2019-04-19

Bezpieczeństwo motocyklistów – zadbaj o siebie i o innych

Jesteś motocyklistą? Jeśli tak, to sprawdź najnowsze statystyki wypadków z udziałem motocyklistów i poznaj ofertę Compensy.

Bezpieczeństwo motocyklistów – zadbaj o siebie i o innych

Dane nie pozostawiają złudzeń. Policja opublikowała raport dotyczący wypadków na polskich drogach w 2018 roku. W wielu z nich brali udział motocykliści. Częstym powodem wypadków jest brawura i złe przygotowanie do jazdy zarówno wśród motocyklistów, jak i innych uczestników ruchu. Poznaj najnowsze statystyki Policji i sprawdź, jak kupując ubezpieczenie możesz wspomóc Fundację Ratownictwo Motocyklowe Polska.

Liczba wypadków z udziałem motocyklistów

Z opublikowanego przez Policję raportu “Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku” wynika, że w 2018 roku doszło do 2675 wypadków drogowych, w których uczestniczyli motocykliści. Zginęło w nich aż 226 motocyklistów oraz 12 ich pasażerów. Liczba rannych również jest zatrważająca. Wśród kierowców było to aż 2240, a pasażerów – 233.

Niepokojący jest fakt, że liczba tego typu wypadków w roku 2018 wzrosła o 435 w stosunku do roku 2017, a co za tym idzie - zwiększyła się też liczba zabitych oraz rannych wśród motocyklistów.

Ze zgromadzonych przez Policję danych wynika, że najwięcej wypadków z udziałem motocyklistów miało miejsce od maja do września (tylko w sierpniu miały miejsce 402 wypadki). Najwięcej wypadków z udziałem motocyklistów zarejestrowano w soboty (518 wypadków) oraz niedziele (491 wypadków). 

Wypadki spowodowane przez motocyklistów

W 2018 roku motocykliści spowodowali 1066 wypadków. Zginęło w nich 146 osób, a 1059 zostało rannych. 567 wypadków było wynikiem niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. 

Wypadki z udziałem motocyklistów spowodowane przez innych użytkowników dróg

Oczywiście nie tylko motocykliści powodują wypadki. Większość wypadków z udziałem motocyklistów została spowodowana przez innych użytkowników dróg. W 2018 roku wypadki z udziałem motocyklistów były powodowane najczęściej (aż 1205 razy) przez kierowców samochodów osobowych. Kierowcy samochodów ciężarowych spowodowali 95 wypadków z udziałem motocyklistów, a rowerzyści 29.

Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (973 wypadków) to główna przyczyna wypadków z udziałem motocyklistów, które były spowodowane przez innych uczestników ruchu. Często powodem była również nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (112 wypadków), nieprawidłowy manewr skrętu (97 wypadków) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (41 wypadków).
Ubezpiecz się i pomagaj innym – ubezpieczenie Compensa ratuje życie motocyklistom

Ubezpiecz się i pomagaj innym – ubezpieczenie Compensa ratuje życie motocyklistom

Te mrożące krew w żyłach dane pokazują, jak ważnym aspektem dla kierowców motocykli powinien być dobór odpowiedniego pakietu ubezpieczeń.
Każdy posiadacz motocykla musi ubezpieczyć swój motocykl, dlatego warto rozważyć  zakup polisy, do której można dodać drobną kwotę przeznaczoną na ratownictwo motocyklowe.

Taką propozycję przygotowała Compensa. Proponuje ona właścicielom motocykli korzystny, kompleksowy pakiet ubezpieczeń, który może obejmować następujące ubezpieczenia:

  • OC,
  • AC,
  • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • assistance.

Pakiet ten zapewnia ochronę swoim klientom zarówno w kraju, jak i za granicą. Klienci, którzy zdecydują się na wykupienie tej polisy, mają także możliwość przekazania 5 lub 10 zł na Fundację Ratownictwo Motocyklowe Polska w ramach akcji “Pomoc ważniejsza niż moc”. Compensa przekaże podwojoną kwotę tej fundacji. Symboliczna kwota 5 lub 10 złotych nie wpłynie znacząco na nasz domowy budżet, dlatego warto, aby na ten gest zdecydowało się jak najwięcej motocyklistów.

Podwojona przez Compensę kwota będzie nieocenionym wkładem motocyklistów w ratownictwo motocyklowe.

Wykupując pakiet Compensa można nie tylko zadbać o swoje bezpieczeństwo na motocyklu, ale również zapewnić lepszą pomoc innym motocyklistom, którzy ucierpieli w wypadku.
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Opinia eksperta

Zdaniem naszego eksperta - Sylwii Białeckiej, Specjalisty ds. ubezpieczeń, ratownika medycznego i jeszcze do niedawna dumnej posiadaczki motocykla Honda XL 1000 Varadero:

Nie dziwi mnie, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków. Nie ma co się oszukiwać - adrenalina, jaką się czuje w miarę przyspieszania bardzo uzależnia, ale tu właśnie powinna zadziałać głowa. Nie raz i nie dwa kierowca samochodu lub motocyklista nie mają szansy na reakcję przez nadmierną prędkość (nie zawsze swoją). 
Właściciele motocykli szczególnie wiosną są zainteresowani ubezpieczeniem swoich maszyn. Nie do końca rozumiem dlaczego niektórzy wykupują samo OC. Motocykliści nie są osłonięci nadwoziem, więc ryzyko uszczerbku na zdrowiu jest znacznie wyższe przy pozornie banalnych sytuacjach.

Jako ratownik brałam udział w wyjeździe do kolizji z udziałem motocyklisty. Na szczęście skończyło się nie najgorzej. Chłopak kupił sobie pierwszy motocykl (świetny swoją drogą), wydał sporo pieniędzy i niestety uznał, że poza kaskiem spodnie dresowe i  wiatrówka wystarczą. No i traf tak chciał, że na ulicy było trochę piachu, więc opona się uślizgnęła, nie opanował sytuacji i przeszlifował ładny kawałek drogi. Nie muszę mówić do jakiego stopnia starł sobie nogi i plecy? Nauczka na całe życie, co nie zmienia faktu, że miał dużo szczęścia, że stało się to na mało uczęszczanej ulicy i nie jechał żaden samochód.

Wypadki z udziałem motocyklistów zdarzają się coraz częściej. Dlatego myślę, że warto wesprzeć akcję “Pomoc ważniejsza niż moc”! Każda forma propagowania bezpieczeństwa i ratownictwa jest na wagę złota. Dla nas to 5 lub 10 zł, a dla Fundacji na pewno jest to wielka sprawa. Pracują tam pełni pasji ochotnicy, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas ratując i ucząc innych jak ratować, a dzięki nim pomoc zostaje udzielona dużo szybciej. Mam nadzieję, że dzięki takim akcjom ludzie jeszcze bardziej zainteresują się pierwszą pomocą i nabiorą odwagi w jej udzielaniu, bo naprawdę nie ma się czego bać! :)

Chcesz ubezpieczyć swój motocykl?

Chcesz ubezpieczyć swój motocykl? Porównaj ceny ubezpieczeń od wielu towarzystw. Skorzystaj z kalkulatora online lub zadzwoń pod numer 22 27 00 337. Możesz też spotkać się z naszymi doradcami w jednej z licznych placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku