2024-06-05

Jak wybrać ubezpieczenie do Czarnogóry?

Zapewnij sobie bezpieczeństwo podczas wakacji w Czarnogórze.

Jak wybrać ubezpieczenie do Czarnogóry?

Czarnogóra to piękny kraj, który przyciąga co roku miliony turystów. Planując wyjazd do tego bałkańskiego raju, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić właściwe ubezpieczenie turystyczne. Czarnogóra niestety nie umożliwia nam korzystania z karty EKUZ. Właśnie dlatego zakup prywatnej polisy podróżnej, która pokryje koszty leczenia czy transport medyczny, jest obowiązkowym punktem przygotowań do wyjazdu. Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie do Czarnogóry zapewni Ci najlepszą ochronę podczas wakacji? Przeczytaj poradę i dowiedz się więcej!

Najważniejsze informacje:

  • Planując wyjazd do Czarnogóry, warto zapoznać się z komunikatami i informacjami dla podróżujących na stronie MSZ.
  • Karta EKUZ w Czarnogórze nie obowiązuje, dlatego zalecany jest zakup polisy turystycznej obejmującej koszty leczenia w podróży.
  • Wybierając polisę turystyczną, warto porównywać propozycje wielu towarzystw, zwracać uwagę na sumy gwarantowane, a także rozszerzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb, aktywności i charakteru podróży.
  • Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czarnogóry powinno obejmować: koszty leczenia w podróży z assistance, NNW, OC w życiu prywatnym, a także preferowane dodatki, takie jak np. ochrona bagażu, choroby przewlekłe czy sporty wysokiego ryzyka.
  • Koszty leczenia w Czarnogórze mogą być wysokie, dlatego warto wybrać ubezpieczenie z jak najwyższą sumą gwarancyjną.

Czarnogóra – bezpieczeństwo i zasady pobytu

Każdą wycieczkę na Bałkany warto poprzedzić sprawdzeniem zasad pobytu oraz przygotowaniem wymaganych dokumentów. Aktualne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa oraz reguł wjazdowych obowiązujących na terenie Czarnogóry można znaleźć w oficjalnym serwisie RP – gov.pl.

Oto najważniejsze informacje dla podróżujących w te rejony Europy:

  • 1
    Obywatele Polski mogą wjechać do Czarnogóry zarówno na podstawie ważnego paszportu, jak i dowodu osobistego (do 30 dni). Od 30 do 90 dni – tylko paszport; powyżej 90 dni – wiza. Każdy z wymienionych dokumentów musi być ważny przez cały okres planowanego pobytu.
  • 2
    W kraju nie działa karta EKUZ. Czarnogóra to cel podróży, do którego potrzebna będzie zatem odpowiednia polisa turystyczna. Minimalna kwota ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 30 tys. euro.
  • 3
    Cudzoziemcy mają obowiązek zameldować się w ciągu 24 godzin od przyjazdu. Meldunku można dokonać w urzędzie miasta, gminy lub za pośrednictwem lokalnych organizacji turystycznych.
  • 4
    W Czarnogórze można posługiwać się polskim prawem jazdy i polisą OC. Od 2.08.2021 roku nie jest wymagana Zielona Karta.
  • 5
    Czarnogóra jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak w miejscach turystycznych zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie w sezonie letnim, z uwagi na ryzyko drobnych kradzieży.
  • 6
    Walutą Czarnogóry jest euro (mimo braku członkostwa w UE). W wielu miejscach można płacić kartą, ale warto mieć przy sobie również gotówkę.

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną do Czarnogóry?

Jedną z pułapek, na jakie może wystawić turystę Czarnogóra, są koszty leczenia. Otóż jak wcześniej wspomnieliśmy, nie obowiązuje tam karta EKUZ, która w większości krajów UE zapewnia przynajmniej częściowe pokrycie wydatków związanych z nagłą pomocą medyczną dla osób ubezpieczonych na NFZ.

Niestety, otrzymanie bezpłatnych świadczeń w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, nawet w publicznych placówkach nie jest w Czarnogórze możliwe. W tej sytuacji jedynym ratunkiem i gwarancją pokrycia kosztów leczenia będzie prywatna polisa turystyczna.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry.Taka polisa zapewni nam również wsparcie finansowe w obliczu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), zabezpieczy nas przed kosztami, gdy niechcący wyrządzimy krzywdę osobom trzecim (OC) oraz ochroni nas w razie utraty bagażu (także sprzętu sportowego). Odpowiednio dobrany wariant z usługami assistance zapewni nam również transport medyczny do kraju oraz pomoc w opiece nad dziećmi czy zwierzętami domowymi, gdy zachorujemy.

Co powinno obejmować ubezpieczenie do Czarnogóry?

Jeśli planujesz wyjazd na Bałkany, musisz pamiętać, jak ważne jest dodatkowe ubezpieczenie. Czarnogóra jako cel podróży nie umożliwi Ci korzystania z karty EKUZ. Właśnie dlatego podstawowym i najważniejszym elementem każdej polisy turystycznej do tego kraju będzie ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – na minimum 30 tys. euro. Oprócz tego, w skład ochrony powinny wchodzić również następujące składniki:

  • 1
    Koszty ratownictwa i transportu do kraju: Pokrycie kosztów akcji ratunkowych, np. w górach czy na wodzie, a także powrotu do Polski w wymagających tego sytuacjach.
  • 2
    Assistance: Zapewnia pomoc w razie nagłych zdarzeń, takich jak zgubienie bagażu, kradzież dokumentów czy konieczność przerwania wyjazdu z powodu choroby. Obejmuje on m.in. infolinię, pomoc w tłumaczeniu, czy pokrycie kosztów zakwaterowania.
  • 3
    NNW (ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków): Zapewnia świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. NNW jest szczególnie ważne dla osób, które planują aktywny wypoczynek. Warto pamiętać o możliwości rozszerzenia polisy np. o sporty ekstremalne.
  • 4
    Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym): Chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas pobytu za granicą.
  • 5
    Ubezpieczenie bagażu: Pokrywa koszty utraty przewożonego mienia podczas podróży.

O czym pamiętać, kupując polisę podróżną do Czarnogóry?

Jeżeli chorujesz przewlekle, zadbaj o odpowiednie rozszerzenie polisy turystycznej do Czarnogóry. Wybierz taką ofertę, która zagwarantuje Ci wsparcie w obliczu nagłego pogorszenia stanu zdrowia w związku ze zdiagnozowanym już schorzeniem. Czytaj także: Ubezpieczenie dla osób z chorobami przewlekłymi.

Niezwykle istotne przy wyborze polisy podróżnej do Czarnogóry są sumy ubezpieczenia w ramach poszczególnych ryzyk. Najważniejsze będą w tym wypadku koszty leczenia, ponieważ w Czarnogórze nie działa EKUZ. Rekomendowana przez stronę MSZ suma gwarantowana KL do tego kraju powinna wynosić minimum 30 tysięcy euro (lub więcej).

Jeśli jedziesz autem, rozważ też komunikacyjny pakiet assistance. Dzięki niemu, w przypadku awarii pojazdu będziesz mógł liczyć na odholowanie go w bezpieczne miejsce, a nawet (w zależności od szczegółów oferty) nocleg w hotelu, czy auto zastępcze. Pamiętaj, aby wyjeżdżając, mieć przy sobie numer kontaktowy do ubezpieczyciela oraz numer polisy.

Ile kosztuje polisa turystyczna do Czarnogóry?

Cena ubezpieczenia na wyjazd do Czarnogóry może zależeć od kilku zmiennych. Zaliczają się do nich m.in.: zakres ochrony, sumy gwarantowane w ramach poszczególnych ryzyk, wybrane rozszerzenia, wiek turysty oraz preferowane klauzule dodatkowe. Aby dobrze zobrazować potencjalny koszt polisy podróżnej, warto posłużyć się porównaniem ofert od kilku towarzystw, biorąc pod uwagę konkretne parametry. Poniżej prezentujemy przykład:

Osoba urodzona w 1989 roku w terminie od 1 do 10 lipca 2024 r. zamierza jechać na urlop do Czarnogóry. Planuje w tym czasie wypoczywać i zwiedzać zabytki. Zależy jej, by polisa obejmowała również choroby przewlekłe oraz klauzulę alkoholową. Oto przykładowe oferty towarzystw proponowane w tym przypadku:

Osoba urodzona w 1989 roku w terminie od 1 do 10 lipca 2024 r. zamierza jechać na urlop do Czarnogóry. Planuje w tym czasie wypoczywać i zwiedzać zabytki. Zależy jej, by polisa obejmowała również choroby przewlekłe oraz klauzulę alkoholową. Oto przykładowe oferty towarzystw proponowane w tym przypadku:

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres i sumy ubezpieczeniaCena polisy

Generali 
(Wariant: Elastyczny)

  • Koszty leczenia i Assistance: 500 tys. PLN 
  •  NNW: 40 tys. PLN 
  • OC: 100 tys. PLN 
  •  Bagaż podróżny: 500 PLN 

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa 

82 zł

Generali 
(Wariant: Optymalny)

  • Koszty leczenia i Assistance: 300 tys. PLN
  •  NNW: 30 tys. PLN
  • OC: 100 tys. PLN 
  •  Bagaż podróżny: 500 PLN 

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa     

75 zł

Proama
(Wariant: Optymalny)

  • Koszty leczenia i Assistance: 200 tys. PLN
  • NNW: 20 tys. PLN
  • OC: 50 tys. PLN
  • Bagaż podróżny: 500 PLN

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa

67 zł

Proama
(Wariant: Oszczędny) 

  • Koszty leczenia i Assistance: 100 tys. PLN
  • NNW: 15 tys. PLN
  • OC: NIE
  • Bagaż podróżny: NIE

W zakresie: choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa. 

54 zł

Allianz
(Wariant: Basic)

  • Koszty leczenia i Assistance: 100 tys. PLN
  • NNW: 10 tys. PLN
  • OC: 100 tys. PLN
  • Bagaż podróżny: NIE

W zakresie: sport rekreacyjny, choroby przewlekłe, COVID-19, klauzula alkoholowa.

92 zł

Kalkulacja wykonana 27.05.2024 w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych CUK.

Kup ubezpieczenie do Czarnogóry w CUK!

Po przeczytaniu tej porady wiesz już, że właściwie dobrana polisa jest kluczem do bezpieczeństwa w przypadku takich kierunków podróży jak Czarnogóra. Ubezpieczenie turystyczne możesz idealnie dopasować do własnych preferencji poprzez porównanie ofert wielu towarzystw jednocześnie! Jak to zrobić? Taką opcję umożliwi Ci nasz intuicyjny kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niemu zyskasz dostęp do aktualnych propozycji wiodących firm ubezpieczeniowych, a także możliwość zakupu polisy online w kilka minut!

Planujesz urlop na Bałkanach? Sprawdź także: Co warto zobaczyć w Czarnogórze?           

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Co trzeba mieć, jadąc do Czarnogóry?

    Podróżując do Czarnogóry, należy zabrać: paszport lub dowód osobisty (niezbędne do wjazdu), ubezpieczenie turystyczne, prawo jazdy, karty płatnicze i gotówkę w euro, leki na podstawowe dolegliwości, kosmetyki, krem z filtrem, środki przeciw komarom i kleszczom, odzież na różne warunki pogodowe, strój kąpielowy, wygodne buty, telefon z ładowarką, powerbank, ręcznik plażowy, przewodnik turystyczny, plecak na wycieczki i zapasową torbę na zakupy​. Pamiętaj również o biletach lotniczych lub autobusowych oraz o stałych lekach, jeśli takie przyjmujesz.

  • 2
    Czego nie można zabrać do Czarnogóry?

    Podróżując do Czarnogóry, nie można zabierać:

    • Narkotyków: Wszelkie substancje narkotyczne są surowo zabronione.
    • Broni i amunicji: Bez odpowiednich zezwoleń wwożenie broni palnej, amunicji oraz broni białej jest zakazane.
    • Środków pirotechnicznych: Zakazane jest wwożenie materiałów wybuchowych i fajerwerków.
    • Produktów spożywczych odzwierzęcych: Nie wolno wwozić niektórych produktów – szczególnie pochodzenia zwierzęcego, np.: konserw, wyrobów wędliniarskich, ryb, owoców morza i produktów mlecznych (jogurty, kefiry, sery).
    • Świeżych owoców i warzyw (oprócz ziemniaków), roślin doniczkowych, sadzonek, nasion (ograniczenia ilościowe*).
    • Fałszywych towarów: Podróbki markowych produktów są zabronione.

    *Szczegóły na stronie GOV.PL.

  • 3
    Czy można pić wodę z kranu w Czarnogórze?

    Tak, w większości miejsc w Czarnogórze woda z kranu jest zdatna do picia.  Niemniej, w niektórych regionach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i w górach, smak wody może być specyficzny, co często skłania do wyboru cieczy butelkowanej. Zawsze warto upewnić się też, czy w miejscu zakwaterowania woda z kranu nadaje się do spożycia (np. zapytać mieszkańców). Należy także wiedzieć, że stan wody w Czarnogórze podlega regulacjom rządowym, a jej jakość jest regularnie monitorowana.

Oceń artykuł

5.00
(6)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku