2020-10-14

Ubezpieczenie mebli – wszystko, co musisz wiedzieć

Zobacz czy możesz ubezpieczyć meble w ramach polisy mieszkaniowej.

Ubezpieczenie mebli – wszystko, co musisz wiedzieć

Dom to nie tylko mury, zabudowa kuchenna, wanna czy wszelkiego rodzaju instalacje. To także cenne przedmioty, które posiadasz, czyli całe wyposażenie. Zobacz, czym jest ubezpieczenie mebli i jak można je kupić.

Jak ubezpieczyć meble?

Meble, jak i całe wyposażenie Twojego mieszkania to tzw. mienie ruchome. Nie należy jednak mylić tego z elementami stałymi, w skład których wchodzi np. zabudowa w kuchni. To z kolei jest takie wyposażenie, którego nie można wynieść poza nieruchomość bez demontażu. Z kolei ubezpieczenie mebli jako ruchomości domowych w polisie mieszkaniowej to dobry sposób ja ich zabezpieczenie.

Jeśli meble są częścią wyposażenia Twojej firmy, warto je także uwzględnić w polisie firmowej.

Ubezpieczenie mebli w ramach wyposażenia firmy

Polisa firmowa ma na celu chronić wszystko, co cenne w przedsiębiorstwie. Nie tylko chodzi tu o sprzęt elektroniczny, ale także meble. Jeśli w swoim przedsiębiorstwie posiadasz cenne biurka czy regały, możesz je uwzględnić w ubezpieczeniu wyposażenia.

Na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia mebli firmy? Na wypłatę odszkodowania w razie zdarzeń losowych, czyli np. pożaru, powodzi, huraganu i nie tylko. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe poszerzają polisy firmowe o inne zdarzenia, np. ochrona w momencie transportu.

Niezależnie od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo i jaki masz profil działalności, wybierzemy ubezpieczenie firmowe dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami.

Ubezpieczenie mebli a polisa mieszkaniowa - co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na polisę mieszkaniową i ubezpieczenie mebli, warto przybliżyć najważniejsze informacje na ten temat. Przede wszystkim, tego typu ochrona ma na celu zabezpieczyć Twoje cenne wyposażenie na wypadek zdarzeń, na które nie masz wpływu. Przykładowo, w razie pożaru, uszkodzeniom nie tylko ulegają ściany, podłogi i sprzęt AGD, ale także meble. Właśnie dlatego warto uwzględnić je w polisie mieszkaniowej.

Ruchomości domowe w większości przypadków nie są w podstawowej polisie mieszkaniowej. Trzeba zatem rozszerzyć ją o dodatkową ochronę, a co za tym idzie, składka może być odrobinę wyższa. Jeśli w konstrukcji mebli znajdują się elementy szklane, przyda się także ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia.

Co musisz zrobić, aby ubezpieczyć meble? Przede wszystkim, wykupić odpowiednią polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać, warto skorzystać z kalkulatora online. Dzięki temu, w czytelny sposób dowiesz się, na jaki zakres ochrony możesz liczyć i w jakiej cenie. Następnie, konieczne będzie spisanie inwentarza, czyli listy zgromadzonych mebli w mieszkaniu lub domu. Przydadzą się także dowody zakupu, czyli paragony i faktury. Jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie. W jakiej kwocie? To zależy od tego, jakie masz warunki w umowie. Może to być wypłata według wartości odtworzeniowej, czyli tyle, ile kosztowały meble lub wartości rzeczywistej. Ta z kolei odzwierciedla cenę wyposażenia tuż przed szkodą.

Ubezpieczenie mebli oraz innego sprzętu w Twoim domu to skuteczna ochrona przed zdarzeniami losowymi. Zawsze jednak warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy), w których znajdziesz szczegóły finansowego wsparcia.

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.

SPRAWDŹ CENĘ

Od czego zależy cena ubezpieczenia mebli i Twojego wyposażenia?

Cena ubezpieczenia mebli nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od indywidualnych preferencji klienta, a także konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia mebli:

  • sumy ubezpieczenia, czyli wartości wyposażenia objętego ochroną,
  • zakresu ochrony, czyli zdarzeń, w których możesz liczyć na pomoc,
  • czasu trwania umowy i sposobu opłacania składek,
  • lokalizacji nieruchomości.

Dlaczego te czynniki są istotne dla ubezpieczyciela? Przede wszystkim, na podstawie danych dostarczonych przez ubezpieczającego, ocenia on ryzyko ubezpieczeniowe, na podstawie którego podawana jest indywidualna cena składki za polisę mieszkaniową.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego można ubezpieczyć meble?

Ubezpieczenie mebli może mieć różny charakter, w zależności od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Możesz ubezpieczyć meble:

  • od zdarzeń losowych (ryzyka nazwane, o których dowiesz się z umowy lub formuła All Risks),
  • od włamania i kradzieży,
  • od rabunku,
  • od stłuczenia.

Niektórzy ubezpieczyciele proponują także polisę, która chroni nie tylko meble znajdujące się wewnątrz nieruchomości, ale także na zewnątrz. To kompleksowa ochrona dla Ciebie, szczególnie jeśli posiadasz altany ogrodowe, ławki czy stoliki na terenie Twojej posesji. Taką ofertę przygotowało np. PZU.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mebli

Warto zapoznać się ze szczegółami oferty, aby dowiedzieć się też, w jakich sytuacjach nie otrzymasz odszkodowania. To tzw. wyłączenia odpowiedzialności za konkretne przedmioty, a także zdarzenia, które nie są objęte ochroną. Jeśli ubezpieczenie mebli dotyczy takiego wyposażenia, które jest dziełem sztuki lub antykiem, towarzystwo może odmówić wypłaty świadczenia. Niektóre firmy proponują też specjalne rozszerzenia, za które trzeba zapłacić większą składkę.

Ubezpieczyciel może też odmówić wypłaty świadczenia w przypadku franszyzy integralnej. O czym mowa? Jeśli nie zostanie spełniony warunek przekroczenia pewnej kwoty za szkody, towarzystwo nie poniesie odpowiedzialności. Dotyczy to małych szkód, np. do 200 złotych. Tak samo dzieje się, kiedy doszło do zdarzenia, w wyniku którego uszkodzone zostało wyposażenie na większą kwotę, niż zakładano w umowie. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci wtedy świadczenie, które jest równe wskazanej sumie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mebli nie zadziała też w sytuacjach, do których doszło w wyniku Twojego zaniedbania, np. kiedy pozostawiłeś otwarte drzwi lub okna. Wtedy może dojść do kradzieży, a nawet przyczynić się do zniszczeń spowodowanych żywiołami. Nie jest to jednak reguła. Jeśli znajdziesz ofertę o szerokim zakresie ochrony, być może i w takich sytuacjach, będziesz mógł liczyć na wsparcie.

Ubezpieczenie mebli w CUK!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku