze w hotelu? Wjedziesz w kogoś rowerem, w wyniku czego osoba ta dozna urazu? Towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za wszystkie te szkody, jeżeli osoby poszkodowane będą od Ciebie rościć zapłaty.

Klauzula alkoholowa – niezwykle ważna, gdy podczas podróży zamierzasz skosztować trunków Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jeżeli chcesz, aby towarzystwo zapłaciło za Twoje leczenie nawet gdy będziesz pod wpływem alkoholu podczas zdarzenia, to konieczne jest posiadanie klauzuli alkoholowej. Bardzo często jest ona ujęta już w standardowym zakresie kosztów leczenia, jednak w niektórych przypadkach trzeba ją dodać do ubezpieczenia.

Jaka jest cena ubezpieczenia turystycznego do Luksemburgu?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i potrzeb oraz od sum ubezpieczenia, które wybierzesz na poszczególne zdarzenia.

Poniżej przygotowaliśmy przykładową kalkulację cen polisy turystycznej do Luksemburga. Koszty zostały policzone dla dwóch osób dorosłych, które wybierają się w podróż w terminie 6-12.05.2024 i zamierzają wypoczywać i zwiedzać Luksemburg. W kalkulacji zostało ujęte rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe oraz klauzulę alkoholową.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena

Compensa

 • Koszty leczenia: 100 000 Euro
 • Assistance – 100 000 Euro
 • NNW: 30 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 300 000 zł
 • Bagaż podróżny – 2 000 zł
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie 

127 zł za dwie osoby!

Proama

 • Koszty leczenia – 500 000 zł
 • Assistance – 500 000 zł
 • NNW – 20 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 300 000 zł
 • Bagaż podróżny – 500 zł
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie

125 zł za dwie osoby!

Allianz

 • Koszty leczenia – 400 000 zł
 • Assistance – 100 000 zł
 • NNW – 25 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 1 000 000 zł
 • Bagaż podróżny – 2000 zł
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie

111 zł za dwie osoby!

Generali

 • Koszty leczenia – 500 000 zł
 • Assistance – 500 000 zł
 • NNW – 20 000 zł
 • OC w życiu prywatnym – 300 000 zł
 • Bagaż podróżny – 1000 zł
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.
 • Klauzula alkoholowa w zakresie

131 zł za dwie osoby!

Powyższy przykład pokazuje, że ubezpieczenie turystyczne nie musi kosztować dużo, mimo dobrego zakresu, a zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort psychiczny podczas podróży!

Gdzie kupisz ubezpieczenie na wyjazd do Luxemburga?

Tylko dobrze dobrane ubezpieczenie zapewni Ci bezpieczeństwo i spokój podczas podróży do Luksemburga. W CUK Ubezpieczenia porównasz oferty wielu towarzystw. Możesz to zrobić online wybierając kalkulator ubezpieczeń turystycznych lub kontaktując się pod numerem 22 27 00 337 z jednym z naszych telefonicznych doradców klienta.

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie bezpośrednio u doradcy ubezpieczeniowego, możesz to zrobić w jednej z placówek stacjonarnych CUK Ubezpieczenia. Znajdź placówkę najbliżej Ciebie!

FAQ:

 • 1
  Czy w Luksemburgu można spać w samochodzie?

  Można, ale tylko jeżeli czekasz na usprawnienie auta, lub śpisz w aucie na prywatnej posesji za zgodą właściciela.

 • 2
  Czy do Luksemburga potrzebny jest paszport?

  Nie, do Luksemburga można wjechać posiadając tylko dowód osobisty.

 • 3
  Czy NFZ pokrywa koszty leczenia w Luksemburgu?

  Nie, ale posiadając ubezpieczenie w Polsce w ramach NFZ możesz wyrobić sobie kartę EKUZ, która uprawnia Cię do skorzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w Luksemburgu dla jego obywateli.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku