W tym artykule:
- Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu crossa
- Czym różni się ubezpieczenie crossa od enduro?
- Kiedy najlepiej ubezpieczyć crossa?
- Ile kosztuje ubezpieczenie crossa?
- Przykładowe ceny za ubezpieczenie crossa
- Na co zwracać uwagę, ubezpieczając crossa?
- Czy ubezpieczenie crossa jest drogie?
- Gdzie ubezpieczyć crossa?
Uwielbiasz czuć dreszczyk emocji podczas jazdy na swoim motocyklu cross? Stało się to Twoją pasją? Jeśli zdecydowałeś się na zakup własnej dwukołowej maszyny, to nie zapomnij o formalnościach. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie ubezpieczenie crossa kupić, ile kosztuje oraz czy jest ono obowiązkowe.
Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu crossa
Ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne, dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, ale także motocykli. Możesz wybrać najtańsze obowiązkowe OC na crossa, bo jego zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie. Trzeba o nie zadbać już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży motocykla.
Jeśli jednak chodzi o dobrowolne AC, liczy się tu zakres ochrony, który bezpośrednio przekłada się na wsparcie w razie wypadku, kolizji czy szkody całkowitej. Chcesz wybrać atrakcyjny pakiet? Sprawdź kalkulator OC i AC motocykla i wylicz składkę w kilka minut.
W dalszej części tego artykułu podpowiadamy, na co konkretnie zwrócić uwagę.
Czym różni się ubezpieczenie crossa od enduro?
Na rynku jest wiele motocykli, które przeznaczone są do terenowej jazdy offroadowej. Doświadczeni w tej dziedzinie na pewno wiedzą, że zaawansowane crossy wykorzystywane są z reguły do jazdy po specjalnie wyznaczonych do tego torach. Naturalna nawierzchnia jest pełna żwiru, gliny i piasku, a wykonywanie trików taką maszyną sprawia wiele frajdy. Motocykl enduro jest nieco podobny do crossów, ale między poszczególnymi modelami, zachodzi wiele różnic. Przede wszystkim jest on przeznaczony zarówno do jazdy offroadowej, jak i jazdy po utwardzonych powierzchniach. Taka maszyna jest cięższa od crossa i mniej zwinna.
Naturalne warunki do jazdy dla crossa nie przekładają się na dużą liczbę akcesoriów i wyposażenia. Każdy wystający element mógłby być po prostu zniszczony albo stanowić zagrożenie dla kierowcy, np. przez niebezpieczne odłamki szkła w razie uszkodzenia. Właśnie dlatego motocykle cross nie mają często oświetlenia, tablicy rejestracyjnej czy lusterek. Inaczej jest w przypadku enduro.
Na rynku są jednak dwukołowe maszyny, którymi bez problemu możesz wybrać się na przejażdżkę po okolicy, a także zjechać na mniej utwardzoną nawierzchnię pełną błota. Posiadają one wyposażenie charakterystyczne dla tradycyjnych motocykli, dlatego można je zarejestrować w wydziale komunikacji bez większych problemów. Mimo wszystko, dla doświadczonych osób, crossy są kwintesencją dynamicznego sportu.
Stąd też wynikają pewne różnice w kwestii ubezpieczenia crossa:
- OC crossa bez homologacji nie jest potrzebne, bo jest to motocykl do jazdy offroadowej. Występowanie w oficjalnych zawodach często jednak wymaga specjalnych ubezpieczeń, które załatwia się wraz z organizatorami.
- OC na crossa i enduro z homologacją jest konieczne.
To ważne!
Ubezpieczenie crossa będzie różnić się od enduro, szczególnie pod względem finansowym. Dlaczego? Cena może zależeć między innymi od mocy silnika, a także konkretnego modelu i roku produkcji. Właśnie dlatego warto porównać oferty ubezpieczeń w wielu towarzystwach, aby wybrać najlepszą z nich.
Kiedy najlepiej ubezpieczyć crossa?
Chcesz poruszać się swoim motocyklem po drogach publicznych w sposób legalny? W takim razie musisz mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie crossa. Działa ono tak samo, jak w przypadku samochodu. Chroni przed skutkami wyrządzonej osobie trzeciej szkody, np. przez drobną stłuczkę czy też wypadek. Co ważne, OC na crossa z homologacją musi być wykupione niezależnie od sezonu. Nawet jeśli maszyna stoi w garażu, ale jest przystosowana do jazdy po drogach publicznych, musi mieć ważną polisę. Za jej brak grożą bardzo wysokie kary pieniężne, a to nie koniec konsekwencji. Jeśli dojdzie do wypadku, podczas którego uszkodzenie innego pojazdu będzie najmniejszym zmartwieniem, bo w grę weszło także życie kierowcy czy pasażera, problemy dopiero się zaczną. Trzeba będzie zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że obowiązkowe ubezpieczenie motocykla, w razie kolizji czy stłuczki, nie gwarantuje wsparcia finansowego za uszkodzenia Twojej maszyny. Trzeba wykonać naprawę z własnej kieszeni. Wyjątkiem jest posiadanie polisy AC. Dobrze jest mieć także wykupione NNW.
Podsumowując, kompleksowe ubezpieczenie powinno zawierać:
- OC na crossa – obowiązkowe dla wszystkich motocykli zarejestrowanych i dopuszczonych do ruchu (czyli z homologacją), które chroni w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej na drodze i musi być wykupione niezależnie od tego, jak często jeździsz.
- AC crossa – dobrowolne ubezpieczenie, zapewnia dodatkowe odszkodowanie w razie naprawy, całkowitego zniszczenia, a nawet kradzieży Twojej maszyny,
- NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą zdarzyć się w trakcie jazdy.
Przykład:
Piotr jest pasjonatem jazdy na crossie. Jego motocykl ma homologację. Piotr często wybiera się nim w trasę. Pewnego razu, podczas jednej z takich wypraw, doszło do niefortunnego wypadku. Piotr stracił panowanie nad swoim motocyklem i zderzył się z pojazdem, jadącym z naprzeciwka. Niestety, w wyniku zdarzenia doznał poważnych obrażeń, w tym złamania kości i urazu kręgosłupa.
Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu OC Piotr miał pewność, że pokryte będą koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie poszkodowanemu.
Dodatkowo, dzięki ubezpieczeniu AC, Piotr otrzymał wsparcie finansowe na naprawę swojego uszkodzonego motocykla. Ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy i przywrócenia motocykla do sprawności, co pozwoliło Piotrowi na kontynuację swojej pasji.
Ponadto Piotr miał wykupione ubezpieczenie NNW, które zapewniło mu dodatkowe wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji i utraty dochodów w wyniku wypadku.
To ważne!
Nie każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie AC na crossa. To dlatego, że ryzyko kradzieży czy uszkodzenia jest dosyć spore. Warto jednak przyjrzeć się pakietom OC/AC oraz zakresom ochrony, aby przekonać się, czy cena jest adekwatna do wsparcia.
Ile kosztuje ubezpieczenie crossa?
Jeśli chcesz zarejestrować swojego crossa i legalnie wybierać się nim na przejażdżki, OC jest obowiązkowe. Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie crossa i czy jest to duży koszt. Choć zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie, cena składki może się różnić. Zależy ona od wielu czynników.
Cena za OC na crossa zależy od:
- modelu i marki motocykla,
- wieku pojazdu,
- dotychczasowego przebiegu,
- wieku kierowcy,
- historii ubezpieczeniowej kierowcy,
- miejsca zamieszkania kierowcy.
Na tej podstawie każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie wylicza ryzyko ubezpieczeniowe, co ma ostateczny wpływ na cenę składki. Im większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, tym koszt za OC na crossa będzie wyższy. Bardzo istotna jest też historia ubezpieczonego. Jeśli nie ma w niej wzmianek o wyrządzonych szkodach, cena za polisę może być znacznie niższa. Im więcej lat bezszkodowej jazdy, tym lepiej. Działa to na takiej samej zasadzie co w przypadku ubezpieczeń samochodu.
To ważne!
Cena składki w przypadku obowiązkowego OC jest najbardziej istotna, bo zakres ochrony uregulowany jest prawnie. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie crossa w wielu towarzystwach, nie musisz samodzielnie odwiedzać wszystkich firm oddzielnie. Wystarczy, że porównasz ceny w każdym z nich z pomocą dorady CUK lub korzystając z kalkulatora online. W kilka minut zobaczysz, ile zapłacisz za OC na crossa i wybierzesz najkorzystniejszy wariant. Przy okazji sprawdzisz, czy pakiety OC/AC są bardziej opłacalne. Zyskasz wtedy kompleksową ochronę. Poznaj nasz intuicyjny kalkulator.
Przykładowe ceny za ubezpieczenie crossa
Przyjrzyjmy się bliżej cenom za ubezpieczenie crossa. Wzięliśmy pod uwagę kierowcę, który urodził się w 1985 roku i mieszka w Toruniu. Chcemy ubezpieczyć jego motocykl cross Honda CRF 450R, o pojemności 449 cm3 i mocy 52 KM. Maszyna pochodzi z 2018 roku.
Najtańsze ubezpieczenie crossa w tym konkretnym przypadku kosztuje 1273 złotych i zawiera:
- obowiązkowe OC,
- AC z udziałem własnym 10%, bez szkody minimalnej, z likwidacją szkody w formie kosztorysu o zakresie All risk,
- NNW na 5000 złotych.
Oto kolejne oferty kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych dla crossa:
Na co zwracać uwagę, ubezpieczając crossa?
O ile obowiązkowe ubezpieczenie jest takie same we wszystkich towarzystwach, to zakres ochrony AC będzie się różnić.
Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę:
- jakie zdarzenia są objęte ochroną (np. czy jest w zakresie ochrony kradzież),
- sposoby likwidacji szkody, czyli gdzie możesz się udać w celu naprawy crossa,
- jakie części obejmuje polisa,
- czy jest wymagany udział własny,
- czy występuje amortyzacja części,
- na jakim terytorium działa polisa (tylko Polska, czy może cała Europa i świat?),
- jaka jest minimalna wysokość szkody,
- jakie są wyłączenia odpowiedzialności.
Czy ubezpieczenie crossa jest drogie?
Niezależnie od tego, ile kosztuje ubezpieczenie crossa, jako świadomy kierowca musisz je posiadać. Oczywiście dotyczy to motocykli dopuszczonych do ruchu ulicznego, czyli tych, które mają homologację. Polisy możesz porównać z pomocą kalkulatora online i wybrać po prostu najtańszą opcję, aby cena ubezpieczeń crossa nie przytłoczyła Twojego budżetu. W innym razie, podczas kontroli na drodze albo w wyniku wyrywkowego sprawdzania kierowców przez UFG, zapłacisz sporą karę. Im więcej dni bez obowiązkowego OC, tym kara jest wyższa. Pamiętaj o tym, że formalności związane z posiadaniem pojazdu oraz bezpieczeństwo motocyklistów jest priorytetem.
W przypadku AC sprawa ma się nieco inaczej. To dodatkowy koszt, który warto przemyśleć. Przede wszystkim nie wszyscy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie dobrowolne ubezpieczenie crossa. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem i odpowiedzialnością za szkody. Stąd też niektóre ceny mogą być wygórowane. Jeśli jednak trafisz na atrakcyjny pakiet albo szeroki zakres ochrony, warto przemyśleć taki dodatkowy koszt. Będziesz mógł naprawić swoją dwukołową maszynę w razie poważnego uszkodzenia, wypadku, nie martwiąc się o swój budżet domowy. Dużym atutem jest też ochrona w razie kradzieży. Otrzymasz wypłatę świadczenia za tzw. szkodę całkowitą. Porównaj wszystkie warianty z pomocą kalkulatora ubezpieczeń motocykla.
Gdzie ubezpieczyć crossa?
Najskuteczniejszą metodą na znalezienie taniego i jednocześnie dobrze dopasowanego pakietu OC/AC dla crossa jest porównanie ofert. Jak widziałeś wcześniej, ceny różnią się w każdym towarzystwie. Zobacz, które firmy mają w swojej ofercie OC i AC dla crossa.
Powyższe zakresy ochrony mogą się różnić, w zależności od konkretnego motocykla, czy też wariantu ubezpieczenia motocykla. Porównaj polisy dla crossa i miej pewność, że gwarantujesz sobie kompleksową ochronę.
Ubezpieczenie crossa jest obowiązkowe, jeśli jest on wykorzystywany do jazdy po drogach publicznych. Warto wziąć pod uwagę nie tylko OC, ale także AC chroniące w razie wypadku czy też kradzieży. Aby nie przepłacać za polisę, koniecznie porównaj warianty u wielu ubezpieczycieli. Możesz to zrobić online, w placówce CUK lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą.
FAQ, czyli najważniejsze pytania o ubezpieczenie crossa
- 1Czy można jeździć crossem bez prawa jazdy?
Prawo jazdy na motocykl jest obowiązkowe, jeśli chcesz prowadzić pojazdy dwu- lub trzykołowe z silnikiem o pojemności większej niż 50 cm3 i mocy większej niż 4 kW. Warto też wiedzieć, że jest możliwość wykupienia ubezpieczenia motocykla bez prawa jazdy.
- 2Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla?
Crossem można jeździć po ulicy, jeśli ma on homologację, jest zarejestrowany i ma obowiązkowe OC.
- 3Od czego najlepiej ubezpieczyć crossa?
Ubezpieczenie crossa jest obowiązkowe (OC). Dobrowolne AC warto kupić, aby otrzymać odszkodowanie w razie uszkodzeń mechanicznych, a assistance jako wsparcie na trasie.
- 4Czy można jeździć crossem po lesie?
Optymalną nawierzchnią dla crossa jest błoto, piach i luźny teren, dlatego jazda po lesie jest jak najbardziej wskazana.
- 5Czy da się zrobić homologację na crossa?
Można wykonać homologację na crossa.
Oceń artykuł